CHP adaylarını tanıtacak
Pazar günü yapılacak toplantı öncesi üç ilçede aday belirlenecek
Tarih: 7.2.2019 11:30:42

Akın Bodur/İskenderun

CHP, sekiz ayrı parti meclisi toplantısında belirlediği 902 adayını 10 Şubat Pazar günü ankara´da yapılacak toplantıyla tanıtacak, aynı toplantıda partinin seçim bildirgesi de açıklanacak. Bugüne kadar 18´i büyükşehir, 38´i il olmak üzere 902 kentte belediye başkan adayını belirleyen CHP PM, son yaptığı toplantısında, 31 Mart yerel seçimleri için aday belirlenmeyen kentler için aday belirleme yetkisini partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na vermişti. Kılıçdaroğlu bu yetkiyle, partisinin aday tanıtım toplantısının yapılacağı 10 Şubat´a kadar aday açıklanmayan yerde belediye başkan adayını doğrudan belirleyebilecek ya da isim değişikliği yapabilecek. Tanıtım toplantısı pazar günü saat 11.00´de Ankara Spor Salonu´nda başlayacak.
Toplantı öncesinde CHP´nin ve ´millet ittifakı´nın Arsuz, Kumlu ve Yayladağı´nda adaylarının da açıklanması bekleniyor. 31 Mart yerel seçimlerine katılacak partilerin aday isimleri ise 19 Şubat günü Yüksek Seçim Kurulu (YSK) veya il-ilçe seçim kurullarına verilecek listelerle adaylık netleşmiş olacak.
CHP´nin önceki gün yaptığı MYK toplantısında da belediye meclis üyeliklerinin belirlenmesi için yereldeki il ve ilçe örgütlerine yetki verildi. CHP´nin il ve ilçe örgütleri, İYİ Parti ile yapılan işbirliği kapsamında belediye meclis üyeliklerini belirleyecek.

Üç ilçenin adayı belirlenmedi
CHP PM, 31 Mart yerel seçimleri için bugüne kadar Hatay´da beş ilçede adayları İYİ Parti kontenjanına bırakırken, 11 ilçedeki adaylarının sekizini açıklamıştı. Belirlenen aday isimlerinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan ve adayı Lütfü Savaş´ın etkisiyle oluştuğu; Arsuz´da Asaf Güven´in PM´den bir oy farkıyla reddedilmesinin nedeni arasında da Savaş´ın desteğini alamadığı yorumları yapılmıştı. İskenderun´da da belirlenen isme de itiraz olduğu ve bunun Ankara´ya iletildiği savunuldu. Ancak bu bilgi parti tarafından doğrulanmadı.
CHP´nin belirlediği belediye başkan adaylarının isimleri şöyle olmuştu:
Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı: Lütfü Savaş
İskenderun Belediye Başkan adayı: Yılmaz Şahutoğlu
Arsuz Belediye Başkan adayı: İsim belirleme yetkisi PM tarafından Kılıçdaroğlu´na verildi
Payas Belediye Başkan adayı: Ali Oğuz
Erzin Belediye Başkan adayı: Ökkeş Elmasoğlu
Reyhanlı Belediye Başkan adayı: Nihat Dağ
Antakya Belediye Başkan adayı: Hikmet Hatunoğlu
Kumlu Belediye Başkan adayı: İsim belirleme yetkisi PM tarafından Kılıçdaroğlu´na verildi
Yayladağı Belediye Başkan adayı: İsim belirleme yetkisi PM tarafından Kılıçdaroğlu´na verildi
Defne Belediye Başkan adayı: İbrahim Güzel
Samandağ Belediye Başkan adayı: Refik Eryılmaz

Günay, CHP´den istifa etti
İskenderun Belediye başkanlığı için CHP´den aday adayı olan Ümit Günay, partisinden istifa etti. Türk Kızılay Derneği İskenderun Şubesi´nden de yapılan duyuruda Günay´ın 4 Şubat tarihi itibariyle izninin sona ererek Şube Başkanlığı görevine başladığı bildirildi.
“İstifamın yanlış uygulamalara imza atan yerelde ve genelde yetersiz ve ilkesiz yöneticilere gereken dersi vereceğine inanıyorum” diyen Günay, CHP´den istifasıyla ilgili paylaşımında ‘yeni bir yol bulma ve açma´ yönündeki mesajı dikkat çekti.
Partisi CHP´yi ‘genelde ve yerelde iktidar olma umudunu yanlış uygulamalar´ ile yitirmek, halkın talepleri yerine parti içi hakimiyeti dikkate almakla eleştiren Günay´ın istifa açıklaması, İskenderun adayının kesinleşmesinin ardından geldi. Sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda Günay, “Genelde ve yerelde iktidar olma umudunu yanlış uygulamalar ile yitiren, halkın talepleri yerine parti içi hakimiyeti dikkate alan, seçimi kazanma yerine konumlarını sağlamlaştırmak üzere bir yola giren 2004 yılından beri onurla üyesi olduğum Cumhuriyet Halk Partisinden istifa ettim. İstifamın yanlış uygulamalara imza atan yerelde ve genelde yetersiz ve ilkesiz yöneticilere gereken dersi vereceğine inanıyorum. Halkın umudunu yaşatmak için yeni bir yol bulacağız yada yeni bir yol açacağız” dedi.

Yeniden Kızılay´ın başkanı
Ümit Günay, Türk Kızılay derneği İskenderun Şubesi başkanlık görevine ise yeniden başladı. İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı için ‘izin´ kullanan Günay´la ilgili dernek adına yapılan duyuruda, “Şube Başkanımız Ümit Günay 04.02.2019 tarihi itibari ile izin sonu görevine başlamıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi.
Kaynak:

Adaylar seçim kurulunda
Adaylar seçim kurulunda
Siyasi partiler 31 Mart yerel seçimlerine yönelik meclis listelerini kesinleştirerek dün seçim kurullarına teslim etti.
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkan Yardımcısı Nejdet Kıyılı ve beraberindeki heyetle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile bazı kurumları ziyaret etti ve projelerini anlattı.
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Saadet Partisi (SP), 31 Mart yerel seçimleri için aday listelerinin seçim kuruluna teslim edilmesine kısa bir süre kala İskenderun ve Antakya adaylarını da belirleyerek açıkladı.
DP adayının kaymakam ziyareti
DP adayının kaymakam ziyareti
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Bir ilçe önergesi daha
Bir ilçe önergesi daha
10 mahallenin birleştirilip, Denizciler´in ilçe yapılması istendi
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
´Millet ittifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı olan CHP´li Yılmaz Şahutoğlu, kentin Karayılan mahallesinde ev ziyareti yaptı, Buluttepe mahallesinde yurttaşlarla görüştü ve muhtararla kahvaltıda buluştu.
"Adayların projeleri yok"
"Adayların projeleri yok"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Necmettin Çalışkan, Hükümetin yerel seçimleri devletin beka meselesi olarak nitelemesini eleştirdi.
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
İskenderun Belediye Meclisi MHP´li üyesi Osman Çolak, ´cumhur ittifakı´ndan meclise yeniden üyelik başvurusu yapmadığını belirtti; AKP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olan Nevzat Barak da, seçimde DP adayına destek vereceğini açıkladı.
Gül, destek istedi
Gül, destek istedi
´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, mahalle ziyaretlerini sürdürüyor.
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, bölgesel sorunlara ilişkin partisinin çözüm önerilerinin Türkiye´nin ekonomik ve terör konusundaki çözümü olduğunu savundu.
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yaşamını yitiren esnaf ve memurların ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1.800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1.080 güne (3 yıl) indirmesi için TBBB Başkanlığına kanun teklifi verdi.
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, inceleme ve görüşmeler yapmak üzere cuma günü Hatay´a geldi.
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur ve yönetimini ziyaret etti.
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
Şahutoğlu, seçim bürosunu açtı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
´Cumhur İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı AKP´li Fatih Tosyalı, 31 Mart seçim çalışmaları kapsamında ziyarterini sürdürdü, kentin sanayi sitesindeki aşevinde çırak ve kalfalarla yemek dağıttı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi