´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi ve Moral Psikolojik Danışmanlık işbirliğiyle, farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ´Çocuk ihmali ve istismarı´ adlı panel yapıldı.
Tarih: 5.3.2018 09:50:59

 

Akdeniz Defne Evi´ndeki panele, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, CHP Antakya İlçe Başkanı Hasan Ramiz Parlar, CHP Hatay Kadın Kolları Başkanı Filiz Haksöz de katıldı.
Panelde konuşan psikolog Mehmet Oral ve Dr. Serdal Kanuncu, cinsel istismarın çocuklar üzerindeki etkisi, çocuklara hangi yaş grubunda nelerin nasıl anlatılması gerektiği, fiziksel, duygusal, ekonomik istismar ve doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Çocuklara ´hayır´ demeyi öğretmenin önemli olduğunu belirten Oral, "Çocuğa büyüklerin söylediklerine itaat etmeleri gerektiklerinin öğretildiği bir zamanda, çocuğunuza mutlaka hayır demeyi öğretmeniz gereklidir. Çocuklarınız, herhangi birisi onları incitmeye kalkarsa ´hayır´ demeleri gerektiğini öğrenmeli. Çocuğunuza, kimlerin kendisine dokunabileceği, öpebileceği, sarılabileceğine kendisinin karar verme ve ´hayır´ deme hakkını vermelisi gerektiğini bilmesini sağlamalıyız. İyi dokunma ile kötü dokunma arasındaki ayrımı öğretmeli, kötü dokunmalar olduğu zaman ve güvenliklerini korumak için kendilerine zarar veren kişiden kaçmak, bağırmak ve tekmelemek gibi bazı kural dışı davranışlarda bulunabileceğini anlatın" dedi.
Dr. Kanuncu, çocuklara cinsel istismarla ilgili bilgi verirken, panik havasında olunmaması gerektiğini belirtti. Kanuncu, "Cinsel İstismara uğrayanlara yardım etmede yapabileceğiniz en iyi şey, onu dinlemeye hazır olduğunuzu göstermenizdir. Onu dinleyerek inandığınızı, bunun onu suçu olmadığını, olanlardan dolayı üzüldüğünüzü ve yardıma hazır olduğunuzu belirtmeniz gerekir. Cinsel istismar oluşmuşsa mutlaka ilgili kurumlara başvurulmalı. İhmal ve istismar vakalarında başvurulacak yerler ´Çocuk İzlem Merkezi, Gelincik, Rehberlik Araştırma Merkezi, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü, Emniyet Çocuk Şube Müdürlüğü, Çocuk Hakları Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı´dır" diye konuştu.
Defne Belediye Başkanı Yaman da, "Gelişmiş ülkelerde insanlık çiçek hastalığı, frengi gibi hastalıkları nasıl tarihten sildiyse, çocuk istismarı konusunun da artık yaşanmadığı, tarihten kaldırıldığı, en önemlisi insanların beyninden silindiği bir zamanda yaşıyor olmalıydık. Bu konu karanlık beyinlerde öyle bir yer etmiş ki, zaman zaman bunu mubah sayarak normal bir olaymış gibi anlatmaya çalışıyorlar. Bizlerin insan yaşamına, insanlara ve en önemlisi çocuklara saygı duyan, değer veren herkesin, bu konuda farkındalık yaratmak üzere kendini sorumlu hissetmesi gerekmektedir. Çocuk İstismarını toplumdan ve zihinlerden kazımak için her birimiz mücadele edecek gönüllüler olmalıyız" diye konuştu.
Defne Belediyesi de, panele katılanlara Çocuk İhmal ve İstismarı ile ilgili bilgilerin yer aldığı broşürler dağıttı.
Kaynak:

“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi