CHP´de geleneksel tartışma: İstifa
Her seçim sonrası olduğu gibi 24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimi sonrasında da CHP´de seçim sonuçlarına ilişkin tartışma yaşanıyor.
Tarih: 27.6.2018 11:44:08

Akın Bodur

Partining enel merkezine uzak olanlar, üst yönetimin istifasını isterken, yerelde seçimde kimlerin çalışıp, çalışmadığı noktasında sorgulamayı ise yapmamayı sürdürüyor. Hatay´da, CHP, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´ye 388.608 oy aldı ve bu rakamla oy oranlarının yüzde 42.8´ine ulaştı. Milletvekilliği seçiminde ise 285.508 oy aldı ve yüzde 30,7 oranına ulaştı. Özellikle sosyal medyada CHP yönetiminin istifasını isteyenlerin bazıları ise yine sosyel medyada eleştirildi ve seçimde partisine çalışmalanların, istifa teleplerini ilginç bulduklarını ifade etti. Partililer arasında yapılan konuşmalarda da "Seçimde meydanlara çıkmayanlar, çalışmalara katılmayanlar, istifa isteyerekyapmadıkları, katılmadıkları seçim çalışmaları olayını kapatmaya ve kendilerini aklamaya çalışıyor" değerlendirmesini yaptı.

CHP il yönetimi sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür çalışma yaptı´
CHP´den Hatay 5. sıra milletvekili adayı olan ve seçilme hakkı elde edemeyen CHP´li M. Riyat Kırmızıoğlu´nun kardeşi Rami Kırmızıoğlu, dün sosyal medyadan yaptığı ´kısa bir değerlendirme´ adlı seçime ilişkin düşüncelerini paylaştı. Kırmızıoğlu, şunlara yer verdi: "Tarih 20 Mayıs 2018 akşam saatleri sosyal medyada CHP Hatay milletvekilliği sıralaması adı altında bir liste dolaşmaya başladı. Bu liste Hatay´ın bazı ilçelerini temsil etmiyordu. Bu listede Riyat Kırmızıoğlu olmadığı için biraz burukluk yaşadım ama sonuçta partim bunu uygun görmüş ise bana da bu karara saygı duyup partim için çalışmak düşer diyerek bu durumu sineye çektim. Tabi ki bu arada sosyal medyada bu liste bazı kesimler tarafından pompalanıyor. Ama anlamsız bir telaş var bu kesimlerde. Bu seçim dönemi ne kadar yapılmamış bir uygulama ile alelacele listeler YSK ya teslim edilmeden Topbogazinda vekil adaylarini karşılama töreni hazırlıkları. Ekipce gülerek fotoğraflar. Birilerinden intikam alındığına dair söylemler. Neyse ertesi gün sabah oluyor. Tarih 21 Mayıs 2018 saat 16 civarı. Birden ortalık karıştı. YSK´na teslim edilen listenin önceki akşam sosyal medyada pompalanan liste ile uzaktan yakından alakası yok ama bölgelerin temsiliyeti açısından olumlu bir liste. Riyat Kırmızıoğlu bu listede var ve yine 5. sırada. Vekil karşılama töreni iptal belediye önünde il başkanının çağrısı ile büyükşehir belediye başkanını protesto eylemi. Tarih 22 Mayıs 2018 CHP üst yönetiminden açıklama: HDP barajın altında kalmamalıdır... Tarih 23 Mayıs 2018 sahada seçim çalışmaları başlıyor. Bir taraftan il yönetimi tarafından yürütülen sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür seçim çalışması. Diger taraftan HDP tarafından genel merkezimizin HDP baraj altı kalmamalıdır beyanatı doğrultusunda yürütülen 1 oy İnce ye 1 oy HDP ye propagandası. Ilk günlerden beri Hatay da CHP ´nin 5 vekil çıkartabilmesinin imkansız olduğunu biliyordum. Ama kişiliğimiz gereği son ana kadar partimiz için her türlü imkanimizla sevenlerimizin destekleriyle çalıştık. Dün de CHP´liydim. Bugün de CHP´liyim. Yarın da CHP´li olacağım."

´Listelere müdahale seçmende kabul görmedi´
CHP´den sızan kulislerde ikinci sıra adayı olarak gösterilen ardından yapıldığı belirtilen müdahale üzerine bir önceki seçimde istifa eden aday Sonay Alkut´un sırası olan 7.´ye birkez daha getirilen Nermin Yıldırım Kara da sosyal medya paylaşımında, listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunlarının adayları milletvekili yaptığını ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamadığını savundu. Kara, ´CHP mlletvekili adayı ve kurultay delegesi´ sıfatıyla yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "Siyasetin şartlarını koşullarını sindirerek parti görevini ´memleket meselesi´ olduğu bilinciyle partimin birçok çalışmasına katıldım, birçok kademesinde görev aldım. Partide adaletin memlekette nefes olduğunu bilerek mücadele ettim. 24 Haziran seçim sonuçları göstermiştir ki Hatay´da ve Türkiye´de Cumhuriyet Halk Partisi üzülerek söylüyorum başarılı olamamıştır. Buna karşın İnce kaybederken kazanmış, bize umut vermiş onurlu ve gururlu dik duruşuyla geleceğe dair yeni bir irade ortaya koymuş, değişimin ateşini yakmıştır. Birçok ilde ve Hatay´da listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunları adayları milletvekili yapmıştır ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamamıştır. Türkiye´de ´hak, hukuk, adalet´ diyerek kilometrelerce yol yürüyüp dünyaya irade koyan partimizin kendi evinde kendi sözlerini tutamıyor izlenimi vermesi doğru ve anlaşılır olmamıştır. Tepeden tırnağa cesaret herşey Türkiye´yi sevmekten ibaret."

Dudu, istifaya çağırdı
Son dönemdeki siyasi ilişkilerinde Muharrem İnce´ye yakın olduğu bilinen Hatay eski milletvekili Mevlüt Dudu da sosyal medyadaki paylaşımında, CHP´nin liderini halkın belirlediğini ve bu ismin Muharrem İnce olduğunu ifade ederek, Kılıçdaroğlu ve parti yönetimini istifaya davet etti. Dudu´nun paylaşımında şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet halk partisi liderini halk belirlemiştir ve o lider @vekilinci´dir. Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine düşen bunun gereğini yerine getirmektir."

´Paylaşımlar, parti suçu´
CHP İskenderun Gençlik kolları eski Başkanı Cem Karpuz da dün yaptığı paylaşımda, "Lütfen partimizin genel başkanını sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Parti suçu işliyorsunuz" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
2019 yılı bütçe görüşmelerine TBMM Plan Bütçe Komisyonunda devam edildi.
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
AKP´den İskenderun Belediye başkanlığı aday adaylığı için başvuru sayısı şimdilik 12 kişi. Başvurular 16 Kasım´da sona erecek.
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Suzan Şahin, TBMM Başkanı Yıldırım´ı göreve davet etti
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi (VP), 31 Mart 2019´ta yapılacak seçimlere yönelik Hatay´da seçim çalışmasını başlattı.
“Projelerle geleceğiz”
“Projelerle geleceğiz”
Milletvekili Özel´den İskenderun ve Büyükşehir için iddialı çıkış
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimler için çıkışı 5 Kasım pazartesi günü başlatacak AKP´de İskenderun belediye başkanlığı için aday adaylık yoklamaları da başladı.
"Gençler desteklenmeli"
"Gençler desteklenmeli"
CHP İskenderun gençlik kollarının ziyareti
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Kabul edilseydi TBMM Hatay´ın sorunlarını araştıracaktı
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Lütfü Savaş, hangi partiden olduğuna bakmaksızın herkese eşit bir şekilde hizmet ulaştırdıklarını belirterek, “Ankara´dan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere ilişkin CHP´de aday adaylık başvuruları cuma günü tamamlandı.
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
İskenderun Belediye Başkanlığna talip olan CHP´li avukat Nalan Akkülah, kenti halkla birlikte idare etmeyi amaçladığını söyledi.
Siyaset ısınıyor
Siyaset ısınıyor
AKP Hatay´da büyükşehir Belediyesine yoğunlaşacak. Mevcut başkanlar ise anketle soruluyor
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP Arsuz Gençlik Kolları, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ziyaret etti.
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Hatay´daki kesintiler meclis gündeminde
CHP´de takvim sürüyor
CHP´de takvim sürüyor
Arsuz´da 10, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi