CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi´nde (CHP) kurultay süreci ilçe kongre delege seçimi ile başladı. İskenderun ilçe örgütü cumartesi ve pazar günleri Akarca, Akçay, Aşkarbeyli, Azganlık, Barbaros ve Barıştepe mahallelerinin delege seçimlerini tamamladı. Arsuz ilçe örgütü ise yönetim kurulu üyelerinin gözetiminde 14 mahallede sandık koydu.
Tarih: 11.11.2019 10:50:19

 

Akın Bodur/İskenderun
 CHP üyeleri, mahallelerini temsilen İskenderun´da 400, Arsuz´da da 353 delegeyi belirleyecek. Bu delegelere partinin ilçe yöneticileri de doğal delege olarak ilave edilecek.
CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin, önceki gün itibariyle delege seçimlerini başlattıklarını belirtti. Çekin, “9 Kasım´da 9, 10 Kasım´da 5 mahallede seçim yaptık. Geri kalan mahallelerimiz de önümüzdeki cumartesi/pazar günleri tamamlayacağız. Doğal delegeler dışında ilçemizde toplamda 353 delege seçilecek. Delege seçimleri partimizin tüzüğüne, kongreler yönetmeliğine uygun bir şekilde, bütün mahallelere sandık konulmak suretiyle yapılmaktadır. Biz delegelerimizin seçimini, 2015 kongre sürecinde ve 2017 kongre sürecinde de bütün mahallelerimize sandık koyarak yaptık. Üyelerimizin delege seçimlerinde iradelerini tam ve sağlıklı bir şekilde sandığa yansıtmaları için örgüt olarak biz var gücümüzle çalışıyoruz. Hiçbir şekilde mahallelerin delege seçimlerine karışmıyoruz. Sonuç itibariyle üyelerimiz sandığa gidip istediği delegeyi seçmekte özgürdür. Biz de bu özgürlüğü sağlamak için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.
Öte yandan Arsuz´un Gökmeydan mahallesinde belirlenecek 12 delegeden en az 2´sinin yerel seçimlerde AKP Arsuz Belediye Başkan adayı necim Bozkurt´un yakınları olduğu öne sürüldü. CHP üyeleri, partinin delege adaylarından beşinci sıradaki Mehmet Ali Bozkurt´un AKP adayının oğlu, Ali Görmez´in de dünürü olduğunu ifade etti ve buna itiraz etti. Hatay´ın büyükşehir olması üzerine kapatılan Gökmeydan Belediyesinin eski başkanlarından Akil Karaciğer, partisi CHP´nin ilçe başkanlığına verdiği itiraz dilekçesinde, Cumartesi günü yapılan delege seçimlerinde parti tüzüüne aykırı davranıldığını öne sürdü. Karaciğer, "30 mart 2019 tarihinde yapılan mahalle seçimlerde AKP adayı Necim Bozkurt´un oğlu Mehmet Ali ve Bozkurt´a açık açık destek belgeleri veren isimlerin yer aldığını göreceksiniz. Parti tüzüğüne göre yapılan bu yanlışın düzeltilmesini aksi takdirde büyük sıkıntıların meydana geleceği açıktır" ifadesine yer verdi. Necim Bozkurt da kapatılan Gökmeydan Belediyesi seçimlerinde CHP dışındaki bir partiden seçilerek, başkanlık görevinde bulunmuştu.

Çekin: Aday değilim
Arsuz´da CHP´nin kurucu ilçe başkanı olarak göreve başlayan ve ardından yapılan seçimle üç dönem ilçe başkanlık görevine getirilen Faik Çekin, bu dönemde aday olmayacağını açıkladı. Aday olmayacağı yönündeki ilk açıklamayı salı günkü yönetim kurulu toplantısında ilk kez paylaştığını belirten CHP Arsuz İlçe Başkanı Çekin, gazetemize yaptığı açıklamada, “Üçüncü dönemimi tamamlamak üzereyim. Bu noktadan sonra artık başka arkadaşların ilçe başkanlığı görevine talip olmasını istiyorum” değerlendirmesini yaptı. CHP Arsuz ilçe örgütü olarak daha önceki kongrelerde olduğu gibi bu kongrenin de demokratik bir ortamda, tam bir demokrasi şöleni şeklinde geçmesi gayretinde olduklarını da ifade eden Çekin, yeni dönemde aday olmayacağı yönündeki söylentilere açıklık getirdi. Çekin, şunları söyledi: “Sonuç itibariyle ben kongre süreci başlamadan adaylığım konusunda bir değerlendirme yapmayı doğru bulmadığım için öncesinde bir görüş de açıklamadım. 30 Eylül 2019 tarihinde kongre sürecinin başlamasıyla birlikte yönetim kurulundan başlamak üzere görüşmem gereken hemen hemen bütün dostlarımızla, yol arkadaşlarımızla, dava arkadaşlarımızla görüştüm. Üçüncü dönemimi tamamlamak üzereyim. Bu noktadan sonra artık başka arkadaşların ilçe başkanlığı görevine talip olmasını ve bu görevi yapmasını istediğim için aday olmayı düşünmediğimi yönetim kuruluna ve kamuoyuna açıkladım. Bu dönemde aday değilim."
Kaynak:

Kadının seçmesinin 85. yılı
Kadının seçmesinin 85. yılı
Bugün 5 Aralık, Mustafa Kemal Atatürk´ün kararıyla Türkiye Cumhuriyeti´nin Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkını vermesinin 85. yıl dönümü ve Dünya Kadın Hakları Günü.
"Tüm insanlar kusurlu"
"Tüm insanlar kusurlu"
Dünya Engelliler Günü
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
‘Yaşam kaynaklarını´ bekliyorlar
2022 sayılı kanun kapsamında aldıkları engelli aylığı 2016 Aralık ayında kesilen, yatağa bağlı yaşam mücadelesi süren 1980 doğumlu Sevsen ile 1982 doğumlu Cihan da önceki gün Dünya Engelliler Günü´nü kutladı.
Hatay İstihdam Fuarı
Hatay İstihdam Fuarı
12. Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı, İskenderun´da yapıldı.
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanos, kurtuluş mücadesinde çok önemli"
"Amanosların çığlığı" adlı romanı yazan gazetemizin yazarlarından Nurullah Er, emperyalizme karşı verdiği Hatay´ın kurtuluş mücadelesinde Amanos Dağı´nın büyük önemi bulunduğunu ifade etti.
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
"Bölge ülkeleriyle iş birliği yapılmalı"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Necmettin Çalışkan, Suriye konusunda bölge ülkeleriyle yapılacak işbirliği sonucu netice alınabilineceğini söyledi.
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Şehit Çınar, sonsuzlukta
Hatay Barış Pınarı Şehidi
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
Sosyal tesisler elden çıkarılıyor
İskenderun Belediyesinin AKP´li yönetimi
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Hatayspor, Bolu´ya hazırlanıyor
Spor Toto 1. Ligi
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Bir ayda 16.182 sürücüye 5.766.386 TL ceza
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü, geçen ay polisin ilde yaptığı adli ve önleyici hizmet kapsamında 374.642 kişinin GBT kaydının sorgulamasının yapıldığını, 140.137 aracın kontrol edildiğini, aranan 657 kişinin yakalandığını ve 54 kişi hakkında Kabahatler Kanunu gereğince idari işlem yapıldığını açıkladı.
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
´Kişisel verilerin korunması´ semineri
İskenderun´da ‘kişisel verilerin korunması kanunu veri sorumluları sicil bilgi sistemi bilgilendirme´ semineri düzenlendi.
Karağaç´ta asfalt çalışması
Karağaç´ta asfalt çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ekiplerin ilde yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürerek, vatandaşın nitelikli ulaşım hizmeti almasını sağlamaya devam ettiğini belirtti.
6 ayda ´u dönüşü´
6 ayda ´u dönüşü´
İskenderun´un Sarıseki mahallesindeki Kanyon parkın yap-işlet-devret modeliyle 7 yıl kiralamaya yapabilmek için belediye meclisinden yetki alan belediye başkanı Fatih Tosyalı, yetkili kullanması halinde orman müdürlüğünden 01 Temmuz 2011´de 10 yıl süreyle tahsis için alınan süreden 6 yıl sonrasının da kiralamasını yaparak, yetkisini aşacak ve sözleşme hukuksuz duruma düşecek.
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
"Gelişmişlik düzeyi insana verilen değerle ölçülmekte"
Dünya Engelliler Günü
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
"Arsuz-Çevlik yolu bitti"
Kurtuluş Caddesi´ndeki tarihi yapıların restorasyon çalışması başladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi