CHP´den kooperatifleşmeye destek çabası
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP), yerel yönetimlerin deneyimlerini paylaşabileceği platform ile ilgili hazırlık çalışmaları kapsamında PM üyesi Yıldırım Kaya, partinin eski genel başkan yardımcısı Mehmet Zeki Gündüz ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fuat Çetin, Arsuz, Defne ve Samandağ belediye başkanlarını ziyaret etti.
Tarih: 25.5.2017 14:04:30/ 154okunma / 0yorum

 Yıldırım Kaya, CHP´li belediyelerin sadece siyaseten ürettiklerini değil, ekonomik alanda da ürettiklerini ve başardıklarını Türkiye´nin ufkuna sunmak istediklerini söyledi. Referandum sonuçlarında görünen kırsal alanda CHP´nin bağ kuramama sorununa da dikkat çeken Kaya, belediye başkanlarıyla üreticiden tüketiciye köprü oluşturabilmek amacıyla da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´i ziyaretinde Yıldırım Kaya, üreticilere yönelik çalışmaları yerinde incelemek ve diğer bölgelere de örnek oluşturabilecek bir programa dönüştürmek istediklerini ifade etti. CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Hülya Nehir ile il YK üyeleri Tahsin Çobancı ve Semir Baklacı´nın da katıldıdığı ziyarette konuşan CHP PM Üyesi Kaya, "Samandağ´daki tarımsal ürünlerin üreticileri, hayvansal ürünlerin üreticileri, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin sorunları, bu sorunlara dair ortak çözümler üretebilmek, üreticiden tüketiciye bir köprü oluşturabilmek, bunu belediyelerimiz eliyle nasıl yapabiliriz, daha iyisini nasıl hayata geçirebiliriz? Bunları tartıştığımız, fikir alışverişinde bulunduğumuz, Samandağ Beledisinin yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyebilmesinin önünü açabileceğimiz bir çalışma için geldik. Samandağ Belediyesinden öğrenmeye geldik. Öğrendiklerimizi de Türkiye´nin diğer bölgelerine taşıma çalışması için buradayız" dedi.

Referandumu Arsuz´da değerlendirdi
CHP heyetinin üreticiden tüketiciye uzanan zincirde sornlar, beklentilerin ele alındığı Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaretinde partinin genel tarım politikasına yaklaşımı da tartışmaya açıldı. Başkan Culha´nın Arsuz´un tarım potansiyelini ve üreticinin sorunlarını aktardığı ziyarette ekonomik alanda belediyelerin başarılarını ve deneyimlerini ortak platforma taşımak istediklerini de sözlerine ekleyen Yıldırım Kaya, bunu referandum sonuçlarıyla birlikte değerlendirdi. Kaya, şunları söyledi: "Referandum sürecinde kırsal alanlardaki sorunumuzu gördük. Onlarla siyasal bağ kuramıyoruz. Burada yüzde 80 -85 oranında hayır oyu alırken, kırsal kesimde yüzde 15 hayır oyu aldığımızda mutlu oluyoruz. Belli ki; burada bir sorun var.. Eğer derdimizi anlatamıyorsak, problem derdimizi anlamayanlarda değil, biz anlatamıyoruz demektir. Belli ki anlatma kanalları ve kaynaklarını farklılaştırmamız lazım. Bunun için belediyecilikteki başarınızı öğrenmeye geldik, sizden öğrendiklerimizi de Orta Anadolu´ya, Karadeniz´e ve Türkiye´nin başka yörelerine taşımaya geldik. Eğer bizlerle deneyimlerinizi paylaşırsanız bunun da Türkiye´deki sosyal demokrasiye ve Türkiye Halkına büyük katkılarınızın bir parçası olur diye düşünüyorum.”

Defne Kozaevi´nde inceleme
CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, Genel Merkez´den gelen heyetin de katılımıyla Defne Koza Evi´ne inceleme ziyaretinde bulundu. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman´ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, ipek böcekçiliği çalışmaları hakkında bilgi aktarıldı. Başkan Yaman, kıymetli bir meslek olarak tanımladığı ipek böcekçiliği yetiştiriciliği v e ipekçiliğin yaşatılmasını amaçlayan Kozaevi deneyimiyle parti genel merkezinin politikalarına katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Nehir: Platform fikri heyecanlandırdı
Samandağ Belediye Başkanı Nehir de CHP´nin tarım ve hayvancılık politikaları hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Nehir, şunları kaydetti: "Gelecek dönemde yerel yönetimlerde nasıl bir değişim yaşanması gerektiği, nasıl bir politik hat üzerinde yeniden üretimin şekilleneceği, kooperatifçiliğin canlandırılması konusunda yapılması gerekenler konuşuldu. Üretim ve tüketim kooperatiflerinin yer alacağı ve yerel yönetimlerin köprü görevi göreceği bir çalışma üzerinde istişarede bulunduk. Yerel yönetimlerin deneyimlerini paylaşabileceğimiz bir platform oluşturulmaya çalışılıyor. Bu bizi heyecanlandıran bir fikir. Bu fikirler hayata geçirilebilirse, üretim politikaları anlamında vatandaşın kaliteli ürüne erişebilmesinin imkânlarını yaratabileceğiz. İnanıyoruz ki daha ucuz kaliteli ürüne erişmeyle ilgili belediyeler görev alabilirse kooperatifler veya daha farklı örgütlenmeler çerçevesinde ülkede ciddi bir politik değişiklik olma durumu olacaktır."

"Arsuz, önemsenen bir ilçe" Arsuz´un oldukça bereketli bir toprağa sahip olduğunu belirterek, çiftçilerin üretim yapabilmeleri için belediye olarak üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, "Arsuz; hem partililer, hem de genel merkez tarafından önemsenen ve dikkate alınan bir ilçe. Buradaki emeklerimiz izleniyor. Size ve partimize layık olmak adına, sosyal demokrat ilkeler çerçevesinde hareket ediyoruz. Hatay ülkenin maydanoz üretiminin yaklaşık yüzde 70´ini karşılıyor. Bu üretimin de ağırlıklı olarak yüzde 40 Arsuz´dan karşılanıyor. Yeşil sebze, narenciye, balıkçılık, son günlerde ciddi bir hamle yapan muz seracılığı ciddi bir kaynak oluşturmaktadır. Ancak, bunların yeteri kadar değerlendirilmediğini düşünüyorum" diye konuştu.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kooperatifleşmeye destek çabası
“Kabinedeki değişimle yeni bir hükümet oluşmadı”
“Kabinedeki değişimle yeni bir hükümet oluşmadı”
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, geçtiğimiz hafta bakanlar kurulunda gerçekleştirilen revizyonu, ´FETÖ´nün siyasi ayağının´ tasfiyesini ertelemek, iktidarın bu süreçte taşları yerinden oynatmak istemediği şeklinde yorumladı. Çalışkan´a göre bakanlar kurulundaki değişikliklerin beklentilere uygun olarak ‘yeni bir hükümet ya da kan değişimi´ olmadığını belirtti.
Basın demokrasinin de güvencesi
Basın demokrasinin de güvencesi
Gücünü kamuoyundan alan özgür ve objektif basının varlığı, milletin doğru haber alma hakkı ve demokrasinin de en büyük güvencesi olduğunu belirten MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, "Toplumda bu kadar önemli bir yeri bulunan basının, gücünü yine toplumdan alarak, tarafsız ve objektif bir yayın sorumluluğu bulunmaktadır" dedi.
“Esas olan yaşam hakkı ve ibadet özgürlüğüdür”
“Esas olan yaşam hakkı ve ibadet özgürlüğüdür”
Yaşam hakkı ve ibadet özgürlüğünün dokunulmazlığının korunmasının önemini vurgulayan CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, İsrail´in Mescid-i Aksa´daki yaptırımları ve Filistinlilere yönelik tutumunu küstahlık olarak değerlendirdi, İsrail ile olan ilişkilerin gözden geçirilmesini istedi.
HDP ‘sahaya inecek´
HDP ‘sahaya inecek´
HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, devam eden OHAL sürecine ve HDP Gençlik Meclisi tarafından hazırlanan rapora ilişkin değerlendirmede bulunarak, “4. defa uzatılan OHAL hiçbir zaman AKP ve Erdoğan tarafından kaldırılmayacak. Eğer halk demokratik mücadele yöntemiyle zorlayıcı olmaza AKP hiçbir zaman OHAL´İ kaldırmayacak” dedi.
CHP´den ‘acil hukuk´ çağrısı
CHP´den ‘acil hukuk´ çağrısı
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP) ‘tutum belgesi´, Adalet Yürüyüşü´nün ardından hazırlanarak partinin ilgili kurulları ve milletvekilleriyle paylaşıldı.
“Muhalefetin susturulduğu yerde demokrasiden bahsedilemez”
“Muhalefetin susturulduğu yerde demokrasiden bahsedilemez”
TBMM genel kurulunda içtüzük değişikliğiyle ilgili iktidar partisi AKP ile bu konuda destek veren MHP´yi uyardığını belirten CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, “Muhalefetin susturulduğu yerde demokrasiden bahsedilemez” dedi.
“Yasama faaliyetinde katılımcılıktan uzaklaşıldı”
“Yasama faaliyetinde katılımcılıktan uzaklaşıldı”
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, yasama faaliyetlerinin iktidar tarafından ‘hoyratça´ kullanıldığı eleştirisinde bulundu.
“CHP ve MHP milletvekilleri de oradaydı”
“CHP ve MHP milletvekilleri de oradaydı”
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi sadece iktidar partisinin milletvekillerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde bulunmuş gibi gösterilmesini kınadı.
Şirin, CHP Arsuz´a yeniden aday
Şirin, CHP Arsuz´a yeniden aday
Cumhuriyet Halk Partisi´nin İskenderun eski Gençlik Kolları Başkanı Mahmut Şirin, Arsuz CHP İlçe Başkanlığına yeniden aday olduğunu bildirdi. Şirin, geçtiğimiz dönem de ilçe başkanlığı için yarışmıştı.
CHP´li Ertem´den sandık şartı
CHP´li Ertem´den sandık şartı
Cumhuriyet Halk partisi Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, 3 Temmuz´da üye çizelgelerinin askıya çıkartılmasıyla kurultay sürecinin ilçelerden başlatıldığını belirterek, “Adalet Yürüyüşü´ndeki ruhla adil bir seçim gerçekleştirmek adına, 19 Ağustos tarihinde başlayacak olan delege seçimleri daha da büyük bir anlam kazandı” dedi.
Bodur: "24 saat esasıyla çalışılmalıdır"
Bodur: "24 saat esasıyla çalışılmalıdır"
AKP İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur, Pac Meydanı´nda devam eden Battı-Çıktı Proje inşaatında 24 saat esaslı olarak çalışılmasını istedi.
Savaş´tan Kaşıkçı´ya kutlama
Savaş´tan Kaşıkçı´ya kutlama
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı ve Yönetim Kuruluna nezaket ziyaretinde bulundu.
Karasayar o geceyi anlattı
Karasayar o geceyi anlattı
15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla TBMM´deki etkinlikler için Ankara´ya dönen AKP Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, darbe girişimini anlattı.
Bankacılık sistemi uluslararası kurallara veda etti
Bankacılık sistemi uluslararası kurallara veda etti
CHP İzmir Milletvekili ve PM Üyesi Selin Sayek Böke, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu´nun (BDDK) yönetmelikteki düzenlemesini, “BASEL bitti” şeklinde yorumladı.
“Darbelerin karşısında olmayı sürdüreceğiz”
“Darbelerin karşısında olmayı sürdüreceğiz”
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, darbeleri ülkelerin gelişimini gerileten, demokrasilerin sekteye uğramasına sebep olan ülkeye ve millete kasıt edilmiş acı olaylar olarak tanımladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi