Cezaevinde ölen hasta hükümlü için soru önergesi
İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan hasta hükümlü Bangin Muhammed´in yaşamını yitirmesi, önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 1.12.2021 18:12:14

İskenderun/SES


Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, önergesinde, "Halep´te yaşayan Bangi Mohamed, 2013 yılında annesi, babası ve 4 kardeşiyle Hatay´ın Dörtyol ilçesine göç etmek zorunda kalmış, burada tarım işçisi olarak çalışan Bangi Mohamed, mide ve bağırsak rahatsızlığı nedeniyle ameliyat olmuştur. Bu ameliyatla Mohamed´in midesi ve bağırsaklarının yarısı alınmıştır. 1 Ocak´ta gözaltına alınan Mohamed, çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış, ´örgüt üyesi´ olduğu gerekçesiyle Mohamed´e 6 yıl 3 ay hapis cezası verilmiştir. İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevinde uzun süre tedavi edilmediği iddia edilen 33 yaşındaki ağır hasta tutuklu Bangi Mohamed, 12 Kasım 2021´de yaşamını yitirdi. Ailesi ve cezaevinde onu ziyaret eden avukat Mehtap Sert´in anlatımları, yaşanan hak ihlalleri sonucu Bangi Mohamed´in adeta ölüme terk edildiğini gözler önüne sermektedir. Mohamed, bir süre kendisi gibi ağır hasta mahpuslar İsmail Tamboğa ve Sıddık Güler ile aynı koğuşta kalmış, hastaneye sevki yapıldıktan sonra hasta mahpusların yanından alınıp tek kişilik bir koğuşa alınmıştır. Mohamed´in bu süreçte mide ve bağırsak hastalıkları devam etti, tekerlekli sandalyeyle ihtiyaçlarını giderebilir hale geldi. Tutukluluk süresinde 3 kere ameliyat geçiren Mohamed´in iç organları su toplarken, hastalıklarından kaynaklı sorunlar yaşamaya başlamış, birçok hastalığı olmasına rağmen tam teşekküllü bir hastanede tedavisi yapılmamıştır. İHD´nin tahliyesi için yaptığı başvuruya ve 1 Kasım 2021´de TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ile birlikte tarafımca yapılan hapishane ziyaretinde Mohamed´in sorunlarının çözülmesi için hapishaneden çeşitli taleplerde bulunmamıza rağmen 12 Kasım 2021´de Bangi Mohamed´i kaybettik" değerlendirmesine yer verdi.
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından azılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Ağır hasta mahpus Bangi Mohamed ciddi sağlık sorunları olmasına rağmen hastaneye sevkinin ardından neden tek kişilik koğuşa alınmıştır? Bu denli hasta olan bir mahpusun tek başına bırakılması olağan mıdır? Hapishanedeyken 3 kere daha ameliyat olmak zorunda kalan ağır hasta mahpus Mohamed´in neden tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmesi sağlanmamıştır? Tedavi başvurusu dahi ancak koğuş arkadaşları tarafından yapılabilen Mohamed´in sağlık hakkına erişimi için neden adım atılmamıştır? Hapishanede yaşamını yitiren ağır hasta Bangi Mohamed´in ailesinin ifade ettiği ´laçları verilmediği için durumu kötüleşti ve öldü´, gerekli tedavinin yapılmaması iddialarını araştırmak üzere soruşturma yapılmış mıdır? Hapishanelerdeki bu koşullar hangi sıklıkla denetlenmektedir? Hasta mahpuslara teşhis konulamadığı için gerekli tedaviyi göremiyor olmalarına ilişkin tarafınızca adım atılacak mıdır? Anayasal bir hak olan ve tedavilerinin hapishanedeki bu koşullarda mümkün olunmadığı durumda, dışarıda tedavi görmeyi öngören yasa uygulanmamaktadır. Bu konuda gerekli önlemleri almak için Bakanlığınızca çalışmalar yapılacak mıdır?"

 

 
Kaynak:

Kahvehaneye kumar operasyonu
Kahvehaneye kumar operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Defne´de bir kahvehaneye yönelik düzenlediği operasyonda kumar oynadığı gerekçesiyle 6 kişi hakkında işlem yapıldı, 2.400 liraya el konuldu.
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Jandarma sahte dolar ele geçirdi
Hatay İl Jandarma Komutanlığı timlerinin Hassa ve Defne´de düzenledikleri operasyonlarda 1.600 sahte ABD doları, uyuşturucu ele geçirildi.
´En´ ödülleri verildi
´En´ ödülleri verildi
Arsuz Turizm ve Kültür Derneği, ´en güzel siyaset dürüstlüktür´ temasıyla düzenlediği Akdeniz´in "En´leri" ödül törenini gerçekleştirdi.
5 ilçede hırsızlık operasyonu
5 ilçede hırsızlık operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin İskenderun, Erzin, Payas, Kırıkhan, Antakya´da meydana gelen yaptığı hırsızlık olaylarına ilişkin yapılan operasyonlarda 9 kişi gözaltına alındı.
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
43 bin kitap okuyucuyu bekliyor
İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürü Nebil Özdemir, kentin Atatürk Bulvarı üzerinde ve eski doğumevi alanında belediye tarafından planlanan kütüphane binasının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılacağını, iç döşemesinin sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığına devredileceğini belirtti.
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
Dink, ölümünün 15. yılında anıldı
15 yıl önce, gazetesinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası yaşamını yitiren gazeteci ve Agos Gazetesi Genel yayın Yönetmeni, Hrant Dink, ölüm yıldönümü olan dün anıldı.
Barınma merkezinde inceleme
Barınma merkezinde inceleme
Hatay Valisi Rahmi Doğan, beraberindeki heyet ile birlikte Altınözü´nde Asi Nehri´nin kenarında ve Suriye sınırındaki Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezi´nde incelemede bulundu.
´Türkçe tabela´ denetimi
´Türkçe tabela´ denetimi
Antakya Belediyesi ve Antakya Kaymakamlığı tabela tespit komisyonu işbirliği ile tabela denetimi yaptı.
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
Belen´de Kaleşnikof silah ele geçirildi
İskenderun´da da silah atölyesine baskın düzenlendi
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin İskenderun, Erzin´de uyuşturucu, İskenderun ve Kırıkhan´da da hırsızlık operasyonları düzenledi.
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Özçelik iş yönetimi mazbatasını aldı
Yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirleyen Özçelik İş Sendikası İskenderun Şubesinin yöneticileri mazbatalarını aldı.
´Sarı bant´ denetimi
´Sarı bant´ denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ´Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası´ kapsamında ilde kaldırım işgali denetimi yaptı.
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
Çok amaçlı salon yapımını inceledi
İskenderun Belediyesinin kentin Denizciler mahallesinde yapımını sürdürdüğü çok amaçlı salonun yakında hizmete gireceği belirtildi.
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Soğuk, kar ve yağmur etkiledi
Yağış ve soğuk havanın etkili olduğu Hatay ve yöresinde yaşam olumsuz etkilendi.
Kök hücre bağışı
Kök hücre bağışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve kök hücre bekleyen vatandaşlar için açılan kampanyaya katıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi