CHP´de süreç başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye listelerinin güncellenmesiyle kurultay sürecini başlatıyor.
Tarih: 15.6.2017 10:41:17/ 187okunma / 0yorum

Sadet Berkyürek/İskenderun

17 Haziran´dan itibaren kesinleşmiş üye listelerinin ilçelere ulaştırılmasının ardından başlayacak süreçe ilişkin hazırlıkları başlattıklarını belirten partinin İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, kurultay hazırlıklarını yapılanma ve yenilenme olarak gördüklerini belirtti. Mansuroğlu, üye listelerinin güncelleştirilmesinin ardından başlayacak delege tespitleri ile ilgili ise referandum dönemine işaret etti: "Partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın." Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem ise demokrasi ve delege tespiti için ´sandık şartı´ istedi.
CHP Genel Merkezi´nin üye listelerini güncellemesi ile olağan kurultay sürecini ilçelerden başlatıyor. 3 Temmuz´da üye listeleri askıya çıkacak. 19 Ağustos´ta ise delege seçimleri başlatılacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın kesinleşmiş üye listesinin genel merkez tarafından kendilerine iletilmesinin ardından askı sürecinin başlatılacağını belirten İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, hatay genelinde yaklaşık 32 bin üyesinin 5 bin 170´ine sahip olan İskenderun ilçede partiye hizmet etmiş, emek vermiş tüm insanların onore edilmesi konusunda gerekli çabayı göstereceklerini söyledi. Kurultay süreci ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan, bu süreçte hiç kimsenin mağdur edilmesi, temsil edilmemesinin sözkonusu olmayacağını kaydeden Mansuroğlu, "Bize yakışır bir ilçe kongresi hazırlığımızı yönetim kurulu olarak başlattık. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan üyelerimizi onere ederek, yapılanla ve yenilenme sürecine gireceğiz. Seçim çalışmalarında ve referandum sürecinde partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da şimdi oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın, emek sarfeden arkadaşlarımız bizim için öncelikli olacak. Hiç kimse ´ben nasıl olsa delege yazılırım, beni yazmak zorndalar´ diye bir şeye kapılmasın. Gerçekten bu partiye, partinin gelişmesine ve özellikle referandum sürecinde bu karanlık sürece sürüklenirken bizimle beraber tavır alıp Cumhuriyet´ten yana tavır koyup emek sarfeden arkadaşlar bizim baştacımız olacak" diye konuştu.

Ertem: Demokrasi ve delegeler için sandık şart
19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimlerinin pek çok açıdan büyük önem taşıdığını belirten CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem de delege seçimlerinin parti üyesinin en çok kırıldığı, küstürüldüğü dönem olduğunu, kırılan ve küstürülen bu üyelerin tekrar partiye kazandırmanın zorluğuna işaret eden Ertem, yaptığı yazılı değerlendirmede, "Genel Başkan´ın seçilmesini belirleyecek olan kurultay delegelerinin tespitinde delegeler etkili olacağından; geleceğin belediye başkanlarının ve milletvekillerinin sıralamasını bu delegelerin yapacak olmasından dolayı önemi büyüktür" dedi.
Yönetmeliğin gizli oy, açık sayım hükmünü hatırlatan Ertem, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan, kendilerine yakın olan insanları seçen başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Durum böyle olunca partiye gerçekten hizmet etmiş insanların delege olmasının önü kesiliyor ve parti geniş tabana yayılamıyor. Seçimlere demokrasi getirmek adına her mahalleye sandık koyup mevcut üyelerin delegelere oy vermesi gerekmektedir. Sandık olmadan seçim yapıldığı zaman gerçek CHP´lilerin partiden uzaklaşmasına ve partiye küsmesine sebep oluyoruz. Onlarda ya seçimlerde sandığa gitmiyor ya da kendilerine yakın başka partiye oy veriyor bu da CHP´nin büyümesini engelliyor. Türkiye´ye demokrasiyi getiren, her platformda demokrasiyi savunan CHP´nin yapısına uygun hareket ederek toplumda ve partide karşılığı olan en doğru ve ilkeli delegelerin tespiti için kesinlikle sandık gerekiyor. Bunu yapabildiğimiz takdirde bir sonraki yerel ve genel seçimlerin ön seçim ile olacağını düşünürsek ilkeli delegelerin belirleyeceği milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile CHP olarak Hatay´da daha yüksek oranda oya ulaşıp başarılı olacağımızı düşünüyorum."Kaynak:

Anahtar Kelimeler: süreç başladı
Topal´dan kampanya katkısı
Topal´dan kampanya katkısı
Hatay´ın 5. teşvik bölgesine alınmasının Hatay ekonomisini rahatlatacağını belirten CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Antakya Galericiler Sitesi´ne giderek esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
Milletvekili Ertem´den ‘seçim bölgesi´ turu
Milletvekili Ertem´den ‘seçim bölgesi´ turu
CHP Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, TBMM´nin tatilde olması dolayısıyla zamanının önemli bir kısmını seçim bölgesinde ziyaretlere ayırıyor. Geçtiğimiz günlerde İskenderun ve Arsuz´da çalışma yürüten Milletvekili Ertem, ziyaretlerini bir basın bülteniyle de kamuoyuyla paylaştı.
Atıç´tan kiralık araç sorusu
Atıç´tan kiralık araç sorusu
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı tarafından başlatılan imza kampanyasını ‘gösteri´ olarak değerlendiren AKP çevresi talebin gerçekçi temele oturmadığını savunup, belediye başkanları üzerinden eleştiri oklarını yöneltirken, bir çıkış da AKP´nin İl Başkanı Ahmet Atıç´tan geldi.
“Siyaset güven istikrar kazandı”
“Siyaset güven istikrar kazandı”
AKP Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, partisinin 16. kuruluş yıldönümü dolayısı yaptığı açıklamada göreve geldikleri tarihten bu yana “Türkiye´nin gelişimi ve değişimi için her zaman AK Parti sevdalıları olarak” çalıştıklarını belirtti.
Çalışkan´dan ‘kutuplaşma´ uyarısı
Çalışkan´dan ‘kutuplaşma´ uyarısı
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, komşu ülkelerde yaşanan sancıların Türkiye´ye doğru yönlendiğini belirterek, ülkedeki hakim kutuplaşmaya dikkat çekti.
AKP 16 yaşında
AKP 16 yaşında
Adalet ve Kalkınma Partisi AKP, kuruluşunun 15 yılını dün geride bıraktı.
“AKP-Bahçeli ittifakından fazlasıyız”
“AKP-Bahçeli ittifakından fazlasıyız”
HDP Gaziantep Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Mahmut Toğrul, Türkiye´de yeni bir toplumsal mutabakata ihtiyaç olduğunu belirterek, tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin bir araya gelmesi çağrısında bulundu.
“Görmez´in ayrılmasıyla Diyanet daha çok konuşulur oldu”
“Görmez´in ayrılmasıyla Diyanet daha çok konuşulur oldu”
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Prof. Dr. Mehmet Görmez´in görevinden ayrılmasıyla ilk kez Diyanet İşleri Başkanlığının bu kadar gündeme ve konuşulur olduğuna dikkat çekti.
“Toplum dostluk görmek istiyor”
“Toplum dostluk görmek istiyor”
Bir süre önce genel kurulunu yaparak yeni yönetim oluşturan İskenderun Eczacı Teknisyenleri Derneği, meslek örgütleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerini sürdürüyor.
“AK Parti kadroları ilerlemeyi sürdürecek”
“AK Parti kadroları ilerlemeyi sürdürecek”
AKP´nin kuruluşunun 16´ncı yıldönümü, 14 Ağustos Pazartesi günü düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.
CHP´de seçim takvimi başladı
CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe yönetimi mahalle delegeleri tespitini 26 Ağustos´ta başlatıyor.
Şanverdi: Siyasette ezberleri bozduk
Şanverdi: Siyasette ezberleri bozduk
AKP MKYK üyesi ve Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, AKP´nin iktidarda bulunduğu süre içinde Türkiye siyasetinde ezberleri bozan, her türlü vesayeti ortadan kaldıran bir anlayışı temsil ettiğini belirtti.
Kadınlardan imza nöbeti
Kadınlardan imza nöbeti
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Temmuz´da HBB Başkanı Lütfü savaş´ın attığı ilk imzayla başlatılan ve Hatay´ın 4´üncü teşvik bölgesinden 5´inci teşvik bölgesine alınmasının talep edildiği imza kampanyası İskenderun´da kadınların desteğiyle sürdürüldü.
“Cilvegözü´ndeki sınırlama düzeltilmeli”
“Cilvegözü´ndeki sınırlama düzeltilmeli”
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Gaziantep Karkamış ve Kilis Öncüpınar sınır kapılarından ihracat yapılabilmesine karşın Reyhanlı Cilvegözü sınır kapısına kısıtlama getirilmesini anlamsız bulduğunu belirterek konunun takip edilerek düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
Ahrazoğlu´ndan kampanyaya imza desteği
Ahrazoğlu´ndan kampanyaya imza desteği
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, Hatay´ın 4´üncü teşvik bölgesinden 5´inci teşvik bölgesine geçişi için Hatay Büyükşehir belediyesi tarafından başlattılan Hatay Hakkını İstiyor kampanyasını imzalayarak destek verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi