CHP, tahsise itiraz etti
İskenderun Belediye Meclisinin oy çokluğu aldığı kararla, Sakaraya mahallesinde, mülkiyeti beledeyeye ait olan 5.353.05 metrekare yüzölçümlü Aşkarbeyli mıntıkası 6683 nolu parselin, öğrenci yurdu yapılması amacıyla 49 yıl süreyle Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına bedelsiz olarak verilmesine itiraz edildi.
Tarih: 12.2.2018 09:59:44

Akın Bodur/İskenderun

CHP, yeniden görüşme istedi

İskenderun Belediye Meclisinin 06 Şubat 2018 tarihli toplantısında, belediyeye ait arsanin 49 yıl süreyle TÜRGEV´e bedelsiz tahsis edildiğini anımsatan CHP Grup Başkanvekili Gazanfer Dik, itiraz dilekçesinde, böyle bir tahsisin, önemli bir belediye kaynağını yok edeceğini ifade etti. Oylama öncesinde, kent ve ülkede kendisini eğitime adamış ve vakfetmiş çok sayıda kişi ve kuruluşlar olduğuna ifade ettiklerini anlatan Dik, İskenderun Belediye Meclisi CHP Grubu adına verdiği itiraz dilekçesinde şunlara yer verdi: "Anılan kişi ve kuruluşlarla irtibat sağlanarak görüşlerinin alınmasını, bu konuda yapılabilecekler bakımından kent dinamikleriyle diyaloğa girilmesini, çabasız bir şekilde anılan vakfa 49 yıllığına bedelsiz tahsis yapılmasının bağış ya da peşkeş çekmek ile eş değerde olduğunu belirttik. Belirttiğimiz hususlarda belediyenin hassasiyet ve çaba göstermeksizin, kent halkının vicdanını temsil eden toplum örgütlerinin muvafakatını almaksızın halkın malı olan çok kıymetli olan taşınmazın meclis kararı ile yok edilmesi, toplum vicdanını kent yönetiminde takip edilmesi gereken adalet değelerini telafisi imkansız bir şekilde zarara uğratmıştır. Ayrıca belediye bütçesi göz önünde bulundurulduğunda belediye fen işleri müdürlüğü bütçesine yapılan arttırım ve harcamalar incelendiğinde belediyenin kendi imkanlarıyla söz konusu öğrenci yurdu projesini hayata getirmenin mümkün olduğu aşikardır. Bu yönüyle de topluma ait bir kaynağın daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi mümkün iken bunları sarfınazar eden meclis kararının toplum yararına olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Bu nedenlerle söz konusu meclis kararına itiraz ediyoruz. Meclis kararına vaki itirazımız nedeniyle İskenderun Aşkarbeyli Mıntıkasındaki 5.353,03 metrekareden ibaret 6683 parsel nolu taşınmasın yapılı binalarla birlikte TÜRGEV´e bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edilmesine dair belediye meclis kararının mecliste yeniden görüşülmesini ve kararın kaldırılmasını talep ediyoruz."

Karar, 1 oy farkla alınmıştı
Meclisin oy çokluğuyla aldığı kararda, belediye meclisinin CHP ve MHP´li üyeler ´hayır´ oyu kullanırken, AKP´liler ve geçen yıl CHP´den ihraç edilen bağımsız üye Fatma Korçak ´evet´ oyu kullanmıştı. Karar, 15 ´hayır´ oyuna karşılık, 16 ´evet´ oyu ile kabul edilmiş, beş dönümden fazla belediye arsası bir oy farkla vakfa bedelsiz olarak verilmişti.
Kaynak:

SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Temelli: yok hükmündedir
Temelli: yok hükmündedir
Demirtaş ve Önder hakkındaki istinad mahkemesi kararı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
AKP´de İskenderun Belediye Meclisi üyeliği başvurusu 34 oldu
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, komşu ülke Suriye´de yaşanan olayların Hatay´ı olumsuz etkilediğini belirtti.
AKP´de adaylık istifası
AKP´de adaylık istifası
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak partinin il başkanı İbrahim Güler´i belirleyen AKP, ilçelerde aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Ümit Günay CHP´den aday adayı
Ümit Günay CHP´den aday adayı
YSK´nın seçim takvimi başladı, İSTE´den istifa etti
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Tosçelik Fen Lisesi´nde görev yapan Fatih Baysal, seçim takviminin başlaması üzerine kamudaki görevinden ayrıldı ve Saadet Partisi Payas Belediye Başkan adaylığını açıkladı.
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, partisinin yerel seçimlere katılacak adaylarını sürdüğü bir süreçte "Barış, kardeşlik ve dayanışma" yemeği düzenledi.
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere aday olan katılacak kamu çalışanları için istifa süreci bugün başlıyor. Kamu çalışanları, 15 Aralık tarihine kadar istifa edip, aday olmaları halinde aday gösterilmez ya da seçilemezse görevlerine geri dönebiliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi