´Ceza paralarına´ soru önergesi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Kurulun Teşekkülü ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmeliğine göre yapılan işlemleri, önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 2.1.2020 10:53:49

İskenderun/SES

Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği önergesinde "4857 Sayılı İş Kanunu kapsamında işverenlerin işçilere verdiği para cezalarının nasıl kullanılacağı, Resmî Gazete´nin 05.03.2004 tarihli sayısında yayımlanan ´İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Kurulun Teşekkülü Ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik´ ile belirlenmiştir. Bu Yönetmeliğe göre toplanan paralar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının başkanlık edeceği, işçi ve işveren temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanmaktadır. İşçilerden ceza olarak kesilen paraların nasıl kullanılacağı Yönetmelikte; ´işçilerin mesleki eğitimleri, iş sağlığı ve güvenliği konularındaki eğitimleri, sosyal hizmetleri, Bakanlıkça yürütülen sosyal hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesi ve bu kapsamda ortaya çıkacak teknik ihtiyaçlar´ şeklinde açıklanmaktadır. Bu amaçlarla kullanılmak üzere ceza paralarının; Sendika ve Konfederasyonlara, işçilerin mesleki eğitimi veya iş sağlığı ve güvenliği konularında faaliyet gösteren kamu kuruluşlarına, işçilerin sosyal hizmetleri ile ilgili faaliyet gösteren kamu kuruluşlarına, sosyal hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesine yönelik faaliyetler için Bakanlık birimlerine proje karşılığında verilmesi öngörülmektedir. Yönetmelik gereğince Bakanlık, harcamaların Kurul kararındaki esaslara göre yapılıp yapılmadığını, amaçlarına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığını izler ve sonucundan kurula bilgi verir. Ancak, işçilerden ceza olarak kesilen paraların nasıl kullanıldığı kamuoyunca bilinmemektedir" ifadesine yer verdi.

"Toplanan paralar hangi kurumlara tahsis edilmiştir?"
Milletvekili Oruç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paraları Kullanmaya Yetkili Kurulun Teşekkülü Ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde bugüne kadar ne kadar para toplanmıştır? Toplanan bu paralar nerelere harcanmış, hangi kurumlara tahsis edilmiştir? Bu konuda Bakanlığınız tarafından kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır? Kurumlara verilen paraların amaca uygun biçimde kullanılıp kullanılmadığı Bakanlığınızca denetlenmekte midir? Önceki yıllarda, toplanan paraların bir kısmı proje karşılığında sendikalara verilmiştir. Neden 2019 yılında herhangi bir sendikaya para tahsisi yapılmamıştır? Ocak ayında toplanacak olan ilgili Kurulun, sendikalara toplanan bu paralardan ne kadarını ayırması öngörülmektedir?"

 
Kaynak:

Orman kundaklamaya tutuklama
Orman kundaklamaya tutuklama
Arsuz‘da ormanlık alanda 8 ayrı noktada meydana gelen orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan F. M. tutuklandı.
Erzin Burnaz Plajı yeniden hizmette
Erzin Burnaz Plajı yeniden hizmette
Erzin´de Valilik, DOĞAKA, Belediye işbirliğiyle kazandırılan Burnaz Plajı tesisleri törenle hizmete açıldı.
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
410 litre boğma rakıya 4 gözaltı
Jandarma tarafından Arsuz´da yapılan operasyonda 410 litre boğma rakı ile 2 bin 820 litre fermente üzüm posası ele geçirildi.
8 noktadan yangın ihbarı
8 noktadan yangın ihbarı
Arsuz´a bağlı Hacıahmetli Mahallesi kırsalında 8 noktada aynı anda orman yangını çıktı. Olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı.
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Sıfır emisyon için pedal çevirdi
Arsuz Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından, belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya teşvik etmek amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası´nı bisiklet kortejiyle kutladı.
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
Kooperatif ile ‘üretim ve istihdam hedefi´
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO), S.S. Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve işletme Kooperatifinin yasal işlemleri tamamlayarak kuruluşunu gerçekleştirdiğini duyurdu.
Belediye ekipleri denetimde
Belediye ekipleri denetimde
Çarşı merkezinde cafeler, dönerciler ve diğer esnaf tek tek denetlendi.
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
Gaziler Gününün 99. yıldönümü
TBMM tarafından Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül Gaziler Günü´nün 99´ncu yıldönümünü İskenderun ve Arsuz´da da kutlandı.
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Angus ithalatı yine İskenderun üzerinden
Koronavirüs salgınında Brezilya´dan ithalatın riskine dikkat çekiliyor
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
İsmail-Dilek Berkyürek yaşamlarını birleştirdi
Ankara-Bolu-İskenderun üçgeninde dostlarıyla buluştular
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Arsuz´daki ikinci konutlar EXPO´ya hazırlanacak
Hatay´da Arsuz ve Antakya olmak üzere iki merkezli ve Medeniyetler Bahçesi temasıyla kurulacak Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO´ya gelecek konuklara Arsuz´un ikinci konutları evsahipliği yapacak.
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Av. Sert: Karalama kampanyasına karşı durun
Avrupa Konseyi Eşitlik Komitesi (EŞİK) bileşeni İskenderun Kadın Platformu´nun dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, EŞİK olarak, TBMM Başkanlığı´nı, TBMM´deki tüm siyasi partileri ve milletvekillerine açık çağrıda bulunarak İstanbul Sözleşmesi´nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi için etkili adımlar atılmasını talep ettiklerini belirtti.
Tosyalı göreve başladı
Tosyalı göreve başladı
Korana virüs (Covid19) tedavisi gören ve süreçleri tamamlanan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, görevine başladı.
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Çınar zararlısına ilaçlamayla önlem
Hatay Büyükşehir Belediyesi, çınar ağaçlarında görülen yıldız koşnili zararlısına karşı ilaçlama ve bakım çalışmaları gerçekleştirdi.
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Zehirlenen köpekler yaşama döndü
Kırıkhan´da zehirlenen üç köpeği Hatay Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağında tedaviyle yaşama döndüren Veteriner Hekim Mehmet Bilgin “ Ölmek üzerdeydiler müdahale ile kurtardık” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi