CHP´den kooperatifleşmeye destek çabası
Cumhuriyet Halk Partisi´nin (CHP), yerel yönetimlerin deneyimlerini paylaşabileceği platform ile ilgili hazırlık çalışmaları kapsamında PM üyesi Yıldırım Kaya, partinin eski genel başkan yardımcısı Mehmet Zeki Gündüz ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Fuat Çetin, Arsuz, Defne ve Samandağ belediye başkanlarını ziyaret etti.
Tarih: 25.5.2017 14:04:30

 Yıldırım Kaya, CHP´li belediyelerin sadece siyaseten ürettiklerini değil, ekonomik alanda da ürettiklerini ve başardıklarını Türkiye´nin ufkuna sunmak istediklerini söyledi. Referandum sonuçlarında görünen kırsal alanda CHP´nin bağ kuramama sorununa da dikkat çeken Kaya, belediye başkanlarıyla üreticiden tüketiciye köprü oluşturabilmek amacıyla da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´i ziyaretinde Yıldırım Kaya, üreticilere yönelik çalışmaları yerinde incelemek ve diğer bölgelere de örnek oluşturabilecek bir programa dönüştürmek istediklerini ifade etti. CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, CHP Hatay İl Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Hülya Nehir ile il YK üyeleri Tahsin Çobancı ve Semir Baklacı´nın da katıldıdığı ziyarette konuşan CHP PM Üyesi Kaya, "Samandağ´daki tarımsal ürünlerin üreticileri, hayvansal ürünlerin üreticileri, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin sorunları, bu sorunlara dair ortak çözümler üretebilmek, üreticiden tüketiciye bir köprü oluşturabilmek, bunu belediyelerimiz eliyle nasıl yapabiliriz, daha iyisini nasıl hayata geçirebiliriz? Bunları tartıştığımız, fikir alışverişinde bulunduğumuz, Samandağ Beledisinin yaptığı çalışmalara bir yenisini daha ekleyebilmesinin önünü açabileceğimiz bir çalışma için geldik. Samandağ Belediyesinden öğrenmeye geldik. Öğrendiklerimizi de Türkiye´nin diğer bölgelerine taşıma çalışması için buradayız" dedi.

Referandumu Arsuz´da değerlendirdi
CHP heyetinin üreticiden tüketiciye uzanan zincirde sornlar, beklentilerin ele alındığı Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaretinde partinin genel tarım politikasına yaklaşımı da tartışmaya açıldı. Başkan Culha´nın Arsuz´un tarım potansiyelini ve üreticinin sorunlarını aktardığı ziyarette ekonomik alanda belediyelerin başarılarını ve deneyimlerini ortak platforma taşımak istediklerini de sözlerine ekleyen Yıldırım Kaya, bunu referandum sonuçlarıyla birlikte değerlendirdi. Kaya, şunları söyledi: "Referandum sürecinde kırsal alanlardaki sorunumuzu gördük. Onlarla siyasal bağ kuramıyoruz. Burada yüzde 80 -85 oranında hayır oyu alırken, kırsal kesimde yüzde 15 hayır oyu aldığımızda mutlu oluyoruz. Belli ki; burada bir sorun var.. Eğer derdimizi anlatamıyorsak, problem derdimizi anlamayanlarda değil, biz anlatamıyoruz demektir. Belli ki anlatma kanalları ve kaynaklarını farklılaştırmamız lazım. Bunun için belediyecilikteki başarınızı öğrenmeye geldik, sizden öğrendiklerimizi de Orta Anadolu´ya, Karadeniz´e ve Türkiye´nin başka yörelerine taşımaya geldik. Eğer bizlerle deneyimlerinizi paylaşırsanız bunun da Türkiye´deki sosyal demokrasiye ve Türkiye Halkına büyük katkılarınızın bir parçası olur diye düşünüyorum.”

Defne Kozaevi´nde inceleme
CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, Genel Merkez´den gelen heyetin de katılımıyla Defne Koza Evi´ne inceleme ziyaretinde bulundu. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman´ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette, ipek böcekçiliği çalışmaları hakkında bilgi aktarıldı. Başkan Yaman, kıymetli bir meslek olarak tanımladığı ipek böcekçiliği yetiştiriciliği v e ipekçiliğin yaşatılmasını amaçlayan Kozaevi deneyimiyle parti genel merkezinin politikalarına katkı sunmaya hazır olduklarını belirtti.

Nehir: Platform fikri heyecanlandırdı
Samandağ Belediye Başkanı Nehir de CHP´nin tarım ve hayvancılık politikaları hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti. Nehir, şunları kaydetti: "Gelecek dönemde yerel yönetimlerde nasıl bir değişim yaşanması gerektiği, nasıl bir politik hat üzerinde yeniden üretimin şekilleneceği, kooperatifçiliğin canlandırılması konusunda yapılması gerekenler konuşuldu. Üretim ve tüketim kooperatiflerinin yer alacağı ve yerel yönetimlerin köprü görevi göreceği bir çalışma üzerinde istişarede bulunduk. Yerel yönetimlerin deneyimlerini paylaşabileceğimiz bir platform oluşturulmaya çalışılıyor. Bu bizi heyecanlandıran bir fikir. Bu fikirler hayata geçirilebilirse, üretim politikaları anlamında vatandaşın kaliteli ürüne erişebilmesinin imkânlarını yaratabileceğiz. İnanıyoruz ki daha ucuz kaliteli ürüne erişmeyle ilgili belediyeler görev alabilirse kooperatifler veya daha farklı örgütlenmeler çerçevesinde ülkede ciddi bir politik değişiklik olma durumu olacaktır."

"Arsuz, önemsenen bir ilçe" Arsuz´un oldukça bereketli bir toprağa sahip olduğunu belirterek, çiftçilerin üretim yapabilmeleri için belediye olarak üzerlerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, "Arsuz; hem partililer, hem de genel merkez tarafından önemsenen ve dikkate alınan bir ilçe. Buradaki emeklerimiz izleniyor. Size ve partimize layık olmak adına, sosyal demokrat ilkeler çerçevesinde hareket ediyoruz. Hatay ülkenin maydanoz üretiminin yaklaşık yüzde 70´ini karşılıyor. Bu üretimin de ağırlıklı olarak yüzde 40 Arsuz´dan karşılanıyor. Yeşil sebze, narenciye, balıkçılık, son günlerde ciddi bir hamle yapan muz seracılığı ciddi bir kaynak oluşturmaktadır. Ancak, bunların yeteri kadar değerlendirilmediğini düşünüyorum" diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: kooperatifleşmeye destek çabası
“Tütün üreticisi kooperatifleşmeli”
“Tütün üreticisi kooperatifleşmeli”
Hatay´da tütün üreticilerinin kooperatifleşmesinin teşvik edilerek ve devlet desteği yapılarak ailelerin geçimlerini sağlayacak kadar tütün ekiminin önünün açılması, kooperatifler aracılığıyla veya kooperatiflerin bilgisi dâhilinde ürettikleri ürünleri satmalarına müsaade edilmesi gerektiğini belirten MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, sözleşmeli tütün ekimi yapan çiftçilerin tüccar elinden kurtarılarak geçimlerini sağlayacak önlemlerin alınmasını istedi.
MHP´de beklenen istifa
MHP´de beklenen istifa
İskenderun ve Hatay Büyükşehir Belediye meclis üyesi Nazmi Ceylan, eksen kayması gerekçesiyle partisi MHP´den istifa etti. Nazmi Ceylan, istifasını noter kanalıyla bildirdi.
Karasayar, ´ikinci kez amir´
Karasayar, ´ikinci kez amir´
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, ikinci kez Meclis İdare Amirliği görevine getirildi.
Belediyelere seçim ziyareti
Belediyelere seçim ziyareti
Ziyaret ve incelemelerde bulunmak Hatay´a gelen AKP Genel Merkezinin Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Alaaddin Varol, İskenderun belediye Başkanı Seyfi Dingil ve Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci´yi makamlarında ziyaret etti, partinin il ve ilçe yöneticileri ve belediye meclis üyeleriyle de görüştü.
Ertem´den Reyhanlı şehitlerine ziyaret
Ertem´den Reyhanlı şehitlerine ziyaret
Hatay Milletvekili Birol Ertem, 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da düzenlenen iki bombalı araçlı saldırıda şehit olanların aileleri ile 11 Mayıs Şehitler Derneğini ziyaret etti.
Milletvekillerinin ´geçmiş olsun´ ziyareti
Milletvekillerinin ´geçmiş olsun´ ziyareti
Hatay Milletvekilleri Birol Ertem ve Serkan Topal, bir süre önce kendi evinde saldırıya uğrayan şeyh Yusuf Yılmaz´ı ziyaret edip, geçmiş olsun dileğini iletti.
Yüksek vergi esnafları mağdur etti
Yüksek vergi esnafları mağdur etti
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Motorlu Taşıtlar Vergisinin yüksekliğinin özellikle esnafları mağdur ettiğini belirtti.
Ziraat Bahçesi´ne hastane yapılmasın!
Ziraat Bahçesi´ne hastane yapılmasın!
MHP Milletvekili Ahrazoğlu, İskenderun´un Sakarya mahallesindeki Ziraat Bahçesinin bölge devlet hastanesi yapılması amacıyla Sağlık Bakanlığna devir edildiği iddiası, TBMM gündemine taşındı.
"Eğitim yapboza çevrildi"
"Eğitim yapboza çevrildi"
Cumhuriyet Halk Partsi (CHP) Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, her yeni bakanla birlikte eğitim sistemindeki değişikliğini eleştirerek, Milli Eğitim Sürosı´nın toplanmasını önerdi.
Milletvekilinin dede acısı
Milletvekilinin dede acısı
Hatay Milletvekili Serkan Topal´ın dedesi Ahmet Topal, öncek gün yaşamını yitirdi. Ahmet Topal, dün Samandağ´ın Uzunbağ Mahallesi Mezarlığında düzenlenen törenle toprağa verildi.
Tesis niye açılmıyor?
Tesis niye açılmıyor?
Vatan Partisi Hatay il ve İskenderun ilçe yönetimi, Aslantaş Barajından İskenderun bölgesine gelen suyun arıtılmasını sağlayacak tesiste incelemede bulundu.
Bilgiç ve Çalışkan´dan parti ve sendika ziyareti
Bilgiç ve Çalışkan´dan parti ve sendika ziyareti
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Muammer Bilgiç ve Dr. Necmettin Çalışkan Hatay´da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Bilgiç ve Çalışkan ziyaretlerde güncel gelişmeleri değerlendirdi, adil düzen vrgusu yaptı.
Ortadoğu siyasetinde yeni hamleler için elini güçlendiren durum
Ortadoğu siyasetinde yeni hamleler için elini güçlendiren durum
Hatay eski Milletvekili Mehmet Alğan, Astana Anlaşması kapsamında Suriye´nin İdlip bölgesine yapılan operasyonu yorumladı.
SP´den eğitimde ´milli model´ önerisi
SP´den eğitimde ´milli model´ önerisi
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Yusuf Çiçek, eğitim sistemindeki değişiklikleri eleştirerek, "Eğitim bugün bun bunu yaptım olmadı yarın bir başkasını yapayım diyebileceğiniz bir oyuncak değildir" dedi. Çiçek, ülkenin daha fazla deneme yanılma üzerine bir sistemi kaldıracak durumda olmadığı uyarısında bulundu.
´Birlikte hareket edersek, önümüzde duramazlar´
´Birlikte hareket edersek, önümüzde duramazlar´
Hatay Milletvekilleri Serkan Topal ve Birol Ertem, partisi CHP´nin Hatay´da yaptıkları kongrelerle yeni yönetimlerini belirleyen ilçe örgütlerine ´hayırlı olsun´ ziyaretinde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi