"Çocuklar, çakmak gazı kullanarak ölüyor"
CHP milletvekili Güzelmansur, 09-15 yaş arasında yaygınlaştığını belirtti
Tarih: 9.8.2018 10:44:10

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son 7 ayda, 9 çocuk ve gencin çakmak gazı kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini ve bu ölümlerden sonuncusunun seçim bölgesi Hatay´da yaşandığını belirterek, ölümleri önergeyle Meclis´e taşıdı. Parlamentonun tatile girmesi üzerine bölgeye gelen Güzelmansur, yörede ziyaretler, açılış, cenaze ve düğün törenlerine katılmayı sürdürüyor
Milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, bu yıl Bartın´da 16 yaşındaki B.A., Sivas´ta 25 yaşındaki Birkan Y., Muğla´da 17 yaşındaki S.G., Balıkesir´de 14 yaşındaki Ş.K., Kocaeli´nde 17 yaşındaki M.E.Z., Şanlıurfa´da 17 yaşındaki Y.Ü., Tekirdağ´da 11 yaşındaki Y.A. ve Hatay´da 18 yaşındaki Kemal D.´nin çakmak gazı kullanımı üzerine yaşamını yitirdiğini ifade etti.
09-15 yaş arasında yaygınlaşan ve kullanımın yüzde 60 oranında artış gösterdiğini ifade eden Güzelmansur, 18 yaş altına çakmak ve çakmak gazı temininin kanunen yasak olmasına rağmen çocuk ve gençler arasında çakmak gazı bağımlılığının giderek yaygınlaştığını belirttiği önergesinde "2018´in başından bu yana 9 çocuğumuzun çakmak gazı nedeniyle hayatını kaybettiği ve son acı olay da Hatay´da yaşandı. Konuyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları ve uzmanlar, uçucu gaz solunumunun özellikle 9-15 yaş grubunda yaygınlaştığını ve kullanım oranındaki artışın da yüzzde 50-60 dolaylarında olduğunu ifade etmektedir. Ani kalp durmalarına yol açan ve diğer uçucu gazlara göre öldürücü etkisi üç misli fazla olan çakmak gazı kullanımı nedeniyle ülkemizde gencecik çocuklarımız hayatlarını kaybetmektedirler" görüşüne yer verdi.

Yaygınlaşmasının nedeni, ulaşımının kolay olması
Hatay Milletvekili Güzelmansur, TBMM Başkanlığına veridği ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Ülkemizde çakmak gazı bağımlısı kaç kişi vardır? Son 5 yılda çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle yaşamını kaybeden kişi sayısı nedir? Bu ölümlerin yıl, il ve yaş itibarıyla detayları nedir? Son 5 yılda ülkemizde çakmak gazı inhalasyonu nedeniyle tedaviye alınan kişi sayısının yıl ve yaş bazındaki detayları nedir? Ulaşımı diğer maddelere göre daha kolay olduğu için gençlerimiz arasında kullanımı yaygınlaşan çakmak ve çakmak gazını 18 yaş altına temin ettiği için, son 5 yılda hakkında işlem yapılan kişi sayısı kadar kaçtır? Bunlarla ilgili yapılan işlem nedir?"

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mehmet Güzelmansur
“Arsuz´un birleşmesinde önemli mesafeler alındı”
“Arsuz´un birleşmesinde önemli mesafeler alındı”
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kenti hem fiziksel hem de kültürel olarak birleştirme konusunda önemli bir mesafe aldıklarını belirtti.
“Üreten bir Arsuz yaratacağız”
“Üreten bir Arsuz yaratacağız”
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, kentin lokomotif iki sektörü tarım ve turizmi için bir çalışma programı hazırlayacaklarını belirterek, bunu kent dinamikleri, üniversite, ilgili kuruluş, üreticiyle projelendireceklerini söyledi.
AKP yönetiminin görev dağılımı
AKP yönetiminin görev dağılımı
Şubat ayı başlarında Abdulkerim Güven başkanlığında oluşan AKP İskenderun İlçe Yönetim Kurulu, kendi arasında görev dağılımı yaptı.
"Hedefimiz belediyeyi, tek bir çatı altına toplamak"
"Hedefimiz belediyeyi, tek bir çatı altına toplamak"
CHP İskenderun Belediye Başkan adayı Yılmaz Şahutoğlu, illerin büyükşehir statüsünü kazanmasıyla beraber ilçe belediyelerin yetkilerinin daraltıldığını ve hizmet noktasında büyükşehir belediyesiyle birlikte hareket etmek istediğini söyledi.
"Belediyeciliği bu memlekette ben bilirim"
"Belediyeciliği bu memlekette ben bilirim"
DP´nin belediye başkanı adayı Mete Aslan, ´İskenderun ittifakı´ adıyla seçim çalışması yürütmeyi sürdürüyor.
Barak´tan destek ziyareti
Barak´tan destek ziyareti
İskenderun siyasetinin önemli aktörlerinden Nevzat Barak, Demokrat Parti adayı Mete Aslan´a destek açıklamasının ardından seçim ofisine de ‘destek ziyareti´ gerçekleştirdi.
Listelere itirazlar başladı
Listelere itirazlar başladı
DP İskenderun listesinde 3 değişiklik
Tosyalı´dan demiryolu ziyareti
Tosyalı´dan demiryolu ziyareti
´Cumhur İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı AKP´li Fatih Tosyalı, İskenderun Devlet Demir Yoları depo şefi Mehmet Fatih Akdoğan, Lojistik Müdürü Şemsi Turan ve TCDD personelini ziyaret etti.
"Hatay, 5 yıl daha kaybedemez"
"Hatay, 5 yıl daha kaybedemez"
´Cumhur İttifakı´nın Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı AKP´li İbrahim Güler, seçim çalışmaları kapsamında Serinyol Kooperatifi Başkanı Nurettin Koyun ile Esnaf Sanatkârlar Odasını ziyaret etti, seçilmesi halinde yapacağı projeleri anlattı.
"Hizmeti engellediler"
"Hizmeti engellediler"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Lütfü Savaş, Dörtyol´da ´Millet İttifakı´nın seçim ofisini açtı.
Adaylar seçim kurulunda
Adaylar seçim kurulunda
Siyasi partiler 31 Mart yerel seçimlerine yönelik meclis listelerini kesinleştirerek dün seçim kurullarına teslim etti.
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkan Yardımcısı Nejdet Kıyılı ve beraberindeki heyetle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile bazı kurumları ziyaret etti ve projelerini anlattı.
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Saadet Partisi (SP), 31 Mart yerel seçimleri için aday listelerinin seçim kuruluna teslim edilmesine kısa bir süre kala İskenderun ve Antakya adaylarını da belirleyerek açıkladı.
DP adayının kaymakam ziyareti
DP adayının kaymakam ziyareti
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Bir ilçe önergesi daha
Bir ilçe önergesi daha
10 mahallenin birleştirilip, Denizciler´in ilçe yapılması istendi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi