Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay bölgesinde sürdürdüğü askeri sevkiyatı bugün de sürdürüldü. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise Afrin harekatının yapılacağını ve fiilen operasyonun başladığını açıkladı.
Tarih: 19.1.2018 21:07:52

ÖSO gruplarını taşıyan otobüsler ise konvoy halinde Suriye´ye geçti. Kilis bölgesindeki Öncüpınar Sınır Kapısı´ndan Suriye´ye geçen ÖSO gruplarının en az 20 otobüs olduğu belirtildi.

Kırıkhan ve Hasas´daki askeri birlikler, Afrin bölgesinden gelen silahlı taciz ateşi üzerine sınır ötesindeki mevzilere top atışı yaptı. Antakya bölgesinde bekletilen tank, zırhlı personel taşıyıcıları da Hassa-Kırıkhan arasındaki bölgeye gönderildi. Afrin operasyonu önceki önceki gece de havayolu ve karayolu ile Hatay´a komando ve özel birlikler gönderildi. Birliklerin sınır hattına gittiği öğrenildi. Kırıkhan-Hassa bölgesindeki stinger füzeleri de olası bir operasyona hazır hale getirildi.

AFAD ekipleri de, Hassa Belediyesi işçilerinin de desteğiyle Hassa´nın sınıra beş kilometre uzaklıktaki Akbez Mahallesine çadır kurmaya başladı. İş makinaları tarafından düzenleme yapılan alana çadır kuruldu ve konteynırlar yerleştirildi.

Operasyon bilgisi Bakan Canikli´den

A haberin canlı yayınına katılan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ´´Afrin harekatı yapılacak. Harekat için şartları olgunlaştırıyoruz. Afrin´de tüm terör hatları ortadan kaldırılacak. Ama zamanı, saati tamamen harekatın gerekliliği çerçevesinde, harekatın en etkili, en başarılı şekilde yürütülmesiyle alakalı planlamanın bir parçası. Dolayısıyla o çerçevede şu anda gereği yapılıyor. Suriye´nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacaktır. Bunun başka çaresi yok. Muhtemel kayıplarımızın da en aza indirilmesi için gerekli tüm şartların olgunlaştırılması gerekiyor. Bu hassasiyetimizi harekatın her aşamasında uygulamaya geçireceğiz. Türkiye´ye yönelik tehdit seviyesi her geçen gün yükseliyor. Bu operasyon gerçekleştirilecek, yapılacak, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi. Ama zamanı, saati tamamen harekatın gerekliliği çerçevesinde, harekatın en etkili, en başarılı şekilde yürütülmesiyle alakalı planlamanın bir parçası. Dolayısıyla o çerçevede şu anda gereği yapılıyor. Suriye´nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacaktır. Bunun başka çaresi yok. Temel hedefimiz PYD terör örgütünün tamamen ortadan kaldırılması. PYD´ye en büyük silah desteğini ABD sağlıyor. Suriye´de yapılan bütün ülkelerin orayla ilgili politikaları vardır. Bir şekilde oradaki grupları da etkileyebilecekleri yönde, onları da kolaylaştırıcı adımlar atmaya çalışıyorlar" değerlendirmesini yaptı.

Canikli, ABD´nin, IŞİD (DEAŞ) konusundaki yorumlarını da şöyle değerlendirdi: "Boş ve anlamsız bir değerlendirme. Bir defa DEAŞ bitti. Aslında şu ifade bile DEAŞ´ın, Amerika tarafından özellikle Suriye´de, belli bölgelerde nüfuzunu oluşturması, kurması, orada hakim olmak için araç olarak kullandığının bir yansıması. ´En büyük tehdit DEAŞ´tır, dolayısıyla herkes DEAŞ´e yönelik olarak bütün politikalarını belirlemeli, ona göre hareket etmeli´ gibi bir yaklaşım bugün itibarıyla son derece anlamsız, içi boş bir sözdür, açıklamadır. DEAŞ tehdidinin bittiği resmi olarak ilan edildi zaten. DEAŞ tehdidi artık hem Suriye´de hem Irak´ta ortadan kaldırılmıştır. Bu gerçek ortadayken halen ´DEAŞ´a karşı odaklansın´ gibi açıklama gerçekten çok anlamsız bir açıklama. Bunlar günlük taktiksel açıklamalarda ibaret." Canikli, ´Afrin operasyonu başladı mı?´ sorusuna "Fiili olarak operasyon başladı" diye yanıt verdi.

“Afrin operasyonuna karşıyız"

Suriye´de 2011 yılında başlayan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine, milyonlarca insanın yerinden edilmesine sebep olan savaşın üzerinden 7 yıl geçtiğini ifade eden HDP Hatay İl Başkanları Kerem Nalbant ve Sultan Başaran, Afrin´e yönelik operasyona karşı olduklarını belirtti. Açıklamada, "Yüzyıllardır halkların kardeşçe yaşadığı kentimizin ve ülkemizin savaşa daha da dâhil edilmesine karşı mücadelemizi daha da güçlü sürdüreceğiz. Ortadoğu´daki emperyalist müdahalelerin ve AKP Hükümetinin, bölgedeki çatışmaların derinleşmesi ve yaygınlaşmasına yarayacak hamlelerine hayır diyoruz. Çünkü; Türkiye´nin demokratikleşmesi, özgürlüklerin savunulması, halkların kardeşleşmesi ´savaşa karşı barış´ mücadelesiyle mümkündür. Katliamların, cinayetlerin, soykırımların, asimilasyonun, sömürünün, talanın tüm hızıyla arttığı, faşizmin kendini güncelleyerek yaşamın her alanında gözle görünür kılındığı koşullarda savaşa karşı çıkmak en temel görevlerimizdendir" ifadesine yer verildi.
Kaynak:

"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
"Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar var olacak"
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü, pazar günü anma töreni düzenlenecek.
Hekimler dayanışma istedi
Hekimler dayanışma istedi
14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla hekimler dün İskenderun´da dabuluştu. Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan dayanışma çağrısını İskenderun´da da yineleyen hekimler, meslek değerlerine dikkat çekti.
Mevziler, ateş altında
Mevziler, ateş altında
Genel Kurmay Başkanlığı, Zeytin Dalı Harekatına ilişkin dün yaptığı açıklamada, ´etkisiz hale getirilen terörist´ sayısının 2.222´ye ulaştığını bildirdi.
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Akar: Siviller bizim için dokunulmaz
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte, önceki gün Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemede bulundu. Askeri zırhlı araç sevkiyatı devam ederken özel birlikler de sınıra ulaştı.
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Fakıbaba´ya Hatay brifingi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, önceki gün Hatay´a geldi.
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu: Türkiye kelimesini kimse kaldıramaz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Türkiye Barolar Birliğinden ´Türkiye´ kelimesini kimsenin kaldıramayacağını ifade etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Erdoğan Zeytin Dalı için Hatay´da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar´la birlikte Zeytin Dalı Harekâtı´nın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu´nun Hatay´daki Harekât Merkezi´ne gitti.
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine
Hatay Valiliği, gün içerisinde Afrin bölgesinden atılan 11 roketin 9´unun Reyhanlı ilçe merkezine isabet ettiğini, 1 Suriye uyruklu kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişinin yaralandığını duyurdu.
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Akar Hatay´da
Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, kuvvet komutarlarıyla birlikte Hatay´da Zeytin Dalı Harekatı´yla ilgili inceleme yaptı, bilgi aldı.
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Afrin operasyonunda ‘ikinci aşama´ başladı
Erken saatlerde karadan bölgeye girerek operasyon başlatan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri ve TSK´nın Afrin´de birlikte ilerliyor.
Afrin harekatı başladı
Afrin harekatı başladı
Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye´nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ´a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere ´Zeytin Dalı Herakatı´nı başlattı.
31. kararname yayınlandı
31. kararname yayınlandı
Resmi Gazete´de yayımlanan 697 sayılı KHK ile bazı kamu kurum ve kuruluşlarından 214, TSK´dan da 48 kişi kamu görevinden çıkartıldı, birer televizyon ve radyo kanalı kapatıldı.
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mahkeme, Akkuyu´ya önlisansını yeniden görüşecek
Mersin´in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan 4.800 MW (uranyum) gücündeki Akkuyu Nükleer Santrali önlisansının iptali için 07 Eylül 2016 tarihinde açtığı davanın, Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından, önlisansın dava edilemeyeceği gerekçesiyle ´incelemeden´ red edilmesine ilişkin itiraz kabul edildi.
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
“Politikalarımız tüm canlılara dair”
İndirimli su, ücretsiz ulaşım, kooperatifleşme çalışmaları ve doğal üretimin yaygınlaşması yönündeki çalışma ve projeleriyle tanınan Tunceli Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışma politikalarının merkezini tüm canlıların oluşturduğunu söyledi.
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Taşeron işçilerin başvurusu başladı
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçileri için başvurular, bugün başladı ve 11 Ocak´ta sona erecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi