CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP, Abant´ta milletvekili kampı düzenledi.
Tarih: 7.10.2019 10:58:26

Akın Bodur/İskenderun

Hafta sonu düzenlenen kampta milletvekillerine dağıtılan kitapçıkta “parlamenter rejim” vurgusu yapan CHP´nin "Tek adam parti devleti hevesinin milletimize faturası" başlıklı ekonomi kitapçığına göre, tek adam parti devletine geçiş sürecinde Türkiye´nin konumu, Hukukun Üstünlüğü Endeksi´nde 50 basamak, Yolsuzluk Algı Endeksi´nde 25 basamak, Dünya Mutluluk Endeksi´nde 2 basamak ve Küresel Barış Endeksi´nde 18 basamak kötüleşti. Başkanlık rejimine geçiş sürecinde ekonomide yaşanan çöküşe ilişkin resmi verilere yer verilen kitapçığa göre, son beş yılda milli gelir 228 milyar dolar azalarak 722 milyar dolara düştü. Kişi başına gelir ise 3 bin 713 dolar eriyerek 8 bin 767 dolara geriledi. Resmi işsiz sayısı 4 milyonu aşarken, gerçek işsiz sayısı 8 milyon kişiye dayandı. Üniversite mezunu işsizlerin sayısı 1 milyonu geçti.
CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´ da şu değerlendirmeyi yaptı: "Tek adam parti devleti rejimine geçilen son beş yılda, devletin kurumsal yapısı çökmüş, hukuk devleti bitmiş, Türkiye´de yatırımcının ve tüketicinin güveni yerle bir olmuştur. Yine bu dönemde milletimizin işi elinden alınmış, tenceresi boşalmış, ülkede huzur kalmamış, uluslararası itibarımız gün görmüş kar gibi erimiştir. Milletimiz, demokrasiyi ´zamanı gelince inilecek bir tramvay´ olarak görenlere, kendisine bunca sıkıntıyı yaşatanlara hak ettiği cevabı ise 31 Mart ve 23 Haziran 2019 seçimlerinde vermiştir. Demokratik parlamenter rejimle yönetilen ülkeler insani gelişmişlikte, yaşam kalitesinde, huzur ve refaha erişimde, başkanlıkla yönetilen ülkelere göre çok daha başarılıdır. Halkımızın hak ettiği refah seviyesine ulaşmasının önünü, ancak yeni, çağdaş, toplumsal diyaloğu ve uzlaşmayı ön plana çıkaran, herkesi kucaklayan, birinci sınıf bir demokratik parlamenter rejim açacaktır."
Kampa katılan parlamenterlerden Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, kampa ilişkin sosyal medyadan yaptığı fotoğraflı paylaşımda "Abant´ta, genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu´nun açılış konuşmasıyla, TBMM 27. Dönem 2. Çalışma ve Değerlendirme Toplantımız başladı. 24 ilde yaptığımız çalışmaların raporlarının da değerlendirileceği toplantımızın ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yeni dönemde iktidar yolunda yol haritamızı oluşturacağız" ifadesine yer verdi.
Kaynak:

CHP´den çevre incelemesi
CHP´den çevre incelemesi
Heyet, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme ve görüşme yaptı
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorununu parlamentoya taşıdı.
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçen 72.000 doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin zam tepkisi
Milletvekilinin zam tepkisi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı farklı bir paylaşımda da elektrik, doğalgaz, akaryakıt vs. yapılan zamlara tepki gösterdi.
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay´da pamuk hasatında çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM´de yaptığı açıklamayla ifade etti.
Topal, toprak satışının peşinde
Topal, toprak satışının peşinde
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığına verdiği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istediği önergesinin ardından parlamentoda düzenlediği basın açıklamasında, ülke topraklarının yabancı sermayeye satılmasına karşı olduklarını ifade etti.
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
İlçe ziyaretlerini sürdüren AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan´da kaymakamlık, yerel gazeteler, esnaflar ve oda başkanlarıyı ziyaret etti, partisinin ilçe binasında yönetici ve üyeleriyle görüştü.
İlin iki takımının karşılaşması
İlin iki takımının karşılaşması
Bölgesel Amatör Ligi
Şahin´den kreş önergesi
Şahin´den kreş önergesi
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, kanun ve yönetmeliklere göre şirketler ile kamu kurumlarının bünyesinde kreş bulundurmasının zorunluğu olduğunu, hükümetin hem kamu kurumlarda hem de şirketlerde çalışan çocuklu kadınların bakım yükünü hafifletmek adına kreş konusunda gerekli denetim ve çalışmaları yapmasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Belediyeye başkan ziyareti
Belediyeye başkan ziyareti
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, HBB Genel sekreteri Nihat Tazearslan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´yı makamında ziyaret etti.
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Milletvekili Topal, ilin yarısının yabancıya ait olduğunu savundu
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
Saadet Partisi (SP) Hatay il teşkilatı, ilçe başkanlarının katılımıyla Antakya Habib-i Neccar Konferans Salonu´nda istişare toplantısı düzenledi.
Hatay´da AKP´ye katılım
Hatay´da AKP´ye katılım
Milli Beka Hareketi üyelik formunu doldurdu
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
Şahin, Avcılık ve Yaban Hayatı mezunlarını Meclis´e taşıdı
AKP, muhtarlarla bir araya geldi
AKP, muhtarlarla bir araya geldi
AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Defne´deki muhtarlarla bir araya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi