Bugün 19.00-21.00 arasında ´İklim için ses ver´
"Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden de protestoya katılım yapılması bekleniyor.
Tarih: 8.9.2018 09:33:47

Akın Bodur/İskenderun
Türkiye´de İklim değişikliği alanında kapasitesinin geliştirilmesi hibe programı kapsamında yürüttülen "Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" proje ekibi, “İklim hareketinin sesi yerelden yükselir” sloganıyla bugün “İklim için ses ver!” açıklaması yapacak.
Selda Asker, Ahmet Saldıran, Türker Kanmaz ve Eren Bağdadioğlu´ndan oluşan "Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" proje ekibi, 12-14 Eylül´de Kaliforniya Valisi Jerry Brown´ın çağrısıyla Kaliforniya´da düzenlenecek Global Climate Action Summit (Küresel İklim Eylem Zirvesi) öncesinde bugün Hatay´da etkinlik yapacak ve iklim için ses vermeye çalışacak. "Daha İyi Bir Çevre Seninle Başlar" projesine destek amacıyla Hatay´ın 15 ilçesinden protestoya katılım yapılması bekleniyor.
Proje ekibi yaptığı açıklamada, "Bizler de Hatay´dan etkinlik gününde ´İklim için ses ver´ diyeceğiz. Hatay halkına çağrımız bugün 19.00- 21.00 saatleri arasında değişen iklime dur demek için enerji harcaması yapmayın. O saatler arasında elektrik, su tüketiminizi asgariye indirip iklim için ses verin. Bu eylemin amacı, ülkemizi de esir alan ve küresel bir krize dönüşen iklim değişikliğine karşı yerel yönetimleri en kısa sürede harekete geçmeye çağırmak ve yerel yönetimlerin fosilsiz bir gelecek inşa etme sözü vermesini talep etmek.”

“Önümüzde iki yol var”
İklim krizinin kendini sellerle, aşırı sıcaklarla, orman yangınlarıyla, ani hava değişimleriyle her geçen gün daha fazla hissettirdiği de kaydedilen açıklamada iki yola dikkat çekildi: “Önümüzde iki yol var; ya umursamayacağız ve gelecek nesillere kabarık bir iklim faturası ve yaşamın gün geçtikçe zorlaştığı bir dünya bırakacağız ya da dünyamız, çocuklarımız, geleceğimiz için iklim için ses vereceğiz. Bu sebeple, bugün gerçekleşecek Küresel Etkinlik Günü´nü önemsiyor ve başta yerel yönetimler olmak üzere herkesi iklim hareketinin sesini yükseltmeye davet ediyoruz. İklim değişikliğine hazır değiliz ve hazırlanmak için zamanımız yok. Dünya yönetimlerince bir değişim gerçekleşeceğine inanıyoruz, ancak; bunun tepeden inme bir şekilde gelmeyeceğini de biliyoruz, bu sebeple 8 Eylül´de tüm dünyada aynı anda halkın sesi olarak Hatay´dan yankılanmayı hedefliyoruz. Avrupa Birliğinin finanse ettiği projemiz içerisinde bir yıldır Hatay´da iklim değişikliğine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla öğrencilere, halka, yerel yöneticilere yönelik birçok faaliyet yaptık. 12- 14 Eylülde projemizin bitim tarihiyle görüşmesi yapılacak İklim değişikliği zirvesinin, farklı bir anlamda dünya üzerinde iklim için karar verilme tarihinin aynı güne denk gelmesi umuyoruz ki sesimize ses, çevremize, doğamıza, dünyamıza gelecek için bilincin arttırılmasını beraberinde getirir."
Kaynak:

Gurbetçileri görüştüler
Gurbetçileri görüştüler
Suudi Arabistan´daki gurbetçiler, Hatay Milletvekilleri Şanverdi, Topal, Yayman ile Güzelmansur´un takibinde
En tehlikeli virüs açlık
En tehlikeli virüs açlık
Dünya Çiftçiler Gününde açıklama yapan Türkiye Çevre Platformu, koronavirüs mücadelesi verilirken, tarımın ve çiftçilerin ne kadar önemli bir yeri olduğunun tüm dünyada açıkça ortaya çıktığını ifade etti.
17 Hataylı idamla yargılanıyor
17 Hataylı idamla yargılanıyor
Suudi Arabistan´da yuşturucu bulunmaktan yargılanıyor
Afrin´de vali incelemesi
Afrin´de vali incelemesi
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Afrin ve Cinderes´e gitti
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci evine ulaştı
Suriye´den Türkiye´ye getirilen ve kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Büyükelçilik yetkilileri eşliğinde Hatay´dan ayrılan Japon gazeteci Jumpei Yasuda, ülkesine ulaştı.
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Gazeteci Yasuda Hatay´dan ayrıldı
Dün Türkiye´ye getirilen Japon gazeteci Jumpei Yasuda, kimlik bilgilerinin onaylanmasının ardından Japonya Büyükelçiliği yetkiilileri eşliğinde Hatay´dan ayrıldı.
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya hükümeti “Jumpei Yasuda´yı tanımladı”
Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono, Japon serbest gazeteci Jumpei Yasuda´nın serbest bırakıldığını doğruladı. Hatay Valiliği de teslim edilen kişinin Yasuda olduğunun doğrulandığını açıkladı.
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
´Kayıp Japon gazeteci´ Hatay´da
Kaçak yollarla girdiği Suriye´de, 2015 yılında kaçırılan kayıp Japon gazeteci Hatay´a getirildi. Japon Hükümet sözcüsü, serbest bırakıldığı yönündeki bilginin kendilerine Katar Makamları tarafından bildirildiğini belirtti.
BM heyeti sınır illerinde
BM heyeti sınır illerinde
Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova-Sollorano, 8 Ocak Pazartesi günü bir günlük çalışma ziyareti kpsamında Hatay´a gelecek.
İsrail protesto edildi
İsrail protesto edildi
Müslümanların ilk kıblesi olarak kabul edilen Mescid-i Aksa´yı ibadete kapatan İsrail, İskenderun´da protesto edildi.
Yardım gemisi Aden´de
Yardım gemisi Aden´de
Türkiye´nin İskenderun üzerinden Yemen´e gönderdiği yardım gemisi Blue Fury, yükünü Aden Limanı´nda boşaltmaya başladı.
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Suriyelilere ‘liman lojistiği eğitimi´ Almanlardan
Hatay´da yaşayan mültecilere ‘Türk Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi´ TAMEB kapsamında liman lojistiği eğitimi verilecek.
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD BM temsilcinin kamp ziyareti
ABD´nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nikki Haley, Altınözü´ün Boynuyoğun mahallesindeki Geçici Barınma Merkezi´de kalan Suriyeli sığınmacıları ziyaret edip, yaşam koşulları hakkında bilgi aldı.
Mülteci kampları sınırın ötesine
Mülteci kampları sınırın ötesine
Almanya´da federal hükümeti oluşturan Hristiyan Demokrat Parti´nin (CDU) Dış İlişkiler Bürosu Şefi Herrn Bertil, yaptığı çalışmaların hem Alman dış politikasını, hem de Avrupa Birliği´nin dış ilişkilerini etkilediğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi