"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
CHP milletvekili Güzelmansur, 09-15 yaş arasında yaygınlaştığını belirtti
Tarih: 9.8.2018 10:44:10

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 7 ayda, 9 çocuk ve gencin çakmak gazı kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini ve bu ölümlerden sonuncusunun seçim bölgesi Hatay´da yaşandığını belirterek, ölümleri önergeyle Meclis´e taşıdı. Parlamentonun tatile girmesi üzerine bölgeye gelen Güzelmansur, yörede ziyaretler, açılış, cenaze ve düğün törenlerine katılmayı sürdürüyor
Milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, bu yıl Bartın´da 16 yaşındaki B.A., Sivas´ta 25 yaşındaki Birkan Y., Muğla´da 17 yaşındaki S.G., Balıkesir´de 14 yaşındaki Ş.K., Kocaeli´nde 17 yaşındaki M.E.Z., Şanlıurfa´da 17 yaşındaki Y.Ü., Tekirdağ´da 11 yaşındaki Y.A. ve Hatay´da 18 yaşındaki Kemal D.´nin çakmak gazı kullanımı üzerine yaşamını yitirdiğini ifade etti.
09-15 yaş arasında yaygınlaşan ve kullanımın yüzde 60 oranında artış gösterdiğini ifade eden Güzelmansur, 18 yaş altına çakmak ve çakmak gazı temininin kanunen yasak olmasına rağmen çocuk ve gençler arasında çakmak gazı bağımlılığının giderek yaygınlaştığını belirttiği önergesinde "2018´in başından bu yana 9 çocuğumuzun çakmak gazı nedeniyle hayatını kaybettiği ve son acı olay da Hatay´da yaşandı. Konuyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar, uçucu gaz solunumunun özellikle 9-15 yaş grubunda yaygınlaştığını ve kullanım oranındaki artışın da yüzzde 50-60 dolaylarında olduğunu ifade etmektedir. Ani kalp durmalarına yol açan ve diğer uçucu gazlara göre öldürücü etkisi üç misli fazla olan çakmak gazı kullanımı nedeniyle ülkemizde gencecik çocuklarımız hayatlarını kaybetmektedirler" görüşüne yer verdi.

Yaygınlaşmasının nedeni, ulaşımının kolay olması
Hatay Milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına veridği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Ülkemizde çakmak gazı bağımlısı kaç kişi vardır? Son 5 yılda çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle yaşamını kaybeden kişi sayısı nedir? Bu ölümlerin yıl, il ve yaş itibarıyla detayları nedir? Son 5 yılda ülkemizde çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle tedaviye alınan kişi sayısının yıl ve yaş bazındaki detayları nedir? Ulaşımı diğer maddelere göre daha kolay olduğu için gençlerimiz arasında kullanımı yaygınlaşan çakmak ve çakmak gazını 18 yaş altına temin ettiği için, son 5 yılda hakkında işlem yapılan kişi sayısı kadar kaçtır? Bunlarla ilgili yapılan işlem nedir?"

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mehmet Güzelmansur
"Bütçe, eğitimin sorununu çözmüyor"
"Bütçe, eğitimin sorununu çözmüyor"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerne yaptığı konuşmada eğitim sistemini eleştirdi ve "Bu anlayışla muasır medeniyetin üstüne çıkılmaz" değerlendirmesini yaptı.
"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
"2019 seçiminde heyecan yaşamayız"
2014 yılında yapılan yerel seçimlerde heyecanlı bir seçim atmosferinin yaşandığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "2019 yılında bu heyecanı yaşamayacağımızı düşünüyorum.
900 işçinin sorunu parlamentoda
900 işçinin sorunu parlamentoda
Oruç, Nursan işçilerinin durumunu önergeyle Meclis´e yansıttı
İttifakta "2014 formülü"
İttifakta "2014 formülü"
31 Mart 2019 seçimlerine yönelik değerlendirmede bulunan iktidar partisi AKP´nin MKYK´sı, MHP-AKP ittifakını görüştü, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, ‘2014 kriterini uygulayın´ mesajı ilettiği savunuldu.
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
"Küresel aktör olabilecek gençler yetiştirmeliyiz"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İbrahim Güler, seçim ziyaretlerini sürdürüyor.
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
"Döviz düştü fiyatlar niye inmiyor?"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye´nin enerjide giderek artan dışa bağımlılığı nedeniyle elektrik ve doğalgaza enflasyonun üzerinde yapılan zammın yanlış olduğunu söyledi.
CHP´li gençler E. Eren´i andı
CHP´li gençler E. Eren´i andı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Arsuz İlçe Gençlik Kolları, 12 Eylül sürecinde, yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980 tarihinde idam edilen Erdal Eren´i, ölümünün 38. yıl dönümünde andı.
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
"Başarının nedeni şeffaflık, dürüstlük ve istişare"
AKP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı İbrahim Güler, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi´ne nezaket ziyaretinde bulundu.
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
Defne MHP ziyaretlerini sürdürüyor
MHP Defne İlçe Başkanı Ferit Kaplan ve yardımcısı Kemal Mengüllüoğlu, esnaf ve işinsanlarını ziyaret etti.
SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi