CHP´de geleneksel tartışma: İstifa
Her seçim sonrası olduğu gibi 24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimi sonrasında da CHP´de seçim sonuçlarına ilişkin tartışma yaşanıyor.
Tarih: 27.6.2018 11:44:08

Akın Bodur

Partining enel merkezine uzak olanlar, üst yönetimin istifasını isterken, yerelde seçimde kimlerin çalışıp, çalışmadığı noktasında sorgulamayı ise yapmamayı sürdürüyor. Hatay´da, CHP, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´ye 388.608 oy aldı ve bu rakamla oy oranlarının yüzde 42.8´ine ulaştı. Milletvekilliği seçiminde ise 285.508 oy aldı ve yüzde 30,7 oranına ulaştı. Özellikle sosyal medyada CHP yönetiminin istifasını isteyenlerin bazıları ise yine sosyel medyada eleştirildi ve seçimde partisine çalışmalanların, istifa teleplerini ilginç bulduklarını ifade etti. Partililer arasında yapılan konuşmalarda da "Seçimde meydanlara çıkmayanlar, çalışmalara katılmayanlar, istifa isteyerekyapmadıkları, katılmadıkları seçim çalışmaları olayını kapatmaya ve kendilerini aklamaya çalışıyor" değerlendirmesini yaptı.

CHP il yönetimi sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür çalışma yaptı´
CHP´den Hatay 5. sıra milletvekili adayı olan ve seçilme hakkı elde edemeyen CHP´li M. Riyat Kırmızıoğlu´nun kardeşi Rami Kırmızıoğlu, dün sosyal medyadan yaptığı ´kısa bir değerlendirme´ adlı seçime ilişkin düşüncelerini paylaştı. Kırmızıoğlu, şunlara yer verdi: "Tarih 20 Mayıs 2018 akşam saatleri sosyal medyada CHP Hatay milletvekilliği sıralaması adı altında bir liste dolaşmaya başladı. Bu liste Hatay´ın bazı ilçelerini temsil etmiyordu. Bu listede Riyat Kırmızıoğlu olmadığı için biraz burukluk yaşadım ama sonuçta partim bunu uygun görmüş ise bana da bu karara saygı duyup partim için çalışmak düşer diyerek bu durumu sineye çektim. Tabi ki bu arada sosyal medyada bu liste bazı kesimler tarafından pompalanıyor. Ama anlamsız bir telaş var bu kesimlerde. Bu seçim dönemi ne kadar yapılmamış bir uygulama ile alelacele listeler YSK ya teslim edilmeden Topbogazinda vekil adaylarini karşılama töreni hazırlıkları. Ekipce gülerek fotoğraflar. Birilerinden intikam alındığına dair söylemler. Neyse ertesi gün sabah oluyor. Tarih 21 Mayıs 2018 saat 16 civarı. Birden ortalık karıştı. YSK´na teslim edilen listenin önceki akşam sosyal medyada pompalanan liste ile uzaktan yakından alakası yok ama bölgelerin temsiliyeti açısından olumlu bir liste. Riyat Kırmızıoğlu bu listede var ve yine 5. sırada. Vekil karşılama töreni iptal belediye önünde il başkanının çağrısı ile büyükşehir belediye başkanını protesto eylemi. Tarih 22 Mayıs 2018 CHP üst yönetiminden açıklama: HDP barajın altında kalmamalıdır... Tarih 23 Mayıs 2018 sahada seçim çalışmaları başlıyor. Bir taraftan il yönetimi tarafından yürütülen sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür seçim çalışması. Diger taraftan HDP tarafından genel merkezimizin HDP baraj altı kalmamalıdır beyanatı doğrultusunda yürütülen 1 oy İnce ye 1 oy HDP ye propagandası. Ilk günlerden beri Hatay da CHP ´nin 5 vekil çıkartabilmesinin imkansız olduğunu biliyordum. Ama kişiliğimiz gereği son ana kadar partimiz için her türlü imkanimizla sevenlerimizin destekleriyle çalıştık. Dün de CHP´liydim. Bugün de CHP´liyim. Yarın da CHP´li olacağım."

´Listelere müdahale seçmende kabul görmedi´
CHP´den sızan kulislerde ikinci sıra adayı olarak gösterilen ardından yapıldığı belirtilen müdahale üzerine bir önceki seçimde istifa eden aday Sonay Alkut´un sırası olan 7.´ye birkez daha getirilen Nermin Yıldırım Kara da sosyal medya paylaşımında, listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunlarının adayları milletvekili yaptığını ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamadığını savundu. Kara, ´CHP mlletvekili adayı ve kurultay delegesi´ sıfatıyla yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "Siyasetin şartlarını koşullarını sindirerek parti görevini ´memleket meselesi´ olduğu bilinciyle partimin birçok çalışmasına katıldım, birçok kademesinde görev aldım. Partide adaletin memlekette nefes olduğunu bilerek mücadele ettim. 24 Haziran seçim sonuçları göstermiştir ki Hatay´da ve Türkiye´de Cumhuriyet Halk Partisi üzülerek söylüyorum başarılı olamamıştır. Buna karşın İnce kaybederken kazanmış, bize umut vermiş onurlu ve gururlu dik duruşuyla geleceğe dair yeni bir irade ortaya koymuş, değişimin ateşini yakmıştır. Birçok ilde ve Hatay´da listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunları adayları milletvekili yapmıştır ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamamıştır. Türkiye´de ´hak, hukuk, adalet´ diyerek kilometrelerce yol yürüyüp dünyaya irade koyan partimizin kendi evinde kendi sözlerini tutamıyor izlenimi vermesi doğru ve anlaşılır olmamıştır. Tepeden tırnağa cesaret herşey Türkiye´yi sevmekten ibaret."

Dudu, istifaya çağırdı
Son dönemdeki siyasi ilişkilerinde Muharrem İnce´ye yakın olduğu bilinen Hatay eski milletvekili Mevlüt Dudu da sosyal medyadaki paylaşımında, CHP´nin liderini halkın belirlediğini ve bu ismin Muharrem İnce olduğunu ifade ederek, Kılıçdaroğlu ve parti yönetimini istifaya davet etti. Dudu´nun paylaşımında şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet halk partisi liderini halk belirlemiştir ve o lider @vekilinci´dir. Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine düşen bunun gereğini yerine getirmektir."

´Paylaşımlar, parti suçu´
CHP İskenderun Gençlik kolları eski Başkanı Cem Karpuz da dün yaptığı paylaşımda, "Lütfen partimizin genel başkanını sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Parti suçu işliyorsunuz" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi