Çiftlik balıkçılığına ‘hayır´ dediler
Balık üretme ve yetiştirme çiftliği faaliyetleri yürüten Samsun merkezli Sürsan Su Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.´nin Arsuz´da satın aldığı Ceyhan Balıkçılık´a ait balık çiftliğinde alan ve kapasite artış kararı ÇED aşamasında.
Tarih: 12.10.2018 12:18:45

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz´a bağlı Karaağaç Mahallesi Mevkii Açıkları mevkiinde Sürsan Su Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Kültür Balıkçılığı Alan Değişikliği, Alan Artışı Ve Kapasite Artışı projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci kapsamında halkın bilgilendirilmesi toplantısı Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Muhittin Taşkın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda deniz kirliliği, deniz ekosistemi yönüyle sakıncalarının yanı sıra balık çiftliğinde kullanılacak balık yeminin GDO açısından incelenip incelenemeyeceğini tartışmaya açan katılımcılar, mevcut tesislerin kapatılmasını isterken kapasitesinin katlanmasını onaylamadıklarını vurguladı, “geri dönüşü olmayan kirlilik körfezin sonunu getirir” denildi.

Muhtarlar da yatırıma ‘tepkili´

Yatırımcı firma adına yapılan sunumun ardından ilk konuşmayı yapan İskenderun´a bağlı Büyükdere Mahallesi Muhtarı Hüseyin Cirdi, varolan tesislerden rahatsızlığı dile getirdi, sahilde halen gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen Roma dönemi kalıntılarına dikkat çekti.

“İsteseydik bütün site ve köy sakinlerini buraya yığardık” diyen Cirdi, tüm mahalleyi temsilen tesise, kapasite artışına karşı çıktıklarını aktardı. Cirdi, şunları kaydetti: “10 tane işçiyle bir kaç kişi burada istihdam sağlayacak kendine. Bu kadar site, bu kadar köylü olumsuz etkilenecek. Balıkçılık da yapılamayacak. Yemin yaratacağı kirlilik balıklara zarar verecek, sahili kullanmayı da engelleyecek. Ama halkı dinlemezlerse kurumlara görüşlerimizi sunacağız.”
Arpaderesi Muhtarı Ayhan Kuş da muhtarlık sorumluluk alanında 8 sitenin bulunduğunu hem site sakinleri, hem mahalle olarak yatırımın zararlarından dolayı projeyi onaylamadıklarını ifade ederken, Karahüseyinli Mahallesi Muhtarı Yusuf Uzunoğlu da diğer iki muhtarla aynı görüşü paylaştığını kaydetti.

2 belediye adına ‘olumsuz görüş´
Yöre sakinleri adına yapılan konuşmalarda denizin kullanımını engelleyeceği vurgulanan, bölgede yerleşim bölgelerine yakın noktanın seçilmesini, “Mevcutların yem atıkları ve balık dışkısından rahatsızken, kaldırılması için uğraşırken büyütülmesi kötülüktür” şeklinde eleştiren konuşmaların ardından ´yüzme mesafesinde yerleşim bölgelerine yakın´ bir noktada yatırıma, Arsuz Belediyesi Çevre Müdürü Şerif Akçalı ile İskenderun Belediyesi Çevre Müdürü Fevzi Özkan da ´olumsuz görüş´ bildirdi. Akçalı, bölgede turizm açısından ciddi zararlar oluşabileceği endişesini dile getirdi. Fevzi Özkan ile firma yetkilileri arasında 3 bin ton üretim kapasitesi ile üretimde ortaya çıkacak balık dışkısı tartışması yaşandı. Firma yetkilisi günlük 800 kilo dışkı iddiasında bulunurken, Özkan verileri değerlendirerek günlük balık dışkısının günde 5 tona ulaşabileceği iddiasında bulundu.

Özkan, balık çiftliklerinde yeni yatırıma kapatılan bölgede yeni yatırımlar için de baskıların sözkonusu olduğunu sözlerine ekleyen Özkan, “Hem yer değişikliği, hem kapasite artışı isteniyor. Bir nevi yeni bir balık çiftliği açmak demektir. Bu, Körfez´in sonunu getirir. Hem kendi adıma hem kurumum adına bu kirliliğin geri dönüşü olmayan bir kirlilik yaratacağı için karşıyız. Bununla bakanlığın arkasından dolanılıyor” diye konuştu.

Oktay Demirkan´dan sorular
İskenderun Çevre Koruma Derneği adına Oktay Demirkan ise şu soruları yöneltti: “Yavru balık nereden temin edilecek? Özel yemle besliyoruz diyorsunuz; bu özel yemlerin içeriğinde GDO´lu bitkilerin bulunduğunu her yerde görüyoruz. Sizin özel yem dediğiniz yem nerelerden temin ediliyor? GDO açısından inceleniyor mu? Alan ve kapasite artışı sözkonusu. Yeni balık çiftliklerine izin verilmiyor. Siz yeni bir balık çiftliğine izin verilmediği için bu balık çiftliğini alarak bunu genişletmek istediniz. Oysa bakanlık tebliğlerinde Kale köyünden Samandağ´a kadar olan alan da da bu yapılabilirdi. O zaman halk daha az zarar görebilirdi. Sanıyorum ekonomik kaygılarla şehre daha yakın bir yer seçilmiş. Ama halkın da tepkisini şimdiden görebiliyorum.”

GDO üretici firmanın da tüketicinin de sorunu
Yatırımcı firma adına yapılan bilgilendirmede ise yavru balıkların şirketin Bodrum´daki tesisteki kuluçkahaneden getirileceği ifade edilirken, hamsi unu ve balığı ile hazırlanmış yem verileceğini, bileşiminde soya küspesi olacağını kaydetti. Firma yetkilisi, “Biz Adana´da GDO´suz soya üreten bir firmadan alım yapıyoruz. Mümkün olduğunca GDO´suz ürün kullanmaya çalışıyoruz. Ama takdir edersiniz ki, şu anda Türkiye´de gidin marketlerde bütün ürünlerde krakerler de dahil hepsinde GDO var. İşin açıkçası çok fazla yapacak bir şey yok” şeklinde konuştu.

Tek olumlu görüş Dr. Demirci´den
İskenderun ve Arsuz sınırlarında 3 mahalle ve yazlık siteleri etkileyecek balık çiftliği projesine karşı yöre sakinleri ‘uygulanmamalı´ tepkisi koyarken, tek olumlu görüşü İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Aydın Demirci dile getirdi. Hatırlanacağı gibi Dr. Demirci, İSTE tarafından kentin dinamikleri kurumlarıyla ortaklıkla hayata geçirilmesi hedeflenen İskenderun denizel ekosisteminin bütünsel olarak değerlendirilmesi projesinin çalışma ekibi arasında yeralıyordu. “Geçerken duydum, toplantıya katıldım” diyen Dr. Demirci, türkiye4nin balık üretimine ihtiyacı olduğunu, 200 bin top kültür balıkçılığı kapasitesinin Bodrum´dan karşılandığını belirtti. “2. konutlar ne zaman turizm oldu?” diye soran Dr. Demirci, hedeflenen 3 bin ton balık üretim kapasitenin İskenderun Körfezi için küçük bir oranı oluşturacağını savundu.
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi