Bugün, Dünya Çevre Günü
Bugün, 5 Haziran Çevre Günü. 5-10 Haziran da Çevre Haftası olarak kutlanacak.
Tarih: 5.6.2017 10:28:08/ 937okunma / 0yorum

Birleşmiş Milletler´e (BM) üye 133 ülkenin katılımı ile 1972 yılında Stockholm´de toplanan Çevre Konferansı´nda alınan kararla, 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak belirlendi. İskenderun´da 11 Haziran Cuma günü bisiklet sürme etkinliği düzenlenecek.

´Çevreyi kirletmek, geleceğimizi yok etmektir´
Hatay Valisi Erdal Ata, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, şunları belirtti: "Tüm dünyada çevre bilincinin oluşturulabilmesi ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği ‘Dünya Çevre Günü´, her birimizin geleceğini yakından ilgilendiren ortak bir sorumluluğu hatırlama ve hatırlatma günüdür. Bugün, dünya nüfusundaki artış, doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi, plansız kentleşme, üretim-tüketim dengesizliği gibi birçok faktör canlıların sağlıklı bir çevrede yaşama imkânını tehdit etmektedir. Gerekli önlemler alınmazsa, başta iklim değişikliği olmak üzere, çok ciddi küresel çevre sorunları insanlığın ortak geleceğini karartacak boyutlara doğru hızla ilerlemektedir. Bizler, dünyamızın bize bir miras değil, çocuklarımız adına sahip çıkmamız gereken bir emanet olduğunun bilinci ile çalışmalarımızı sürdürürken; çevresiyle barışık sanayileşmesini gerçekleştirmiş, daha yaşanabilir ve marka değeri taşıyan şehirler oluşturmanın gayreti içerisindeyiz. Çevreyi kirletmenin, kendi geleceğimizi yok etmek anlamına geldiğini hatırlatarak bütün hemşehrilerimizin Dünya Çevre Günü´nü kutlar, daha temiz, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya temennisi ile esenlik dolu günler dilerim."
Defne Belediye İbrahim Yaman da şu açıklamayı yaptı: "Dünya nüfusunda ki hızlı artışla beraber süregelen çarpık kentleşme; toprak, hava ve su kirliliğinin canlılar üzerinde yarattığı biyolojik tehdit ve nice çevresel faktörler, yaşadığımız tabiatın korunmasında önemli sorun teşkil etmektedir. Tabiatı sevmek ne yazık ki yaşadığımız bu güzel dünyayı korumamıza yetmiyor. Çevrecilik sözle değil, bilinçle olmalıdır. Çevre sorunlarının çözümüne katkıda bulunmada daha küresel düşünüp, gelecek nesillere daha yaşanılır bir dünya bırakmak için herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Tahrip edilmemiş, kirletilmemiş bir çevre tüm insanların hakkıdır."

Çevre Haftasında ´farkındalık´ etkinlikleri
Hatay Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı çevre koşulları oluşturmak ve vatandaşların yaşam kalitesini arttırmak için çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi. HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, 5-10 Haziran günleri arasında kutlanan Çevre Haftası kapsamında çevre sağlığı ve temizliği hususunda farkındalık yaratma amacıyla etkinlikler düzenleyecek.

6 ilçedeki etkinliklerde neler yapılacak?
HBB´nin, ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşları işbirliğiyle düzenleyeceği kapsamlı etkinliklerle çevrenin korunması ve güzelleştirilmesini teşvik edecek çalışmalar yaparak, çevre kirliliğinin boyutlarına dikkat çekilmesinin amaçlandığını belirttiği yazılı açıklamasında 4-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlik programı şöyle açıklandı:
4 Haziran Pazar: Saat: 09.00/Kırıkhan´da profesyonel dalgıçlarla birlikte Hatay Gölbaşı Gölünde sualtı ve kıyı temizliği etkinliği. (Hatay Tabiatı Koruma Derneği, Kırıkhan Kaymakamlığı ve Kırıkhan Belediyesi, İSTE Denizcilik Meslek Yüksek Okulu)
5 Haziran Pazartesi: Saat 09.00-11.30/Harbiye Çekmece Şehit Türkmen İlkokulu Öğrencileri ile Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Atatürk Parkı alanında doğa yürüyüşü, çevre bilinçlendirme çalışması, resim çalışması ve hediyelerin dağıtılması. (Defne Belediyesi)
Atatürk Anıtında tören, Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret.
Saat:17.00 /Erzin Atık-Su Arıtma Tesisinin Açılışı
Saat 17.00-19.00/Antakya Saray Caddesinde Koyunoğlu İlkokulu Ekologic Kids jimlastik gurubu gösterisi (Samiye Şahut yönetiminde), Mehmet Fazıl Karasu gitar dinletisi, Mesreh El Emel tiyatro sokak tiyatrosu grubu gösterimi (çevre kirliliği konulu), Botanik Ladin Çiçek dağıtımı, Çevre temalı Resim Sergisi (Antakya Çevre Koruma Derneği)
6 Haziran Salı: Saat 09:00/Samandağ -Jan Suphi Belluni Lisesi´nde Çevre Koruma Ve Plastik Poşetlerle İlgili Eğitim. (Samandağ Çevre Koruma Derneği)
Saat 13.00/Samandağ Sıdıka Bedia Kara Ortaokulu´nda Çevre Koruma Ve Plastik Poşetlerle İlgili Eğitim. (Samandağ Çevre Koruma Derneği)
Saat 14.00-17.30/ Çevlik Balıkçı Barınağı Öğrencilere Çevre Bilinci Eğitimi (Konuşmacılar: Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği Başkanı ve HBB Park bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi personeli Dr. Samim Kayıkçı (İlimizin Biyolojik Çeşitl mü?) Çevlik Sahil Temizliği Etkinliği, Çevlik Balıkçı Barınağı Deniz Temizliği Tekneleri etkinliği (Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi)
Müzik Dinletisi (Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği)
Saat 17:00/ Antakya Saklı Ev´de Dr Ahmet Özdemir "Tip 2 Diyabetik Metabolik Cerrahi Tedavisi ve Obezite. Çevre faktörlerinin etkileri" konulu sunum (Antakya Çevre Koruma Derneği etkinlikleri)
7 Haziran Çarşamba: Saat 09:00 /Samandağ Cumhuriyet İlkokulu´nda Çevre Koruma Ve Plastik Poşetlerle İlgili Eğitim. (Samandağ Çevre Koruma Derneği)
Saat 10.00/Arsuz deresine yakın Su altı temizliği, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafınca yapılacak deniz ekolojisi konulu sunum ve resim sergisi, Çevre duyarlılığını artırmak amacıyla ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç farklı yaş gurubunu içeren bisiklet hediyeli resim yarışması, Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi “Çevre Faaliyetlerimiz konulu” Sunumu (Arsuz Belediyesi )
Saat 10.30 /Harbiye´de "Fidanımla Büyüyorum" projesi kapsamında Harbiye Atatürk İlkokulu çevre eğitimi (Antakya Çevre Koruma Derneği)
Saat 12.30/GGümüşgöze İlköğretim Okulu çevre eğitimi (Antakya Çevre Koruma Derneği)
8 Haziran Perşembe: Saat 13.00-17.00/ İskenderun HBB Hizmet Binası (Hat-Su) binasında Sanayinin Kirliliği ve Termik Santrallerin İnsan Sağlığına etkileri konulu toplantı (HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, İskenderun Çevre Koruma Derneği)
9 Haziran Cuma: Saat 10.00-12.00/ İskenderun Balıkçı Barınağı temizlik etkinliği (HBB Çevre Koruma ve Kont. Dairesi)
Saat 17.00/Antakya´da Gökçegöz Düzenli Depolama Sahası Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi Açılışı (HBB Çevre Koruma ve Kont. Dairesi)
11 Haziran Pazar: Saat 10.30/Antakya´da Hatay Bisikletliler Derneğinin Çevre Günü etkinliği kapsamında Büyükşehir Belediyesi Binası önünden başlayarak pedal çevirme etkinliği (Parkur: Atatürk Cad., Stadyum, Carfur, Orman İşletme İl Müdürlüğü, Paladium, Mehmet Yeloğlu Köprüsü). (Hatay Bisikletliler Derneği)
Saat: 18.00-20.00/İskenderun´da Bisiklet ve Farkındalık yaratma-Hareketli yaşam etkinliği Yer-Parkur: Anıt alanı-Şehit pamir cad-Pac-Fener Cad.-Karayolları-Sahil-Anıt alanı (İskenderun Çevre Koruma Derneği).
Hatay Büyüşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun da, ”Doğada oluşan her türlü kirliliğe dikkat çekmek ve bunları minimuma indirmek ya da ortadan kaldırmak hususunda belediyeler ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere tüm vatandaşlara büyük görevler düşüyor. Çevre Haftası münasebetiyle, yerel dinamiklerle iş birliği içerisinde hazırladığımız etkinlik programımızla 7´den 70´e herkesi sağlıklı bir çevre ideali için bilinçlendirmek ve duyarlılığa davet etmek için anlamlı bir adım atacağız açıklamasını yaptı.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Bugün Dünya Çevre Günü
“Tıbbi ve aromatik bitkilerimizi dünya piyasasına sunmak istiyoruz”
“Tıbbi ve aromatik bitkilerimizi dünya piyasasına sunmak istiyoruz”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay´ın çok önemli bir botanik coğrafyaya sahip olduğunu belirterek, “Yaklaşık 3000-3500 biyo çeşitliliğe sahip bitki örtümüz var. Tıbbi ve aromatik bitkilerimizi dünya piyasasına sunmak istiyoruz” dedi.
14 dalda 1500 kursiyer
14 dalda 1500 kursiyer
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 2016 yılında kurdukları Gençlik Merkezi´nin bugün 14 dalda eğitim verilen bin 500 kapasiteli bir eğitim merkezi olarak işlev yürüttüğünü söyledi.
Seracılık da destekleniyor
Seracılık da destekleniyor
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı DOĞAKA tarafından hazırlanan seracılık fizibilite raporu hazırlanarak yayınlandı. Raporun sektördeki mevcut işletmelere ve sektöre yatırım yapmak isteyen yatırımcılara farklı ürünler için teknoloji, kârlılık, üretim süreci vb. hakkında önerilerin sunulmasını amaçladığı belirtildi.
Bir haftada 15 bin 385 araç kontrol edildi
Bir haftada 15 bin 385 araç kontrol edildi
Hatay´da yapılan trafik denetimlerinde bir hafta içinde 2 bin 773 araca para cezası uygulandığı bildirildi.
Av. Kayhan Evren vefat etti
Av. Kayhan Evren vefat etti
Türkiye Barolar Birliği önceki dönem Disiplin Kurulu üyesi ve türkiye Barolar birliği önceki dönem başkanlarından Av. Teoman Evren´in kardeşi Hatay Barosu avukatlarından Kayhan Evren vefat etti.
“Buğdaydaki zararı giderin”
“Buğdaydaki zararı giderin”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, buğdayda gümrük vergisini indiren kararnamenin hasat zamanı ürünün fiyatını düşürdüğünü belirtti. Bayraktar, “Hasatta çıkardığı yanlış kararnameyle buğdayda fiyatların
Sayek etkinlikleri çocuk korosu ile başlatılacak
Sayek etkinlikleri çocuk korosu ile başlatılacak
Türk Tabipleri Birliği Eski Başkanı Dr. Füsun Sayek´i anmak amacıyla her yıl düzenlenen Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri 31 Temmuz - 25 Ağustos 2017 tarihleri arasında Arsuz´da İskender Sayek Evi´nde Arsuz Çocuk Korosu´nun konseriyle başlayacak.
Bir toplum sağlığı sorunu: Hepatit
Bir toplum sağlığı sorunu: Hepatit
Gıda, beslenme ve sağlık alanında bilgilendirme çalışmaları yürüten Sabri Ülker Vakfı, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği´nin belirlediği 28 Temmuz “Dünya Hepatit Günü” olarak dolayısıyla hepatit ile ilgili bilgilendirme yaptı.
Bugün ‘Basın Bayramı´
Bugün ‘Basın Bayramı´
Bugün 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü. Geçmişteki adıyla Gazeteciler ve basın bayramı. Sansürün ilk kez kaldırıldığı 24 Temmuz 1908´in yıldönümü.
Yasak dışı alan izni artık valilikten
Yasak dışı alan izni artık valilikten
Hatay Valiliği, insansız hava araçlarının (İHA) kullanımıyla ilgili geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemenin kapsamını genişletti. Daha önce 24 saat önceden bildirim ve kaymakamlık izni talep edilirken, izin merci valilik makamı olarak değiştirildi.
“Basın demokrasinin vazgeçilmezi”
“Basın demokrasinin vazgeçilmezi”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, basının demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geldiğini belirtti.
“Ülkemizdeki farklılıklar zenginliğimizdir”
“Ülkemizdeki farklılıklar zenginliğimizdir”
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi üyeleri Kıbrıs Barış Harekâtının 43´ncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Samandağ Belediyesi Ev sahipliğinde buluştu.
Özgür Özkan´ın vefatı yasa boğdu
Özgür Özkan´ın vefatı yasa boğdu
İskenderun Belediyesi Evlendirme Memuru Özgür Özkan, uzun yıllar mücadele ettiği hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti.
Emekli-Sen: Emekli görünür oldu
Emekli-Sen: Emekli görünür oldu
Türkiye´nin ilk emekli sendikası DİSK´e bağlı Emekli-Sen, kuruluşunun 22. yıldönümünü kutluyor.
Çocuklara drama kursu sürüyor
Çocuklara drama kursu sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, hazırlayıp mutfağında sahnelediği eğitici ve öğretici çocuk oyunlarını, miniklerle buluşturmaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi