"Çınarın gölgesi Kılıçdaroğlu´nun üzerinde"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kuruluşunun 96. yılını dün törenlerle kutladı.
Tarih: 10.9.2019 10:56:26

Akın Bodur/İskenderun

 CHP´nin kuruluş yıl dönümü kapsamında İskenderun, Arsuz ve Antakya´da Atatürk Anıtına çelenk sunulup, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal marşı okundu.
İskenderun Atatürk Anıtında düzenlenen törende konuşan CHP ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu, Kemal Kılıçdaroğlu´na yönelik yapılan yumurtalı protestoyu anımsatarak, saldırıyı düzenleyen anlayışı ´örümcek kafalılar´ olarak niteledi. CHP´nin 96. kuruluş yılının kutlandığını anımsatıp, partisini bir çınara benzetten Mansuroğlu, "Bu çınarın gölgesi partimizin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun üzerindedir. Kimsenin bir şey yapmaya gücü yetmez" dedi.

Parti içinden gelen yaklaşımları eleştirdi
CHP´nin temellerinin 19 mayıs 1919´da ´aydınlanma yürüyüşü´ ile atıldığını ve daha sonra Mustafa Kemal Atatürk´ün liderliğinde yürütülen Kurtuluş savaşı ile gelişip, olgunlaştığını anlatan Mansuroğlu, şöyle konuştu: "Tüzüğümüzün 1. maddesinde yazılı olan ´Cumhuriyet halk partisi, Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti´nin ve Kuva-yi Milliye´nin devamı olarak 9 Eylül 1923 tarihinde kabul edilen parti tüzüğü ile kurulmuştur´ şeklini aldı. Cumhuriyet´in devrimci ve gelişmeci özüne, demokratik, laik sosyal hukuk devleti ruhuna sahip olan partimizin içinden ´6 ok´u değiştirmek isteyen talihsiz, bilinçsiz zavallı sesler geliyor. Bunları dikkat ve ibretle izliyoruz. Mustafa Kemal Atatürk´ün birinci eseri Cumhuriyet´ kadar önem verdiği ikinci eseri olan CHP ve onun ödünsüz sağlıklı ve devrimci üyeleri, bağımsız, anti-emperyalist kararlı bir ruha sahiptir" dedi.

"CHP´yi başkalaştırmak isteyenler var"
CHP ilçe başkanı Mansuroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kurtuluş Savaşı ile yoğrulan direnişçi, devrimcilerden öden vermeyen, bükülmez ve teslim alınamayan, başkalaştırılamayan sağa çekilemeyecek olan CHP ve CHP´liler içeriden ve dışarıdan yapılacak başkalaştırma ve dönüştürme sapkınlığını püskürtecek güçtedir. CHP ailesinin bu niteliklere sahip başı dik, altı oka sahip çıkma kararlılığındaki üyeleri olarak Mustafa Kemal´in takipçisi ve neferleri olmaktan gurur duyuyoruz. Aksini düşünenlerin kendilerinin CHP´liliklerini sorgulamaları gerekir."
İskenderun Belediyesi eski Başkanı Yusuf Civelek, Arsuz Belediyesi eski Başkanı Nazım Culha, partinin yöneticileri, belediye meclisinin bazı üyeleri, kadın ve gençlik kolları üyelerinin katıldığı törende konuşan Mansuroğlu, muharrem ayını kutladı, şehitleri anıp, aileleri ve millete başsağlığı dileyerek, "Onlar toprağın altında değil, gönlümüzde yaşamaya devam ediyorlar" değerlendirmesini yaptı. Mansuroğlu, partisinin İstanbul İl başkanı canan Kaftancıoğlu´nun yıllar önce sosyal paylaşım sitesinden yaptığı bir paylaşım nedeniyle 9.6 yıl hapis cezası almasını eleştiren Mansuroğlu, cezanın arkasında iktidar partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kaybetmesinin bulunduğunu savundu.
Kaynak:

Kurum kreşi ´millet bahçesi´ oldu
Kurum kreşi ´millet bahçesi´ oldu
Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Suzan Şahin, 22 bin personeli bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın Atatürk Kültür Merkezi alanındaki kurum kreşinin ´millet bahçesine dönüştürülmesini´ önergeyle parlamentoya taşıdı.
“Politikaları ilerlemeyi engelliyor”
“Politikaları ilerlemeyi engelliyor”
Şahin; AKP´yi uluslararası şartlara uymaya çağırdı
VP´den Diyarbakır kampanyası
VP´den Diyarbakır kampanyası
Vatan Partisi Hatay il örgütü çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ve 15 gündür Diyarbakır HDP il binası önünde oturma eyleme yapan Diyarbakırlı annelere destek için imza kampanyası başlattı.
"Hatay´da CHP kazandı diyemiyorum"
"Hatay´da CHP kazandı diyemiyorum"
31 Mart yerel seçimleri ve partisinin İstanbul´da büyükşehir belediye başkanlığını kaybetmesinden sonra hükümetin yaptığı icraatların seçime bağlanmasını algı operasyonu olarak niteleyen ve eleştiren AKP Hatay İl Başkanı Yeloğlu, "Neymiş İstanbul ve Ankara´yı kaybetmişiz, olabilir. Çok şükür ki hem Ankara´da hem de İstanbul´da meclis çoğunluğu elimizde. Ben Hatay´ı iki dönemdir CHP kazandı diyemiyorum. AK Parti kaybetmiş oluyor" açıklanmasında bulundu.
Müteahhitin takibe düşen kredisi yüzde 2.348 arttı
Müteahhitin takibe düşen kredisi yüzde 2.348 arttı
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, inşaat sektöründe döviz kurundaki dalgalanmanın faizler üzerinde yarattığı artış nedeniyle konut satışlarının hızla düştüğü, sektörde yer alan müteahhitlerin de borçlarını ödemekte zorlandığını belirterek, yaşanan ekonomik kriz ve daralmanın konut satışlarını azaltırken, sektörde bulunan birçok firmanın kapanma eşiğine geldiği ve buna bağlı olarak işsizlik oranlarının da hızla arttığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
´Toplumsal cinsiyet eşitliği´ Meclis´te
´Toplumsal cinsiyet eşitliği´ Meclis´te
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 10 Eylül 2013´de MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü´nün, resmi internet sitesinden ´toplumsal cinsiyet eşitliği´ hedefinin ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinden ‘toplumsal cinsiyet eşitliği´ ibaresinin kaldırılmasını soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
SP heyetinin Reyhanlı Belediyesi ziyareti
SP heyetinin Reyhanlı Belediyesi ziyareti
Saadet Partisi (SP) Hatay heyeti, 31 Mart seçimleriyle göreve gelen Reyhanlı Belediye Başkanı AKP´li Mehmet Hacıoğlu´nu ziyaret ederek, hayırlı olsun dileğinde bulundu.
"Okunan şiir yasak mı?"
"Okunan şiir yasak mı?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin CHP´li Kaftancıoğlu´nun okuduğu şiiri Meclis´e taşıdı.
"Şiddetin veri tabanı oluşturulmalı"
"Şiddetin veri tabanı oluşturulmalı"
Şahin, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını istedi
AKP´nin muhtarlarla istişare toplantısı
AKP´nin muhtarlarla istişare toplantısı
Antakya Belediyesi, kentteki muhtarlarla istişare toplantısı düzenledi.
Komisyonun Belarus´a resmi gezisi
Komisyonun Belarus´a resmi gezisi
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ve komisyon üyelerinin bulunduğu heyette resmi bir görüşme için Belarus´a giden Hatay Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Mehmet Güzelmansur, resmi ziyaretle ilgili değerlendirmede bulundu.
AKP´de kongre süreci
AKP´de kongre süreci
Kongre sürecini Ekim ayında başlatacak olan AKP, kongrelerini Ocak ayında yapmaya başlayacak ve Nisan ayında tüm kongreleri tamamlayarak, il kongresine gidecek. AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, "Bu süre içerisinde bizler de çalışmalara devam edeceğiz. Bizim esas maratonumuz aslında şimdi başlıyor" değerlendirmesini yaptı.
Milletvekiline DSİ bilgilendirmesi
Milletvekiline DSİ bilgilendirmesi
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, geçtiğimiz günlerde önergeyle parlamentoya taşıdığı Erzin yöresine gölet yapımı projesi üzerinde çalışmaları sürdürüyor.
"KYK borç faizi silinecek mi?"
"KYK borç faizi silinecek mi?"
Ödenemeyen borçlar parlamentoya taşındı.
Narenciyeye taban fiyat istendi
Narenciyeye taban fiyat istendi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, narenciyeye taban fiyat istedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi