"Çocuk bakanlığı kurulsun"
İskenderun Kadın Platformu, çocuklara yönelik istismarın önlenmesi için aralarında ´Çocuk bakanlığı´nın kurulmasının da bulunduğu önerilerde bulundu.
Tarih: 12.1.2019 10:04:02

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Kadın Platformu ve Hatay Barosu, babası tarafından öldürüldüğü öne sürülen M.Y. davasını takip edeceklerini açıkladı.

İskenderun´da babası tarafından öldürülen altı yaşındaki Mertcan davasını takip edeceklerini de belirten İskenderun Kadın Platformu üyeleri dün düzenlediği basın toplantısında, "Şehrimizde babasının şiddeti sonucu katledilen küçük Mertcan´nın tarifi imkansız acılarla yaşam hakkını elinden alan şüphelinin cezalandırılması için dün olduğu gibi bugün de davanın takipçisi olacağımızı, kadına ve çocuğu yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin karşısında omuz omuza mücadale edeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz" açıklamasını yaptı.
Eğitim Sen İskenderun şubesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İskenderun Kadın Platformu dönem sözcüsü Mehtap Sert, "Kadına ve çocuğa her türlü şiddetin gündelik pratikler, kültürel kodlar, devlet politikaları ve ataerkil sistemin tüm mekanizmaları aracılığıyla hergün yeniden üretilerek pekiştirildiği bir ülkede kadının, çocuğun ve tüm ötekilerin yaşama hakkını savunmak adına dün olduğu gibi bugünde şiddetin karşısındayız. Son günlerde peş peşe yaşanan, çocuklara yönelik şiddet, istismar olayları şiddete çözüm üretmek yerine suni gündemlerle idam ve hadım tartışmasına döndürülmektedir. Doğal olarak çözün üretmeyen tartışmalar hergün yeni bir şiddete maruz kalmış çocuk haberi almamıza neden olmaktadır" dedi.

Sorumluluk sosyal medya tepkisiyle bitirilemez
Şair Şükrü Erbaş´ın, “Yaşama nişanımız çocuklar/Hangi evde doğarlarsa doğsunlar/Bizim evimizde ölüyorlar…" dizelerini okuyan İskenderun Kadın Platformu dönem sözcüsü Sert, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Durum bu kadar acı ve acı hepimize bu kadar yakın. Bu acıya maruz kalmamak için ne yapıyoruz, ne yapmalıyız? Bu soruların cevabı tüm ülke olarak hepimizin sorumluluğundadır. Ve bu sorumluluk sosyal medyada paylaşımlarda bulunarak, bitirilebilecek bir sorumluluk değildir. Bu şekilde anlık tepkilerle sonlandırılabilecek kadar basit bir sorun da değildir. Uzun vadeli eğitim programları, suç ile mücadele politikaları, çocuk koruma politikaları üzerine düşünmek yerine, sadece idam ve kimyasal hadım meselesini ortaya atıp tüm sorunu bunların çözeceğini sanıp çocuk koruma meselesinin kendisini unutmak, toplumu bir çıkmaza sürüklemekten başka bir şey değildir. Çocuklara karşı işlenen suç ne olursa olsun suçlu elbette en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ancak bu güne kadar sadece suçlunun en ağır şekilde cezalandırılması üzerinden yapılan toplumsal arayışın çözüm getirmediği, bilakis çocuğu bir kez daha mağdur ettiği görülmelidir. Ülkemizin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocukların korunmasına dair diğer Uluslararası düzenlemeler, anayasamız, Çocuk Koruma Kanunu ve Çocuk Hakları Alanında çalışan uzmanlar öncelikle çocuğun korunmasına vurgu yapmaktadır. Bu bakış açısıyla ortaya çıkarılan bilimsel çalışmalar referans alınmaksızın konunun sadece idam ve hadım üzerinden tartışılarak çözümün sadece bunlar olarak değerlendirilmesi çocuklarımızı korumayacaktır. Ülkemizde idamın tek başına suçu önlemediği, tecrübeyle sabittir. O zaman, çocuk istismarının önlenmesi için tartışılması gereken en önemli konu toplumsal düzeyde nelerin yapılması gerektiğidir."

Kadınlardan bağımsız "Çocuk Bakanlığı" önerisi
Platform sözcüsü Mert, "Çocuk istismarı ile ilgili mevcut ceza kanunu düzenlemesini değiştirecek isek bunu bir tepki yasası olarak değil, bu konuda yapılmış çalışmaları tartışarak, daha önce bilimsel düzeyde tartışanların birikiminin değerlendirilmesine olanak sağlayarak ortaya çıkarmalıyız. Tarafı olduğumuz BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, uluslararası hukuk ve iç hukukta anayasa ve yasalar devlete, ´çocukların korunması ve sağlıklı gelişmelerini sağlama yükümlülüğü getirmektedir.´ Acil olarak, çocuğun Uluslararası sözleşmeler, anayasa ve yasalardan kaynaklı haklarını kullanabilmesini güvence altına alın. Bağımsız bir Çocuk Bakanlığı kurun. Çocukları ailede, okulda, sokakta olumsuzluklardan koruyacak önlemleri alın ve uygulayın. İstismar suçu işlemiş derneklerin, kurumların, yurtların ve ailelerin hukuktan kaçmasının önüne geçin. İskenderun Kadın Platformu olarak, bir kez daha; çocukları koruma yükümlülüğü bulunan devleti acil önlemler almaya ve toplumun çocukları koruması için göreve çağırıyoruz. Türkiye, Çocuk Hakları içerikli çok sayıda uluslararası sözleşme ve protokole imza atarak çocuk haklarını koruma ve geliştirme iradesini sürdürmüştür. Geçen hafta İskenderun´da Mertcan Y. adlı çocuk babasının şiddetine uğrayarak yaşamını yitirmiştir. Birkaç yıl önce anne ve babasının boşandığı Mertcan´nın velayeti daha önce uyuşturucu ve hırsızlık nedeniyle çok sayıda sabıkası bulunan babasına verilmiştir. Koruyamadığımız anne tehditler nedeniyle çocukların velayetini babaya vermek zorunda kalmıştır. İradi bir karar olsa bile bunun toplumun şiddet eğiliminden, özellikle kadına yönelik şiddetten bağımsız düşünülmemesi gerekirken bir takım medya tarafından gönüllü bıraktığına dair haberler yapılmıştır. Benzer bir durumda Samandağ´ında medya tarafından gerçek dışı haberleri yapılan ve bugün (dün) defnedilecek Buket Yıldız´ın da yanındayız. Şehrimizde babasının şiddeti sonucu katledilen küçük Mertcan´nın tarifi imkansız acılarla yaşam hakkını elinden alan şüphelinin cezalandırılması için dün olduğu gibi bugünde davanın takipçisi olacağımızı, kadına ve çocuğu yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin karşısında omuz omuza mücadale edeceğiz."

Baro: Davayı takip edeceğiz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "İskenderun´da babası tarafından öldürülen küçük M.Y.´nin davasının yakından takipçisi olacağız. Ancak ne yazık ki yaşanan tüm olumsuz örneklere karşın Türkiye´de bütüncül, kapsamlı ve tüm kurumların etkin entegre olduğu bir çocuk koruma politikası bulunmuyor. Kadına/çocuğa yönelik şiddet yeryüzünden sökülüp atılıncaya kadar elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çocuk bakanlığı kurulsun
"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
"Ortadoğu´da petrol kadar kan var"
21 Mart Nevruz Bayramı, dün İskenderun´da yakılan Nevruz ateşiyle kutlandı.
Meydanda ´baraj´ polemiği
Meydanda ´baraj´ polemiği
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, 24 Şubat´ta Antakya´da yaptığı mitingte, "Hatay´a 6 baraj ve 3 gölet yaptık. 3 baraj ve 2 gölet daha inşa ediyoruz" yönündeki açıklaması, seçim meydanlarında CHP ve AKP genel başkanlarının polemiğine yol açtı.
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Öğrenciler, dağ ceylanlarını gözlemledi
Antakya´da ortaokul öğrencileri, doğada canlı yaşamını gözlemek üzere Hatay Dağ Ceylanları gözlem istasyonuna gitti.
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
"Bölge, kirli teknoloji merkezine getirilmek isteniyor"
Aralarında İskenderun, Erzin, Antakya ve samandağ çevre koruma derneklerinin de bulunduğu Doğu Akdeniz Çevre dernekleri Platformu (DAÇE), Doğu Akdeniz Bölgesinin, planlanan kirli teknolojilerin merkezi haline getirilmek istendiğini belirtti.
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
Kaymakamdan ´yaşlılar Haftası´ ziyareti
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında kentte faaliyet gösteren özel Beyaz Melek Bakım Merkezi´ni ziyaret etti.
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
147 öğrenciden Çanakkale etkinliği
İskenderun´un Denizciler mahallesindeki Gübretaş Ortaokulu öğrencileri, Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma etkinliği düzenledi.
Karayollarına park açıldı
Karayollarına park açıldı
55 dönümlük park törenle hizmete açıldı
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Tosyalı: Tüm İskenderun´un başkanı olacağım
Cumhur İttifakı´nın AKP´den İskenderun Belediye Başkan adayı Fatih Tosyalı, “31 Mart´tan sonra partimin rozetini çıkarıp tüm İskenderun´un başkanı olacağım” dedi.
“Kazananın arkasında durmalıyız"
“Kazananın arkasında durmalıyız"
Şahutoğlu ve Aslan buluştu
Akçalı´ya taziye evi
Akçalı´ya taziye evi
Arsuz Belediyesi ve iş insanı Edip Büyüktepe işbirliğiyle Akçalı mahallesinde yapımı tamamlanan “Akçalı Cavide Büyüktepe Taziye Evi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Üniversitede kök hücre bağışı
Üniversitede kök hücre bağışı
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Genç Sağlık LiderleriTtopluluğu ve Antakya Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle "Kök bağışı ile yaşam bağışla" konulu adlı panel düzenlendi.
"Gelenekler pek değişmiyor"
"Gelenekler pek değişmiyor"
Kültürel miras haberciliğinin önemli olduğunu belirten ve bu tür habercilikte dikket edilmesi gerekenleri yöredeki gazetecilere anlatan Agos gazetesi çalışanı Uygar Gültekin, her bölgedeki birçok şeyin kültürel miras olduğunu anımsattı.
Destan, 104 yıl önce yazıldı
Destan, 104 yıl önce yazıldı
İskenderun kaymakamı İskender Yönden, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında şehitlikte düzenlenen etkinliğe, gazilerle birlikte otobüsle birlikte gitti.
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği için adalet gerekli"
İskenderun Kadın Platformu, kadının toplumsal cinsiyet eşitliliğinde hak ettiği noktaya ulaşması için erkek adalet değil gerçek adaletin gerçekleşmesi gerektiğini ifade etti.
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Kursiyer kadınlar sertifikalarını aldı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Kadın Kültür ve Gençlik Merkezinde açılan kurslara katılanlar sertifikalarını törenle aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi