Çalışkan´dan ‘kutuplaşma´ uyarısı
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, komşu ülkelerde yaşanan sancıların Türkiye´ye doğru yönlendiğini belirterek, ülkedeki hakim kutuplaşmaya dikkat çekti.
Tarih: 15.8.2017 10:52:56

 

Dr. Necmettin Çalışkan, TOSYÖV Mütevelli Heyeti üyesi ve Hatay Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Rende ve yönetimini ziyaret etti. SP Antakya İlçe Başkanı Abdülhadi Bük ve Hatay İl Başkan Yardımcısı F. Serdar Özal´ın eşlik ettiği ziyarette Dr. Çalışkan, Türkiye´nin sınır komşularıyla yürüttüğü ilişkiler, üretim politikaları, yatırım ve istihdam olanaklarına ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

Sınır komşularındaki gelişmeleri de değerlendirdiği ziyarette Dr. Çalışkan, gelişmeleri ‘ciddi problem´ olarak yorumladı. “Allah muhafaza adım adım sıra bize geliyor” diyen Çalışkan, gelişmelerde İsrail´in sorumluluğuna işaret etti. Çalışkan, şunları söyledi: “İsrail´in etrafındaki her ülke kumpasa alınıyor sonra da paramparça ediliyor. Bu ülkeleri yok etmek için de batılılar “biz size savaş uçaklarını gönderdik ertesi günde tanklarla giriş yapacağız” demiyor. Mesela ülkede bir fitnecilik tohumu ekiyor insanları kanlı bıçaklı hale getiriyor. Onun için birlik olmak zorundayız.” “… sonraki adımları telaffuz etmek istemiyorum”
Ülkede ayrışmaların yaşandığını da vurgulayan Dr. Çalışkan, İskenderun´dan Samsun´a bir hat çizildiğinde hattın sağ tarafının boşaltıldığını, Doğu illerinin tamamında nüfusun sürekli gerilediğini belirtti. Çalışkan, buna ilişkin şu görüşleri dile getirdi: “Ülkemizde her geçen gün bir ayrışım düşmanlık fitne tohumları ekiliyor. Bir yandan da kutuplaşma hakim. Şu anda haritayı ele aldığınızda İskenderun´dan Samsun´a kadar bir hat çizelim sağ tarafı boşaltılıyor. Doğu illerinin tamamında sürekli nüfus geriliyor. Çünkü adım adım tahliye ediliyor. Bu da ülkemiz üzerinde oynanan oyunların bir parçası, o yüzden tüm politikaları kökten gözden geçirilmesi gerekiyor. Bir yandan üretim dursun çalışan işletmelerin kapısına kilit vurulsun, köylü fabrikalarda işçi olsun, küçük esnaf AVM´lerde tezgahtar olsun isteniyor. Bir yandan korkunç derecede iç göç yaşanıyor. Nüfus yoğunluğu Büyükşehirlere toplansın yani sonraki adımları telaffuz bile etmek istemiyorum.”

Türkiye´nin ürün deseni ve potansiyelini de değerlendiren Çalışkan, Türkiye´nin tarımsal açıdan kendine yeten bir ülke konumundan bugün saman dâhil ‘dört mevsim yedi bölgede´ yetişen buğdayı ithal eder duruma geldiğini, çiftçinin maliyetlerden dolayı üretimden vazgeçmeye başladığını söyledi. Çalışkan, canlı hayvan ithalatıyla da başka ülkelerin istihdam sorunun çözümüne katkı verdiğini ifade ederek, “Halbuki üreticiyi teşvik edip çiftçimize üretim yaptırmalıyız. Bunu yaparak ülkeye katma değer katmış oluruz. Kendi üreticimize destek olarak vermemiz gereken rakamı ihraç ve ithalata ödediğimiz için belimiz doğrulmuyor. İşte sürekli cari açık oluyor. Türkiye´de üretimi teşvik ederek artırmak lazım. Üretim artarsa herkes birlikte kazanır. Ama maalesef bugün öyle bir sistem kurulmuş ki imkânlar var üretmiyoruz, her şeyi ithal ediyoruz” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çalışkan kutuplaşma uyarısı
Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´da hazine arazileri üzerine kurulan evlerin satışına ilişkin sorunu parlamentoya taşıdı.
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP Arsuz Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Devrim ve yönetimi, Menemen´de şeriat isteyenlerin başlattıkları isyanı bastırmaya çalışırken şehit olan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ı 87. ölüm yıldönümünde andı.
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Yusuf Çiçek, TBMM´de kabul edilen 2018 yılı bütçesini faiz ve israf bütçesi olarak tanımlayarak, bütçenin halk için değil, rant için yapıldığını belirtti.
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
Ölümünün 44. yıldönümünde Pac Meydanı´ndaki çalışmadan dolayı İnönü Anıtı önünde tören gerçekleştiremeyen Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe örgütü, Türkiye Cumhuriyeti´nin 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi´nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıldönümünde andı.
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Kadın Kolları başkanlığına Sibel Uslu başkanlığındaki yönetim seçildi.
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu,
´39 yıldır hesabı verilemedi´
´39 yıldır hesabı verilemedi´
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Başkanı Sultan Başaran, 19-26 Aralık 1978 yılında Maraş´ta yaşanan katliamı kınadı ve katliamda yaşamını yitirenleri andıklarını belirtti. K
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Hatay Milletvekili Serkan Topal, iktidarı yerlilik ve millilik konusunda eleştirdi.
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Cem Karpuz, İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıl dönümünde saygıyla andıklarını belirtti.
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları kongresi yarın yapılacak.
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Hatay Milletvekili Serkan Topal, 40 bin öğretmen atamasının yapılıp, yapılmayacağını sordu.
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´in geçtiğimiz günlerde düzenlediği halk ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve belediyenin çalışmalarına ilişkin yıl sonu değerlendirmesini yaptığı toplantıda, bazı sözlerin kendisine yönelik olduğunu belirten Hatay eski Milletvekili Refik Eryılmaz, Nehir´e, "açık ve şeffaf olmak zorundasınız" diye seslendi.
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Hatay Milletvekili Birol Ertem, taşeronların kadroya alınmasına yönelik çalışmaların net olmadığını ifade etti ve eleştirdi.
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Amik Ovasının sulanması için yapılan projelere kaynak aktarılmasını istedi.
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenen İlçe Kadın Kolları Başkanlığı kongresini değerlendirdi. Kongrede ‘öngörüsüzlük yaşandı´ özeleştirisinde bulunan Mansuroğlu, tüm çabalara karşın tek adaylı bir kongreyi ise başaramadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi