CHP: Sözleri iade ediyoruz
Belediye meclisinde ´yalan söylüyorsun´ suçlaması…
Tarih: 6.1.2021 18:17:32

İskenderun/SES

İskenderun Belediye Meclisi´nin önceki gün yapılan oturumunda CHP Meclis Grup Başkanvekili Ali Mutlu´nun gündem dışı konuşma yaparken, Belediye Başkanı Fatih Tosyalı tarafından yalan söylemekle suçlanması üzerine, Mutlu´nun ´sözünüzü geri alın´ yaklaşımına yanıtsız kalan Tosyalıyı protesto etmek üzere belediye meclisi CHP grubu oturumu terk etti. CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, belediye meclisi grubu ve yöneticileri ile birlikte yaptığı basın toplantısında, Tosyalı yönetimini ağır bir dille eleştirdi.

Tosyalı´yı ‘sermaye projesi´ olarak niteledi
Aşırıya kaçmadan, toplum barışını bozmadan gerekli tepkiyi göstereceklerini ifade eden Mansuroğlu, "Tek adam rejiminin getirdiklerinden biri de bu belediye başkanıdır. Savaş meydanlarında kurulan CHP, bu memleketin barışı, özgürlüğü ve kardeşliğinin adresidir. CHP, Mustafa Kemal´in genel başkanlık yaptığı bir partidir. Böyle bir partiye karşı kimsenin bir şey söyleme hakkı yok, hele hele sermayenin projesi olan bir kişinin hiç yok. Bizim bu duruşumuzdan faydalanmak isteyenler, siyasi entrikalarla bizi boşa düşürmek istiyor. Biz, söylediği lafları kendisine iade ediyoruz. Biz bu duruşumuzu sürdüreceğiz" diye konuştu. Mansuroğlu, dünkü oturumu terk etmeyen ve belediyenin denetim komisyonuna seçilen CHP´li Hayri Karakuş´a da isim vermeyerek seslenerek, "Ya bu partinin kurallarının gereğini yapacaksınız, ya da emaneti sahibi olan halka iade edeceksiniz" değerlendirmesini yaptı ve aksi durumda parti içinde gerekenin yapılacağını söyledi.
Son seçimde kent halkının kendilerine mecliste denetim, soruşturma ve araştırma görevi verdiğini anlatan İskenderun Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Ali Mutlu ise partisinin Mustafa Kemal tarafından kurulduğunu, Kurtuluş Savaşını verenlerin temsilcileri olduklarını ifade etti. Mutlu, "Onlarla aynı dili kullanmayacağız. Çünkü, o dil bize ait değil. Bunlarla çapımız aynı değil. Aynı seviyede değiliz" dedi.

Peynirciler Pasajı esnafının mağduriyeti…
Meclis´te tartışma konusu olan konunun, İskenderun´daki bir kısım esnafın sorunlarının yansıtılması olduğunu anlatan Mutlu, Peynirciler Pasajı esnafı ile yöredeki bazı esnaftan belediyenin 5 yıldır kira almadığını, borç tebliğ etmediğini ve gönderdiği bir yazı ile borçların tamamını isteyip, hükümetin çıkardığı yapılandırma yasasından da yararlandırmak istememesi, 31 Ağustos tarihine kadar olan borçların bazı esnafa tebligatın yapılmaması üzerine yapılandırmaya başvuramadıklarının dile getirilmesi üzerine yaşandığını söyledi. "Dünya nelerle uğraşıyor, İskenderun´da belediye esnafla uğraşıyor" diyen Mutlu, Belediye Başkanı Tosyalı´nın işçi ile memuru ayıramadığını, çıkan yasayı ve getirdiği hakları bilmediğini savundu. CHP´li Mutlu, "Bunları anlatınca, ´yalan söylüyorsun´ dedi. Sözünü geri almasını istedik ama almadı, biz de meclis grubu olarak meclisi terk ettik. 40 esnafa, son 5 yıllık borcu çıkarıyor ve tamamının faiziyle ödenmesini istiyor. Yapılandırma hakkını kullandırmıyor. O borç esnafa bildirilmemiş, tahakkuk ettirilmemiş, tebliğ yapılmamış, tebliğ yapılsa yapılandırmaya başvuru hakları olacak ama yapmıyor. Nasıl kabul etmezsiniz. Bu kanun. Esnaf bu duruma itiraz etmiş, imza toplamış, şikayet etmiş, ifade vermiş ve mahkemeye başvurmuş, ama bizi yalancılıkla suçluyor. Benim söylediklerim belgeli. Şikayet, ifade, mahkemeye başvuruları, hepsinin belgesi var" dedi ve belgelerin örneklerini toplantıya katılan gazetecilere dağıttı. İskenderun´da belediye ile aynı sorunu yaşayan 54 esnafın bulunduğunu belirten Mutlu, 29 Aralık 2020 tarihinde ihaleye çıkarılan Peynirciler Pasajındaki işyerleri için 40 esnaftan 5´inin ihaleye katılabildiğini belirtti ve diğerlerinin ihaleye katılamamasının nedenin, borçların ödenmesinin istenmesi, ecri misil uygulamasının kiraya dönüştürülmek istenmesi olduğunu kaydetti.

Mutlu: Kızgınlığının nedeni, Sayıştay raporu
Belediye başkanı Tosyalı´nın CHP grubuna kızmasının asıl nedeninin Sayıştay raporunda belediyede ortaya çıkarılan usulsüzlükler olduğunu savunan Mutlu, Sayıştay denetçilerinin usulsüzlükleri 10 maddede sıraladığını belirterek, "İskenderun belediyesi eş başkanlıkla yönetiliyor. Yetkisi, belediyeye girişi olmayan birileri belediyeyi yönetiyor. selfi çektirmekle, asfalt yapmakla hizmet yapıldığını sanıyor. Senin projelerin nerede? Bunlar, belediyeye yapılan bağışları bile yanlış muhasebeleştirmişler. Nereye muhasebeleştirdiklerini bilemiyoruz ama para yok ortada. İskenderun´u yönetemiyorlar. Getirmiş, belediyenin başına koymuşlar ve dışarıdan insanlar belediyeyi yönetiyor. Bu mantıkla İskenderun yönetilemez. Ve İskenderun´u yönetme anlayışı yok" diye konuştu. Sayıştay raporunda ortaya çıkarılan bazı konuları parti grubunun şikayet edip, ifade verdiğini de anlatan Mutlu, usulsüzlüklerin belediye yönetimine rücu ettirileceğini savundu.
Kaynak:

Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
Şanverdi Başkan Savaş´a yüklendi
AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş yönetimini eleştirdi, “Büyükşehir böyle yönetilmez” dedi.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
Sınır ötesi inceleme
Sınır ötesi inceleme
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye´nin İdlip bölgesinde türkiye tarafından yapılan briket evlerde incelemede bulundu.
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
Güzelmansur´dan Akçalı önergesi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Arsuz Akçalı Mahallesi´nde sökülen zeytin ağaçları ile ilgili verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
“AİHM kararları bağlayıcıdır”
Hatay Barosu´nun da aralarında bulunduğu 26 baro adına yapılan ortak açıklamada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM kararlarının bağlayıcılığına dikkat çekilerek, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi´nin çekince koymaksızın imzaladığımız 46. Maddesine göre, Mahkeme´nin kararları tüm üye devletler için bağlayıcıdır” denildi.
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
Parlar: En çok Hatay ve gençler etkilendi
CHP Hatay İl Başkanı Parlar, Türkiye´de yeni istihdam alanlarının yaratılmaması, var olan istihdamın da kaybedilmesinden en fazla genç nüfusun etkilendiğini belirtti.
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
Tokdemir: Esnafa icraları durduracak mısınız?
CHP Hatay Milletvekili Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan´a 2 soru ile icraları hatırlattı
Topal: Hatay koronadan ölüyor
Topal: Hatay koronadan ölüyor
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´daki Kovid-19 vakalarının önüne geçmek için hükümetin karantina uygulanmasını başlatmasını istedi.
Asgari ücret önerisine tepki
Asgari ücret önerisine tepki
CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, asgari ücretin, insanca yaşama sağlayacak bir ücret olarak belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
"EDAŞ, karanlığa mahkum ediyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay´da yaşanan elektrik kesintilerinin gün geçtikçe daha da yoğunlaştığını, kesintiler nedeniyle dağıtımı yapılamayan su ve çalışmayan kombilerden dolayı ısınma sorunlarının yaşandığını belirterek, sorunu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay, RES kapasitesinin ne kadarını kullanıyor?
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay´ın rüzgâr enerjisi potansiyelini ve bunun ne kadarının kullanıldığını, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Milletvekilinin ´hibe tepkisi´
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, hükümetin bazı ülkelere hibe para yardımında bulunmasına tepki gösterdi.
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Oruç, meyve suyuna ´helal´ kriterini sordu
Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, meyve suyu üreten ve üzerinde ´helal´ damgası vurulan bir meyvesuyu firmasının ürününde Sünni mezhebine ait kolların yazılmasını ayrımcılık olarak niteledi ve soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
"Göçün maliyeti 45 milyar dolara ulaştı"
"Göçün maliyeti 45 milyar dolara ulaştı"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, beyin göçünü engelleyemeyen, tersine beyin göçünü beceremeyen, ülkeyi tarihinin en büyük göç akımına maruz bırakan AKP Hükümetlerinin göç politikalarının sınıfta kaldığını söyledi.
"Rekabet Kurumunun, bağımsız olması şart"
"Rekabet Kurumunun, bağımsız olması şart"
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Rekabet Kurumunun görevini anımsattı ve kanun değişikliği ile verilen yetkiyi eleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi