CHP´li 11 büyükşehir belediye başkanından ortak ‘çıkış´
Millet İttifakı mensubu 11 Cumhuriyet Halk Partili büyükşehir belediye başkanı merkezi hükümetten toplu ulaşımda KDV ve ÖTV istinası talep etti, ´uygunsuz teftişler´e karşı olduklarını açıkladı.
Tarih: 27.1.2022 12:55:26

Çevirim içi toplantının ardından Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve 10 Büyükşehir Belediye Başkanı İmzalı, ´11 Büyükşehir Belediye Başkanı Ortak Bildiri metni´ yayınlandı.

Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 50´sini barındıran kentleri yöneten başkanlar, yaptıkları ortak açıklamada, merkezi hükümetten toplu ulaşımda KDV ve ÖTV istinası talep ettiklerini açıkladı.

Meclisten onaylanarak geçen 2022 yılı bütçelerinin, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmalardan kaynaklı yaşanan ekonomik belirsizlik ortamında ‘geçersiz bütçeye´ dönüştüğünü vurgulayan başkanlar, hem belediyelerin hem de diğer kamu kurumlarının ‘yeni bütçe´ yapmaya ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak´ın imzasını taşıyan ortak bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye nüfusunun yarıya yakınını barındıran 11 kentin yöneticileri olarak, geçtiğimiz 2021 yılının Kasım ayında, bütçelerimizi belediye meclislerinde oylamaya sunduk. Meclisten onaylanarak geçen bütçelerimiz, döviz kurlarındaki aşırı dalgalanmalardan kaynaklı yaşanan ekonomik belirsizlik ortamında ‘geçersiz bütçeye´ dönüşmüştür. Bu, ‘belirsizlik ve ön görülemezlik´ ortamından, Büyükşehir Belediyelerimiz kadar, bütün yerel yönetimler ve hatta kamu kurumları ciddi anlamda olumsuz etkilenmektedir. Bu kapsamda hem belediyelerimizin hem de diğer kamu kurumlarının ‘yeni bütçe´ yapmaya ihtiyaç duydukları, önümüzde duran bir gerçektir.

“Yerel yönetimleri desteklemeye davet ediyoruz”

Belediyelerimiz, vatandaşa sundukları hizmetleri aksatmama konusunda, çok ciddi mücadeleler vermektedir. Verilen hizmetlerin, devam eden ve devreye alınması planlanan projelerin sürdürülebilir hale dönüştürülmesi hususunda, hükümet yetkililerini Türkiye´deki bu ekonomik zorluklar sırasında, yerel yönetimleri desteklemeye davet ediyoruz. Mazot, elektrik, doğalgaz, un ve benzeri gibi maliyetlerin etkisiyle, tüm Türkiye´deki belediyeler, hizmetleri devam ettirme noktasında oldukça zorlanmaktadır. Kentlerimiz için hayati öneme sahip hizmetlerle ilgili ihaleler dahi yapılamayacak noktaya gelmiştir. Bu durum, ihalelere katılan firmaları da zora düşürmektedir.

“Tüm yerel yönetimler için önemli”

Bu kapsamda, merkezi hükümetten beklentimiz ve talebimiz; yerel yönetimlere yönelik bazı vergi indirimlerine gidilmesi ve hayati öneme sahip konularda sübvansiyon desteği verilmesidir. Örneğin; toplu ulaşımda, KDV ve ÖTV istisnası getirilmelidir. Artan enerji maliyetlerini, özellikle raylı sistemler, elektrik ve su gibi giderlerini düşürecek bazı vergi indirimlerine gidilmelidir. Bu ve benzeri seçeneklerin düşünülmesi, Türkiye´deki bütün yerel yönetimler için önemli olacaktır. Bu sayede, ekonomik sıkıntılar altında ezilen vatandaşlarımızın da bir nebze olsun rahatlaması sağlanacaktır. Zira devletin her kurumunun yapacağı hizmet ya da hizmetler, vatandaşlarımız içindir. Tüm kamu kurumlarımızın varlık nedeni, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve ülkemizi ziyaret eden turistlere hizmettir.

“Uygunsuz teftişlere karşıyız”

Hiçbir belediyemiz, daha önce de ifade ettiğimiz gibi, hukuki sistemde, hukuki zeminde teftişten veya denetimden çekinmemektedir. Hiçbir belediyemiz, usulüne uygun her türlü teftiş ve denetime tabi olmaktan asla rahatsızlık duymaz. Ama yapılan bir kısım manipülasyonlar veya uydurma gündemler üzerinden yaklaşımlarla, uygunsuz teftişlere de karşı olduğumuzu vurgulamak zorundayız. Belediyelerimiz ‘özelinde´ gösterilen bu ‘teftiş hassasiyetinin´, eski belediye yönetimleri hakkında yapılan şikâyetlerde de gösterilmesini bekliyoruz ve bunu kamu adına talep ediyoruz. Biz, 11 büyükşehrin yöneticileri, her zaman olduğu gibi, yaşanan bütün sıkıntılara, zorluklara ve engellemelere rağmen, bu kara kışta da vatandaşlarımızın yanında olacağız. Sosyal belediyecilik yapmaya, kararlılıkla, sonuna kadar devam edeceğiz.”
Kaynak:

“Toplu taşımaya zam kaçınılmaz oldu”
“Toplu taşımaya zam kaçınılmaz oldu”
Millet ittifakının 11 büyükşehir belediye başkanının ortak açıklamasından: Daha önce defalarca talep ettiğimiz, toplu taşımada kullanılan akaryakıttan en azından ÖTV alınmasın önerimiz de merkezi idare tarafından duymazdan gelinmiştir.
Askeri törenle uğurlandı
Askeri törenle uğurlandı
İdlip´te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Şehit Piyade Uzman Çavuş Emre Ceylan (28) için Hatay Havalimanı´nda uğurlama töreni düzenlendi.
Soylu´dan sınırda denetim
Soylu´dan sınırda denetim
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Akıllı Sınır Güvenliği ve Aydınlatma Sistemi´ni yerinde inceledi.
Soylu güvenlik toplantısı için Hatay´da
Soylu güvenlik toplantısı için Hatay´da
Hatay Güvenlik toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´nun başkanlığında yapıldı.
Bölge valilerinden Suriye değerlendirmesi
Bölge valilerinden Suriye değerlendirmesi
Suriye´ye sınırı olan illerin valileri periyodik değerlendirme toplantını video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirdi.
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Hatay´da
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Hatay´da
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz´in hidrokarbon zenginlikleri ve stratejik öneminin Türkiye ile ortak hareket edilmesinin gerekliliğini getirdiğini belirtti.
´Barış güvercinleri´ ile Fevzi Sert anıldı
´Barış güvercinleri´ ile Fevzi Sert anıldı
Ankara Garı katliamında hayatını kaybedenler İskenderun´da anıldı. Hayatını kaybeden 103 kişi arasında İskenderun TCDD çalışanı 45 yaşındaki Fevzi Sert de bulunuyordu.
Hatay´dan 6 hakim ve savcının yeri değişti
Hatay´dan 6 hakim ve savcının yeri değişti
Hakimler ve Savcılar Kurulu kararnamesiyle, Hatay´dan 6 hakim ve savcının görev yeri değişti, Hatay´a da 5 yeni hakim ve savcı adaması yapıldı.
Afrin´e füzeli saldırı
Afrin´e füzeli saldırı
Suriye´nin Afrin kentine düzenlenen 5 füzeli saldırıda, 7 kişi yaralandı.
İçişleri Bakanı Soylu´dan Afrin´de inceleme
İçişleri Bakanı Soylu´dan Afrin´de inceleme
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TSK ve ÖSO´nun kontrolü altında bulunan Suriye´nin Afrin bölgesinde bazı ziyarette bulundu, inceleme yaptı.
Parlar: Nutuk´u sakıncalı bulan anlayış, sakıncalıdır
Parlar: Nutuk´u sakıncalı bulan anlayış, sakıncalıdır
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Dr. Hasan Ramiz Parlar, Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Nutuk´ eserinin öğrencilere dağıtılmasını ´uygun´ bulmayan ilçe milli eğitim müdürünün, Türkiye Cumhuriyeti için sakıncalı olduğunu vurguladı.
Afrin´de bomba operasyonu
Afrin´de bomba operasyonu
Hatay Valiliği, terör örgütü tarafından Afrin´de yapılacak eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan bomba düzeneğinin ele geçirildiğini açıkladı.
Suriye Görev Gücü ´değerlendirdi´
Suriye Görev Gücü ´değerlendirdi´
Suriye Görev Gücü Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı, İskenderun´da yapıldı.
Suriye Görev Gücü toplantısı
Suriye Görev Gücü toplantısı
Suriye Görev Gücü Koordinasyon Toplantısı, Kilis´te yapıldı.
9´u Hatay´da 766 maden sahasıyla ilgili mahkeme kararı bozuldu
9´u Hatay´da 766 maden sahasıyla ilgili mahkeme kararı bozuldu
Maden sahalarıyla ilgili yargılama yolu yeniden açıldı. Danıştay, aralarında Hatay´da 9 alandan 2´si Arsuz´daki maden sahasını da içeren 766 maden sahası ile ilgili davanın incelenmeksizin reddine karar veren Ankara 4. İdare Mahkemesi´nin kararını bozdu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi