C. Meriç Kültür Evi açıldı
Yıldırım düştüğü bölümler tadilat edildi
Tarih: 28.9.2021 18:49:44

Antakya/SES

Reyhanlı´da bulunan Cemil Meriç Kültür Evi´nin açılışı törenle yapıldı. Türk edebiyatına çok sayıda eser kazandıran düşünür Cemil Meriç´in doğduğu ev olan Cemil Meriç Kültür Evine, yıldırım düşmesi sonrasında oluşan hasar, Hatay Valiliği tarafından yaptırıılan tadilatın bitmesi üzerine açıldı. 2013 yılında valiliğik tarafından alınan bina dönemin valisi Celalettin Lekesiz tarafından restore ettirilmişti. Açılışa, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel, İsmet Tokdemir, Hatay Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Reyhanlı Kaymakamı Yasin Öztürk, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Cemil Meriç´in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç de katıldı.
Törende konuşan Kültür Evi Müdürü Ahmet Şenverdi, "Cemil Meriç´in doğduğu bu evin 19. yüzyılın son çeyreğinde yapıldığı tahmin edilmektedir. 20. yüzyılın başlarında Bahadırlı ailesine ait olup sonrasında Karaca ailesine intikal etmiştir. 2013 yılında valilik tarafından satın alınarak restore ettirilmiş, 2014 yılı Nisan ayında ziyaretçilere açılmıştı. 2020 yılı Şubat ayında bahçesine düşen yıldırım sonucunda ciddi şekilde zarar gören kültür evi, yine valilik tarafından restore ettirilerek bugünki halini almıştır. Kültür evi 2 katlı olup bünyesinde kütüphane, sinema salonu ve okuma salonları barındırmaktadır" dedi. Rumelili bir aile olarak yöreye geldiklerini anlatan Cemil Meriç´in kızı Ümit Meriç ise, "Cemil Meriç, 70 yıllık hayatı içerisinde şu an da 1 milyonu aşkın Türkiye okuruna hitap eden 12 tane eseri kaleme almıştır. Özellikle neredeyse 70. baskısına yaklaşmış olan ´Bu ülke´ adlı eseri ile en çok okunan fikir adamı olmuştur. Onun eserlerini yalnız fikirleri itibariyle değil, 20. yüzyıl Türkiye Türkçesinin şaheseri olan üslubuyla da sevmektedirler. Cemil Meriç, Türkiye´nin çok sevdiği, saydığı bir yazar, ancak o bugüne kadar tabiri amiyanesiyle dünya ligine çıkamadı. Yani Cemil Meriç, Türkiye´nin çok iyi tanıdığı, sevdiği bir yazar olmasına rağmen henüz dünyada onun ismi duyulmadı. Bbabam hakkında yazmış olduğum ´Babam Cemil Meriç´ adlı 12. baskıya gelmiş olan eserim inşallah Ekim ayında TEDA´nın destekleriyle İngilizceye tercüme ediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı TEDA´nın destekleriyle İngilizceye tercüme edilmekte olan ´Babam Cemil Meriç´ adlı kitabını, kısa bir süre sonra Cemil Meriç´in eserlerinden yapılmış olan 400 sayfalık bir seçme parçalar tercüme edilecek" diye konuştu.
Hatay Valisi Doğan da, şöyle konuştu: "Cemil Meriç, Hatay ve Reyhanlı için çok önemli ama her şeyden önce Türkiye için çok önemli bir isim. Onun yolunda yürüyebilmek, onu anlayabilmek, onu anlatabilmek anlamında elimizden ne geliyorsa, gerekli gayreti göstermeye çalışıyoruz. Bu konutun içerisinde yine onu anlama ve anlatma anlamında yapılanlar var, belki binalar, bahçeler bir şey anlatamaz ama onun eserleri bizim neslimize, gelecek nesillere çok şey anlatacak. Cemil Meriç denince akla insan geliyor, bütün kurgusunu aslında insan üzerine oturtmuş, medeniyeti de aslında insanla bağdaştırmış bir isim. Eğer bir medeniyet insana hizmet etmiyorsa bunu medeniyet saymak doğru değil. Cemil Meriç´in eserlerine baktığımızda bunu net bir şekilde görüyorsunuz. Rabbim insanı yaratırken, yaratılanların en şereflisi olarak yaratmış ve bir akıl vermiş, diğer yarattıklarını da insana hizmet etmesi için, yoldaş olması için yaratmış. Cemil Meriç´te bu yoldan yürüyerek, bütün teorisini, kuramını, hikayesini bunun üzerine oturtmuş. Biz kendisini rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Hatay medeniyetlerin beşiği, kültürel yapısıyla barış ve huzur içerisinde yaşayan insanlarıyla bunun güzel örneklerini sunmakta. Şimdi Reyhanlı´dayız, kendi nüfusundan daha fazla bir nüfusu misafir edebilen başka bir il, ilçe yoktur. Zaman zaman Avrupalı muhataplarımız geliyor, onlarla konuşuyor ve toplantılar yapıyoruz, bu konuda ki fedakarlıklarımızdan dolayı bizi takdir ediyor, teşekkür ediyorlar ama kendilerine fedakarlıklarını sorduğumuzda bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki Suriyeli mültecileri anlatıyorlar. Tabi bizim böylesine büyük yoğunlukta bir misafir kitlemizin olması aslında medeniyetimizin çok güçlü bir geçmişe dayandığını gösteriyor, bunun en güzel örneği de Reyhanlı. Cemil Meriç´i anlama açısından bu evin yaşatılması gerekiyordu. Cemil Meriç´i, hem de kültürel hayatımızı anlatmak lazım."
Reyhanlı Belediye Başkanı Hacıoğlu, Meriç´i ülkenin yetiştirdiği en önemli aydınlardan biri olarak ifade ederken, Hatay Milletvekili Tokdemir de, “Eserlerinde Hataylı, Reyhanlılı olduğunu her zaman vurgulamış önemli bir bilim insanı, yazar olan Meriç´in adını yaşatmak adına bu Kültür Evinin restoresinde emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. Hatay Milletvekili Şanverdi ise, "Reyhanlı olarak Cemil Meriç´le övünüyoruz. Çünkü Reyhanlı´da doğdu, büyüdü ve okudu, ülkemize yaraşır güzel hizmetlerde bulundu, kendisini minnet ve hürmetle anıyorum. Büyük bir düşünür ve yazar, her zaman kendisinden faydalanmaya çalıştık bundan sonra da düşüncelerinden faydalanarak onunla övüneceğiz ve yolunda ilerlemeye gayret göstereceğiz" değerlendirmesini yaptı.
Vali Doğan ve törene katılanlar, kültür merkezinin açılış kurdelesini kesip, kültür evini gezdi.
Kaynak:

Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi