´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi ve Moral Psikolojik Danışmanlık işbirliğiyle, farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ´Çocuk ihmali ve istismarı´ adlı panel yapıldı.
Tarih: 5.3.2018 09:50:59

 

Akdeniz Defne Evi´ndeki panele, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, CHP Hatay Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz de katıldı.
Panelde konuşan psikolog Mehmet Oral ve Dr. Serdal Kanuncu, cinsel istismarın çocuklar üzerindeki etkisi, çocuklara hangi yaş grubunda nelerin nasıl anlatılması gerektiği, fiziksel, duygusal, ekonomik istismar ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Çocuklara ´hayır´ demeyi öğretmenin önemli olduğunu belirten Oral, "Çocuğa büyüklerin söylediklerine itaat etmeleri gerektiklerinin öğretildiği bir zamanda, çocuğunuza mutlaka hayır demeyi öğretmeniz gereklidir. Çocuklarınız, herhangi birisi onları incitmeye kalkarsa ´hayır´ demeleri gerektiğini öğrenmeli. Çocuğunuza, kimlerin kendisine dokunabileceği, öpebileceği, sarılabileceğine kendisinin karar verme ve ´hayır´ deme hakkını vermelisi gerektiğini bilmesini sağlamalıyız. İyi dokunma ile kötü dokunma arasındaki ayrımı öğretmeli, kötü dokunmalar olduğu zaman ve güvenliklerini korumak için kendilerine zarar veren kişiden kaçmak, bağırmak ve tekmelemek gibi bazı kural dışı davranışlarda bulunabileceğini anlatın" dedi.
Dr. Kanuncu, çocuklara cinsel istismarla ilgili bilgi verirken, panik havasında olunmaması gerektiğini belirtti. Kanuncu, "Cinsel İstismara uğrayanlara yardım etmede yapabileceğiniz en iyi şey, onu dinlemeye hazır olduğunuzu göstermenizdir. Onu dinleyerek inandığınızı, bunun onu suçu olmadığını, olanlardan dolayı üzüldüğünüzü ve yardıma hazır olduğunuzu belirtmeniz gerekir. Cinsel istismar oluşmuşsa mutlaka ilgili kurumlara başvurulmalı. İhmal ve istismar vakalarında başvurulacak yerler ´Çocuk İzlem Merkezi, Gelincik, Rehberlik Araştırma Merkezi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü, Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü, Çocuk Hakları Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´dır" diye konuştu.
Defne Belediye Başkanı Yaman da, "Gelişmiş ülkelerde insanlık çiçek hastalığı, frengi gibi hastalıkları nasıl tarihten sildiyse, çocuk istismarı konusunun da artık yaşanmadığı, tarihten kaldırıldığı, en önemlisi insanların beyninden silindiği bir zamanda yaşıyor olmalıydık. Bu konu karanlık beyinlerde öyle bir yer etmiş ki, zaman zaman bunu mubah sayarak normal bir olaymış gibi anlatmaya çalışıyorlar. Bizlerin insan yaşamına, insanlara ve en önemlisi çocuklara saygı duyan, değer veren herkesin, bu konuda farkındalık yaratmak üzere kendini sorumlu hissetmesi gerekmektedir. Çocuk İstismarını toplumdan ve zihinlerden kazımak için her birimiz mücadele edecek gönüllüler olmalıyız" diye konuştu.
Defne Belediyesi de, panele katılanlara Çocuk İhmal ve İstismarı ile ilgili bilgilerin yer aldığı broşürler dağıttı.
Kaynak:

6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi