Çiftçilerden ´Dünya Çiftçiler Günü´ açıklaması
Dünya Çiftçiler Günü kapsamında Samandağ Ziraat Odası Başkanlığı öncülüğünde 500 çiftçi Samandağ´da Cumhuriyet Meydanında basın toplantısı düzenledi.
Tarih: 18.5.2022 17:11:17

Samandağ/SES

Basın toplantısında konuşan Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, toplanmalarının amacının siyasi ya da kavga etme amaçlı olmadığını ifade etti. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu´nun (İFAP) kurulduğu gün olan 14 Mayıs´ın 1984 yılında Dünya Çiftçiler Günü olarak ilan edildiğini anlatan Kamacı, "O günden bugüne kadar her yıl ürettiğinin karşılığını, emeklerinin karşılığını alabilen, çiftçi olmaktan dolayı mutlu olan ülkelerde coşku ile kutlanır. Ülkemiz de (İFAP) kuruluşuna üye olan ülkelerden birisi olmasına rağmen, 14 Mayıs Çiftçiler Günü kutlamalarına yönelik ilgili kurum, kuruluşların basın açıklamaları haricinde çiftçilerin çoğu bir günlerinin olduğunu anlayabilmiş kavrayabilmiş değildir. Belki de kabullenmiş değillerdir. Bir insanın en özel gününü dahi kutlayabilmesi için mutlu ve umutlu olması veya yaşadığımız kapital düzende en azından cebinde harçlığının olmasına bağlı. Çiftçi mutsuz, umutsuz bir halde yaşadığı günler ile yarınından endişe eder durumdan kurtulamadı. Borç batağından bir türlü kurtulamamakla birlikte, ailesine ve çocuklarına karşı olan görevlerini yerine getiremez hale düşmüş, gururu incinmiş kolu kanadı kırılmış hale gelmiştir" değerlendirmesini yaptı. Ülkedeki çiftçinin bor sarmalında bulunduğunu belirten Kamlacı, sorunun çözümü için sıraladığı 11 madde arasında, "Tarımsal üretimin planlı hale getirilmesini; Gayri safi milli hasılanın yüzde 1´e tekabül eden kaynağın anayasada belirtildiği gibi çiftçi ve tarıma aktarılmasını; tarımsal ürünlere göre katma değer sağlayacak yatırımların yapılması yönünde planlar yapılmasını; Temel gıda ihtiyacının milli üretim ile karşılanması ve ulusal güvenlik kapsamına almak sureti sübvanse edilerek sürdürülebilir hale getirilmesini" de sıraladı.
Kaynak:

9 ilçede elektrik kesintisi
9 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Dörtyol, Antakya, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Kumlu, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
"Demir yumruk" sürüyor
"Demir yumruk" sürüyor
Ankara merkezli ve aralarında Hatay´ın da bulunduğu 29 ilde eş zamanlı başlatılan "Demir Yumruk Operasyonu" devam ediyor.
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
İçmesuyuna zam önerisine ´ret´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) Genel Kurulu, 2022 yılı ücret tarifesi konusunu görüşmek üzere 3. kez toplandı.
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Meclis, hibe için Savaş´a yetki verdi
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi bu ay ikinci kez yaptığı olağanüstü toplantıda, Dörtyol İçme Suyu Şebekesi İnşaatı´nda kullanılacak ve finansmanı Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından karşılanacak 11 milyon 500 bin avroluk hibe için HBB Başkanı Lütfü Savaş´ imza yetkisi verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
AB direktörünün vali ziyareti
AB direktörünün vali ziyareti
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (DG ECHO) Avrupa-Doğu Ortaklığı ve Orta Doğu Direktörü Andreas Papaconstantinou, beraberindeki heyetle Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
´Özdağ yasağı´ söyleşi engelledi
Atatürkçü Düşünce Derneği İskenderun Şubesinin (ADD) cumartesi günü yapmayı planladığı "Kabotaj Bayramı ve Türk denizciliği" adlı söyleşiye, Hatay Valiliği tarafından izin verilmedi.
Kurban satış yeri Modernevler´de
Kurban satış yeri Modernevler´de
İskenderun Kurban Hizmetleri komisyonu, Kurban Bayramı´nda dini ibadet maksadıyla kurban kesmek isteyen vatandaşların, kurbanlarını dini hükümler, sağlık şartları, çevre güvenliği ve temizliğine uygun olarak kesebilmelerini sağlamak amacıyla kurban satılacak ve kesilecek yerleri belirledi, kesim yapacak kişilerle ilgili karar aldı.
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
6 genç Erasmus´la Burgaristan´da
Erasmus+ Projesi kapsamında Belen´den Bulgaristan´ın Plovdiv kentine giden 6 genç, Belen Kaymakamlığının da ortak olduğu "Together Against Discrimination" adlı gençlik değişimi projesine katıldı.
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
Kuyumcu hırsızlığı ´aydınlatıldı´
İskenderun´da bir kuyumcudan çalınan 140 bin lira değerindeki altının şüphelisi belirlendi, Belen ve Kırıkhan´daki aramalarda 1 adet bilezik, 9.790 Türk Lirası, 4.225 Euro, 1.727 dolar, 5 adet captagon ve 2 gram esrar ele geçirildi.
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da kaçakçılık operasyonu
Payas ve Antakya´da polisin yaptığı çalışamlarda gümrük kaçağı cep telefonu ve sigara ele geçirildi.
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Valinin onuruna Ankara´da yemek
Hatay Vakfı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın onuruna Ankara´da yemek düzenledi.
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
Okul girişini ´sanat sokağına´ çevirme çabası
İskenderun´da eğitim veren Oruç Reis İlkokulunun bazı öğretmenleri tatilde okul duvarını boyamaya başladı.
Kursiyer kadınların sergisi
Kursiyer kadınların sergisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (HATMEK) kursiyerleri yaptıkları eserleri sergilemeyi sürdürüyor.
"Demir yumruk" operasyonu
"Demir yumruk" operasyonu
E. Evcil, İskenderun´da gözaltına alındı
Hedefleri kayısıda markalaşma
Hedefleri kayısıda markalaşma
Kurtbağı 8. Kayısı Festivali buluşturdu
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi