CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, partinin genel sekreteri Selin Sayek Böke ile yangının etkili olduğu Belen, İskenderun ve Arsuz´daki incelemelerini tamamlayarak hazırladıkları raporu yarın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na teslim edeceklerini söyledi.
Tarih: 11.10.2020 13:04:10

Hatay´da bir ay içinde 2 yangın çıktığını, Valiliğin önce ´trafo´ açıklaması yaptığı, ardından terör örgütünün üstlendiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, "Hatay yanmıyor, yakılıyor. Bir takım zafiyetler olduğu net. MİT´in durum değerlendirmeyi yapması gerekiyor" dedi. Yangının etkilediği alanın afet bölgesi kapsamına alınması yönündeki bir gün önceki açıklamasını hatırlatan gazetemizin sorusuna Öztünç, şu yanıtı verdi: “Afet kanunu var, ama afet bölgesi tabiri yok. Bir de terör saldırısı olduğu söyleniyor. Samandağ için daha önce talep etmiştik, yapmadılar. Meclis yeni açıldı. Afet Kanununun değişmesi gerekiyor. Onun için önerge vereceğiz.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke ile milletvekilleri ve partili heyetle bugün Arsuz´a bağlı Nardüzü mahallesinde yangında ağır hasar yarattığı işyeri, tesis ve konutlardaki incelemenin ardından yaptığı açıklamada, istihbarat açığına dikkat çekti. Son 1 ay içerisinde 2 büyük yangının yaşandığı bölgede bunun iyi araştırılması gerektiğini kaydeden Öztunç, “Valilik ilk açıklamasında trafo patlaması dedi, arkasından sayın bakan kuvvetli şüphelerimiz var dedi. Bir takım zaafiyetlerin olduğu net, açık. Bir istihbarat zaafiyeti var. Hatay´da 2 gündür devam eden yangının sona erdiğini ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Öztunç “1 ay içerisinde 2 büyük yangın çıkıyorsa mutlaka emniyetin, Milli İstihbarat Teşkilatı´nın bir kez daha durum değerlendirmesi yapması gerekiyor. Devlet bu tip yangınlar çıkınca söndürmekle yükümlüdür. Çıkmasını engellemekle de görevlidir. Bu açıdan özellikle istihbarat almak, dikkatli çalışmak gerekiyor. Bir kez daha Hatay halkına geçmiş olsun diyoruz” dedi.

Belen, Arsuz ve İskenderun ilçelerinde yaptıkları incelemelerde ağır hasarlar tespit ettiklerini belirten CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: “Şimdi devlete düşen hem sorumluları ortaya çıkarmak hem de bir sosyal devlet yükümlülüğü ile ortaya çıkmış olan hasarı hızla tespit etmek, gerekli telafiyi halkı rahatlatacak şekilde devlet gücüyle yapmak. Biz bunun takipçisi olacağız hem milletvekillerimiz hem yerel yönetimler hem de bizler… Cumhuriyet Halk Partililer olarak devletin bu hasarı gidermesi yönünde ve bu tarz güvenlik zafiyetlerinden doğduğu iddia edilen bu tarz yangınların tekrar etmemesi için de devletin sorumluluğunu üstlenmesi ve yetkililerin yükümlülüklerini yerine getirmesi için mutlaka takipçisi olacağız.”

Hatırlanacağı gbi Hatay Valiliğince ilk gün trafo patlamasına dayandırılan yangının çıkış sebebi ikinci günde sabotaj ihtilaline dikkat çekildi.Valilik açıklamasında, “Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili gözaltına alınan şahıslar olup konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir. Henüz sabotaj ile ilgili kesin bir bilgiye ulaşılamamıştır” denildi.
Kaynak:

HBB´den market ve kasap denetimi
HBB´den market ve kasap denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, il genelinde kasap ve marketlerde denetim yaptı.
Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye´nin geleceğini inşa ettiğimiz bu tarihi dönemeçte çok sayıda projemiz tamamlanmış ya da sona yaklaşmaktadır.
HATSU: Kontroller günlük yapılıyor
HATSU: Kontroller günlük yapılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), bazı sosyal medya sayfalarında “Hatay genelinde suyun zehirli olduğu” iddiasının asılsız olduğunu belirterek açıklamada bulundu.
Jandarmadan 78 kadına KADES bilgilendirmesi
Jandarmadan 78 kadına KADES bilgilendirmesi
Kadın sürücüler KADES uygulaması hakkında bilgilendirildi.
HATSU´dan altyapıda yenileme
HATSU´dan altyapıda yenileme
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), eskiden döşenen içme suyu ve kanalizasyon hatlarının özel mülk ile arsa bölgesinde bulunan kısımlarında yer değişikliğine giderek yenileme çalışması gerçekleştirdi.
İsalı Deresi çevresi düzenleniyor
İsalı Deresi çevresi düzenleniyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, Erzin´in İsalı Deresi etrafında düzenleme çalışması başlattı.
Telekomun 1.1 ton kablosunu çalıp, sattılar
Telekomun 1.1 ton kablosunu çalıp, sattılar
Erzin´de jandarma timleri, bir kamyonette bulunan bakır kablıların, Türk Telekom´a ait kablolar olup, kesilerek çalındığını ortaya çıkardı. Olayla ilgili gözaltına alınan iki kişi hakkında "suç eşyası satın almak, kabul etmek (bakır telefon kablosu)" iddiasından işlem yapıldı.
‘Tarımsal sulama sondajı´ abonelik kapsamında olmayacak mı?
‘Tarımsal sulama sondajı´ abonelik kapsamında olmayacak mı?
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), bazı sosyal medya sayfalarında ve basın yayın organlarında gündeme gelen Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli (KSUB) aboneliğine yönelik açıklamalarda bulundu.
Su kayıpları cihazla takipte
Su kayıpları cihazla takipte
HATSU, kaçak su tespit cihazı ile su kaybını önlüyor
AKP grubunun 2016´da desteklediği yetkinin iptali istendi
AKP grubunun 2016´da desteklediği yetkinin iptali istendi
HBB´nin Perşembe günü yapılan meclis oturumunda 11 imzayla gelen teklif ile 2016´da encümene verilen parsel satış yetkisinin iptali istendi. Ancak, sözkonusu parselin 15 Aralık Salı günü 27,3 milyon lira tahmini bedelle satışı yapılacak.
Esnaf 7 gün kepenk kapatacak
Esnaf 7 gün kepenk kapatacak
Hatay´da vaka oranındaki artış yüzde yüzü aşarken esnaf bir hafta kepenk kapatarak salgınla mücadeleye katkı verecek
Şehit Altun memleketine uğurlandı
Şehit Altun memleketine uğurlandı
Zeytin Dalı Bölgesinde teröristlerce gerçekleştirilen saldırı sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mehmet Altun´un naaşı düzenlenen törenle memleketine uğurlandı.
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay´ın İskenderun ilçesinde polis, Reyhanlı ilçesinde de jandarma timleri uyuşturucu operasyonları düzenledi.
Yağmursuyu hatları ´çöp alanı değil´
Yağmursuyu hatları ´çöp alanı değil´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), yere ve yağmur suyu mazgallarına atılan atıklardan dolayı tıkanan yağmur suyu hatlarında temizlik çalışmalarının sürdürüldünü duyurdu.
Vali yardımcılığına ´vekaleten atama´
Vali yardımcılığına ´vekaleten atama´
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay´a vekâleten atanan vali yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci´yi kabul etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi