Canikli: Fiili olarak Afrin operasyonu başladı
Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay bölgesinde sürdürdüğü askeri sevkiyatı bugün de sürdürüldü. Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ise Afrin harekatının yapılacağını ve fiilen operasyonun başladığını açıkladı.
Tarih: 19.1.2018 21:07:52

ÖSO gruplarını taşıyan otobüsler ise konvoy halinde Suriye´ye geçti. Kilis bölgesindeki Öncüpınar Sınır Kapısı´ndan Suriye´ye geçen ÖSO gruplarının en az 20 otobüs olduğu belirtildi.

Kırıkhan ve Hasas´daki askeri birlikler, Afrin bölgesinden gelen silahlı taciz ateşi üzerine sınır ötesindeki mevzilere top atışı yaptı. Antakya bölgesinde bekletilen tank, zırhlı personel taşıyıcıları da Hassa-Kırıkhan arasındaki bölgeye gönderildi. Afrin operasyonu önceki önceki gece de havayolu ve karayolu ile Hatay´a komando ve özel birlikler gönderildi. Birliklerin sınır hattına gittiği öğrenildi. Kırıkhan-Hassa bölgesindeki stinger füzeleri de olası bir operasyona hazır hale getirildi.

AFAD ekipleri de, Hassa Belediyesi işçilerinin de desteğiyle Hassa´nın sınıra beş kilometre uzaklıktaki Akbez Mahallesine çadır kurmaya başladı. İş makinaları tarafından düzenleme yapılan alana çadır kuruldu ve konteynırlar yerleştirildi.

Operasyon bilgisi Bakan Canikli´den

A haberin canlı yayınına katılan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, ´´Afrin harekatı yapılacak. Harekat için şartları olgunlaştırıyoruz. Afrin´de tüm terör hatları ortadan kaldırılacak. Ama zamanı, saati tamamen harekatın gerekliliği çerçevesinde, harekatın en etkili, en başarılı şekilde yürütülmesiyle alakalı planlamanın bir parçası. Dolayısıyla o çerçevede şu anda gereği yapılıyor. Suriye´nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacaktır. Bunun başka çaresi yok. Muhtemel kayıplarımızın da en aza indirilmesi için gerekli tüm şartların olgunlaştırılması gerekiyor. Bu hassasiyetimizi harekatın her aşamasında uygulamaya geçireceğiz. Türkiye´ye yönelik tehdit seviyesi her geçen gün yükseliyor. Bu operasyon gerçekleştirilecek, yapılacak, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi. Ama zamanı, saati tamamen harekatın gerekliliği çerçevesinde, harekatın en etkili, en başarılı şekilde yürütülmesiyle alakalı planlamanın bir parçası. Dolayısıyla o çerçevede şu anda gereği yapılıyor. Suriye´nin kuzeyindeki bütün terör hatları, varlığı ortadan kaldırılacaktır. Bunun başka çaresi yok. Temel hedefimiz PYD terör örgütünün tamamen ortadan kaldırılması. PYD´ye en büyük silah desteğini ABD sağlıyor. Suriye´de yapılan bütün ülkelerin orayla ilgili politikaları vardır. Bir şekilde oradaki grupları da etkileyebilecekleri yönde, onları da kolaylaştırıcı adımlar atmaya çalışıyorlar" değerlendirmesini yaptı.

Canikli, ABD´nin, IŞİD (DEAŞ) konusundaki yorumlarını da şöyle değerlendirdi: "Boş ve anlamsız bir değerlendirme. Bir defa DEAŞ bitti. Aslında şu ifade bile DEAŞ´ın, Amerika tarafından özellikle Suriye´de, belli bölgelerde nüfuzunu oluşturması, kurması, orada hakim olmak için araç olarak kullandığının bir yansıması. ´En büyük tehdit DEAŞ´tır, dolayısıyla herkes DEAŞ´e yönelik olarak bütün politikalarını belirlemeli, ona göre hareket etmeli´ gibi bir yaklaşım bugün itibarıyla son derece anlamsız, içi boş bir sözdür, açıklamadır. DEAŞ tehdidinin bittiği resmi olarak ilan edildi zaten. DEAŞ tehdidi artık hem Suriye´de hem Irak´ta ortadan kaldırılmıştır. Bu gerçek ortadayken halen ´DEAŞ´a karşı odaklansın´ gibi açıklama gerçekten çok anlamsız bir açıklama. Bunlar günlük taktiksel açıklamalarda ibaret." Canikli, ´Afrin operasyonu başladı mı?´ sorusuna "Fiili olarak operasyon başladı" diye yanıt verdi.

“Afrin operasyonuna karşıyız"

Suriye´de 2011 yılında başlayan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine, milyonlarca insanın yerinden edilmesine sebep olan savaşın üzerinden 7 yıl geçtiğini ifade eden HDP Hatay İl Başkanları Kerem Nalbant ve Sultan Başaran, Afrin´e yönelik operasyona karşı olduklarını belirtti. Açıklamada, "Yüzyıllardır halkların kardeşçe yaşadığı kentimizin ve ülkemizin savaşa daha da dâhil edilmesine karşı mücadelemizi daha da güçlü sürdüreceğiz. Ortadoğu´daki emperyalist müdahalelerin ve AKP Hükümetinin, bölgedeki çatışmaların derinleşmesi ve yaygınlaşmasına yarayacak hamlelerine hayır diyoruz. Çünkü; Türkiye´nin demokratikleşmesi, özgürlüklerin savunulması, halkların kardeşleşmesi ´savaşa karşı barış´ mücadelesiyle mümkündür. Katliamların, cinayetlerin, soykırımların, asimilasyonun, sömürünün, talanın tüm hızıyla arttığı, faşizmin kendini güncelleyerek yaşamın her alanında gözle görünür kılındığı koşullarda savaşa karşı çıkmak en temel görevlerimizdendir" ifadesine yer verildi.
Kaynak:

Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi