Bütçe tasarısı ´uyarısı´
İskenderun Belediye Meclisi
Tarih: 9.10.2019 13:14:40

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün yaptığı toplantısında tek gündem maddesi olan 2020 yılı bütçe tasarısı konusunu karara bağlayamayınca, 14 Ekim Pazartesi günü olağanüstü toplanma kararı alırken, meclis gündemine ilişkin uyarıda bulunuldu. İskenderun Belediye Meclisi eski üyelerinden Ercüment Kimyon, meclisin, bütçeden önce performans programını onaylamaması halinde belediye meclisinin fesih edileceğini öne sürdü. Kimyon, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, "Uyarıyoruz. İskenderun Belediyesi bütçeden önce performans programını onaylamaz ise belediye meclisi fesih edilecektir" ifadesine yer verdi. Belediye meclisi, tek gündem maddesi olan "Belediyenin 2020 yılı bütçe tasarısını" rapor tartışmasına yönelik veya hazır olmadığı gerekçesiyle geri çekilmesi üzerine görüşüp, karara varamamıştı.

"Yasanın üç maddesi kararı zorunlu kılıyor"
Gazetemize yaptığı açıklamada, İskenderun Belediyesinin 2019 performans programının olmadığını ifade eden Kimyon, Belediyeler Kanunun 41. maddesini oluşturan "Stratejik plan ve performans programı" başlıklı maddesinde "Belediye başkanı, mahalli idareler genel seçimlerinden itibaren altı ay içinde; kalkınma plânı ve programı ile varsa bölge plânına uygun olarak stratejik plân ve ilgili olduğu yıl başından önce de yıllık performans programı hazırlayıp belediye meclisine sunar. Stratejik plân, varsa üniversiteler ve meslek odaları ile konuyla ilgili sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınarak hazırlanır ve belediye meclisi tarafından kabul edildikten sonra yürürlüğe girer. Nüfusu 50.000´in altında olan belediyelerde stratejik plân yapılması zorunlu değildir. Stratejik plân ve performans programı bütçenin hazırlanmasına esas teşkil eder ve belediye meclisinde bütçeden önce görüşülerek kabul edilir" ifadesinin yer aldığını belirtti. Belediye meclislerinin görev ve yetkilerinin yasanın 18. maddesinde belirtildiğini anlatan Kimyon, "Bu maddenin a bendinde ´Stratejik plân ile yatırım ve çalışma programlarını, belediye faaliyetlerinin ve personelinin performans ölçütlerini görüşmek ve kabul etmek´ cümlesi yer almaktadır. Meclis, yasanın kendisine verdiği 18. maddedeki görev ve yetkisi kapsamında 41. maddede anlatılan performans programını onaylaması gerekmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Meclis fesih olabilir mi?
İskenderun belediye Meclisi´nin, Belediyeler Kanunun 41. ve 18. maddesindeki sorumluluğu yerine getirmemesi halinde kanunda 30. maddede düzenlenen ´Meclisin feshi´ kapsamına gireceğini savunan Kimyon, şu değerlendirmeyi yaptı: "Yasanın bu maddesi belediye meclislerinin, ´kendisine kanunla verilen görevleri süresi içinde yapmayı ihmal eder ve bu durum belediyeye ait işleri sekteye veya gecikmeye uğratması; Belediyeye verilen görevlerle ilgisi olmayan siyasi konularda karar almasıyla İçişleri Bakanlığının bildirimi üzerine Danıştayın kararı; İçişleri Bakanlığının gerekli gördüğü takdirde meclisin feshine dair bildirim ile birlikte, karar verilinceye kadar meclis toplantılarının ertelenmesini de ister. Danıştay, bu hususu en geç bir ay içinde karara bağlar. Bu şekilde feshedilen meclisin yerine seçilen meclis, kalan süreyi tamamlar´ ifadesiyle nasıl fesih olacağı anlatılmaktadır. Kanun, performans programına süre vermektedir ve bu süre içinde karar alınmazsa, yasanın 30. maddesinin a bendi gereği kapsamında meclisin feshi gerekmektedir. Belediye yönetimi ile mecliste üyesi bulunan siyasi partileri bu konuda uyarıyorum."

 

 
Kaynak:

HADO Protokolü imzalandı
HADO Protokolü imzalandı
Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi arasında Arsuz Madenli Balıkçı Barınağı rıhtımının HADO işletmesi olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi´nin kullanımı ile ilgili protokol imzalandı.
Belediyeden ‘alternatif yol´
Belediyeden ‘alternatif yol´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kent genelinde trafik yükünü hafifletme adına alternatif yol çalışmaları planladıklarını belirtti.
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
"Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz"
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara´da yaşanan ve ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı olarak bilinen Gar katliamının yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor.
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da bir festival daha
Arsuz´da 2020 turizm yaz sezonunda düzenlenen festivallere ek olarak Color Life festivalinin de düzenlenmesi ile ilgili görüşme yapıldı.
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
"Her insanın bir değer olduğuna inanıyoruz"
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyeyi ziyaret eden kentte faaliyet gösteren AKAD Başkanı Nihat Yenmiş ve yönetimini kabul etti, İskenderun MHP ile İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Bünyamin Saraçoğlu´nu ziyaret etti.
MMK´ya tesis onayı
MMK´ya tesis onayı
Dörtyol´da faaliyet gösteren MMK Metalurji San Tic ve Liman İşletmeciliği A.Ş.´nin yapılmasını planladığı Kömür Tahliye ve Depolama Tesisi projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na başvurusu kabul edildi.
Çöplükte kapasite arttırılacak
Çöplükte kapasite arttırılacak
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Antakya´da yapılması planlanan Hatay Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisinin kapasitesi arttırılacak.
Yağmur suyu mazgallarına revize
Yağmur suyu mazgallarına revize
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde oluşan altyapı problemlerini çözüme kavuşturmak için müdahalelerin sürdüğünü bildirdi.
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
İskenderun İHD:Faillerini gizleyenler, suçun ortağıdır
Gar saldırısında ölenler anıldı.
Barış Pınarı Harekatı başladı
Barış Pınarı Harekatı başladı
Fırat Nehri´nin doğusuna yapılıyor
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Asayiş toplantısında ´harekat´ da görüşüldü
Hatay il asayiş geniş katılımlı toplantısı, Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında yapıldı.
İSTE´ye ´atama ziyareti´
İSTE´ye ´atama ziyareti´
Vali Doğan, rektör Dereli´yi kutladı
Kültürel miras sempozyumu
Kültürel miras sempozyumu
Korumada görev alanlar bilgilendirildi
11 ilçede elektrik kesintisi
11 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uyulanacak.
Saha, amatör kulüplere açılacak
Saha, amatör kulüplere açılacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yardımcıları ile birlikte belediyenin Sakarya Spor Tesislerindeki futbol sahasında incelemede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi