"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
CHP milletvekili Güzelmansur, 09-15 yaş arasında yaygınlaştığını belirtti
Tarih: 9.8.2018 10:44:10

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 7 ayda, 9 çocuk ve gencin çakmak gazı kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini ve bu ölümlerden sonuncusunun seçim bölgesi Hatay´da yaşandığını belirterek, ölümleri önergeyle Meclis´e taşıdı. Parlamentonun tatile girmesi üzerine bölgeye gelen Güzelmansur, yörede ziyaretler, açılış, cenaze ve düğün törenlerine katılmayı sürdürüyor
Milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, bu yıl Bartın´da 16 yaşındaki B.A., Sivas´ta 25 yaşındaki Birkan Y., Muğla´da 17 yaşındaki S.G., Balıkesir´de 14 yaşındaki Ş.K., Kocaeli´nde 17 yaşındaki M.E.Z., Şanlıurfa´da 17 yaşındaki Y.Ü., Tekirdağ´da 11 yaşındaki Y.A. ve Hatay´da 18 yaşındaki Kemal D.´nin çakmak gazı kullanımı üzerine yaşamını yitirdiğini ifade etti.
09-15 yaş arasında yaygınlaşan ve kullanımın yüzde 60 oranında artış gösterdiğini ifade eden Güzelmansur, 18 yaş altına çakmak ve çakmak gazı temininin kanunen yasak olmasına rağmen çocuk ve gençler arasında çakmak gazı bağımlılığının giderek yaygınlaştığını belirttiği önergesinde "2018´in başından bu yana 9 çocuğumuzun çakmak gazı nedeniyle hayatını kaybettiği ve son acı olay da Hatay´da yaşandı. Konuyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar, uçucu gaz solunumunun özellikle 9-15 yaş grubunda yaygınlaştığını ve kullanım oranındaki artışın da yüzzde 50-60 dolaylarında olduğunu ifade etmektedir. Ani kalp durmalarına yol açan ve diğer uçucu gazlara göre öldürücü etkisi üç misli fazla olan çakmak gazı kullanımı nedeniyle ülkemizde gencecik çocuklarımız hayatlarını kaybetmektedirler" görüşüne yer verdi.

Yaygınlaşmasının nedeni, ulaşımının kolay olması
Hatay Milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına veridği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Ülkemizde çakmak gazı bağımlısı kaç kişi vardır? Son 5 yılda çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle yaşamını kaybeden kişi sayısı nedir? Bu ölümlerin yıl, il ve yaş itibarıyla detayları nedir? Son 5 yılda ülkemizde çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle tedaviye alınan kişi sayısının yıl ve yaş bazındaki detayları nedir? Ulaşımı diğer maddelere göre daha kolay olduğu için gençlerimiz arasında kullanımı yaygınlaşan çakmak ve çakmak gazını 18 yaş altına temin ettiği için, son 5 yılda hakkında işlem yapılan kişi sayısı kadar kaçtır? Bunlarla ilgili yapılan işlem nedir?"

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mehmet Güzelmansur
Şahutoğlu´ndan ‘adil hizmet´ sözü
Şahutoğlu´ndan ‘adil hizmet´ sözü
Dr. Yılmaz Şahutoğlu, CHP´den İskenderun Belediye Başkanlığı için aday adaylığını Cumartesi günü parti binası önündeki caddede gerçekleştirilen açık hava toplantısında açıkladı.
"İskenderun´u Avrupa şehri yapacağım"
"İskenderun´u Avrupa şehri yapacağım"
Dr. Muhsine Korkmaz, İskenderun Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı
Kulüpten Bozdoğan´a destek
Kulüpten Bozdoğan´a destek
Akdeniz Gençlik Kulübü Başkanı Onur Ağca ve YK üyeleri Ersan Ağca, Mehmet Yaran, Bestami Okur, CHP´den İskenderun Belediye Başkanlığı için aday adayılığını açıklayan Bülent Bozdoğan´ı ziyaret etti.
Muhsine Korkmaz, aday adayı
Muhsine Korkmaz, aday adayı
Yerel yönetimler anlamında ‘İskenderun´a bir kadın eli değmeli´ sloganıyla yola çıkan CHP İskenderun İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Muhsine Korkmaz, CHP´den İskenderun Belediye başkan aday adayı oluyor.
“Yayladağı kapısı açılmalı”
“Yayladağı kapısı açılmalı”
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Suriye´de süren iç savaşın ve iktidarın izlediği yanlış Suriye politikasının en derinden etkilediği ilin Hatay olduğunu belirtti.
“Yerel seçim dönüm noktası olacak”
“Yerel seçim dönüm noktası olacak”
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında, yeni başkanlık sistemi yürütme şekli ile daha hızlı hizmet üretilen yönetim şeklinde´ gerçekleşecek ilk seçim özelliğiyle Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlerin Türkiye için bir dönüm noktası olacağını belirtti.
HKP´den İsrail saldırısına tepki
HKP´den İsrail saldırısına tepki
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Hatay il örgütü, İsrail´in Filistinlilere yönelik saldırısı sonucu 7 Filistinlinin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı değerlendirmede bulundu.
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı: Otoban, ilde ücretsiz olsun
Kaşıkçı, İskenderun-Erzin arasının çevre yolu olmasını istedi
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
MHP´li kadınlardan seçim toplantısı
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Kadın Kolları, 2019´da yapılacak olan yerel seçimlere yönelik istişare toplantısı düzenledi.
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
CHP´nin seçim çıkışını İskenderun´dan başlattı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay İl yönetimi, Mart 2019´da yapılması beklenen yerel seçimlere yönelik çıkışını İskenderun´dan başlattı.
Kaynak kitapları sordu
Kaynak kitapları sordu
Kaşıkçı´dan önerge
Bozdoğan CHP´den aday adayı
Bozdoğan CHP´den aday adayı
İskenderun´da CHP´nin önde gelen isimlerinden işadamı ve sanayici Bülent Bozdoğan İskenderun Belediye Başkanlığına aday adaylığını ilçe örgütünde gerçekleştirdiği toplantıda açıkladı.
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
Savaş adaylık için ´davet´ bekleyecek
HBB Başkanı Savaş, 2019´da yapılacak yerel yönetim seçimleri öncesinde de aday adayı olmayacağı yönünde mesaj verdi
Culha: Yeniden adayım
Culha: Yeniden adayım
“Henüz misyonumu tamamlamadım” diyen Culha, önümüzdeki dönemde Karaağaç´a kültür merkezi ile imar mağduriyetlerinin giderilmesinin ise öncelikleri olacağını söyledi.
Orman yangınları Meclis gündeminde
Orman yangınları Meclis gündeminde
Güzelmansur, "son 5 yılda Hatay´da kaç hektar yandı?" sorusunu yöneltti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi