CHP´de süreç başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üye listelerinin güncellenmesiyle kurultay sürecini başlatıyor.
Tarih: 15.6.2017 10:41:17

Sadet Berkyürek/İskenderun

17 Haziran´dan itibaren kesinleşmiş üye listelerinin ilçelere ulaştırılmasının ardından başlayacak süreçe ilişkin hazırlıkları başlattıklarını belirten partinin İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, kurultay hazırlıklarını yapılanma ve yenilenme olarak gördüklerini belirtti. Mansuroğlu, üye listelerinin güncelleştirilmesinin ardından başlayacak delege tespitleri ile ilgili ise referandum dönemine işaret etti: "Partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın." Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem ise demokrasi ve delege tespiti için ´sandık şartı´ istedi.
CHP Genel Merkezi´nin üye listelerini güncellemesi ile olağan kurultay sürecini ilçelerden başlatıyor. 3 Temmuz´da üye listeleri askıya çıkacak. 19 Ağustos´ta ise delege seçimleri başlatılacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı´nın kesinleşmiş üye listesinin genel merkez tarafından kendilerine iletilmesinin ardından askı sürecinin başlatılacağını belirten İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, hatay genelinde yaklaşık 32 bin üyesinin 5 bin 170´ine sahip olan İskenderun ilçede partiye hizmet etmiş, emek vermiş tüm insanların onore edilmesi konusunda gerekli çabayı göstereceklerini söyledi. Kurultay süreci ile ilgili gazetemizin sorularını yanıtlayan, bu süreçte hiç kimsenin mağdur edilmesi, temsil edilmemesinin sözkonusu olmayacağını kaydeden Mansuroğlu, "Bize yakışır bir ilçe kongresi hazırlığımızı yönetim kurulu olarak başlattık. Herhangi bir sıkıntı yaşamadan üyelerimizi onere ederek, yapılanla ve yenilenme sürecine gireceğiz. Seçim çalışmalarında ve referandum sürecinde partinin meclis üyeliğini, belediye başkanlığını yapıp da şimdi oturduğu yerden bizi izleyen arkadaşlarımız kusura bakmasın, emek sarfeden arkadaşlarımız bizim için öncelikli olacak. Hiç kimse ´ben nasıl olsa delege yazılırım, beni yazmak zorndalar´ diye bir şeye kapılmasın. Gerçekten bu partiye, partinin gelişmesine ve özellikle referandum sürecinde bu karanlık sürece sürüklenirken bizimle beraber tavır alıp Cumhuriyet´ten yana tavır koyup emek sarfeden arkadaşlar bizim baştacımız olacak" diye konuştu.

Ertem: Demokrasi ve delegeler için sandık şart
19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimlerinin pek çok açıdan büyük önem taşıdığını belirten CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem de delege seçimlerinin parti üyesinin en çok kırıldığı, küstürüldüğü dönem olduğunu, kırılan ve küstürülen bu üyelerin tekrar partiye kazandırmanın zorluğuna işaret eden Ertem, yaptığı yazılı değerlendirmede, "Genel Başkan´ın seçilmesini belirleyecek olan kurultay delegelerinin tespitinde delegeler etkili olacağından; geleceğin belediye başkanlarının ve milletvekillerinin sıralamasını bu delegelerin yapacak olmasından dolayı önemi büyüktür" dedi.
Yönetmeliğin gizli oy, açık sayım hükmünü hatırlatan Ertem, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Tüzüğe ve yönetmeliklere uygun seçim yapmayan, kendilerine yakın olan insanları seçen başkan ve yönetimlerin kafalarında gizli planları ve gelecekte elde etmeyi düşündükleri çıkarları vardır. Durum böyle olunca partiye gerçekten hizmet etmiş insanların delege olmasının önü kesiliyor ve parti geniş tabana yayılamıyor. Seçimlere demokrasi getirmek adına her mahalleye sandık koyup mevcut üyelerin delegelere oy vermesi gerekmektedir. Sandık olmadan seçim yapıldığı zaman gerçek CHP´lilerin partiden uzaklaşmasına ve partiye küsmesine sebep oluyoruz. Onlarda ya seçimlerde sandığa gitmiyor ya da kendilerine yakın başka partiye oy veriyor bu da CHP´nin büyümesini engelliyor. Türkiye´ye demokrasiyi getiren, her platformda demokrasiyi savunan CHP´nin yapısına uygun hareket ederek toplumda ve partide karşılığı olan en doğru ve ilkeli delegelerin tespiti için kesinlikle sandık gerekiyor. Bunu yapabildiğimiz takdirde bir sonraki yerel ve genel seçimlerin ön seçim ile olacağını düşünürsek ilkeli delegelerin belirleyeceği milletvekilleri ve belediye başkan adayları ile CHP olarak Hatay´da daha yüksek oranda oya ulaşıp başarılı olacağımızı düşünüyorum."Kaynak:

Anahtar Kelimeler: süreç başladı
CHP, meclis üyesini ihraç etti
CHP, meclis üyesini ihraç etti
Iskenderun Belediye Meclisinin CHP´li üyesi Fatma Korçak, partisinden ihraç edildi.
"AKP üretimi sıfırladı"
"AKP üretimi sıfırladı"
Hatay Milletvekili Dudu, hükümetin tarım politikasını eleştirdi.
Arabuluculuk beklenen faydayı sağlamayacak
Arabuluculuk beklenen faydayı sağlamayacak
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı hakkında partisi MHP Grubu adına yaptığı konuşmada, “Buraya çıkan her konuşmacı bu kanunun ara buluculuk müessesesinin veyahut da kurumunun oluşturulmasıyla ilgili genel kanaatin olduğunu ancak böyle bir kurulun kurulmasında mecburiyet getirilmesinin doğru olmadığını söylemektedir" dedi.
Bana ne Amerika´dan demeliyiz
Bana ne Amerika´dan demeliyiz
ABD´nin vize uygulamasını askıya almasını değerlendiren Saadet Partisi (SP) Dörtyol İlçe Baskanı Yusuf Çiçek, eylem ve söylemde "Bana ne Amerika´dan demeliyiz" değerlendirmesini yaptı.
İstanbul´da Hatay Günleri sona erdi
İstanbul´da Hatay Günleri sona erdi
İstanbul´da düzenlenen Hatay Günleri sona erdi.
´Müftüye nikah yetkisi´ planına tepki
´Müftüye nikah yetkisi´ planına tepki
CHP´li kadınlar, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının TBMM alt komisyonundan komisyondan geçmesini düzenledikleri basın toplartısıyla eleştirdi.
AKP, 4 ilçe kongresini tamamladı
AKP, 4 ilçe kongresini tamamladı
Kongre takvimini başlatan AKP, Hatay´ın Belen, Dörtyol, Yayladığı ve Altınözü ilçelerinde yaptığı genel kurullarla yeni yönetimlerini belirledi.
Altan´ın özel okul ziyareti
Altan´ın özel okul ziyareti
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, kişi ve kuruluşları ziyaretlerini sürdürüyor.
Altan, Hatay´ı gezmeye başladı
Altan, Hatay´ı gezmeye başladı
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, son dönemde Hatay´ı gezerek kişi kurum ve kuruluşları ziyaret etmeye başladı.
AKP Dörtyol´da kongre
AKP Dörtyol´da kongre
AKP Dörtyol ilçe teşkilatı, önceki gün yaptığı genel kurulla leni yönetimini belirledi. Tek listeyle gidilen genel kurulda, Yasin Taşar, AKP´nin yeni ilçe başkanı seçildi.
´Deli dumrul vergisi´
´Deli dumrul vergisi´
AKP Hükümeti´nin aldığı kararla vergi zamlarına tepki gösteren Hatay Milletvekili Serkan Topal, “AKP vatandaştan ‘Deli Dumrul´ vergisi toplamaktadır.
Zamanlama ve mekan manidar
Zamanlama ve mekan manidar
AKP Hatay yönetimi, partinin il başkanı Ahmet Atıç başkanlığında haftalık toplantısını yaptı.
Silahların konuştuğu iklimdeyiz
Silahların konuştuğu iklimdeyiz
Mesut Barzani başkanlığındaki Irak´ın kuzey kesimindeki bölgesel yönetimin önceki gün yaptığı referanduma ilişkin açıklama yapan Vatan Partisi (VP) Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, partisinin MYK´nun (Merkez Yürütme Kurulu) kararını açıkladı.
Birileri ´toplum mühendisliği´ne devam ediyor
Birileri ´toplum mühendisliği´ne devam ediyor
Saadet Partisi (SP) GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, TEOG´un kaldırılmasını yorumladı.
´Dernekler siyaset üstüdür´
´Dernekler siyaset üstüdür´
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı, dernek seçimlerine siyasi partilerin müdahale etmemesi gerektiğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi