CHP´den ´parlementer sistem´ paneli
CHP Hatay İl Başkanlığı tarafından Antakya´da "İkinci yüzyıla çağrı beyannamesi, yeni anayasa ve güçlendirilmiş parlementer sistem” konulu panel düzenlendi.
Tarih: 21.9.2021 19:55:43

 

Antakya/SES
HBB HATMEK Konferans Salonundaki panelin moderatörlüğünü gazeteci Necdet Saraç üstlenirken, konuşmacılar ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP PM Üyesi Yunus Emre oldu.
Panelde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Kuşoğlu, "Babadan oğula geçen ve bir zihniyetin değişmemesini sağlayan rejim karşımızda. Sürekli olarak aynı partinin iktidarda olması, bize dışarıdan dayatmadır. Bu bizim Türkiye´nin sistemi değil. Çok sıkıntılı bir döneme geçmiş vaziyetteyiz. Önümüzdeki seçimler çok önemli. Bu sistemi değiştirmemiz lazım. Diğer partiler bir araya gelip milli koalisyon oluşturacağız. Ve bu sistemi hep beraber değiştireceğiz" dedi. CHP PM Üyesi Emre de, “Bugün dünyada yapılan araştırmalarda ve sıralamalarda Türkiye demokratik bir ülke olarak görülmüyor. Bir ülkede demokrasi düzeyi uzamanlar tarafından ölçülebiliyor. Başka ülkelerle de karşılaştırılabiliyor. Basın özgür mü, akademik özgürlükler kullanılabiliyor mu, siyasal katılımın önünde engeller var mı ve yargı bağımsızlığı var mı bunlara bakılıyor. Ne yazıkki bu sıralamaların hepsinde Türkiye demokratik olmayan bir ülke olarak gösteriliyor. Bütün raporlarda Türkiye´nin demokratik durumunun daha kötüye gittiği görülüyor” dedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) bazı kararlarının uygulanmamasının ağır bir tabloyu ortaya çıkardığını savunan Emre, "2021 yılında dünyada 100´den fazla demokratik ülke var. Ve Türkiye bunlardan birisi değil. Bu çok ağır bir manzara. Atatürk´ün kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyeti´ne yakışmayan bir manzara. Bununla yüzleşmemiz lazım" diye konuştu. Türkiye´de sistemin değişmesi gerektiğini ifade eden Emre, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye bütün mücadeleye rağmen gelinen noktada demokrasiden uzaklaşmıştır. Anayasası 2017´de bütün evrensel demokratik standartları dışında bir takım maddeler eklenerek değiştirilmiş, kuvvetler ayrılığı ile yargı bağımsızlığı olmadığı ve tek kişi tarafından kontrol edilen yasama organı olan bir ülkeyiz. Seçimleri kazanacağız, ülkeyi demokratik bir temel üstüne kuracağız. Böyle büyük dönüşümler bu büyük adımlar çok geniş bir toplumsal destekle olacak. Biz Türkiye olarak çok güçlü bir parlamenter sistem açısından birikimi olan bir ülkeyiz. Kendimiz için hukuk ve adalet istemiyoruz. Bütün yurttaşlarımız için istiyoruz.Bizim anlayışımızda bütün yurttaşlarımız eşit konumda."
Panele, Hatay Milletvekilleri Serkan Topal, Suzan Şahin, İsmet Tokdemir ve Mehmet Güzelmansur, Defne, Samandağ, Arsuz, Erzin belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı panelin açılışında konuşan ve CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar, "Bu toplantı hepimiz için bir başlangıç olacak. Bu konularda sahada çalışırken. cevabını vermekte bazen güçlük çektiğimiz konulara burada nasıl cevap vereceğimize dair önemli bilgiler verileceğine inanıyorum" dedi. Moderatör Saraç ise, beyannamenin demokrasi, kuvvetler ayrılığı, barış, huzur ve yarınlara aydınlık gözle bakmak isteyenlerin beyannamesi olduğunu ifade etti. Hatay dışında olduğu için panele katılamayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da panele gönderdiği mesajında, "Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki daima Mustafa Kemal Atatürk´ün yolunda yürüyeceğiz. Eşit yurttaşlık temelinde, yurtta sulh dünyada sulh ilkesi çerçevesinde adil, hukukun üstünlüğünün olacağı bir sistem için sonuna kadar çalışacağız. Genel başkanımızın önderliğinde, ülkenin hak ettiği sistemi yeniden inşa edeceğiz" ifadesine yer verdi.
Kaynak:

Taşeron işçilere kadro teklifi
Taşeron işçilere kadro teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taşeron işçilerin çalıştıkları kurumlarda kadrolu yapılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.
CHP heyeti Arsuz´da sorun dinledi
CHP heyeti Arsuz´da sorun dinledi
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Serkan Topal ve Arsuz İlçe Başkanı Mahmut Şirin, Arsuz´da mahallelerde sakinlerle buluştu, sorunlarını dinledi, güncel gelişmeleri paylaştı.
SP Arsuz´da Orhan Kaya güven tazeledi
SP Arsuz´da Orhan Kaya güven tazeledi
Saadet Partisi´nin 2. Olağan Arsuz İlçe Kongresinde Başkan Orhan Kaya güven tazeleyerek yeniden seçildi.
VP´den "NATO´dan çıkalım" imza kampanyası
VP´den "NATO´dan çıkalım" imza kampanyası
Vatan Partisi (VP), ülke genelinde "NATO´dan çıkalım" kampanyası düzenledi ve imza standları açtı.
"Büyükköy konumundayız"
"Büyükköy konumundayız"
AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lüftü Savaş´ı canlı yayında ekran karşısına davet ettiğini belirtti ve "Öyle yalanlarla algı oluşturma devri geçti" dedi.
"AKP, yargı paketiyle kadrolaşma peşinde"
"AKP, yargı paketiyle kadrolaşma peşinde"
´6. Yargı Paketi´ olarak tanımlanan Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.
Özdağ ve Topal´ın ‘limon sarısı´ polemiği
Özdağ ve Topal´ın ‘limon sarısı´ polemiği
Hatay Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı öncesinde AKP Hatay il teşkilatını ziyaret eden Serkan Topal ile heyetiyle Hatay´a girişine izin verilmeyerek Erzin´de bekletilen Ümit Özdağ arasında sosyal medya hesapları üzerinden ´limon sarısı´ polemiği yaşandı.
"Suriyeli seçmen sayısı arttı"
"Suriyeli seçmen sayısı arttı"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ilde Suriyeli seçmen sayısının arttığını ifade etti.
TÜİK sepeti´nin gizlenmesine soru önergesi
TÜİK sepeti´nin gizlenmesine soru önergesi
Hatay Milletvekili ve TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay Mengüllüoğlu, TÜİK´in Mayıs 2022 TÜFE verilerinde "Madde Sepeti ve Ortalama Madde Fiyatları” listesinin yayımlanmamasını. soru önergesiyle Meclis´e taşıdı.
İstanbul Sözleşmesi´nden çekilme
İstanbul Sözleşmesi´nden çekilme
Vatan Partisi Öncü Kadın Hatay İl Başkanı Serap Zehal, Türkiye´nin İstanbul Sözleşmenin TBMM´de kabul edildiğini anımsattı ve sözleşmesinden çekilme kararının da yine TBMM´de alanabileceğini ifade ederek, "Meclis, Danıştay Kararını beklemeden İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı alması gerekir" dedi. Zelal, VP olarak İstanbul Sözleşmesini desteklemediklerini belirtti.
Güzelmansur, ´projelerin tamamlanmasını ´istedi
Güzelmansur, ´projelerin tamamlanmasını ´istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM´de düzenlediği basın toplantısında ilin sorunlarını, tamamlanmayan projeleri anlattı.
Babacan, Cumartesi günü İskenderun´da
Babacan, Cumartesi günü İskenderun´da
DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin pazar günü yapılacak genel kuruluna katılmak üzere İskenderun´a gelecek.
Tır kuyruğu sorunu çözüldü
Tır kuyruğu sorunu çözüldü
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi´nin, bakanlıkla yaptığı görüşme sonrası Zeytindalı Gümrük Kapısı´nda 10 kilometreye uzayan tır kuyruğunun bitmesini sağladığı bildirildi.
Hekimlere kanser bilgilendirmesi
Hekimlere kanser bilgilendirmesi
Başkent Üniversitesi Baş Boyun Kanserleri Çalışma Grubu, ikinci toplantısını İskenderun´da yaptı.
"Briket evlerde 10 kişi kalıyor"
"Briket evlerde 10 kişi kalıyor"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Türkiye´nin sığınmacılar için Suriye´de oluşturduğu briket evler projesi ile Avrupa´nın göç politikası ve insanlık dışı yaklaşımları göz önüne serilecek yapımların yapılması gerektiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi