CHP, tahsise itiraz etti
İskenderun Belediye Meclisinin oy çokluğu aldığı kararla, Sakaraya mahallesinde, mülkiyeti beledeyeye ait olan 5.353.05 metrekare yüzölçümlü Aşkarbeyli mıntıkası 6683 nolu parselin, öğrenci yurdu yapılması amacıyla 49 yıl süreyle Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına bedelsiz olarak verilmesine itiraz edildi.
Tarih: 12.2.2018 09:59:44

Akın Bodur/İskenderun

CHP, yeniden görüşme istedi

İskenderun Belediye Meclisinin 06 Şubat 2018 tarihli toplantısında, belediyeye ait arsanin 49 yıl süreyle TÜRGEV´e bedelsiz tahsis edildiğini anımsatan CHP Grup Başkanvekili Gazanfer Dik, itiraz dilekçesinde, böyle bir tahsisin, önemli bir belediye kaynağını yok edeceğini ifade etti. Oylama öncesinde, kent ve ülkede kendisini eğitime adamış ve vakfetmiş çok sayıda kişi ve kuruluşlar olduğuna ifade ettiklerini anlatan Dik, İskenderun Belediye Meclisi CHP Grubu adına verdiği itiraz dilekçesinde şunlara yer verdi: "Anılan kişi ve kuruluşlarla irtibat sağlanarak görüşlerinin alınmasını, bu konuda yapılabilecekler bakımından kent dinamikleriyle diyaloğa girilmesini, çabasız bir şekilde anılan vakfa 49 yıllığına bedelsiz tahsis yapılmasının bağış ya da peşkeş çekmek ile eş değerde olduğunu belirttik. Belirttiğimiz hususlarda belediyenin hassasiyet ve çaba göstermeksizin, kent halkının vicdanını temsil eden toplum örgütlerinin muvafakatını almaksızın halkın malı olan çok kıymetli olan taşınmazın meclis kararı ile yok edilmesi, toplum vicdanını kent yönetiminde takip edilmesi gereken adalet değelerini telafisi imkansız bir şekilde zarara uğratmıştır. Ayrıca belediye bütçesi göz önünde bulundurulduğunda belediye fen işleri müdürlüğü bütçesine yapılan arttırım ve harcamalar incelendiğinde belediyenin kendi imkanlarıyla söz konusu öğrenci yurdu projesini hayata getirmenin mümkün olduğu aşikardır. Bu yönüyle de topluma ait bir kaynağın daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi mümkün iken bunları sarfınazar eden meclis kararının toplum yararına olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Bu nedenlerle söz konusu meclis kararına itiraz ediyoruz. Meclis kararına vaki itirazımız nedeniyle İskenderun Aşkarbeyli Mıntıkasındaki 5.353,03 metrekareden ibaret 6683 parsel nolu taşınmasın yapılı binalarla birlikte TÜRGEV´e bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edilmesine dair belediye meclis kararının mecliste yeniden görüşülmesini ve kararın kaldırılmasını talep ediyoruz."

Karar, 1 oy farkla alınmıştı
Meclisin oy çokluğuyla aldığı kararda, belediye meclisinin CHP ve MHP´li üyeler ´hayır´ oyu kullanırken, AKP´liler ve geçen yıl CHP´den ihraç edilen bağımsız üye Fatma Korçak ´evet´ oyu kullanmıştı. Karar, 15 ´hayır´ oyuna karşılık, 16 ´evet´ oyu ile kabul edilmiş, beş dönümden fazla belediye arsası bir oy farkla vakfa bedelsiz olarak verilmişti.
Kaynak:

CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi