CHP, tahsise itiraz etti
İskenderun Belediye Meclisinin oy çokluğu aldığı kararla, Sakaraya mahallesinde, mülkiyeti beledeyeye ait olan 5.353.05 metrekare yüzölçümlü Aşkarbeyli mıntıkası 6683 nolu parselin, öğrenci yurdu yapılması amacıyla 49 yıl süreyle Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına bedelsiz olarak verilmesine itiraz edildi.
Tarih: 12.2.2018 09:59:44

Akın Bodur/İskenderun

CHP, yeniden görüşme istedi

İskenderun Belediye Meclisinin 06 Şubat 2018 tarihli toplantısında, belediyeye ait arsanin 49 yıl süreyle TÜRGEV´e bedelsiz tahsis edildiğini anımsatan CHP Grup Başkanvekili Gazanfer Dik, itiraz dilekçesinde, böyle bir tahsisin, önemli bir belediye kaynağını yok edeceğini ifade etti. Oylama öncesinde, kent ve ülkede kendisini eğitime adamış ve vakfetmiş çok sayıda kişi ve kuruluşlar olduğuna ifade ettiklerini anlatan Dik, İskenderun Belediye Meclisi CHP Grubu adına verdiği itiraz dilekçesinde şunlara yer verdi: "Anılan kişi ve kuruluşlarla irtibat sağlanarak görüşlerinin alınmasını, bu konuda yapılabilecekler bakımından kent dinamikleriyle diyaloğa girilmesini, çabasız bir şekilde anılan vakfa 49 yıllığına bedelsiz tahsis yapılmasının bağış ya da peşkeş çekmek ile eş değerde olduğunu belirttik. Belirttiğimiz hususlarda belediyenin hassasiyet ve çaba göstermeksizin, kent halkının vicdanını temsil eden toplum örgütlerinin muvafakatını almaksızın halkın malı olan çok kıymetli olan taşınmazın meclis kararı ile yok edilmesi, toplum vicdanını kent yönetiminde takip edilmesi gereken adalet değelerini telafisi imkansız bir şekilde zarara uğratmıştır. Ayrıca belediye bütçesi göz önünde bulundurulduğunda belediye fen işleri müdürlüğü bütçesine yapılan arttırım ve harcamalar incelendiğinde belediyenin kendi imkanlarıyla söz konusu öğrenci yurdu projesini hayata getirmenin mümkün olduğu aşikardır. Bu yönüyle de topluma ait bir kaynağın daha verimli bir şekilde değerlendirilmesi mümkün iken bunları sarfınazar eden meclis kararının toplum yararına olduğunu kabul etmek mümkün değildir. Bu nedenlerle söz konusu meclis kararına itiraz ediyoruz. Meclis kararına vaki itirazımız nedeniyle İskenderun Aşkarbeyli Mıntıkasındaki 5.353,03 metrekareden ibaret 6683 parsel nolu taşınmasın yapılı binalarla birlikte TÜRGEV´e bedelsiz olarak 49 yıllığına tahsis edilmesine dair belediye meclis kararının mecliste yeniden görüşülmesini ve kararın kaldırılmasını talep ediyoruz."

Karar, 1 oy farkla alınmıştı
Meclisin oy çokluğuyla aldığı kararda, belediye meclisinin CHP ve MHP´li üyeler ´hayır´ oyu kullanırken, AKP´liler ve geçen yıl CHP´den ihraç edilen bağımsız üye Fatma Korçak ´evet´ oyu kullanmıştı. Karar, 15 ´hayır´ oyuna karşılık, 16 ´evet´ oyu ile kabul edilmiş, beş dönümden fazla belediye arsası bir oy farkla vakfa bedelsiz olarak verilmişti.
Kaynak:

"Seçimde iktidar olacağız"
"Seçimde iktidar olacağız"
Hatay Milletvekili ve CHP adayı Serkan Topal, Samandağ´ın Kurtderesi mahallesinde halk toplantısı düzenledi.
"16 yıldır sorunları çözemeyen iktidar, inandırıcı olmaz"
"16 yıldır sorunları çözemeyen iktidar, inandırıcı olmaz"
Hatay Büyükşehir, İskenderun ve Antakya belediye başkanları, 24 Haziran seçimlerine ilişkmin değerlendirmede bulundu.
Dingil: 16 yıldaki yatırımlar referansımız
Dingil: 16 yıldaki yatırımlar referansımız
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, 24 Haziran seçim çalışmalarını esnaf, semt pazarı, muhtar ve sivil toplum kuruluşları ziyareti ile sürdürdüğünü açıkladı.
CHP´li Kırmızıoğlu, temposunu arttırdı
CHP´li Kırmızıoğlu, temposunu arttırdı
CHP Hatay milletvekili adayı Riyat Kırmızıoğlu, 24 Haziran seçim hazırlıklarının son gününde çalışma temposunu arttırdı.
"Ekonomideki kötü gidişatı durduracağız"
"Ekonomideki kötü gidişatı durduracağız"
CHP Hatay milletvekili adayı Suzan Şahin, seçim çalışmalarının son döneminde İskenderun, Payas, Belen bölgesine ağırlık verdi.
"Tüm gücü elinde bulunduran mağdur mu olur?"
"Tüm gücü elinde bulunduran mağdur mu olur?"
24 Haziran seçim çalışmalarını sürdüren Saadet Partisi Hatay milletvekili adayı Necmettin Çalışkan, AKP hükümetini eleştirmeyi sürdürdü.
Yol haritamız hazır
Yol haritamız hazır
Hataylılar, 11 parlamenterini belirlemek ve cumhurbaşkanlığını belirleyecek oyları kullanmak üzere yarın sandık başına gidip, oylarını kullanacak.
"SP meclisin kapısına dayandı"
"SP meclisin kapısına dayandı"
Saadet Partisi (SP) Hatay milletvekili adayı Necmettin Çalışkan, seçim çalışmalarına devam ediyor.
MHP´li Gül´den beraberlik çağrısı
MHP´li Gül´den beraberlik çağrısı
MHP Hatay milletvekili ikinci sıra adayı İbrahim Gül, seçim çalışmalarını partisinin ilçe yöneticileri ve dokuzuncu sıra adayı İlhami Boşça ile birlikte sürdürüyor.
Hatay´ın ekonomisi bozuldu
Hatay´ın ekonomisi bozuldu
İyi Parti Hatay milletvekili adayı Bilal Karaca, partisinin İskenderun İlçe Başkanı Hakan Onfidan ve yönetimi ile birlikte Çırtıman ve Şekere bölgesindeki toplantılarında vatandaşlarla bir araya geldi.
Pazar günü neyi oylayacağız-2
Pazar günü neyi oylayacağız-2
1 Kasım seçimleri 24 Haziran´ın yollarının kilometre taşlarını döşedi. Bugün yapılacak milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçiminde neyi, neden, kim için oylayacağını bilerek tercih mührüne el uzatalım.
AGİT, Hatay´da seçimi izleyecek
AGİT, Hatay´da seçimi izleyecek
Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Hatay ve İskenderun´da 24 Haziran seçim çalışmalarını izleyecek. Hatay´da bulunan AGİT uzun dönem gözlemcileri Willem Gerrit Jan Voorhuijen ile Adam Drnovsky, bölgede seçimi izlemeye başladı.
CHP´li Kartal, seçim standında
CHP´li Kartal, seçim standında
Seçim çalışmalarını mahalle gezileri, esnaf ve ev ziyaretleri ile sürdüren CHP İskenderun ilçe örgütü, sahaldeki seçim standında milletvekilyi adaylarını da buluşturuyor.
HDP´den sahile stant
HDP´den sahile stant
HDP İskenderun ilçe örgütü, 24 Haziran seçim çalışmaları kapsamında kent sahilinde stant açtı.
´İnce, demokrasinin tek seçeneği´
´İnce, demokrasinin tek seçeneği´
CHP´li belediye başkanları, 24 Haziran seçimlerinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´nin Hatay mitingine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi