"Çocuk bakanlığı kurulsun"
İskenderun Kadın Platformu, çocuklara yönelik istismarın önlenmesi için aralarında ´Çocuk bakanlığı´nın kurulmasının da bulunduğu önerilerde bulundu.
Tarih: 12.1.2019 10:04:02

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun Kadın Platformu ve Hatay Barosu, babası tarafından öldürüldüğü öne sürülen M.Y. davasını takip edeceklerini açıkladı.

İskenderun´da babası tarafından öldürülen altı yaşındaki Mertcan davasını takip edeceklerini de belirten İskenderun Kadın Platformu üyeleri dün düzenlediği basın toplantısında, "Şehrimizde babasının şiddeti sonucu katledilen küçük Mertcan´nın tarifi imkansız acılarla yaşam hakkını elinden alan şüphelinin cezalandırılması için dün olduğu gibi bugün de davanın takipçisi olacağımızı, kadına ve çocuğu yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin karşısında omuz omuza mücadale edeceğimizi kamuoyuna bildiriyoruz" açıklamasını yaptı.
Eğitim Sen İskenderun şubesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İskenderun Kadın Platformu dönem sözcüsü Mehtap Sert, "Kadına ve çocuğa her türlü şiddetin gündelik pratikler, kültürel kodlar, devlet politikaları ve ataerkil sistemin tüm mekanizmaları aracılığıyla hergün yeniden üretilerek pekiştirildiği bir ülkede kadının, çocuğun ve tüm ötekilerin yaşama hakkını savunmak adına dün olduğu gibi bugünde şiddetin karşısındayız. Son günlerde peş peşe yaşanan, çocuklara yönelik şiddet, istismar olayları şiddete çözüm üretmek yerine suni gündemlerle idam ve hadım tartışmasına döndürülmektedir. Doğal olarak çözün üretmeyen tartışmalar hergün yeni bir şiddete maruz kalmış çocuk haberi almamıza neden olmaktadır" dedi.

Sorumluluk sosyal medya tepkisiyle bitirilemez
Şair Şükrü Erbaş´ın, “Yaşama nişanımız çocuklar/Hangi evde doğarlarsa doğsunlar/Bizim evimizde ölüyorlar…" dizelerini okuyan İskenderun Kadın Platformu dönem sözcüsü Sert, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Durum bu kadar acı ve acı hepimize bu kadar yakın. Bu acıya maruz kalmamak için ne yapıyoruz, ne yapmalıyız? Bu soruların cevabı tüm ülke olarak hepimizin sorumluluğundadır. Ve bu sorumluluk sosyal medyada paylaşımlarda bulunarak, bitirilebilecek bir sorumluluk değildir. Bu şekilde anlık tepkilerle sonlandırılabilecek kadar basit bir sorun da değildir. Uzun vadeli eğitim programları, suç ile mücadele politikaları, çocuk koruma politikaları üzerine düşünmek yerine, sadece idam ve kimyasal hadım meselesini ortaya atıp tüm sorunu bunların çözeceğini sanıp çocuk koruma meselesinin kendisini unutmak, toplumu bir çıkmaza sürüklemekten başka bir şey değildir. Çocuklara karşı işlenen suç ne olursa olsun suçlu elbette en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ancak bu güne kadar sadece suçlunun en ağır şekilde cezalandırılması üzerinden yapılan toplumsal arayışın çözüm getirmediği, bilakis çocuğu bir kez daha mağdur ettiği görülmelidir. Ülkemizin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocukların korunmasına dair diğer Uluslararası düzenlemeler, anayasamız, Çocuk Koruma Kanunu ve Çocuk Hakları Alanında çalışan uzmanlar öncelikle çocuğun korunmasına vurgu yapmaktadır. Bu bakış açısıyla ortaya çıkarılan bilimsel çalışmalar referans alınmaksızın konunun sadece idam ve hadım üzerinden tartışılarak çözümün sadece bunlar olarak değerlendirilmesi çocuklarımızı korumayacaktır. Ülkemizde idamın tek başına suçu önlemediği, tecrübeyle sabittir. O zaman, çocuk istismarının önlenmesi için tartışılması gereken en önemli konu toplumsal düzeyde nelerin yapılması gerektiğidir."

Kadınlardan bağımsız "Çocuk Bakanlığı" önerisi
Platform sözcüsü Mert, "Çocuk istismarı ile ilgili mevcut ceza kanunu düzenlemesini değiştirecek isek bunu bir tepki yasası olarak değil, bu konuda yapılmış çalışmaları tartışarak, daha önce bilimsel düzeyde tartışanların birikiminin değerlendirilmesine olanak sağlayarak ortaya çıkarmalıyız. Tarafı olduğumuz BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, uluslararası hukuk ve iç hukukta anayasa ve yasalar devlete, ´çocukların korunması ve sağlıklı gelişmelerini sağlama yükümlülüğü getirmektedir.´ Acil olarak, çocuğun Uluslararası sözleşmeler, anayasa ve yasalardan kaynaklı haklarını kullanabilmesini güvence altına alın. Bağımsız bir Çocuk Bakanlığı kurun. Çocukları ailede, okulda, sokakta olumsuzluklardan koruyacak önlemleri alın ve uygulayın. İstismar suçu işlemiş derneklerin, kurumların, yurtların ve ailelerin hukuktan kaçmasının önüne geçin. İskenderun Kadın Platformu olarak, bir kez daha; çocukları koruma yükümlülüğü bulunan devleti acil önlemler almaya ve toplumun çocukları koruması için göreve çağırıyoruz. Türkiye, Çocuk Hakları içerikli çok sayıda uluslararası sözleşme ve protokole imza atarak çocuk haklarını koruma ve geliştirme iradesini sürdürmüştür. Geçen hafta İskenderun´da Mertcan Y. adlı çocuk babasının şiddetine uğrayarak yaşamını yitirmiştir. Birkaç yıl önce anne ve babasının boşandığı Mertcan´nın velayeti daha önce uyuşturucu ve hırsızlık nedeniyle çok sayıda sabıkası bulunan babasına verilmiştir. Koruyamadığımız anne tehditler nedeniyle çocukların velayetini babaya vermek zorunda kalmıştır. İradi bir karar olsa bile bunun toplumun şiddet eğiliminden, özellikle kadına yönelik şiddetten bağımsız düşünülmemesi gerekirken bir takım medya tarafından gönüllü bıraktığına dair haberler yapılmıştır. Benzer bir durumda Samandağ´ında medya tarafından gerçek dışı haberleri yapılan ve bugün (dün) defnedilecek Buket Yıldız´ın da yanındayız. Şehrimizde babasının şiddeti sonucu katledilen küçük Mertcan´nın tarifi imkansız acılarla yaşam hakkını elinden alan şüphelinin cezalandırılması için dün olduğu gibi bugünde davanın takipçisi olacağımızı, kadına ve çocuğu yönelik her türlü ayrımcılığın ve şiddetin karşısında omuz omuza mücadale edeceğiz."

Baro: Davayı takip edeceğiz
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunlara yer verdi: "İskenderun´da babası tarafından öldürülen küçük M.Y.´nin davasının yakından takipçisi olacağız. Ancak ne yazık ki yaşanan tüm olumsuz örneklere karşın Türkiye´de bütüncül, kapsamlı ve tüm kurumların etkin entegre olduğu bir çocuk koruma politikası bulunmuyor. Kadına/çocuğa yönelik şiddet yeryüzünden sökülüp atılıncaya kadar elimizden gelen her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çocuk bakanlığı kurulsun
Adaylar bu hafta açıklanacak
Adaylar bu hafta açıklanacak
Türkiye çok partili sisteme yarım asrı aşkın süre önce girse de 31 Mart seçimleri ´iki partili´ seçim havasında esecek. ´Cumhur ittifakı´ ile ´Mullet ittifakı´ kapsamında CHP ve AKP rozeti altında seçime katılacak Hatay adaylarının belirlenme süreci bu hafta belli olacak.
Sınıra sevkiyat sürüyor
Sınıra sevkiyat sürüyor
Suriye´nin İdlip bölgesinde geçen hafta yaşanan El Nusra ve ÖSO arasındaki silahlı çatışma, uzlaşmayla sonuçlanmasına karşın, Hatay´ın sınır komşusu İdlip sınırına yönelik askeri sevkiyat sürüyor.
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Gastronomi derneğinin kuruluş yemeği
Harbiye Turizm ve Gastronomi Derneği, birinci yıl dönümünü düzenlediği dayanışma yemeği ile kutladı. Harbiye Kule Restaurant´taki dayanışma yemeğine, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Defne İlçe Başkanı Ali Kemal Yeşiloğlu, muhtarlar ve sivil toplum kurulularnın temsilcileri de katıldı.
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
“Bisiklet yolu kentleşmenin de simgesi”
Eğitimci Kimyonok, Gelsenkirchen ve İskenderun´n ortaklıkları ve farklılıklarını inceledi…
Memura da sabit vergi istemi
Memura da sabit vergi istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, 2019 yılı için uygulanacak gelir vergisi dilimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu.
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
"Ekonomi zorlu bir süreçten geçiyor"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Altınözü´nde muhtarlar ile buluşma toplantısı düzenledi.
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
´Gelenekler, birleştirici gücümüz´
Defne´de Ras-El Seni kutlaması
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
"Erken cinsellik rahim ağzı kanseri nedeni"
İçinde bulunduğunuz ocak ayı, rahim ağzı kanseri farkındalık ayı. İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki, çok eşlilik, sigara içme sağlıksız beslenme, rahim ağzı kanseri riskini artırır), çok sayıda doğum yapma, sosyoekonomik düzeyin düşüklüğü, beş yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımının, rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında yer aldığını anımsattı.
Ovada ´taşkın incelemesi´
Ovada ´taşkın incelemesi´
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında Amik Havzasında yükselen su ve buna bağlı olarak Amik Gölü Havzasında taşkın oluşmaması için ilgili birimler tarafından sürdürülen çalışmalara yönelik değerlendirme toplantısı yapıldı.
İki belediyede sözleşme imzalandı
İki belediyede sözleşme imzalandı
Hizmet-İş Sendikası İskenderun Şubesi, Yayladağı ve Reyhanlı Belediyeleri ile toplu sözleşme imzaladı.
Barınma merkezini ziyaret etti
Barınma merkezini ziyaret etti
Vali, sınır karakolunda da inceleme yaptı
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
"Kriz, artık dayanılmaz boyutta"
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilciliği, ülkede yaşanan ekonomik krizden en çok etkilenen kentler arasında İskenderun ve Hatay´ın olduğunu ifade etti.
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
´Milyonfest Arsuz´ çalışması
Türkiye´nin en büyük festival organizasyonları arasında gösterilen Zeytinli Rock Festivali, Erdemli Rock Festivali, İstanbul, İzmir, Dalaman, Kuşadası, Eskişehir gibi kentlerde rock festivalleri organize eden Milyon Yapım´la Milyonfest Arsuz Festivali için imza atıldı.
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Savaş gemisine kaymakam ziyareti
Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Yalçın Özkütük, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret etti; Kaymakam Yönden de Foça Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Özkütük ve TCG Heybeliada Gemi Komutanı Yarbay İbrahim Akgül´e iade-i ziyarette bulundu.
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
"Uyum sürecinde medyanın rolü" paneli
İltica ve Göç Araştırma Merkezi (İGAM) ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti işbirliğiyle yürütülen, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ‘Mülteci Hakları için Medya ve Sivil Toplum İş Birliği´ projesi kapsamında İstanbul´da konferans düzenlenecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi