CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP Hatay İl Başkanlığı tarafından Antakya´da "İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi, yeni anayasa ve güçlendirilmiş parlementer sistem” konulu panel düzenlendi.
Tarih: 21.9.2021 19:55:43

 

Antakya/SES
HBB HATMEK Konferans Salonundaki panelin moderatörlüğünü gazeteci Necdet Saraç üstlenirken, konuşmacılar ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP PM Üyesi Yunus Emre oldu.
Panelde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Kuşoğlu, "Babadan oğula geçen ve bir zihniyetin değişmemesini sağlayan rejim karşımızda. Sürekli olarak aynı partinin iktidarda olması, bize dışarıdan dayatmadır. Bu bizim Türkiye´nin sistemi değil. Çok sıkıntılı bir döneme geçmiş vaziyetteyiz. Önümüzdeki seçimler çok önemli. Bu sistemi değiştirmemiz lazım. Diğer partiler bir araya gelip milli koalisyon oluşturacağız. Ve bu sistemi hep beraber değiştireceğiz" dedi. CHP PM Üyesi Emre de, “Bugün dünyada yapılan araştırmalarda ve sıralamalarda Türkiye demokratik bir ülke olarak görülmüyor. Bir ülkede demokrasi düzeyi uzamanlar tarafından ölçülebiliyor. Başka ülkelerle de karşılaştırılabiliyor. Basın özgür mü, akademik özgürlükler kullanılabiliyor mu, siyasal katılımın önünde engeller var mı ve yargı bağımsızlığı var mı bunlara bakılıyor. Ne yazıkki bu sıralamaların hepsinde Türkiye demokratik olmayan bir ülke olarak gösteriliyor. Bütün raporlarda Türkiye´nin demokratik durumunun daha kötüye gittiği görülüyor” dedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) bazı kararlarının uygulanmamasının ağır bir tabloyu ortaya çıkardığını savunan Emre, "2021 yılında dünyada 100´den fazla demokratik ülke var. Ve Türkiye bunlardan birisi değil. Bu çok ağır bir manzara. Atatürk´ün kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyeti´ne yakışmayan bir manzara. Bununla yüzleşmemiz lazım" diye konuştu. Türkiye´de sistemin değişmesi gerektiğini ifade eden Emre, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye bütün mücadeleye rağmen gelinen noktada demokrasiden uzaklaşmıştır. Anayasası 2017´de bütün evrensel demokratik standartları dışında bir takım maddeler eklenerek değiştirilmiş, kuvvetler ayrılığı ile yargı bağımsızlığı olmadığı ve tek kişi tarafından kontrol edilen yasama organı olan bir ülkeyiz. Seçimleri kazanacağız, ülkeyi demokratik bir temel üstüne kuracağız. Böyle büyük dönüşümler bu büyük adımlar çok geniş bir toplumsal destekle olacak. Biz Türkiye olarak çok güçlü bir parlamenter sistem açısından birikimi olan bir ülkeyiz. Kendimiz için hukuk ve adalet istemiyoruz. Bütün yurttaşlarımız için istiyoruz.Bizim anlayışımızda bütün yurttaşlarımız eşit konumda."
Panele, Hatay Milletvekilleri Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir ve Mehmet Güzelmansur, Defne, Samandağ, Arsuz, Erzin belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı panelin açılışında konuşan ve CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, "Bu toplantı hepimiz için bir başlangıç olacak. Bu konularda sahada çalışırken. cevabını vermekte bazen güçlük çektiğimiz konulara burada nasıl cevap vereceğimize dair önemli bilgiler verileceğine inanıyorum" dedi. Moderatör Saraç ise, beyannamenin demokrasi, kuvvetler ayrılığı, barış, huzur ve yarınlara aydınlık gözle bakmak isteyenlerin beyannamesi olduğunu ifade etti. Hatay dışında olduğu için panele katılamayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da panele gönderdiği mesajında, "Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki daima Mustafa Kemal Atatürk´ün yolunda yürüyeceğiz. Eşit yurttaşlık temelinde, yurtta sulh dünyada sulh ilkesi çerçevesinde adil, hukukun üstünlüğünün olacağı bir sistem için sonuna kadar çalışacağız. Genel başkanımızın önderliğinde, ülkenin hak ettiği sistemi yeniden inşa edeceğiz" ifadesine yer verdi.
Kaynak:

CHP Arsuz ´´buluşturdu´
CHP Arsuz ´´buluşturdu´
CHP Arsuz İlçe tarafından gerçekleştirilen Birlik ve Dayanışma gecesinde milletvekilleri ve Hatay örgütleri biraradaydı
CHP heyeti Antakya ve İskenderun´da
CHP heyeti Antakya ve İskenderun´da
CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Mahir Başarır, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Hatay İl Başkanlığını ziyaretin ardından İskenderun İlçe örgütünde KHK ile meslekten ihraç edilenlerle biraraya geldi.
CHP Hatay: 3600 Ek Gösterge memurun hakkı
CHP Hatay: 3600 Ek Gösterge memurun hakkı
Her seçim öncesi memurlara müjde olarak sunulan 3600 Ek Gösterge talebini gündemine alan Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri, ülke genelinde düzenlenen eşzamanlı basın açıklamasıyla “İktidarımızda derhal hayata geçireceğiz” dedi.
Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Ziyaret İdlib´teki okulla sürdü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar´ın, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için geldiği İskenderun´daki çalışmasını İdlib´te okul ziyaretiyle sürdü.
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Kılıçdaroğlu, 11 başkanla Hatay´da buluşacak
Cumhuriyet Halk Partisili (CHP) 11 büyükşehir belediye başkanı, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla Hatay´da toplanacak.
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin: Çalışanın emekliğili riske girdi
Milletvekili Şahin, pandemi döneminde yatmayan sigorta primleri sorununu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Sümeyye Erdoğan´a özel ilgi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kızı, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, eğitimle ilgili bir toplantıya katılmak ve bazı ziyaretlerde bulunmak için İskenderun´a geldi.
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ parti, ´vites yükseltecek´
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, yapılan anketlerde ve Hatay halkının yaklaşımında partisinin geliştiğini gösterdiğini belirterek, yapılacak seçimde Hatay´dan 2 milletvekili çıkaracaklarını savundu.
Savaş: Hatay artık yoruldu
Savaş: Hatay artık yoruldu
Hatay´da 1 milyona yakın Suriyeli sığınmacının olduğunu belirten Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, 9 yıldır Hatay´a gönderilen ödenek ile sığınmacılara da hizmet verilmeye çalışıldığını, ancak bunun sürdürülebilir bir durum olmadığına dikkat çekti.
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milletvekili Kaşıkçı´dan ‘boş kağıt´ ile savunma
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, İnşaat Mühendisleri Odası tarafından, yaklaşık 3 ay önce TBMM´de sarf ettiği sözler üzerine kendisinden savunma istendiğini hatırlatarak, bu uygulamaya tepki olarak boş kağıt ile savunmasını göndereceğini bildirdi.
CHP´nin 98. yılı
CHP´nin 98. yılı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bugün (09 Eylül Perşembe) kuruluşunun 98. yılını kutlayacak.
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenler için ´önerge´
Atanamayan öğretmenlerin istemi, soru önergesiyle parlamentoya yansıdı.
TİP, İskenderun´da örgütlendi
TİP, İskenderun´da örgütlendi
Türkiye İşçe Partisi (TİP) İskenderun ilçe örgütü binası düzenlenen törenle açıldı.
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hekimleri kısıtlayan yönetmeliğe önerge
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, temmuz ayında yürürlüğe giren ve aile hekimlerinin özlük haklarını kısıtladığını belirttiği Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği´ne ilişkin parlamentoya soru önergesi verdi.
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP´li Özel, birliğe çağırdı
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, hükumeti gönderme zamanının geldiğini ve iktidara çok yakın olduklarını ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi