CHP´de geleneksel tartışma: İstifa
Her seçim sonrası olduğu gibi 24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimi sonrasında da CHP´de seçim sonuçlarına ilişkin tartışma yaşanıyor.
Tarih: 27.6.2018 11:44:08

Akın Bodur

Partining enel merkezine uzak olanlar, üst yönetimin istifasını isterken, yerelde seçimde kimlerin çalışıp, çalışmadığı noktasında sorgulamayı ise yapmamayı sürdürüyor. Hatay´da, CHP, 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce´ye 388.608 oy aldı ve bu rakamla oy oranlarının yüzde 42.8´ine ulaştı. Milletvekilliği seçiminde ise 285.508 oy aldı ve yüzde 30,7 oranına ulaştı. Özellikle sosyal medyada CHP yönetiminin istifasını isteyenlerin bazıları ise yine sosyel medyada eleştirildi ve seçimde partisine çalışmalanların, istifa teleplerini ilginç bulduklarını ifade etti. Partililer arasında yapılan konuşmalarda da "Seçimde meydanlara çıkmayanlar, çalışmalara katılmayanlar, istifa isteyerekyapmadıkları, katılmadıkları seçim çalışmaları olayını kapatmaya ve kendilerini aklamaya çalışıyor" değerlendirmesini yaptı.

CHP il yönetimi sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür çalışma yaptı´
CHP´den Hatay 5. sıra milletvekili adayı olan ve seçilme hakkı elde edemeyen CHP´li M. Riyat Kırmızıoğlu´nun kardeşi Rami Kırmızıoğlu, dün sosyal medyadan yaptığı ´kısa bir değerlendirme´ adlı seçime ilişkin düşüncelerini paylaştı. Kırmızıoğlu, şunlara yer verdi: "Tarih 20 Mayıs 2018 akşam saatleri sosyal medyada CHP Hatay milletvekilliği sıralaması adı altında bir liste dolaşmaya başladı. Bu liste Hatay´ın bazı ilçelerini temsil etmiyordu. Bu listede Riyat Kırmızıoğlu olmadığı için biraz burukluk yaşadım ama sonuçta partim bunu uygun görmüş ise bana da bu karara saygı duyup partim için çalışmak düşer diyerek bu durumu sineye çektim. Tabi ki bu arada sosyal medyada bu liste bazı kesimler tarafından pompalanıyor. Ama anlamsız bir telaş var bu kesimlerde. Bu seçim dönemi ne kadar yapılmamış bir uygulama ile alelacele listeler YSK ya teslim edilmeden Topbogazinda vekil adaylarini karşılama töreni hazırlıkları. Ekipce gülerek fotoğraflar. Birilerinden intikam alındığına dair söylemler. Neyse ertesi gün sabah oluyor. Tarih 21 Mayıs 2018 saat 16 civarı. Birden ortalık karıştı. YSK´na teslim edilen listenin önceki akşam sosyal medyada pompalanan liste ile uzaktan yakından alakası yok ama bölgelerin temsiliyeti açısından olumlu bir liste. Riyat Kırmızıoğlu bu listede var ve yine 5. sırada. Vekil karşılama töreni iptal belediye önünde il başkanının çağrısı ile büyükşehir belediye başkanını protesto eylemi. Tarih 22 Mayıs 2018 CHP üst yönetiminden açıklama: HDP barajın altında kalmamalıdır... Tarih 23 Mayıs 2018 sahada seçim çalışmaları başlıyor. Bir taraftan il yönetimi tarafından yürütülen sadece cumhurbaşkanlığına yönelik görünür seçim çalışması. Diger taraftan HDP tarafından genel merkezimizin HDP baraj altı kalmamalıdır beyanatı doğrultusunda yürütülen 1 oy İnce ye 1 oy HDP ye propagandası. Ilk günlerden beri Hatay da CHP ´nin 5 vekil çıkartabilmesinin imkansız olduğunu biliyordum. Ama kişiliğimiz gereği son ana kadar partimiz için her türlü imkanimizla sevenlerimizin destekleriyle çalıştık. Dün de CHP´liydim. Bugün de CHP´liyim. Yarın da CHP´li olacağım."

´Listelere müdahale seçmende kabul görmedi´
CHP´den sızan kulislerde ikinci sıra adayı olarak gösterilen ardından yapıldığı belirtilen müdahale üzerine bir önceki seçimde istifa eden aday Sonay Alkut´un sırası olan 7.´ye birkez daha getirilen Nermin Yıldırım Kara da sosyal medya paylaşımında, listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunlarının adayları milletvekili yaptığını ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamadığını savundu. Kara, ´CHP mlletvekili adayı ve kurultay delegesi´ sıfatıyla yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "Siyasetin şartlarını koşullarını sindirerek parti görevini ´memleket meselesi´ olduğu bilinciyle partimin birçok çalışmasına katıldım, birçok kademesinde görev aldım. Partide adaletin memlekette nefes olduğunu bilerek mücadele ettim. 24 Haziran seçim sonuçları göstermiştir ki Hatay´da ve Türkiye´de Cumhuriyet Halk Partisi üzülerek söylüyorum başarılı olamamıştır. Buna karşın İnce kaybederken kazanmış, bize umut vermiş onurlu ve gururlu dik duruşuyla geleceğe dair yeni bir irade ortaya koymuş, değişimin ateşini yakmıştır. Birçok ilde ve Hatay´da listelere yapılan müdahaleler ve ayak oyunları adayları milletvekili yapmıştır ancak toplumda, seçmenden kabul görmesini sağlayamamıştır. Türkiye´de ´hak, hukuk, adalet´ diyerek kilometrelerce yol yürüyüp dünyaya irade koyan partimizin kendi evinde kendi sözlerini tutamıyor izlenimi vermesi doğru ve anlaşılır olmamıştır. Tepeden tırnağa cesaret herşey Türkiye´yi sevmekten ibaret."

Dudu, istifaya çağırdı
Son dönemdeki siyasi ilişkilerinde Muharrem İnce´ye yakın olduğu bilinen Hatay eski milletvekili Mevlüt Dudu da sosyal medyadaki paylaşımında, CHP´nin liderini halkın belirlediğini ve bu ismin Muharrem İnce olduğunu ifade ederek, Kılıçdaroğlu ve parti yönetimini istifaya davet etti. Dudu´nun paylaşımında şu ifadelere yer verildi: "Cumhuriyet halk partisi liderini halk belirlemiştir ve o lider @vekilinci´dir. Kılıçdaroğlu ve parti yönetimine düşen bunun gereğini yerine getirmektir."

´Paylaşımlar, parti suçu´
CHP İskenderun Gençlik kolları eski Başkanı Cem Karpuz da dün yaptığı paylaşımda, "Lütfen partimizin genel başkanını sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Parti suçu işliyorsunuz" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi