CHP´de süreç başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye listelerinin güncellenmesiyle kurultay sürecini başlatıyor.
Tarih: 15.6.2017 10:41:17

Sadet Berkyürek/İskenderun

17 Haziran´dan itibaren kesinleşmiş üye listelerinin ilçelere ulaştırılmasının ardından başlayacak süreçe ilişkin hazırlıkları başlattıklarını belirten partinin İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, kurultay hazırlıklarını yapılanma ve yenilenme olarak gördüklerini belirtti. Mansuroğlu, üye listelerinin güncelleştirilmesinin ardından başlayacak delege tespitleri ile ilgili ise referandum dönemine işaret etti: "Partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın." Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem ise demokrasi ve delege tespiti için ´sandık şartı´ istedi.
CHP Genel Merkezi´nin üye listelerini güncellemesi ile olağan kurultay sürecini ilçelerden başlatıyor. 3 Temmuz´da üye listeleri askıya çıkacak. 19 Ağustos´ta ise delege seçimleri başlatılacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın kesinleşmiş üye listesinin genel merkez tarafından kendilerine iletilmesinin ardından askı sürecinin başlatılacağını belirten İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, hatay genelinde yaklaşık 32 bin üyesinin 5 bin 170´ine sahip olan İskenderun ilçede partiye hizmet etmiş, emek vermiş tüm insanların onore edilmesi konusunda gerekli çabayı göstereceklerini söyledi. Kurultay süreci ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan, bu süreçte hiç kimsenin mağdur edilmesi, temsil edilmemesinin sözkonusu olmayacağını kaydeden Mansuroğlu, "Bize yakışır bir ilçe kongresi hazırlığımızı yönetim kurulu olarak başlattık. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan üyelerimizi onere ederek, yapılanla ve yenilenme sürecine gireceğiz. Seçim çalışmalarında ve referandum sürecinde partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da şimdi oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın, emek sarfeden arkadaşlarımız bizim için öncelikli olacak. Hiç kimse ´ben nasıl olsa delege yazılırım, beni yazmak zorndalar´ diye bir şeye kapılmasın. Gerçekten bu partiye, partinin gelişmesine ve özellikle referandum sürecinde bu karanlık sürece sürüklenirken bizimle beraber tavır alıp Cumhuriyet´ten yana tavır koyup emek sarfeden arkadaşlar bizim baştacımız olacak" diye konuştu.

Ertem: Demokrasi ve delegeler için sandık şart
19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimlerinin pek çok açıdan büyük önem taşıdığını belirten CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem de delege seçimlerinin parti üyesinin en çok kırıldığı, küstürüldüğü dönem olduğunu, kırılan ve küstürülen bu üyelerin tekrar partiye kazandırmanın zorluğuna işaret eden Ertem, yaptığı yazılı değerlendirmede, "Genel Başkan´ın seçilmesini belirleyecek olan kurultay delegelerinin tespitinde delegeler etkili olacağından; geleceğin belediye başkanlarının ve milletvekillerinin sıralamasını bu delegelerin yapacak olmasından dolayı önemi büyüktür" dedi.
Yönetmeliğin gizli oy, açık sayım hükmünü hatırlatan Ertem, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan, kendilerine yakın olan insanları seçen başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Durum böyle olunca partiye gerçekten hizmet etmiş insanların delege olmasının önü kesiliyor ve parti geniş tabana yayılamıyor. Seçimlere demokrasi getirmek adına her mahalleye sandık koyup mevcut üyelerin delegelere oy vermesi gerekmektedir. Sandık olmadan seçim yapıldığı zaman gerçek CHP´lilerin partiden uzaklaşmasına ve partiye küsmesine sebep oluyoruz. Onlarda ya seçimlerde sandığa gitmiyor ya da kendilerine yakın başka partiye oy veriyor bu da CHP´nin büyümesini engelliyor. Türkiye´ye demokrasiyi getiren, her platformda demokrasiyi savunan CHP´nin yapısına uygun hareket ederek toplumda ve partide karşılığı olan en doğru ve ilkeli delegelerin tespiti için kesinlikle sandık gerekiyor. Bunu yapabildiğimiz takdirde bir sonraki yerel ve genel seçimlerin ön seçim ile olacağını düşünürsek ilkeli delegelerin belirleyeceği milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile CHP olarak Hatay´da daha yüksek oranda oya ulaşıp başarılı olacağımızı düşünüyorum."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: süreç başladı
Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´da hazine arazileri üzerine kurulan evlerin satışına ilişkin sorunu parlamentoya taşıdı.
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP Arsuz Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Devrim ve yönetimi, Menemen´de şeriat isteyenlerin başlattıkları isyanı bastırmaya çalışırken şehit olan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ı 87. ölüm yıldönümünde andı.
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Yusuf Çiçek, TBMM´de kabul edilen 2018 yılı bütçesini faiz ve israf bütçesi olarak tanımlayarak, bütçenin halk için değil, rant için yapıldığını belirtti.
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
Ölümünün 44. yıldönümünde Pac Meydanı´ndaki çalışmadan dolayı İnönü Anıtı önünde tören gerçekleştiremeyen Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe örgütü, Türkiye Cumhuriyeti´nin 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi´nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıldönümünde andı.
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Kadın Kolları başkanlığına Sibel Uslu başkanlığındaki yönetim seçildi.
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu,
´39 yıldır hesabı verilemedi´
´39 yıldır hesabı verilemedi´
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Başkanı Sultan Başaran, 19-26 Aralık 1978 yılında Maraş´ta yaşanan katliamı kınadı ve katliamda yaşamını yitirenleri andıklarını belirtti. K
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Hatay Milletvekili Serkan Topal, iktidarı yerlilik ve millilik konusunda eleştirdi.
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Cem Karpuz, İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıl dönümünde saygıyla andıklarını belirtti.
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları kongresi yarın yapılacak.
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Hatay Milletvekili Serkan Topal, 40 bin öğretmen atamasının yapılıp, yapılmayacağını sordu.
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´in geçtiğimiz günlerde düzenlediği halk ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve belediyenin çalışmalarına ilişkin yıl sonu değerlendirmesini yaptığı toplantıda, bazı sözlerin kendisine yönelik olduğunu belirten Hatay eski Milletvekili Refik Eryılmaz, Nehir´e, "açık ve şeffaf olmak zorundasınız" diye seslendi.
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Hatay Milletvekili Birol Ertem, taşeronların kadroya alınmasına yönelik çalışmaların net olmadığını ifade etti ve eleştirdi.
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Amik Ovasının sulanması için yapılan projelere kaynak aktarılmasını istedi.
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenen İlçe Kadın Kolları Başkanlığı kongresini değerlendirdi. Kongrede ‘öngörüsüzlük yaşandı´ özeleştirisinde bulunan Mansuroğlu, tüm çabalara karşın tek adaylı bir kongreyi ise başaramadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi