CHP´den kooperatifleşmeye destek çabası
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP), yerel yönetimlerin deneyimlerini paylaşabileceği platform ile ilgili hazırlık çalışmaları kapsamında PM üyesi Yıldırım Kaya, partinin eski genel başkan yardımcısı Mehmet Zeki Gündüz ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fuat Çetin, Arsuz, Defne ve Samandağ belediye başkanlarını ziyaret etti.
Tarih: 25.5.2017 14:04:30

 Yıldırım Kaya, CHP´li belediyelerin sadece siyaseten ürettiklerini değil, ekonomik alanda da ürettiklerini ve başardıklarını Türkiye´nin ufkuna sunmak istediklerini söyledi. Referandum sonuçlarında görünen kırsal alanda CHP´nin bağ kuramama sorununa da dikkat çeken Kaya, belediye başkanlarıyla üreticiden tüketiciye köprü oluşturabilmek amacıyla da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´i ziyaretinde Yıldırım Kaya, üreticilere yönelik çalışmaları yerinde incelemek ve diğer bölgelere de örnek oluşturabilecek bir programa dönüştürmek istediklerini ifade etti. CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Hülya Nehir ile il YK üyeleri Tahsin Çobancı ve Semir Baklacı´nın da katıldıdığı ziyarette konuşan CHP PM Üyesi Kaya, "Samandağ´daki tarımsal ürünlerin üreticileri, hayvansal ürünlerin üreticileri, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin sorunları, bu sorunlara dair ortak çözümler üretebilmek, üreticiden tüketiciye bir köprü oluşturabilmek, bunu belediyelerimiz eliyle nasıl yapabiliriz, daha iyisini nasıl hayata geçirebiliriz? Bunları tartıştığımız, fikir alışverişinde bulunduğumuz, Samandağ Beledisinin yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyebilmesinin önünü açabileceğimiz bir çalışma için geldik. Samandağ Belediyesinden öğrenmeye geldik. Öğrendiklerimizi de Türkiye´nin diğer bölgelerine taşıma çalışması için buradayız" dedi.

Referandumu Arsuz´da değerlendirdi
CHP heyetinin üreticiden tüketiciye uzanan zincirde sornlar, beklentilerin ele alındığı Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaretinde partinin genel tarım politikasına yaklaşımı da tartışmaya açıldı. Başkan Culha´nın Arsuz´un tarım potansiyelini ve üreticinin sorunlarını aktardığı ziyarette ekonomik alanda belediyelerin başarılarını ve deneyimlerini ortak platforma taşımak istediklerini de sözlerine ekleyen Yıldırım Kaya, bunu referandum sonuçlarıyla birlikte değerlendirdi. Kaya, şunları söyledi: "Referandum sürecinde kırsal alanlardaki sorunumuzu gördük. Onlarla siyasal bağ kuramıyoruz. Burada yüzde 80 -85 oranında hayır oyu alırken, kırsal kesimde yüzde 15 hayır oyu aldığımızda mutlu oluyoruz. Belli ki; burada bir sorun var.. Eğer derdimizi anlatamıyorsak, problem derdimizi anlamayanlarda değil, biz anlatamıyoruz demektir. Belli ki anlatma kanalları ve kaynaklarını farklılaştırmamız lazım. Bunun için belediyecilikteki başarınızı öğrenmeye geldik, sizden öğrendiklerimizi de Orta Anadolu´ya, Karadeniz´e ve Türkiye´nin başka yörelerine taşımaya geldik. Eğer bizlerle deneyimlerinizi paylaşırsanız bunun da Türkiye´deki sosyal demokrasiye ve Türkiye Halkına büyük katkılarınızın bir parçası olur diye düşünüyorum.”

Defne Kozaevi´nde inceleme
CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, Genel Merkez´den gelen heyetin de katılımıyla Defne Koza Evi´ne inceleme ziyaretinde bulundu. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman´ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, ipek böcekçiliği çalışmaları hakkında bilgi aktarıldı. Başkan Yaman, kıymetli bir meslek olarak tanımladığı ipek böcekçiliği yetiştiriciliği v e ipekçiliğin yaşatılmasını amaçlayan Kozaevi deneyimiyle parti genel merkezinin politikalarına katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Nehir: Platform fikri heyecanlandırdı
Samandağ Belediye Başkanı Nehir de CHP´nin tarım ve hayvancılık politikaları hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Nehir, şunları kaydetti: "Gelecek dönemde yerel yönetimlerde nasıl bir değişim yaşanması gerektiği, nasıl bir politik hat üzerinde yeniden üretimin şekilleneceği, kooperatifçiliğin canlandırılması konusunda yapılması gerekenler konuşuldu. Üretim ve tüketim kooperatiflerinin yer alacağı ve yerel yönetimlerin köprü görevi göreceği bir çalışma üzerinde istişarede bulunduk. Yerel yönetimlerin deneyimlerini paylaşabileceğimiz bir platform oluşturulmaya çalışılıyor. Bu bizi heyecanlandıran bir fikir. Bu fikirler hayata geçirilebilirse, üretim politikaları anlamında vatandaşın kaliteli ürüne erişebilmesinin imkânlarını yaratabileceğiz. İnanıyoruz ki daha ucuz kaliteli ürüne erişmeyle ilgili belediyeler görev alabilirse kooperatifler veya daha farklı örgütlenmeler çerçevesinde ülkede ciddi bir politik değişiklik olma durumu olacaktır."

"Arsuz, önemsenen bir ilçe" Arsuz´un oldukça bereketli bir toprağa sahip olduğunu belirterek, çiftçilerin üretim yapabilmeleri için belediye olarak üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, "Arsuz; hem partililer, hem de genel merkez tarafından önemsenen ve dikkate alınan bir ilçe. Buradaki emeklerimiz izleniyor. Size ve partimize layık olmak adına, sosyal demokrat ilkeler çerçevesinde hareket ediyoruz. Hatay ülkenin maydanoz üretiminin yaklaşık yüzde 70´ini karşılıyor. Bu üretimin de ağırlıklı olarak yüzde 40 Arsuz´dan karşılanıyor. Yeşil sebze, narenciye, balıkçılık, son günlerde ciddi bir hamle yapan muz seracılığı ciddi bir kaynak oluşturmaktadır. Ancak, bunların yeteri kadar değerlendirilmediğini düşünüyorum" diye konuştu.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kooperatifleşmeye destek çabası
İkinci bir İsrail girişimi
İkinci bir İsrail girişimi
İncirlik Üssünün kapatılması isteyen ve Irak´ın kuzey kesiminde ve 25 Eylül tarihinde yapılacak ´bağımsızlık referandumu´nu eleştiren Vatan Partisi (VP), NATO´nun kullanımındaki İncirlik Üssünün Türk askerine devredilmesini içeren kampanyada toplanan imzaların TBMM gönderileceğini açıkladı.
CHP´de delege seçimleri sürüyor
CHP´de delege seçimleri sürüyor
Parti için seçimlerini başlatan Cumhuriyet Halk Partisi, Hatay´da delege seçimlerine devam ediyor.
İdlip´te TSK etkili olacak
İdlip´te TSK etkili olacak
Şam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yuva´nın başkanlığında İskenderun´da düzenlenen toplantıda, bölgeye ilişkin gelişmeler değerlendirildi.
AKP´de Okay adaylığını açıklıyor
AKP´de Okay adaylığını açıklıyor
AKP´de Hatay il başkanlığı için birden fazla adayın yarışabileceğinin adımı bugün açıklanıyor.
HDP´den, AKP iktidarına eleştiri
HDP´den, AKP iktidarına eleştiri
HDP İskenderun İlçe Başkanı Ahmet Çahan, AKP iktidarının politikalarını eleştirdi.
´Alın teri, en büyük değer´
´Alın teri, en büyük değer´
İsdemir Çalışan ve Emekliler Derneği (İSÇEİD) başkanı Ahmet Keven ve yönetim kurulu üyeleri, CHP İskenderun ilçe örgütüne nezaket ziyaretinde bulundu.
AKP´li gençlerin kongresi
AKP´li gençlerin kongresi
Payas AKP İlçe Gençlik kolları, kongresini yaptı.
AKP, düğünde buluştu
AKP, düğünde buluştu
İskenderun AKP Gençlik Kolları Başkanı Orhan Gazi Koca, yaşamını birleştirdi. Koca, Toprak ailesinin kızı Hülya Toprak´la evlendi.
Gruplar, meclise hazırlanıyor
Gruplar, meclise hazırlanıyor
Hatay Büyükşehir Meclisi , önümüzdeki günlerde eylül ayı toplantısını yapacak. Mecliste gurubu bulunan siyasi partiler de yaptıkları gurup toplantısında, Hatay Büyükşehir Meclisinin gündemini değerlendirdi.
AKP´de 4 ilçe adayı daha ´atandı´
AKP´de 4 ilçe adayı daha ´atandı´
AK Parti Hatay Teşkilatı´nda ilçe kongreleri devam ederken, eğilim yoklamalarının sonuçları netleşmeye başladı.
150 kadın CHP´ye katıldı
150 kadın CHP´ye katıldı
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP) 94. kuruluş yıldönümünde, 150 kadın düzenlenen törenle İskenderun´da CHP rozeti taktı.
Partimiz aydınlığın ışığı
Partimiz aydınlığın ışığı
Cumhuriyet Halk Partisinin 94. kuruluş yıl dönümü önceki gün törenle kutlandı.
İdari yapısı Dörtyol´da kalacak
İdari yapısı Dörtyol´da kalacak
Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Botaş Dörtyol İşletme Müdürlüğünün şefliğe dünüştüğünü ancak, mali ve idari birimlerinin Dörtyol´da kalacağını ve bunun işletmenin küçülmesi değil, aksine büyümesini getireceğini belirtti.
CHP, 94 yaşında
CHP, 94 yaşında
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), kuruluşunun 94. yıl dönümünü kutlayacak. İskenderun CHP bugün (09 Eylül Cumartesi) saat 10.00´da kuruluş yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sunacak, saat 16.00´da da İskenderun Belediyesi Kültür Sarasında kutlama ve katılım etkinliği ile kokteyl düzenleyecek. Arsuz CHP de, kuruluş yıl dönümü nedeniyle bugün saat 14.30´da Atatürk Anıtına çelenk sunacak.
Böyle bir müfredatla yeni nesil yetiştirilemez
Böyle bir müfredatla yeni nesil yetiştirilemez
Milli Eğitim Bakanlığı´nın milli, çağdaş ve bilimsel eğitime, cumhuriyet değerlerine saldıran bir müfredat hazırladığını belirten Vatan Partisi Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, “Böyle bir müfredatla bilimde ve sanatta başarı sağlayacak, toplumsal hayatımızı yükseltecek ve milli benliğimizi ileriye taşıyacak yeni nesiller yetiştirilemez” dedi. Yıldırım, müfredatta Atatürk´e, bilime, çağdaşlaşma ve aydınlama birikimine yönelik engellemeyi ‘gelecek nesillere ihanet´ olarak yorumladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi