´Büyükşehir ve HATSU iflasın eşiğinde´
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, partisi AKP´nin son yaptığı kurultayı değerlendirdi.
Tarih: 31.5.2017 10:37:44

Kimyeci, “Kurucu liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 998 gün aradan sonra yeniden Genel Başkanımız olarak partimizin direksiyonuna geçmiştir. Cumhurbaşkanımızla gönüllerimiz zaten hep birdi. Bu zaten kanuni olan zorunlu bir ayrılıktı. Bu fiili durum şimdi ortadan kalktı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye´nin bugüne kadar olan kazanımları daha da artacak ve ivme kazanacak. Değişim, dönüşüm, reform, büyüme ve kalkınma dönemi hızla devam edecek" dedi.

Arapça tabelalar kaldırılıyor Kumyeci, şunları belirtti: "Cumhurbaşkanımızın himayelerinde15 Mart 2017 tarihinde ‘Dilimiz Kimliğimizdir´ başlığıyla yapılan toplantıda 2017 yılı ‘Türk Dili Yıl´ ilan edildi. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi Türk Dili´ni korumalıyız. Biz de Antakya Belediyesi olarak bu kapsamda ilk Meclis toplantımızda icra olarak bir teklifte bulunuyoruz. Belediyenizin mevcut İlan, Reklam ve Tabela Yönetmeliğinin 38. maddesine, Türk Harflerinin Kabulü ve Tatbiki Hakkındaki Kanunda yer alan bazı hükümlerin eklenmesini talep ediyoruz. Nedir bu hükümlerin özeti? Şunlar: Her türlü ilan, reklam ve tanıtım amacıyla konulan pano, tanıtıcı levha, tabela, afiş ve benzerleri ile uluslararası markalar ve tescil edilmiş isim ve unvanlar hariç, Türk Dili´nin ve Türkçe sözcüklerin kullanılması zorunludur. Türkçe isimler ve Türk alfabesindeki 29 harf içinde yer almayan harfler ile Türk Dili´nin temel kurallarına aykırı yabancı kaynaklı sözcükler kullanılamaz. Yani bu konudaki uygulamamızı ve mücadelemizi yasal hale getiriyoruz. Böylelikle uymayanlar hakkında cezai yaptırım da uygulayabileceğiz. Bundan sonrada bu hükümlere uymayanlara açma ruhsatı da vermeyeceğiz. Ekiplerimiz sorumluluk alanımızdaki caddelerde Arapça tabelaları kaldırıyor. Sadece Arapça tabelaları kaldırmakla kalmıyoruz. Türk İşletmeye yabancı isim koyan kendi esnafımıza da, işyerine Türkçe isim koyması konusunda teşvikte bulunuyoruz. Tabelanda ´Cafe´ yazacağına Kahvehane veya Kıraathane yaz diyoruz.”

´Yüksek bedellerle iş yapılıyor´
HBB ile HATSU yöneticilerini eleştiren Kimyeci, "Birilerinin dediği gibi çekememezlik yapmıyoruz, hizmet takibi yapıyoruz. Milletimizin hakkını arıyoruz. Büyükşehir ve HATSU iflasın eşiğinde. Büyükşehir´in sadece esnafa 173 milyon lira borcu var ve borç kapasitesini aşmış durumda. Antakya Belediyesi olarak hiçbir şeye engel olmadık. Her yeri parmaklamayın diyoruz ancak çeşitli bahanelerle yolları kazarak vatandaşlarımızı mağdur ediyorlar. 21 (b) ile yüksek bedellerle iş yapılıyor. HATSU´ya gelen borular Hindistan´dan geliyor. Aykome ve Ukome hizmet yapsın, yaptıkları ve yapacakları hizmetlerle ilgili önceden bilgilendirmede bulunsun istiyoruz. Şehrimizde her yağmur yağdığında yollar göle dönüyor, en son yağan yağmurda Uzunçarşı´nın göle dönmesi sonucu esnafımız mağdur oldu. Hem esnafımızın hem de vatandaşlarımızın şikayetleri bitmiyor. HATSU´dan hatları temizlemesini, yollara menfez koyulmasını talep ediyoruz. İzmir Caddesi´nin kuşaklama yöntemi ile temizlenmesini istiyoruz" görüşünü kaydetti.
Antakya Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kentin Emek ve Aksaray Mahallesinde uygulanması planlanan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde 329 hak sahibimiz sözleşme imzalayarak, yüzde 32 oranına ulaştıklarını arlatan Kimyeci, "Antakya´nın çehresini değiştirecek, her türlü sosyal donatıya sahip modern, güvenli ve huzurlu bir yaşam olanı kazandıracak olan vizyon projemizi bir an önce hayata geçirmek için bekliyoruz" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Büyükşehir HATSU iflasın eşiğinde
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya´da ‘yerinde dönüşüm´ düzenlemesi
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallelerini kapsayan Kentsel Dönüşüm Projesi´nde tüm hak sahiplerinin gönül rızasının alınacağı ve projenin en yakın zamanda gerçekleştirileceğini belirtti.
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
Lütfü Savaş: Borular yurt dışından değil, Samsun´dan
HATSU´nun hayata geçirdiği içmesuyu projelerinde kullandığı boruların yurt dışından alındığı iddialarına yanıt veren Başkan Savaş, “Altyapı ve içmesuyu hizmetlerimizde yerli ve milli malzeme kullanıyoruz. Borularını aldığımız Samsun Makine Sanayi, Endonezya ve Çin´de olacak değil” dedi.
Başkanlara ‘proje ödülü´
Başkanlara ‘proje ödülü´
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha ile Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi´nin düzenlediği ‘Yılın Yerel Yöneticisi´ ödülünü aldı.
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Hanımlar Lokali ´ilgi görüyor´
Antakya Belediyesi´nin kurduğu Hanımlar Lokalinde ücretsiz spor kursu, diyetisyen, oyun parkı, toplantı salonu, mescit ve oyun parkı yer alıyor ve lokale gidenler keyifli vakit geçirirken, talepleri de etkinlik olarak dikkate alınıyor.
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
FETÖ´den 1.292 kişi tutuklu
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.292 olduğu açıklandı.
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Kimyeci: HATSU kaynağını sağlıklı kullanmıyor
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne gereksiz yatırım yapmak yerine, esnafı teşvik etmesi konusunda öneride bulunduklarını ifade etti.
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Savaş: Sizden sadece biraz sabır bekliyoruz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Karaağaç Mahalle sakinleriyle bir araya geldi. Savaş´a toplantıda Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha da eşlik etti.
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Vurucu: Peşkeş çekecek zihniyette olmadık
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Belen Şehitler Abidesi Sosyal Tesisinde, Belediye Meclis Üyeleri ve AKP Belen İlçe YK üyeleriyle düzenlenen kahvaltılı istişare toplantısında bir araya geldi. Birlik ve beraberlik mesajı verilen toplantıda konuşan AKP Belen İlçe Başkanı Abdullah Önder, güzel bir toplantı ortamı hazırladığı için Belen Belediye Başkanı Vurucu´ya teşekkür etti.
Toplu taşımaya BB plakası
Toplu taşımaya BB plakası
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Kaldırım işgallerine ´engellileri engellemeyin´ uyarısı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), engelli vatandaşların kent içindeki günlük yaşamlarını zorlaştıran unsurların önüne geçmek için çalımalarını sürdürdüğü bildirildi.
Sendikacıların vali ziyareti
Sendikacıların vali ziyareti
Türk Büro Sen Hatay Şube Başkanı Uğur Muratoğlu ve YK üyeleri, Hatay Valisi Erdal Ata´ya nezaket ziyaretinde bulundu.
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Vurucu, ´yılın yerel yöneticisi´
Belediye Başkanımız Adnan Vurucu, Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi tarafından “Yılın Yerel Yöneticisi” olarak belirlendi.
Bölge komutanı Hatay´da
Bölge komutanı Hatay´da
Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hacı İlbaş, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti. Valilik makamında gerçekleşen ziyarete Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin de eşlik etti.
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Vali Ata Basatemir´i kabul etti
Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Kanalizasyon mu çöplük mü?
Yağmursuyu ve kanalizasyon hattında atık, taş ve kum nedeniyle tıkanmalara dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel müdürlüğü (HATSU), yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarında oluşan tıkanıklıkların hatalı kullanım sonucunda oluştuğunu ve hatlardan çıkan katı atıkların ekipleri şaşırttığını bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi