‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Tarih: 10.1.2021 14:52:21

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, gazetecileri “hakikatin temsilcisi” olarak adlandırdığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında “Türkiye´nin son yıllarda her alanda kat ettiği ilerleme, medyada da çeşitliliğe sahip özgürlükçü bir ortamın oluşmasıyla kendini göstermektedir” dedi. İfade özgürlüğü ile propaganda ilişkisine de dikkat çektiği mesajında Altun, “Basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti kavramlarının terör örgütlerinin propagandasını yapma, vatandaşlarımız arasında ayrımcılık, nifak ve nefret tohumları serpme ya da vesayet ve darbe dönemlerini yüceltme gibi ifsat edici emeller için kalkan olarak kullanılmasına, herkesten önce “hakikat temsilcisi” olan gazetecilerin müsaade etmemesi gerekmektedir” değerlendirmesini yaptı. Altun, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak, mesleki ilkelerden ödün vermeden görevlerini ifa ederken, ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine, birlik ve beraberlik ikliminin güçlenmesine katkıda bulunan kıymetli medya mensuplarımızın her zaman destekçisi olmayı sürdüreceğiz.”

Hatay Valisi Rahmi Doğan, gazeteciliğin ‘gücünü kamuoyu desteğinden aldığını, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağladığını´ belirterek, önemli ve etkin bir denetim organı olma konumuyla, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu vurguladı. Medyanın toplumsal kalkınmadaki rolüne de işaret eden Vali Doğan, mesajında şu görüşleri dile getirdi: “Demokrasinin gelişmesinde ve toplumsal bilincin oluşturulmasında değerli katkıları bulunan, Hatay´ımızın sorunlarını, ihtiyaçlarını, taleplerini yetkililere ve kamuoyuna aktaran, milletimizin adeta gören gözü, işiten kulağı olan tüm gazetecilerimizin bu görevi yerine getirmede gösterdikleri fedakârlık ve gayretlerini takdirle karşılayarak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.”

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur, Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Bağımsız Türkiye Partisi BTP Hatay İl Başkanı Fehmi Uçar, Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, da mesajlarıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise mesajında şu ifadelere yer verdi: “Toplumun sesi olan, dünyada yaşanan gelişmeleri insanlara tarafsızca aktaran gazetecilerin mesleği zor olduğu kadar kutsaldır. Vatandaşların haber alma hakkı için türlü baskı ve zorluklarla karşılaşan gazetecilerin sergilediği çaba takdire değerdir. Özellikle pandemi sürecinde en az sağlık çalışanları kadar mücadele eden ve gerçekleri bizlerle paylaşmak için gecesini gündüzüne katan basın emekçilerine teşekkürlerimizi sunuyorum. Gazetecilerin ve basın emekçilerinin mesleki yaşamlarında karşılaştığı zorlukları ortadan kaldırmanın hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu unutmamalıyız.”

AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, gazeteciliği ´fedakârlık ve sorumluluk isteyen zor şartlarda yapılan önemli bir meslek´ olarak tanımladığı mesajında şunları ifade etti: “Özellikle 15 Temmuz´da milli irade ve demokrasimize karşı gerçekleştirilen hain darbe teşebbüsüne karşı basın mensuplarımızın, ülkesi ve milleti için ne kadar önemli bir görev icra ettiğine bütün dünya şahitlik etmiştir. Doğru haber verme, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı, basın ve basın çalışanları için yol gösterici değerlerdir. Türk basınının çalışmalarını, bu değerlere bağlılıkla devam ettireceğine inanıyorum.”

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven´in mesajı ise şöyle: “Kamuoyunun eksiksiz, tarafsız, doğru bilgilenmesini sağlayan, demokratik ve objektif haberciliği ilke edinerek mesleğini fedakarca yapan tüm değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü kutluyorum.”

Gazetecilerin zor şartlarda önemli bir görev ve sorumluluk üstlendiklerini ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden çalışan, basın mensubu arkadaşlarımız doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmekte ve bu anlamda kamusal bir görevi yerine getirmektedirler. Halkın, tarafsız, doğru, ilkeli ve eksiksiz haber akışıyla bilgilendirilmesi, şeffaf ve demokratik toplum olmanın başlıca şartlarından biridir. Kamu yararına hizmet yapmakta olan gazeteci arkadaşlarımız, ülkemizin, ilimizin olduğu gibi ilçemizin de sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır.”

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tolga Depçi´nin, Çalışan Gazeteciler Günü´nün “Gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için” kutlandığını ifade ettiği mesajı şöyle: 10 Ocak 1961´den beri kutladığımız günün bize özgü olması Türkiye için basının öneminin göstergesidir. Her koşulda doğru haber vermeyi, tarafsızlığı ve basın etik kurallarına uymayı ilke edinmiş; toplumun gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan başta yerel basın olmak üzere tüm Türk basını çalışanlarına çalışmaları için şahsım, kurumum ve ülkem adına teşekkür ediyorum.”

Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, mesajında şunları kaydetti: “Her yıl kutladığımız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nün, tüm basın-yayın ve ahlak ilkelerine uyarak, doğru bilgiyi her ne pahasına olursa olsun kamuoyuna ahlaki ve ilkeli bir biçimde yansıtan, başarılı ve ilkeli yayın çizgisinden ödün vermeyen, tüm basın çalışanlarımızın gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Sizler gücünü halktan alarak kamuoyunu doğru, tarafsız, haber alma hakkını koruyacak, zor şart ve imkânlar içerisinde görevinizi yaparak, demokratik kültürümüzün gelişimine de önemli ve değerli katkılar sağlacaksınız.

Hatay İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, mesajında “Vatandaşın zamanında doğru ve eksiksiz bilgi alma hakkına katkı sağlayarak, milletin vicdanının sesi ve demokrasinin temel taşlarından birisi olan basınımız, kamuoyunun ülkede ve dünyada olup biten her şeyden haberdar olabilmesini sağlamaktadır. Sorumluluk ve bilgi birikimi isteyen gazetecilik mesleğini fedakarca yerine getiren siz Hatay Yerel Basınımızın güzide temsilcilerinin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü´nü” şahsım ve teşkilatım adına en iyi dileklerimle kutlar, selamlarımı sunarım” dedi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çalışan Gazeteciler Günü kutlandı
Deprem Haftası
Deprem Haftası
1-7 Mart tarihleri Deprem Haftası. Farkındalık amacıyla kutlanan hafta kapsamında açıklama yapan Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), depremlerde kayıpların yaşanmamasında, kamu kurumlarının aldığı önlemlerin yanı sıra vatandaşların alacağı tedbirler de önem taşıdığın belirterek, Deprem Haftası´nda vatandaşları kendi hazırlıklarını yapmaya çağırdı.
Meclis toplantısı yarın
Meclis toplantısı yarın
İskenderun Belediye Meclisi, Mart ayı toplantısına yarın başlayacak.
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Tuzaklı kuş avına 6.176 lira ceza
Hatay İl Jandarma Komutanlığı, Samandağ´da tuzaklı kuş avında bulunduğu belirtilen 8 kişiye Kara Avcılığı Kanuna Muhalefet suçundan 6.176 TL, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal etmekten de ayrıca bir ceza yazıldı.
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
Yaralı köpeği barınağa teslim ettiler
İskenderun Gençlik Merkezi (İGM) Müdürlüğü, Ekim ayından itibaren sürdürdüğü ve her hafta düzenli olarak gerçekleştirdiği belirtilen sokak hayvanlarını besleme etkinliğine devam ediyor.
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
Sokak hayvanlarının yiyeceği belediyeden
İskenderun Belediyesi, ekiplerin, pandemi sürecinde yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için belirli noktalara mama ve su bırakmayı sürdürdüğünü belirttti.
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Milli ve Bolat ailesi akraba oldu
Bolat ve Milli Ailelerinin evlatları yaşamlarını birleştirdi.
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Gölbaşı´na DOĞAKA desteği
Hatay´ın Kırıhkan ilçesinde, barındırdığı flora ve fauna ile ülkenin en önemli sulak alanı olmaya aday Gölbaşı Gölü´nün iyileştirilerek turizme kazandırılması için ilk adım atıldı.
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Rhossus Antik Kent Projesi ödülünü aldı
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Ardahan´da gerçekleşen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” organizasyonu ödül törenine katıldı.
Patates ütecisine destek var mı?
Patates ütecisine destek var mı?
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Türkiye´de yıllık ortalama 6 milyon ton civarında patates üretildiğini, bununla beraber, belli bölgelerde belli şartlar altında üretilen patatese yönelik talebin geçmişe kıyasla ciddi şekilde azaldığının görüldüğünü belirtti.
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü
Dünya Anadil Günü, 21 Şubat´ta kutlandı.
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Günde 151 bin m3 atık su arıtılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), işletmesini yaptığı atıksu arıtma tesislerinde Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği´ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek, yaşam alanlarını ve su kaynaklarını temiz tutma çalışmasının sürdürüldüğünü bildirdi.
Karla kapanan yollar açıldı
Karla kapanan yollar açıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilde kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemler almayı sürdürdüğünü belirtti.
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Memur Sen, 28 Şubat´a ´tazminat istedi´
Hatay Memur Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Gülbin Alakay, 24 yıl önce yaşanan 28 Şubat sürecini ´post modern´ müdahale olarak niteledi ve 90´lı yıllarda vesayet sürecinin yaşandığını savundu.
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
Yeşildal, AKP´nin yeni başkanı
AKP, bugün Antakya´da yaptığı Hatay il kongresinde il başkanlığına eski milletvekili Adem Yeşildal´ı getirdi.
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Kumbaraya atılan giysiler toplanıyor mu?
Hatay´ın birçok ilçesinde kurulu bulunan ´giysi kumbarası´na atılan kullanılmış giysileri kimin topladığı konusunda farklı iddialar dillendiriliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi