CHP´de geleneksel tartışma: İstifa
Her seçim sonrası olduğu gibi 24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimi sonrasında da CHP´de seçim sonuçlarına ilişkin tartışma yaşanıyor.
Tarih: 27.6.2018 11:44:08

Akın Bodur

Partining enel merkezine uzak olanlar, üst yönetimin istifasını isterken, yerelde seçimde kimlerin çalışıp, çalışmadığı noktasında sorgulamayı ise yapmamayı sürdürüyor. Hatay´da, CHP, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´ye 388.608 oy aldı ve bu rakamla oy oranlarının yüzde 42.8´ine ulaştı. Milletvekilliği seçiminde ise 285.508 oy aldı ve yüzde 30,7 oranına ulaştı. Özellikle sosyal medyada CHP yönetiminin istifasını isteyenlerin bazıları ise yine sosyel medyada eleştirildi ve seçimde partisine çalışmalanların, istifa teleplerini ilginç bulduklarını ifade etti. Partililer arasında yapılan konuşmalarda da "Seçimde meydanlara çıkmayanlar, çalışmalara katılmayanlar, istifa isteyerekyapmadıkları, katılmadıkları seçim çalışmaları olayını kapatmaya ve kendilerini aklamaya çalışıyor" değerlendirmesini yaptı.

CHP il yönetimi sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür çalışma yaptı´
CHP´den Hatay 5. sıra milletvekili adayı olan ve seçilme hakkı elde edemeyen CHP´li M. Riyat Kırmızıoğlu´nun kardeşi Rami Kırmızıoğlu, dün sosyal medyadan yaptığı ´kısa bir değerlendirme´ adlı seçime ilişkin düşüncelerini paylaştı. Kırmızıoğlu, şunlara yer verdi: "Tarih 20 Mayıs 2018 akşam saatleri sosyal medyada CHP Hatay milletvekilliği sıralaması adı altında bir liste dolaşmaya başladı. Bu liste Hatay´ın bazı ilçelerini temsil etmiyordu. Bu listede Riyat Kırmızıoğlu olmadığı için biraz burukluk yaşadım ama sonuçta partim bunu uygun görmüş ise bana da bu karara saygı duyup partim için çalışmak düşer diyerek bu durumu sineye çektim. Tabi ki bu arada sosyal medyada bu liste bazı kesimler tarafından pompalanıyor. Ama anlamsız bir telaş var bu kesimlerde. Bu seçim dönemi ne kadar yapılmamış bir uygulama ile alelacele listeler YSK ya teslim edilmeden Topbogazinda vekil adaylarini karşılama töreni hazırlıkları. Ekipce gülerek fotoğraflar. Birilerinden intikam alındığına dair söylemler. Neyse ertesi gün sabah oluyor. Tarih 21 Mayıs 2018 saat 16 civarı. Birden ortalık karıştı. YSK´na teslim edilen listenin önceki akşam sosyal medyada pompalanan liste ile uzaktan yakından alakası yok ama bölgelerin temsiliyeti açısından olumlu bir liste. Riyat Kırmızıoğlu bu listede var ve yine 5. sırada. Vekil karşılama töreni iptal belediye önünde il başkanının çağrısı ile büyükşehir belediye başkanını protesto eylemi. Tarih 22 Mayıs 2018 CHP üst yönetiminden açıklama: HDP barajın altında kalmamalıdır... Tarih 23 Mayıs 2018 sahada seçim çalışmaları başlıyor. Bir taraftan il yönetimi tarafından yürütülen sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür seçim çalışması. Diger taraftan HDP tarafından genel merkezimizin HDP baraj altı kalmamalıdır beyanatı doğrultusunda yürütülen 1 oy İnce ye 1 oy HDP ye propagandası. Ilk günlerden beri Hatay da CHP ´nin 5 vekil çıkartabilmesinin imkansız olduğunu biliyordum. Ama kişiliğimiz gereği son ana kadar partimiz için her türlü imkanimizla sevenlerimizin destekleriyle çalıştık. Dün de CHP´liydim. Bugün de CHP´liyim. Yarın da CHP´li olacağım."

´Listelere müdahale seçmende kabul görmedi´
CHP´den sızan kulislerde ikinci sıra adayı olarak gösterilen ardından yapıldığı belirtilen müdahale üzerine bir önceki seçimde istifa eden aday Sonay Alkut´un sırası olan 7.´ye birkez daha getirilen Nermin Yıldırım Kara da sosyal medya paylaşımında, listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunlarının adayları milletvekili yaptığını ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamadığını savundu. Kara, ´CHP mlletvekili adayı ve kurultay delegesi´ sıfatıyla yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "Siyasetin şartlarını koşullarını sindirerek parti görevini ´memleket meselesi´ olduğu bilinciyle partimin birçok çalışmasına katıldım, birçok kademesinde görev aldım. Partide adaletin memlekette nefes olduğunu bilerek mücadele ettim. 24 Haziran seçim sonuçları göstermiştir ki Hatay´da ve Türkiye´de Cumhuriyet Halk Partisi üzülerek söylüyorum başarılı olamamıştır. Buna karşın İnce kaybederken kazanmış, bize umut vermiş onurlu ve gururlu dik duruşuyla geleceğe dair yeni bir irade ortaya koymuş, değişimin ateşini yakmıştır. Birçok ilde ve Hatay´da listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunları adayları milletvekili yapmıştır ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamamıştır. Türkiye´de ´hak, hukuk, adalet´ diyerek kilometrelerce yol yürüyüp dünyaya irade koyan partimizin kendi evinde kendi sözlerini tutamıyor izlenimi vermesi doğru ve anlaşılır olmamıştır. Tepeden tırnağa cesaret herşey Türkiye´yi sevmekten ibaret."

Dudu, istifaya çağırdı
Son dönemdeki siyasi ilişkilerinde Muharrem İnce´ye yakın olduğu bilinen Hatay eski milletvekili Mevlüt Dudu da sosyal medyadaki paylaşımında, CHP´nin liderini halkın belirlediğini ve bu ismin Muharrem İnce olduğunu ifade ederek, Kılıçdaroğlu ve parti yönetimini istifaya davet etti. Dudu´nun paylaşımında şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet halk partisi liderini halk belirlemiştir ve o lider @vekilinci´dir. Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine düşen bunun gereğini yerine getirmektir."

´Paylaşımlar, parti suçu´
CHP İskenderun Gençlik kolları eski Başkanı Cem Karpuz da dün yaptığı paylaşımda, "Lütfen partimizin genel başkanını sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Parti suçu işliyorsunuz" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi