ÇED toplantısı ´tepki buluşmasına´ dönüştü
Yangının tahrip ettiği Arsuz´da halk krom madenine karşı buluştu
Tarih: 12.10.2020 13:36:26

Arsuz´un Höyük mahallesi yöresinde Krommer Madencilik şirketi tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı projesi hakkında yöre halkının katılımı için yapılması planlanan ÇED görüşmesi, Hatay Valiliği tarafından ertelenince toplanan yöre sakinleri ile kurum ve kuruluş temsilcileri ‘madene hayır´ dedi.

Bölgede krom madeni projesinin yapılmasını istemeyen yöre halkı ve yaşam savunucuları bugün yapılacak Çevre Etki Değerlendirme ÇED Halkın bilgilendirilmesi toplantısı öncesi Höyük mahalle meydanında buluştu. TİP Milletvekili Barış Atay, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven´in de yer aldığı buluşmada, maden için yaşam alanlarının yok edilmesinin kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Arsuz´un coğrafyasını hep beraber korumayı sürdüreceklerini, bölgeye maden ocağı kurdurtmayacaklarını belirten Höyük Mahalle Muhtarı Rıdvan Dural, turizmi canlandıracak projelerin yanında olacaklarını söyledi. Dural, “Maden ocağı kurdurmayacağız buraya. Otel ve turizmle ilgili bir şey yapılacaksa turizmi canlandıracak projenin yanında oluruz. Ama çevremizi, içme ve sulama suyumuzu, toprağımızı, kirletecek hiçbir maden ocağına izin vermeyeceğiz, karşı olacağız, her zaman dimdik kalacağız. Şu an ileri bir tarihe ertelendi. Takipçisi olacağız. Hep beraber madene hayır diyeceğiz” diye konuştu.

CHP, KESK, TİP, HDP, TKP, SYKP, Halkevleri ve Doğanın Çocukları, Toplumsal Özgürlük Partisi TÖP, TTB temsilcilerinin de katıldığı buluşmada konuşan TİP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, “Buralar sizin bahçemiz, bostanınız, meranız, suyunuz, toprağınız, sizin evleriniz. Siz evlerinize sahip çıktınız bunun için hepinize teşekkür ediyorum. Bu ülkede bitmeyen rant hırsı, talan, zulüm, ötekileştirme varsa herkes bilsin ki bu ülkede bitmeyecek bir direniş te vardır ve o direniş hep var olacaktır. Sosyal medya üzerinden kesinleşmemiş bilgilerle bizleri linç etmeye, ötekileştirmeye çalışanlar, bu yangında, bu rant üstünde Devletin ihmali yada müsebbiyetinin üstünü örtmeye çalışanlara söylüyoruz bunu yapan her kimse fark etmeksizin suçluları bulmak yakalamak bizim değil, sizin göreviniz. Biz doğamızı, evimizi, yaşamımızı sizin elinizde talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven de şunları söyledi: “Bu gün burada bu şekilde oluşan birlik beraberlik beni çok mutlu etti. Bu doğa katliamına, maden adı altında yapılacak talana hep birlikte karşı durduk. Arsuz Belediye Başkanı olarak yasal her imkanı kullanmaya çalıştım. Doğamızı korumaya kararlıyız. Bu madeni Belediye Halk el ele yaptırmayacağız” dedi.
Kaynak:

İskenderun kenetlendi
İskenderun kenetlendi
Payas´ta başlayan takip İskenderun kent merkezinde çatışmaya dönüştü. İskenderun´da faciadan dönüldü. Gün içerisinde ise İskenderun Kaymakamlığının koordinasyonunda zarar gören ev ve işyerlerinin hasarlarının giderilmesi çalışması başlatıldı, kent esnafı bayrak ayarak destek verdi.
En büyük bayramın 97. yılı
En büyük bayramın 97. yılı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlanacak.
Karayılan´da orman yangını
Karayılan´da orman yangını
İskenderun´un Karayılan mahallesinde dün sabah, Akarca mahallesinde ise öğleden sonra orman yangını çıktı.
Ağaçlara mevsimlik budama
Ağaçlara mevsimlik budama
İskenderun Belediyesi, kentte ağaçların mevsimlik budama yapıldığını duyurdu.
"Önerge, ülke ormanları içindi"
"Önerge, ülke ormanları içindi"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, orman yangınlarının araştırılması ve yangınlara müdahale için yolların açılmasına ilişkin verdiği meclis araştırma önergesinin reddedilmesini eleştirdi ve Reddedilen önergelerinin gerekçesinin gayet açık.
Yangının hasar tespit çalışması
Yangının hasar tespit çalışması
Hatay Valisi Rahmi Doğan, yörede yaşanan orman yangınında, yanan yerleşim yerlerinin hasar tespit çalışmaları ile ilgili toplantı düzenledi.
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
İklim Değişikliği Eylem Planı hayata geçirilmeli
TMMOB İskenderun Koordinasyon Kurulu, Belen, Arsuz ve İskenderun´daki orman yangınlarında en az 350 hektar ormanlık alanın yandığını belirtti.
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
HADO projesinin yüzde 80´i tamamlandı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesinde çalışmalar devam ediyor.
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
"Yetersiz aşı, sağlık şiddetine yol açar"
Sonbaharla birlikte kapalı ortamlara geçişin grip ve grip benzeri hastalıklarda salgınlara yol açacağını, bu yıl Covid-19 pandemisi nedeniyle konunun daha riskli bir hal alabileceğini ifade eden Hatay Tabip Odası, yetersiz aşının sağlıkta şiddete yol açacağını belirtti.
10 ilçede elektrik kesintisi
10 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Altınözü, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Pakdemirli yeniden Hatay´da
Bölgede yaşanan orman yangınlarından dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son bir ayda üçüncü kez Hatay´a geldi.
EXPO bahçelerine üretim başladı
EXPO bahçelerine üretim başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan-29 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Expo 2021 Hatay, gönüllüler eliyle üretim çalışmalarını başlattı.
Altındefne ödülleri açıklandı
Altındefne ödülleri açıklandı
Ansam Kültür Derneği tarafından, 16 – 22 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen Antakya 8. Uluslararası Film Festivali´nin ‘Altındefne´ ödülleri Online düzenlenen törende açıklandı.
Konservatuvardan online sanat etkinliği
Konservatuvardan online sanat etkinliği
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı online müzik etkinliklerini 29 Ekim´de başlatıyor
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Koreli firmadan 3 bin 43 zeytin fidanı
Güney Kore menşeli Hyosung İstanbul Tekstil firması tarafından Kore´de şehit ve gazi olan 3043 Türk askerlerinin anısına 3 bin 43 fidanı Çerkezköy´den Hatay´a gönderildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi