CHP Asaf Güven adını kesinleştirdi
Arsuz´a bağlı mahalleye dönüştürülen Madenli Belde Belediyesi´nin 3 dönem belediye başkanlığına seçilen, 2010 yılında mesleğe dönüş kararı ile başkanlık görevinden çekilen Dr. Asaf Güven´in, 31 Mart seçimlerine CHP Arsuz belediye başkan adayı olarak katılması kesinleşti. CHP MYK tarafından aday olarak önerilen Güven´in adaylığı önceki PM toplantısında 28´e karşı 29 oyla reddedilmişti. CHP, Kumlu için ise Millet ittifakı´nın adayını Rıfat Akkuyu olarak açıkladı.
Tarih: 8.2.2019 10:25:12

Sadet Berkyürek/İskenderun


Bugüne kadar 8 ayrı Parti Meclisi (PM) toplantısı ile 902 adayın belirlendiği CHP´de, 16 belediye başkan adayı daha açıklandı. Adaylar, PM´den alınan yetki çerçevesinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tespit edildi. Belirlenen adaylar Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun tarafından açıklandı. Buna göre Arsuz için Asaf Güven, Kumlu için Rıfat Akkuyu aday gösterildi.

Güven´den “kenetleneceğiz” mesajı
Dr. Asaf Güven, adaylığının açıklanmasının ardından soyla medya hesabı üzerinden “Kenetleneceğiz” mesajını paylaştı. Güven, “Bütün aday adaylarıyla birlikte tek yürek olup her zaman olduğu gibi kardeşçe yolumuza devam edeceğiz. Gerek Arsuz Belediye Başkanımız Sayın Nazım Culha, gerekse tüm emeği geçenlerle daha da kenetleneceğiz” dedi.

Akkuyu için İYİ Parti açıklaması
Millet İttifakı adayı olarak Rıfat Akkuyu adının kesinleştiği öneki gün Kumlu İYİ Parti ilçe Başkanı Selahattin eker tarafından açıklanmıştı. eker, açıklamasında aday adayı Akkuyu´nun çekildiğine ilişkin paylaşımların algıya yönelik olduğunu uyarısını yapmıştı. Eker, açıklamasında “Genel başkanların kararı ile oluşan ittifaklarda mücadelelerine ve mücadelemizde durmaksızın Sayın Rıfat Akkuyu ile Devam edeceğimizi açıkça beyan ediyorum” demişti.

Adaylar Pazar günü tanıtılacak
CHP, sekiz ayrı parti meclisi toplantısında belirlediği 902 adayını 10 Şubat Pazar günü Ankara´da yapılacak toplantıyla tanıtacak, aynı toplantıda partinin seçim bildirgesi de açıklanacak. Bugüne kadar 18´i büyükşehir, 38´i il olmak üzere 902 kentte belediye başkan adayını belirleyen CHP PM, son yaptığı toplantısında, 31 Mart yerel seçimleri için aday belirlenmeyen kentler için aday belirleme yetkisini partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´na vermişti. Kılıçdaroğlu bu yetkiyle, partisinin aday tanıtım toplantısının yapılacağı 10 Şubat´a kadar aday açıklanmayan yerde belediye başkan adayını doğrudan belirleyebilecek ya da isim değişikliği yapabilecek. Tanıtım toplantısı pazar günü saat 11.00´de Ankara Spor Salonu´nda başlayacak.

Üç ilçenin adayı belirlenmemişti
CHP PM, 31 Mart yerel seçimleri için bugüne kadar Hatay´da beş ilçede adayları İYİ Parti kontenjanına bırakırken, 11 ilçedeki adaylarının sekizini açıklamıştı. Belirlenen aday isimlerinin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan ve adayı Lütfü Savaş´ın etkisiyle oluştuğu; Arsuz´da Asaf Güven´in son PM toplantısında bir oy farkıyla reddedilmesinin nedeni arasında da Savaş´ın desteğini alamadığı yorumları yapılmıştı.

Hangi ilçede kim aday?
Hatay´da, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Lütfü Savaş´ı, Payas Belediye Başkanlığı için Ali Oğuz´u, Reyhanlı Belediye Başkanlığı için Nihat Dağ´ı, Antakya Belediye Başkanlığı için de Hikmet Hatunoğlu´nu aday olarak açıklayan CHP, önceki gün de İskenderun, Erzin, Defne ve Samandağ adaylarını kesinleştiren CHP, son PM toplantısında 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkan adayı olarak Yılmaz Şahutoğlu, Samandağ Belediye Başkan adayı olarak Refik Eryılmaz, Defne Belediye Başkan adaylığı için İbrahim Güzel, Erzin Belediye Başkan adayı olarak Ökkeş Elmasoğlu´nu aday göstermişti.
Kaynak:

Adaylar seçim kurulunda
Adaylar seçim kurulunda
Siyasi partiler 31 Mart yerel seçimlerine yönelik meclis listelerini kesinleştirerek dün seçim kurullarına teslim etti.
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkan Yardımcısı Nejdet Kıyılı ve beraberindeki heyetle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile bazı kurumları ziyaret etti ve projelerini anlattı.
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Saadet Partisi (SP), 31 Mart yerel seçimleri için aday listelerinin seçim kuruluna teslim edilmesine kısa bir süre kala İskenderun ve Antakya adaylarını da belirleyerek açıkladı.
DP adayının kaymakam ziyareti
DP adayının kaymakam ziyareti
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Bir ilçe önergesi daha
Bir ilçe önergesi daha
10 mahallenin birleştirilip, Denizciler´in ilçe yapılması istendi
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
´Millet ittifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı olan CHP´li Yılmaz Şahutoğlu, kentin Karayılan mahallesinde ev ziyareti yaptı, Buluttepe mahallesinde yurttaşlarla görüştü ve muhtararla kahvaltıda buluştu.
"Adayların projeleri yok"
"Adayların projeleri yok"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Necmettin Çalışkan, Hükümetin yerel seçimleri devletin beka meselesi olarak nitelemesini eleştirdi.
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
İskenderun Belediye Meclisi MHP´li üyesi Osman Çolak, ´cumhur ittifakı´ndan meclise yeniden üyelik başvurusu yapmadığını belirtti; AKP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olan Nevzat Barak da, seçimde DP adayına destek vereceğini açıkladı.
Gül, destek istedi
Gül, destek istedi
´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, mahalle ziyaretlerini sürdürüyor.
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, bölgesel sorunlara ilişkin partisinin çözüm önerilerinin Türkiye´nin ekonomik ve terör konusundaki çözümü olduğunu savundu.
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yaşamını yitiren esnaf ve memurların ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1.800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1.080 güne (3 yıl) indirmesi için TBBB Başkanlığına kanun teklifi verdi.
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, inceleme ve görüşmeler yapmak üzere cuma günü Hatay´a geldi.
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur ve yönetimini ziyaret etti.
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
Şahutoğlu, seçim bürosunu açtı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
´Cumhur İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı AKP´li Fatih Tosyalı, 31 Mart seçim çalışmaları kapsamında ziyarterini sürdürdü, kentin sanayi sitesindeki aşevinde çırak ve kalfalarla yemek dağıttı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi