CHP´de süreç başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye listelerinin güncellenmesiyle kurultay sürecini başlatıyor.
Tarih: 15.6.2017 10:41:17/ 145okunma / 0yorum

Sadet Berkyürek/İskenderun

17 Haziran´dan itibaren kesinleşmiş üye listelerinin ilçelere ulaştırılmasının ardından başlayacak süreçe ilişkin hazırlıkları başlattıklarını belirten partinin İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, kurultay hazırlıklarını yapılanma ve yenilenme olarak gördüklerini belirtti. Mansuroğlu, üye listelerinin güncelleştirilmesinin ardından başlayacak delege tespitleri ile ilgili ise referandum dönemine işaret etti: "Partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın." Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem ise demokrasi ve delege tespiti için ´sandık şartı´ istedi.
CHP Genel Merkezi´nin üye listelerini güncellemesi ile olağan kurultay sürecini ilçelerden başlatıyor. 3 Temmuz´da üye listeleri askıya çıkacak. 19 Ağustos´ta ise delege seçimleri başlatılacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın kesinleşmiş üye listesinin genel merkez tarafından kendilerine iletilmesinin ardından askı sürecinin başlatılacağını belirten İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, hatay genelinde yaklaşık 32 bin üyesinin 5 bin 170´ine sahip olan İskenderun ilçede partiye hizmet etmiş, emek vermiş tüm insanların onore edilmesi konusunda gerekli çabayı göstereceklerini söyledi. Kurultay süreci ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan, bu süreçte hiç kimsenin mağdur edilmesi, temsil edilmemesinin sözkonusu olmayacağını kaydeden Mansuroğlu, "Bize yakışır bir ilçe kongresi hazırlığımızı yönetim kurulu olarak başlattık. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan üyelerimizi onere ederek, yapılanla ve yenilenme sürecine gireceğiz. Seçim çalışmalarında ve referandum sürecinde partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da şimdi oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın, emek sarfeden arkadaşlarımız bizim için öncelikli olacak. Hiç kimse ´ben nasıl olsa delege yazılırım, beni yazmak zorndalar´ diye bir şeye kapılmasın. Gerçekten bu partiye, partinin gelişmesine ve özellikle referandum sürecinde bu karanlık sürece sürüklenirken bizimle beraber tavır alıp Cumhuriyet´ten yana tavır koyup emek sarfeden arkadaşlar bizim baştacımız olacak" diye konuştu.

Ertem: Demokrasi ve delegeler için sandık şart
19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimlerinin pek çok açıdan büyük önem taşıdığını belirten CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem de delege seçimlerinin parti üyesinin en çok kırıldığı, küstürüldüğü dönem olduğunu, kırılan ve küstürülen bu üyelerin tekrar partiye kazandırmanın zorluğuna işaret eden Ertem, yaptığı yazılı değerlendirmede, "Genel Başkan´ın seçilmesini belirleyecek olan kurultay delegelerinin tespitinde delegeler etkili olacağından; geleceğin belediye başkanlarının ve milletvekillerinin sıralamasını bu delegelerin yapacak olmasından dolayı önemi büyüktür" dedi.
Yönetmeliğin gizli oy, açık sayım hükmünü hatırlatan Ertem, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan, kendilerine yakın olan insanları seçen başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Durum böyle olunca partiye gerçekten hizmet etmiş insanların delege olmasının önü kesiliyor ve parti geniş tabana yayılamıyor. Seçimlere demokrasi getirmek adına her mahalleye sandık koyup mevcut üyelerin delegelere oy vermesi gerekmektedir. Sandık olmadan seçim yapıldığı zaman gerçek CHP´lilerin partiden uzaklaşmasına ve partiye küsmesine sebep oluyoruz. Onlarda ya seçimlerde sandığa gitmiyor ya da kendilerine yakın başka partiye oy veriyor bu da CHP´nin büyümesini engelliyor. Türkiye´ye demokrasiyi getiren, her platformda demokrasiyi savunan CHP´nin yapısına uygun hareket ederek toplumda ve partide karşılığı olan en doğru ve ilkeli delegelerin tespiti için kesinlikle sandık gerekiyor. Bunu yapabildiğimiz takdirde bir sonraki yerel ve genel seçimlerin ön seçim ile olacağını düşünürsek ilkeli delegelerin belirleyeceği milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile CHP olarak Hatay´da daha yüksek oranda oya ulaşıp başarılı olacağımızı düşünüyorum."Kaynak:

Anahtar Kelimeler: süreç başladı
Arsuz´da Adalet nöbeti
Arsuz´da Adalet nöbeti
CHP lideri Kılıçdaroğlu´nun 9. günü biten Adalet Yürüyüşü´ne saat 18.00´de 2 dakikalık sessiz eylemle destek veren Arsuz İlçe Örgütü, oluşturulan Adalet Çadırı´nda da adalet nöbeti başlattı.
AKP´den Savaş hakkında suç duyurusu
AKP´den Savaş hakkında suç duyurusu
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanı Ahmet Atıç, 2016 yılı denetim raporunda belirtilen iddialarla ilgili Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş hakkında Cumhuriyet Savcılığı´na suç duyurusunda bulundu.
“Denklemler değişikliğe uğrayabilir”
“Denklemler değişikliğe uğrayabilir”
Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, Türkiye´nin iç politikaları ve bölgesel gelişmelerin dış politikadan bağımsız değerlendirilemeyeceğini belirterek, Suriye, Katar krizi, Kuzey Irak´ta referandum açıklamasının yanı sıra İncirlik Üssü ile ilgili taleplerin doğrudan yaşadığımız coğrafyayı da yakından ilgilendirdiğini kaydetti.
CHP´de durma eylemine ara verildi
CHP´de durma eylemine ara verildi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun Ankara Güvenpark´tan başlattığı İstanbul yürüyüşünde, sekizinci gün geride kaldı.
“Katar krizi ABD´nin aslan terbiyeciliği”
“Katar krizi ABD´nin aslan terbiyeciliği”
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Ortadoğu´da ABD başkanının ziyaretlerinin ardından yaşanan gelişmeleri suni Katar krizi olarak yorumladı.
“Kaçak sigara suç örgütlerinin finansmanını sağlıyor”
“Kaçak sigara suç örgütlerinin finansmanını sağlıyor”
MHP Hatay Milletvekili Mehmet N. Ahrazoğlu, özellikle terörle ilgili organize suç örgütlerine finans kaynağını oluuşturan tütün mamulleri kaçakçılığının yükselişe geçerek ‘çığırdan´ çıktığını, önceki yıllarda özellikle Suriye, Irak ve İran sınırında yapılırken illerde de gerçekleştirilmeye başladığına dikkat çekti.
VP: Yürüyüşü desteklemiyoruz
VP: Yürüyüşü desteklemiyoruz
Vatan Partisi İskenderun İlçe Başkanı İbrahim Bedir, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu´nun tutuklanmasının ardından Kemal Kılıçdaroğlu´nun Ankara´dan İstanbul´a başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü´nü desteklemediklerini açıkladı.
Gülen´in iadesi istenmiyor
Gülen´in iadesi istenmiyor
TBMM´nin yasama yılının sonuna gelinmesine karşın demokrasi beklentilere yönelik bir çalışma başlatılmadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Hükûmetin ‘ileri demokrasi´ söylemleriyle başladığı yolculuk, 20 Temmuzda bindiğimiz OHAL treninde devam ediyor” dedi.
Darbe hukukuna da karşıyız
Darbe hukukuna da karşıyız
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun başlattığı adalet yürüyüşüne destek vermek amacıyla Samandağ CHP ilçe teşkilatı basın açıklaması düzenledi.
Yürüyüş adalet tesis edilene kadar…
Yürüyüş adalet tesis edilene kadar…
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay il yönetimi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun yürüyüşüne destek vermek amacıyla 15 ilçe başkanı ile birlikte gerçekleştirdiği olağanüstü toplantının ardından, “Ülkemizde adalet tesis edilinceye kadar adalet yürüyüşümüz sürecektir” açıklaması yaptı.
Mansuroğlu: "Adalet herkese lazım"
Mansuroğlu: "Adalet herkese lazım"
CHP İskenderun İlçe Teşkilatı, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu´nun tutuklanmasının ardından partinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun başlattığı ´adalet´ yürüyüşüne İskenderun ilçe teşkilatı açıklamayla destek verdi.
“Ramazan kendimize çeki düzen için fırsattır
“Ramazan kendimize çeki düzen için fırsattır
Ramazan ayını Müslümanlar için önemli bir zaman dilimi olduğunu belirten Saadet Partisi Genel İdare kurulu (GİK) üyesiDr. Necmettin Çalışkan, “Ramazan, yıl içerisinde 11 ay, hayatın olağan akışı içinde kendisini dünyaya kaptırmış olan bir insanın, bir aylık sürçte tekrar toparlanması için önemli bir fırsattır” dedi.
Ekonomide yeni yol haritası
Ekonomide yeni yol haritası
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, hükümetin uygulamaya koyduğu teşvikler ve destekler sayesinde ekonominin çarklarının hızlı dönmeye devam ettiğini belirtti.
Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
Çamur atan ellerine bakmalı
Çamur atan ellerine bakmalı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ´büyükşehir borç batağında, iflasın eşiğinde´ gibi açıklamalara yanıt verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi