´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi ve Moral Psikolojik Danışmanlık işbirliğiyle, farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ´Çocuk ihmali ve istismarı´ adlı panel yapıldı.
Tarih: 5.3.2018 09:50:59

 

Akdeniz Defne Evi´ndeki panele, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, CHP Hatay Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz de katıldı.
Panelde konuşan psikolog Mehmet Oral ve Dr. Serdal Kanuncu, cinsel istismarın çocuklar üzerindeki etkisi, çocuklara hangi yaş grubunda nelerin nasıl anlatılması gerektiği, fiziksel, duygusal, ekonomik istismar ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Çocuklara ´hayır´ demeyi öğretmenin önemli olduğunu belirten Oral, "Çocuğa büyüklerin söylediklerine itaat etmeleri gerektiklerinin öğretildiği bir zamanda, çocuğunuza mutlaka hayır demeyi öğretmeniz gereklidir. Çocuklarınız, herhangi birisi onları incitmeye kalkarsa ´hayır´ demeleri gerektiğini öğrenmeli. Çocuğunuza, kimlerin kendisine dokunabileceği, öpebileceği, sarılabileceğine kendisinin karar verme ve ´hayır´ deme hakkını vermelisi gerektiğini bilmesini sağlamalıyız. İyi dokunma ile kötü dokunma arasındaki ayrımı öğretmeli, kötü dokunmalar olduğu zaman ve güvenliklerini korumak için kendilerine zarar veren kişiden kaçmak, bağırmak ve tekmelemek gibi bazı kural dışı davranışlarda bulunabileceğini anlatın" dedi.
Dr. Kanuncu, çocuklara cinsel istismarla ilgili bilgi verirken, panik havasında olunmaması gerektiğini belirtti. Kanuncu, "Cinsel İstismara uğrayanlara yardım etmede yapabileceğiniz en iyi şey, onu dinlemeye hazır olduğunuzu göstermenizdir. Onu dinleyerek inandığınızı, bunun onu suçu olmadığını, olanlardan dolayı üzüldüğünüzü ve yardıma hazır olduğunuzu belirtmeniz gerekir. Cinsel istismar oluşmuşsa mutlaka ilgili kurumlara başvurulmalı. İhmal ve istismar vakalarında başvurulacak yerler ´Çocuk İzlem Merkezi, Gelincik, Rehberlik Araştırma Merkezi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü, Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü, Çocuk Hakları Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´dır" diye konuştu.
Defne Belediye Başkanı Yaman da, "Gelişmiş ülkelerde insanlık çiçek hastalığı, frengi gibi hastalıkları nasıl tarihten sildiyse, çocuk istismarı konusunun da artık yaşanmadığı, tarihten kaldırıldığı, en önemlisi insanların beyninden silindiği bir zamanda yaşıyor olmalıydık. Bu konu karanlık beyinlerde öyle bir yer etmiş ki, zaman zaman bunu mubah sayarak normal bir olaymış gibi anlatmaya çalışıyorlar. Bizlerin insan yaşamına, insanlara ve en önemlisi çocuklara saygı duyan, değer veren herkesin, bu konuda farkındalık yaratmak üzere kendini sorumlu hissetmesi gerekmektedir. Çocuk İstismarını toplumdan ve zihinlerden kazımak için her birimiz mücadele edecek gönüllüler olmalıyız" diye konuştu.
Defne Belediyesi de, panele katılanlara Çocuk İhmal ve İstismarı ile ilgili bilgilerin yer aldığı broşürler dağıttı.
Kaynak:

´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
TED Hatay Koleji öğrencileri tarafından ´Değişen yüzyılda psikolojik danışman olmak´ konulu çalıştay düzenlendi.
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, “Yepyeni bir dinamiğe ve karaktere sahip Z kuşağı çocuklarının ebeveynleri olmak, onları anlayabilmek, kendi yetiştiriliş tarzımızdan çok daha farklı bir şekilde yaklaşabilmek, kimi zaman çok zorlu ve yorucu olabiliyor” dedi.
´Güvenin içi boş olmamalı´
´Güvenin içi boş olmamalı´
İskenderun Teknik Üniversitesi Yapı Öğrenci Topluluğu tarafından "İSTE-MİZ´18: Mühendislik ve İnovasyon Zirvesi” düzenlendi.
Uygulamalı girişimcilik kursu
Uygulamalı girişimcilik kursu
İskenderun´da girişimcilere yönelik eğitim verildi.
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji ve AR-GE Uygulama Araştırma Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından törenle açıldı.
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
İskenderun´da ABİGEM işbirliğiyle ´müşteri ilişkileri yönetimi´ eğitimi yapıldı.
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Bazı ilceme ve temaslarda bulunmak üzere iki günlük bir program için Hatay´a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) ziyaret etti.
Kurslar pazartesi başlıyor
Kurslar pazartesi başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı´nın koordinatörlüğünde geçen ay hayata geçirilen ´okuryazarlık seferberliği´ kapsamında İilçede başlatılan çalışmalar sürüyor.
´Mutluluk çaba ister´
´Mutluluk çaba ister´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle ´evlilik öncesi eğitim´ programı düzenlendi.
 AÖF dersleri İSTE´de
AÖF dersleri İSTE´de
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin (AÖF) İktisat ve İşletme bölümlerinin dersleri İSTE´de verilecek.
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir Kolejleri, gelecek eğitim-öğretim yılı için bursluluk sınavını, önceki gün okulun kampüsünde gerçekleştirdi. 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerin katıldığı sınavda başarılı olan öğrenciler, burs hakkı elde edecek.
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri İTSO´yu ziyaret ettiler.
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
13-16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi ve İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi´nde düzenlenen III. EURIE Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE 2018) ve Türk-Arap Yükseköğretim Kongresine (TACHE 2018) katılan İSTE için yeni işbirliklerinin ortaya çıkmasını sağlandığı ifade edildi.
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
Enerjisa Dağıtım Şirketi ve Milli Eğitim Bakanlığı´nın işbirliği ile yola çıkan Görsel Eğitim Aracı´nın durağı İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu.
PayaStem öğrencilerine ´yazılım ödülü´
PayaStem öğrencilerine ´yazılım ödülü´
PayaStem öğrencileri, FLL (First Lego League) tarafından 17 Şubat´ta Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüsünde düzenlenen "Hidrodinamik: Suyun Yolculuğu" temalı 14. sezon turnuvalarında ´En İyi Programlama Ödülü´nü kazandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi