CHP´de süreç başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye listelerinin güncellenmesiyle kurultay sürecini başlatıyor.
Tarih: 15.6.2017 10:41:17

Sadet Berkyürek/İskenderun

17 Haziran´dan itibaren kesinleşmiş üye listelerinin ilçelere ulaştırılmasının ardından başlayacak süreçe ilişkin hazırlıkları başlattıklarını belirten partinin İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, kurultay hazırlıklarını yapılanma ve yenilenme olarak gördüklerini belirtti. Mansuroğlu, üye listelerinin güncelleştirilmesinin ardından başlayacak delege tespitleri ile ilgili ise referandum dönemine işaret etti: "Partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın." Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem ise demokrasi ve delege tespiti için ´sandık şartı´ istedi.
CHP Genel Merkezi´nin üye listelerini güncellemesi ile olağan kurultay sürecini ilçelerden başlatıyor. 3 Temmuz´da üye listeleri askıya çıkacak. 19 Ağustos´ta ise delege seçimleri başlatılacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın kesinleşmiş üye listesinin genel merkez tarafından kendilerine iletilmesinin ardından askı sürecinin başlatılacağını belirten İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, hatay genelinde yaklaşık 32 bin üyesinin 5 bin 170´ine sahip olan İskenderun ilçede partiye hizmet etmiş, emek vermiş tüm insanların onore edilmesi konusunda gerekli çabayı göstereceklerini söyledi. Kurultay süreci ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan, bu süreçte hiç kimsenin mağdur edilmesi, temsil edilmemesinin sözkonusu olmayacağını kaydeden Mansuroğlu, "Bize yakışır bir ilçe kongresi hazırlığımızı yönetim kurulu olarak başlattık. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan üyelerimizi onere ederek, yapılanla ve yenilenme sürecine gireceğiz. Seçim çalışmalarında ve referandum sürecinde partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da şimdi oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın, emek sarfeden arkadaşlarımız bizim için öncelikli olacak. Hiç kimse ´ben nasıl olsa delege yazılırım, beni yazmak zorndalar´ diye bir şeye kapılmasın. Gerçekten bu partiye, partinin gelişmesine ve özellikle referandum sürecinde bu karanlık sürece sürüklenirken bizimle beraber tavır alıp Cumhuriyet´ten yana tavır koyup emek sarfeden arkadaşlar bizim baştacımız olacak" diye konuştu.

Ertem: Demokrasi ve delegeler için sandık şart
19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimlerinin pek çok açıdan büyük önem taşıdığını belirten CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem de delege seçimlerinin parti üyesinin en çok kırıldığı, küstürüldüğü dönem olduğunu, kırılan ve küstürülen bu üyelerin tekrar partiye kazandırmanın zorluğuna işaret eden Ertem, yaptığı yazılı değerlendirmede, "Genel Başkan´ın seçilmesini belirleyecek olan kurultay delegelerinin tespitinde delegeler etkili olacağından; geleceğin belediye başkanlarının ve milletvekillerinin sıralamasını bu delegelerin yapacak olmasından dolayı önemi büyüktür" dedi.
Yönetmeliğin gizli oy, açık sayım hükmünü hatırlatan Ertem, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan, kendilerine yakın olan insanları seçen başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Durum böyle olunca partiye gerçekten hizmet etmiş insanların delege olmasının önü kesiliyor ve parti geniş tabana yayılamıyor. Seçimlere demokrasi getirmek adına her mahalleye sandık koyup mevcut üyelerin delegelere oy vermesi gerekmektedir. Sandık olmadan seçim yapıldığı zaman gerçek CHP´lilerin partiden uzaklaşmasına ve partiye küsmesine sebep oluyoruz. Onlarda ya seçimlerde sandığa gitmiyor ya da kendilerine yakın başka partiye oy veriyor bu da CHP´nin büyümesini engelliyor. Türkiye´ye demokrasiyi getiren, her platformda demokrasiyi savunan CHP´nin yapısına uygun hareket ederek toplumda ve partide karşılığı olan en doğru ve ilkeli delegelerin tespiti için kesinlikle sandık gerekiyor. Bunu yapabildiğimiz takdirde bir sonraki yerel ve genel seçimlerin ön seçim ile olacağını düşünürsek ilkeli delegelerin belirleyeceği milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile CHP olarak Hatay´da daha yüksek oranda oya ulaşıp başarılı olacağımızı düşünüyorum."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: süreç başladı
Dr. Muhsine Korkmaz da CHP´den aday
Dr. Muhsine Korkmaz da CHP´den aday
CHP İskenderun İlçe yönetimi tek listeyle gidilen seçimle belirlenirken, İlçe Kadın Kollarının 17 Aralık Pazar günü yapılacak seçimi için iki aday yarışacak.
Çocuklar 5 bin dolar borçlu doğuyor
Çocuklar 5 bin dolar borçlu doğuyor
TBMM Bütçe görüşmelerinde AFAD bütçesi üzerinde konuşan Hatay Milletvekili Serkan Topal, hükümetin denetim dışı harcama siyasetini eleştirdi, Alevi vatandaşlarımız için önemli olan ‘Cem Evlerine´ yasal statü verilmesini istedi.
´Kudüs, sebep değil sonuçtur´
´Kudüs, sebep değil sonuçtur´
Kudüs´ün pek çok peygambere ev sahipliği yapmış kadim bir kültür ve medeniyet başkenti olduğunu ifade eden Saadet partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, Kudüs´ün ülke için çok önemli bir mesele olduğunu belirtti.
Ertem´den partililere teşekkür
Ertem´den partililere teşekkür
CHP Hatay Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Birol Ertem, delege tespitleriyle başlayan ve İlçe Kongreleriyle devam eden seçim süreçleriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada partinin kademelerinde görev alan tüm yoldaşlarına teşekkür ettiğini belirtti.
Yenikapı´da Kudüs mitingi
Yenikapı´da Kudüs mitingi
Saadet Partisi´nin çağrısıyla ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıma kararını protesto için düzenlenen "Kudüs İslam´ındır" mitingi İstanbul Yenikapı Meydanı´nda düzenlendi.
"Bankacılık sektöründeki sorunlar tüketiciler lehine düzeltilmelidir"
"Bankacılık sektöründeki sorunlar tüketiciler lehine düzeltilmelidir"
MHP Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, 506 sıra sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi´nin 11´inci maddesi hakkında MHP Grubu adına TBMM´de söz aldı.
Mansuroğlu´yla tek adaylı kongre
Mansuroğlu´yla tek adaylı kongre
İskenderun CHP´nin dün yapılan ilçe kongresinde Yusuf Mansuroğlu başkanlığındaki 13 üyeli yönetim tek listeli seçimle göreve getirildi.
Köylü çok zor durumda
Köylü çok zor durumda
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, çiftçi ve köylünün çok zor durumda olduğunu ifade etti. Ahrazoğlu, çiftçinin 2002 yılında gelirinin yüzde 9´u kadar borçluyken, 2015´te gelirinin yüzde 40´ı, 2016´da da gelirinin yüzde 50´ye kadarını borçlanmış durumda olduğunu ifade etti.
CHP İskenderun´da tek adaylı kongre
CHP İskenderun´da tek adaylı kongre
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Kongresi´nin yarın sürpriz bir gelişme dışında tek aday olarak katılması beklenen mevcut ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu başkanlığındaki listeyle gerçekleşmesi bekleniyor.
“İsrail hedefine yürüyor”
“İsrail hedefine yürüyor”
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ABD Başkanı Donald Trump´ın Kudüs ile ilgili yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.
Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz´
Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz´
Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin sorunlarını aktardı ve ve çözüm önerilerini sıraladı.
Cezalar, sorunun çözümüne imkân vermedi
Cezalar, sorunun çözümüne imkân vermedi
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Torba Kanun Tasarısının 117. maddesi hakkında partisi MHP Grubu adına bir konuşma yaptı.
Hatay´da işsizlik yüzde 25´in üstünde
Hatay´da işsizlik yüzde 25´in üstünde
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´ın merkezi hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.
´Antakya Stadı yeşil alan olmalı´
´Antakya Stadı yeşil alan olmalı´
Hatay Milletvekili Ahrazoğlu, Antakya Şehir Stadının TOKİ´ye devredildiğini ve buraya TOKİ tarafından hazırlanan plan gereği ticari merkezler, konut, küçük bir park ve meydan yapılacağı söylentilerini Meclis´e taşıdı.
VP´nin ´müfredat kampanyası´ sürüyor
VP´nin ´müfredat kampanyası´ sürüyor
Vatan Partisi, "Atatürk´süz müfredat olmaz" yaklaşımıla başlattığı imza kampanyasını, Kırıkhan´da sürdürüyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi