CHP´den çevre incelemesi
Heyet, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme ve görüşme yaptı
Tarih: 12.10.2019 09:53:23

İskenderun/SES

CHP heyeti, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme yaptı, bölgenin sorunlarıyla ilgili tespit ve öneriler içeren rapor hazırladı. CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP Parti Meclisi Üyesi Fatma Güner, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ve Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere´den oluşan heyet, Mersin, Adana ve Hatay´da çevre ve ekoloji üzerine çalışmalar yapan sivil toplum örgütü temsilcileriyle yaptığı toplantı sonrası, Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi ve Silifke sahilinde yapılması planlanan balık çiftlikleriyle ilgili incelemede bulundu.
CHP´nin tespit ve öneriler içeren raporda şunlara yer verildi: "Mersin saha incelemesi kapsamında yapılan görüşmelerde, Mersin, Adana ve Hatay için hava kirliliği ve iklim konusu birincil sorun olarak ortaya çıkmıştır. Nükleer Güç Santralleri, termik santral, çimento fabrikaları, demir çelik fabrikası, plastik fabrikası, taş ocakları gibi tesisler nedeniyle hava kirliliğinin artış göstermesi, bu tesislerin etkin bir biçimde denetlenmemesi; yurttaş denetiminin bir aracı haline gelen çevre davalarında yargı organlarının adil yargılama yürütmemesi, mahkemelerce belirlenen bilirkişi heyetlerinde halk sağlığı uzmanlarına yer verilmemesi gibi nedenlerin yurttaşların tedirginliğine yol açtığından vurgu yapılarak; Çin devleti şirketi Şangay Elektrik sermayeli EMBA kömürlü termik santrali lisans iptal davasında bilirkişi heyetince bölgedeki kanser oranları tespit edilmiş olmasına rağmen davanın reddedildiğinin bilgisi paylaşılmıştır. Adana ve Hatay´da faal olarak çalışan termik santral projeleri ile ilgili yurttaş yakınmalarına yer verilen raporda; bölgedeki yağmurlarda asit oranlarının artış gösterdiğinden; Hatay Erzin´deki narenciyelerin zarar gördüğünden, Adana Yumurtalık´ta bulunan Sugözü termik santralının etkisi altına kalan bölgede üzüm bağları kuruduğundan, zeytin ağaçları asit yağmurları nedeniyle çiçeklenmemeye başladığından, genetiği bozulmuş hayvan doğumlarının yaşandığından yakınıldığı aktarılmıştır. Raporda, Silifke ve Anamur arasında kurulması planlanan toplam 60 balık çiftliği projesi ile ilgili de bilgilere yer verilmiştir. Rapora göre; yurttaşlar, Ege Denizi´nde denetimsizliğin de etkisi ile büyük tahribatlara yaratan balık çiftliklerinin, Mersin´de de benzer sonuçlar doğuracağına inanıyorlar."
Raporun sonuç bölümünde ise şu öneriler yer aldı: "Hatay, Adana ve Mersin illeri için iklim acil durumu ilan edilmeli, acil eylem planı oluşturulmalıdır. Eylem planları kapsamında; kanser vakıasına yönelik seferberlik ilan edilmeli, bu bölgede ikamet eden yurttaşlar kanser taramasından geçirilmeli, tedavi edilmelidir. Eylem planları kapsamında, her üç kenti de kapsayan bölgesel kümülatif etki değerlendirmesi yapılmalıdır. Mevcut endüstriyel kuruluşların karbon salınım oranlarını düşürmelerine yönelik çalışmalar yürütülmelidir. Bölgedeki hava kirliliğinin tespit edilebilmesi ve izlenmesini sağlamaya elverişli noktalarda ölçüm istasyonları kurulmalı, her üç kentin hava değerleri aktif olarak izlenmelidir. Eylem planları kapsamında, her üç kentteki deniz ve tarım arazilerinde kirlilikle mücadele edilmeli, tehlikeli ve zararlı atıklardan, kimyasallardan arındırma çalışmaları yürütülmelidir. Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatı durdurulmalıdır. Denizde kirlilik yaratan, kıyı balıkçılığını bitiren, deniz ekosistemine zarar veren balık çiftlikleri projeleri durdurulmalıdır. Hatay, Adana ve Mersin bBüyükşehir belediyeleri ve diğer belediyeler iklim krizinin etkilerini azaltabilmek için birlikte çalışmalar yürütmeli, bölgesel bazda iklim eylem planı oluşturmalıdır."
Kaynak:

Saygı, en büyük devrimciye
Saygı, en büyük devrimciye
Kurtuluş Savaşının önderi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurucusu, en büyük devrimci ve lider; Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılarak sonsuzluğa gittiğinin 81. yılında saygı ve özlemle anıldı.
SP´den ´hayırlı olsun´ ziyareti
SP´den ´hayırlı olsun´ ziyareti
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan, partisinin Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe ve Antakya İlçe Başkanı Fahri Serdar Özal ile birlikte, geçtiğimiz günlerde Hatay İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan Vedat Yavuz´u makamında ziyaret etti.
Sökmen de başkan adayı
Sökmen de başkan adayı
Erzin CHP ilçe kongresi
CHP´de tek adaya doğru
CHP´de tek adaya doğru
İskenderun´da 4.724 üye 400 delegeyi belirleyecek
Çalışkan, yeniden GİK üyesi
Çalışkan, yeniden GİK üyesi
Saadet Partisi´nde Karamollaoğlu bir kez daha seçildi
Öğretmene ek gösterge önergesi
Öğretmene ek gösterge önergesi
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, toplumların gelişmesi, kalkınması, çağdaşlaşması ve demokratik gelişmiş dünya devletleri içerisinde yer almasında, o ülkede yaşayan insanların eğitim ve öğrenim kurumları olduğunu belirterek, öğretmenlerin özlük haklarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlamış´a gölet önerdi
Başlamış´a gölet önerdi
Milletvekili Kaşıkçı, HBB´yi Yeniyurt´ta da kanalizasyonun denize boşalmasını önlemeye çağırdı
Başkandan 3 partiye ziyaret
Başkandan 3 partiye ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, partisi AKP ile kentte siyasi faaliyet gösteren CHP ve MHP ilçe başkanlıklarını ziyaret etti, Saadet Partisi yönetimi ise Tosyalı´ya makamında ziyarette bulundu.
“Elektriği kesen bedelini ödesin”
“Elektriği kesen bedelini ödesin”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Serkan Topal, elektrik kesintileri ile ilgili Kanun Teklifi verdi.
Orman yangınlarına meclis araştırması ´reddedildi´
Orman yangınlarına meclis araştırması ´reddedildi´
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, partisi CHP´den 25 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı´na verilen orman yangınlarına erken müdahale ve ulaşım kolaylığının sağlanmasını amaçlayan meclis araştırması önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini açıkladı.
ABD´nin ´soykırım kararı´na tepki
ABD´nin ´soykırım kararı´na tepki
ABD Temsilciler Meclisi, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1915´te Osmanlı Döneminde yapılan ´tehcir´in ´soykırım´ olduğunu kabul eden tasarıyı onayladı.
İYİ Parti, yönetimini oluşturdu
İYİ Parti, yönetimini oluşturdu
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, partisinin il yönetimi ve disiplin kurulu listesinin onaylandığını açıkladı.
VP´nin kongre süreci
VP´nin kongre süreci
Samandağ´da ilçe başkanı değişti
CHP´de listeler askıdan indi
CHP´de listeler askıdan indi
Kongre sürecini başlatan Cumhuriyet Halk Partisi´nde askıya çıkartılan üye listeleri dün saat 18.00 itibariyle askıdan indirildi.
"Barış politikası Türkiye´ye kazandırır"
"Barış politikası Türkiye´ye kazandırır"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, "Suriye sorunu gerçekçi politikalarla çözülebilir. Savaş politikaları Suriye´deki sorunları daha da derinleştirmekten başka bir işe yaramaz" dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi