"Çocuklar milletimizin umududur"
İskenderun Milli Eğitim Müdürü Köseoğlu, çocuklara seslendi
Tarih: 24.4.2019 09:04:42

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışının 99. yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dün törenlerle kutlandı. İskenderun´daki kutlama Atatürk Anıtı´nda başladı ve Dr. Gani Bahadırlı İlkokulda sürdü. Kentte faaliyet gösteren anaokulu, ilkokul ve ortaokullar da okullarda bayram kutlaması yaptı.

23 Nisan´da çocuklara seslenen İskenderun Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, TBMM´nin açılışının 99. yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın sevinç ve coşkuyla kutlandığını belirtti. İskenderun Milli Eğitim Müdürü Köseoğlu, "Atatürk‘ün sizlere bayram olarak armağan ettiği bu anlamlı gün, milletimizin gurur ve coşku günüdür. Bir şenlik havasında kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Atatürk‘ün ve milletimizin çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Sizler ülkemizin geleceği, milletimizin umudusunuz. Önümüzdeki yıllarda önemli görevlere gelecek, Türkiye‘yi en iyi şekilde temsil edecek ve yarınlara taşıyacaksınız. İmza atacağınız başarılarla, ülkemizin hedeflerini yakalamasında belirleyici bir rol oynayacaksınız. Bugünün çocukları olarak, aileleriniz ve devletimiz tarafından sağlanan imkânların kıymetini bileceğinize, kendinizi en iyi şekilde yetiştirebilmek için gayret göstereceğinize inanıyoruz. Başarılarınız ve mutluluğunuzun daim olması, en büyük dileğimizdir" dedi. Gazi Mustafa Kemal´in önderliğinde yakılan bağımsızlık ateşinin, 23 Nisan 1920´de Ankara´da Anadolu´nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline geldiğini anlatan Köseoğlu, Işığını, eşsiz bir aşkla Vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, imanından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; Ülkemizin baharını yaza döndüren bir dirilişin müjdecisi olmuştur. Türk milleti, Birinci Meclis vasıtasıyla köleliğe meydan okumuş, tutsaklığa başkaldırmıştı. 23 Nisan 1920, asırlarca vatan topraklarının istilasını hedefleyen, islamsız ve Türk´süz Anadolu özlemiyle yanıp tutuşan sömürgeci güçlere en kalıcı mesaj, en tutarlı duruş ve en cesur şahlanıştır. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberliktir, milli mücadeledir, Kurtuluş Savaşıdır, ulusal egemenliktir, Türkiye´nin aydınlık yarınlarıdır. Bu nedenledir ki bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bu necip millet; Vatanına, bayrağına, birlik ve beraberliğine göz dikenlere karşı geçmişinde Çanakkale´de ve Kurtuluş Savaşı´nda, yakın tarihinde ise 15 Temmuz´da en büyük cevabını vermiş ve ´bağımsızlığın, karakteri olduğunu´ tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Varlığından güç aldığımız çocuklarımız ve gençlerimiz, ülkemizin geleceğinin en büyük teminatıdır"

İskenderun´da çocuk şenliği
İskenderun Belediyesi, 23 Nisan kapsamında Atatürk Anıtı Alanında Çocuk Şenliği düzenledi. Çocukların gösteriler, palyaço ve yüz boyama gibi etkinliklerle eğlendiği şenliğe katılan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, "Çocuk Bayramı kapsamında çocuklarımıza bu şenliği armağan ediyoruz. Bundan sonrada bu tür etkinlikler devam edecek" dedi. Geleceğin teminatı olan çocukların en iyi şekilde yetişmeleri için herkese görev düştüğünü belirten İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı şu açıklamayı yaptı: "Çocuklarımız, milletimizin en değerli varlığı, barışın, kardeşliğin ve sevginin temsilcileri, geleceğimiz, güvencemiz ve umudumuzdur. Bu gün, sadece Türk çocuklarına değil, bütün dünya çocuklarına verilmiş eşsiz bir gündür. Geleceğimizi temsil eden çocuklarımız, geçmişten aldıkları güçle milletimizin yarınlarını şekillendireceklerdir. Türk milletinin aydınlık geleceği olarak gördüğümüz çocuklarımızın; sağlıklı ve mutlu bireyler olarak yetişmeleri ve bu şekilde hayatlarını sürdürmeleri en büyük isteğimizdir. Ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu kutsal vatanı, milletimizin geçmişten gelen birikimi ve birlik beraberlik içinde çok çalışarak daha güçlü bir Türkiye bırakmak, hepimizin en büyük hedefidir."

"Çocuklar, mirasa sahip çıkmalı"
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Arsuz Kent Meydanı´nda da kutlandı. Kutlamaya Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Garnizon Komutanı Cengiz Çoban, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, kurum müdürleri, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı. Protokolun halk ve çocukların bayramını kutlamadığı törende konuşan Arsuz Milli Eğitim Müdürü Dönmez, günün çok büyük bir anlam ifade ettiğini belirterek, çocukların bu mirasa sahip çıkması gerektiğinin söyledi. Törende, öğrenciler 23 Nisan konulu şiirleri okundu ve dans gösterileri yaptı. Arsuz´daki ilk ve ortaokullar arasında yapılan, sanatsal ve sportif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri de verildi.

MEM: Atatürk´ün gösterdiği uygarlık düzeyi sizin ellerinizde
Antakya Kapalı Spor Salonunda yapılan 23 Nisan kutlamasına Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Cumhuriyet Başsavcıvekili Ziya Öztürk, MKÜ Rektörü Hasan Kaya, Hatay Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu ve Nursal Çakıroğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanvekili Yarbay Ali Ergüçlü, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan da katıldı. Antakya İlkokulu öğrencisi Esma Delilay´ın “23 Nisan” adlı şiiri okuduğu etkinlikte konuşan Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Karahan, "15 ilçede 1.093 okulda 314.573 öğrencimizle Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımızı coşkuyla kutluyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının 2023 vizyon belgesinin sloganı olan ´Mutlu çocuklar güçlü Türkiye´ hedefi doğrultusunda tüm eğitim camiamız heyecanla çalışmaktadır. Değerli çalışma arkadaşlarım sınıfınızda bulunan her bir öğrencinin arkasındaki annelerin yıllarca süren emeği, uykusuz gecelerini unutmayınız. Kim bilir belki de yapacağı buluşla ülkemizin milli gelirini beşe katlayacak öğrenci belki de sizin sınıfınızdadır. Birikiminiz ve sevginizin küçük dokunuşlarıyla hayal edemeyeceğiniz ufuklar açabilirsiniz. Sevgili öğrencilerimiz sizler bize göre yeni bir dünyaya doğdunuz. Bugün bilgi saat başı değişiyor. Bu gidişle yapay zeka çok yakında insanın yerini alacak. Bu bilgiye sahip olmayan ülkeler fakirleşecek. Ülkemizin geleceği sizin yapacağınız çalışmalara ve buluşlara bağlı. Atatürk´ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyi üstüne çıkma hedefi sizin ellerinizde" dedi. Anaokulu öğrencilerinin müzik eşliğindeki gösteriler yaptığı kutlamada, ilk ve ortaokul öğrencilerinden oluşan halk oyunları, dans ve jimnastik gösterileri de yaptı.

Başkanlık koltuğuna çocuklar oturdu
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle makamını çocuklara devretti. Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu Müdürü Ali Mengüllüoğlu, öğretmenleri Özlem Okutur ve Fatma Hamurcu ile HBB daire başkanlarının katıldığı makamdaki törende, koltuğunu Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu öğrencisi Meryem Çolak ve okul arkadaşları Özgür Sönmez ve İrem Dilara Mirioğlu´na devretti. Sembolik başkanlar, kente yönelik HBB daire başkanlarına kentin geleceği için talimatlar verdi. 23 Nisan´ın dünya çocuklarına barış, huzur mutluluk getirmesini dileyen HBB´nin sembolik başkanı Meryem Çolak, öğrencilerin zamanlarının çoğunu geçirdiği okullarının fiziki koşullarının iyileştirilmesini, kentte kütüphane sayısının arttırılmasını, sokak hayvanlarına gereken tüm yaşamsal desteğin verilmesini istedi.
Hatay Bahçeşehir Koleji de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını okul bandosu eşliğinde yapılan geçit töreni, müzikli ront, İngilizce ve Almanca şarkılar, dans gösterileriyle kutladı. Kutlamalar, İzmir Marşı´nın okunmasıyla sona erdi.
23 Nisan ruhunu sonsuza dek yaşatacaklarını ifade eden Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ise şunları kaydetti: "23 Nisan; devlet yönetiminde millet egemenliğinin üstün kılındığı gündür. 23 Nisan; güçlüklerin, yoksunlukların ve umutsuzluğun milli birlik ve dayanışmayla aşılacağını gösteren gündür. 23 Nisan; bağımsızlık, özgürlük, eşitlik ideallerini simgeleyen gündür. 23 Nisan; çocuklarımızın barış, kardeşlik ve sevgi dünyalarını geliştirme ve devamlı kılma sorumluluğunu tüm yetişkinlere, yetkililere ve sorumlulara bir kez daha hatırlatan gündür. Milli egemenlik, milli birlik, bağımsızlık, özgürlük, eşitlik, barış ve kardeşlik diyen tüm yurttaşlarımızla Gazi Meclis´imizin 99. kuruluş yılını coşkuyla kutlayacağız, 23 Nisan ruhunu sonsuza dek yaşatacağız. Bu ideallerin, hedeflerin aksine hareket eden hiçbir düşünce ya da eylem başarıya ulaşamayacak."
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı ise şu değerlendirmede bulundu: "Milletin temsilcilerinin bir araya gelerek yine milletin iradesini beyan ettikleri, Mustafa Kemal Atatürk´ün milleti, muhteşem bir bağımsızlık mücadelesine taşıdı. Mustafa Kemal Atatürk, en zor koşullarda bile Meclis iradesinin önemini ´Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir´ sözüyle ortaya koymuştur. 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramının, aynı zamanda dünyada ilk ve tek Çocuk Bayramı olarak bütün insanlık için aydınlık bir gelecek çağrısıdır. En değerli varlığımız çocuklarımız, sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri olarak aydınlık yarınlarımızın güvencesidir. Atatürk kendinden sonra gelen nesillere bağımsız bir vatan miras bırakmıştır. Bizim kuşağında gelecek nesillere Atatürk´ün işaret ettiği gibi bağımsız hür ve müreffeh gelişmiş bir vatan mirası bırakmak boynumuzun borcudur. Milli bayramlarımızın birleştirici ve bütünleştirici öğütlerine candan hissetmek gereklidir. Mutlu günler milletimizin ortak değeri ve ortak gurur günleridir."
"Egemenliğimizin tek kaynağı Türk milletidir" diyen Hatay Milletvekili Serkan Topal da şu açıklamayı yaptı: "Türk Devletinin dayandığı esas, millî egemenlik olmuştur. Bilinmelidir ki; Egemenliğin tek, meşru kaynağı ve sahibi millettir. Yöneticiler ancak egemenliği kullanmak yetkisine sahip olabilirler. Bu bizim devletimizin kurucu ilkesidir ve tüm yöneticileri bağlar. Yönetim makamında bulunanlar egemenliğin kaynağının millet olduğunu asla unutmamalıdırlar. Makamı, mevkisi ne olursa olsun hiç kimse milletimizden daha büyük değildir. Millete efendi olmak değil, hizmet etmek esas olmalıdır. Çünkü Cumhuriyetimizin temelinde milli irade vardır. Bu irade bütün yasaların kaynağıdır ve hepimizi bağlar. Herkes bu iradeye saygı göstermelidir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çocuklar milletimizin umududur
"Termik, Körfez´deki balıkları olumsuz etkiliyor"
"Termik, Körfez´deki balıkları olumsuz etkiliyor"
Dokuz su ürünleri kooperatifinin birleşmesiyle oluşan Hatay Su Ürünleri Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Celal Bilen, Doğu Akdeniz Bölgesi´nde kurulan termik santrallerin, yöredeki balıkçıların avlanma bölgesini daralttığını ve İskenderun Körfezi´ndeki balıkları olumsuz etkilediğini söyledi.
Haftada iki gün kurulacak
Haftada iki gün kurulacak
Yöresel Ürünler Kadın Eli Semt Pazarı
´Cübbeli´nin vaazına soru önergesi
´Cübbeli´nin vaazına soru önergesi
Milletvekili Şahin, İskenderun´daki olayı TBMM´ye yansıttı
"9 milyon liralık usulsüzlüğü şikayet ettik"
"9 milyon liralık usulsüzlüğü şikayet ettik"
Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, belediye meclisine, Samandağ Turizm Bölgesi 1. Etap İlave ve Revizyon 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları ile ilgili bilgi verdi.
Belediyenin ´gebe okulu´ eğitimi sürüyor
Belediyenin ´gebe okulu´ eğitimi sürüyor
İskenderun Belediyesi, anne ve adaylarına yönelik hamilelik dönemi ile doğum sonrasına ait bilginin verilmesi amacıyla oluşturulan gebe okulunda eğitimlerin sürdüğünü bildirdi.
"BM, ideallerin çok gerisinde kaldı"
"BM, ideallerin çok gerisinde kaldı"
Bugün, Dünya İnsan Hakları Günü
"100 yıl önce hedefleri için saldırıya geçtiler"
"100 yıl önce hedefleri için saldırıya geçtiler"
AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, terör gruplarının siyasi ve sivil toplum ayağı olan uzantılarının, sanki demokrasi, insan hakları ve özgürlüklere karşı verilmiş bir mücadele gibi anlattığını savundu.
Vali eşinden Umut Evi ziyareti
Vali eşinden Umut Evi ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın eşi Gülden Gülüzar Doğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Hatay İl Müdürlüğü´ne bağlı olarak hizmet veren Karlısu Umut Evi´ni ziyaret etti.
Şehit ve gazi derneklerinin ziyareti
Şehit ve gazi derneklerinin ziyareti
Şehit ve gaziler için kurulan dernekler topluluğu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve HBB Genel Sekreteri Nihat Tazearslan´ı makamlarında ziyaret etti.
Belen´e Millet Bahçesi´
Belen´e Millet Bahçesi´
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül, Ankara´ya yaptığı ziyarette, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un kente planlanan Belen Millet Bahçesi projene destek aldıklarını ifade etti.
"Beyanname, eşitlik hakkının garantisi"
"Beyanname, eşitlik hakkının garantisi"
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi´nin 71. yıl dönümü bugün Hatay´da törenle kutlanacak.
AKP, delege seçimini tamamladı
AKP, delege seçimini tamamladı
AKP İskenderun ilçe teşkilatı ilçe kongresini tamamlayarak, delegelerini belirledi.
Ünal´dan vali Doğan´a ziyaret
Ünal´dan vali Doğan´a ziyaret
Partisininin ilçelerde düzenlediği toplantılara katılmak üzere Hatay´a gelen AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı da makamında ziyaret etti.
HDP´nin il kongresi yapıldı
HDP´nin il kongresi yapıldı
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay il örgütü yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi. tek listeyle gidilen kongrede, HDP Hatay İl Örgütü eşbaşkanlığına Aysel Eşiyok ve Kerem Nalbant seçildi.
10 ilçede elektrik kesintisi
10 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Belen, Arsuz, Dörtyol, Antakya, Defne, Hassa, Kırıkhan, Altınözü, Reyhanlı ve Samandağ ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle bugün ve yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi