Çöloğlu´ndan ‘alış-veriş yerelden olsun´ daveti
2020 yılını koronavirüs salgınının kayıplarının gölgesinde geride bırakırken kepenkleri ‘yarı açık´ durumdaki esnafa yönelik kampanya ve çağrılar yapılıyor; ‘Yöre esnafını destekle, mahalle bakkalına sahip çık, alışverişini yöre esnafına bölüştürerek yap´...
Tarih: 30.12.2020 16:54:23

Koronavirüs salgını sürecinde yerel esnafın, ayakta kalma savaşı verdiğini belirten İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, “Toplumun dengesini küçük esnaf kuruyor. Ne kadar büyük olursan ol o kılcal damarların çalışması gerekiyor” dedi. Çöloğlu, beklenti ve ihtiyacı ‘yöre esnafını destekle, mahalle bakkalına sahip çık, alışverişini yöre esnafına bölüştürerek yap´ olarak özetledi.

İskenderun Bakkallar ve Bayıler Odası Başkanı Çöloğlu, yılbaşı veya evde kalınacak üç gün için alışveriş yapacak hemşehrilerini hem daha erken alışverişe hem de tamamını tek bir yerden yapmak yerine, yerel esnaf arasında bölerek yapılmasını önerdi. Çöloğlu, “Toplumun dengesini küçük esnaf kuruyor. Toplumun kılcal damarlarıdır. Ne kadar büyük olursan ol o kılcal damarların çalışması gerekiyor. Küçük esnafa mutlaka sahip çıkılmalı. Devlet çıkmıyorsa vatandaş çıksın diyoruz; alışverişini bir yerden yapacağına büfe, kuruyemişçi, manav, bakkal, kasap arasında bölüştürsün. Bu para kendi şehrimizde dönerse birbirimize faydası olur” diye konuştu.

Salgın pik yaptığında esnafa 1 hafta kapanma çağrısını da değerlendiren Çöloğlu, “Bu iyiniyetle yapılmış bir çağrı olabilir. Ekonomisi güçlü olan ülkeler bunu esnafa bırakmadı, meslek kuruluşlarına da bırakmadı; ‘2-3 hafta kapatıyorsunuz, bütün masraflarınızı ödüyorum´ dedi. Bu işler böyle olur. Bizler gece gündüz, emeğiyle çalışan insanlarız. Gün geliyor sağlığımızdan da fedakarlık yapıyoruz. O işler öyle olmaz; kapatın diyorlar kapanıyor, açın diyorlar açılıyor. Ama bunun istendiği esnafa destek de çıkılmalı” dedi.

İşyeri kira olan esnafa üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira kira, Ticaret Bakanlığı´nın dijitalleşmeye yönelik eğitim desteğini de değerlendiren Çöloğlu, şunları söyledi: “Ticaret bakanlığının bakkalların dijitalleşmesi eğitimini bekliyoruz. Bakanlığın sayfasındaki sanal çalışmada esnafla vatandaş arasındaki iletişim konusunu inceledim. O iletişimi zaten bizden iyi kimse yapamaz. Esnaf gösterilenden çok daha iyisini yapıyor. Ama dijitalleşme konusunu önemsiyorum. Bu konuda TESK´in de bir çalışması var. Ayağa, evlere servis uygulaması pandemi döneminde çok ilerledi. Herkes internet üzerinden siparişini veriyor. Bu kıyafetle başladı. Şimdi herşey internet üzerinden sipariş edilebiliyor. Bizim de yavaş yavaş bu düzene ayak uydurmamız, kendimizi yenilememiz gerekiyor. Bununla ilgili çalışmaları takip ediyoruz. Ancak henüz olgunlaşmadı. Şu an açıkçası esnaf için yapılan çok da bir şey yok; biraz da kendi kaderine bırakıldı. Verilecek 3 aylık destek için Ocak ayının ilk haftasından itibaren başvurular alınacak. Bir kere basit usuldeki esnaf, faaliyet konusuna bakmaksızın alacak. Bütün esnaf yararlanamayacak. Bir çok esnaf kira gideri yüksek göründüğünde esnaf basit usulde görünemiyor çünkü.”

Yerel yönetimlerin desteğini de önemsediklerini sözlerine ekleyen Çöloğlu, “Biz de başından beri esnafımıza sahip çıkılması konusunda uyarılar yapıyoruz. Ancak biz bu uyarıları yaparken İskenderun´da yöresel lezzetler fuarı açılabiliyor, kaldırımlarla uğraşılıyordu. Bunlar, bu dönemde yapılacak uygulamak değildi oysa” diye konuştu.
Kaynak:

Belediyeden ihtiyaç sahibine 100 ton patates
Belediyeden ihtiyaç sahibine 100 ton patates
İskenderun Belediyesi´nce tarım kooperatifinden satın alınan 100 ton patatesin ekonomik zorluk yaşayan ailelere dağıtımına başlandı.
Kaymakam Yönden esnafın nabzını tuttu
Kaymakam Yönden esnafın nabzını tuttu
Kaymakamı İskender Yönden, bir dizi ziyaretlerde bulundu.
Tosyalı: Muhtarlarla uyum içinde çalışıyoruz
Tosyalı: Muhtarlarla uyum içinde çalışıyoruz
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, muhtarlarla sürekli uyumlu bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirtti.
Parkomatta ‘yetki karmaşası´ mı?
Parkomatta ‘yetki karmaşası´ mı?
İskenderun Belediyesi, kent sınırlarında ‘Parkomat İşletilmesi” hakkının İskenderun Belediyesine devredilmediğini bildirdi.
Uygulama imar planına itirazlar ‘ertelendi´
Uygulama imar planına itirazlar ‘ertelendi´
İskenderun Belediye Meclisi, Sakarya, Karatoyuk, Sanayi camilerinin yerleri ile birlikte toplam 8 parselin borçlara karşılık Maliye Bakanlığınca satın alınması için Başkan Tosyalı´ya yetki verdi. Meclis, komisyon raporu yetişmeyince imar planına itirazları ise görüşemedi.
Yönden´den muhtarlara başarı belgesi
Yönden´den muhtarlara başarı belgesi
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, yerel çalışmalarda gayret gösteren mahalle muhtarlarına başarı belgesi verdi.
“Olay adli kontrolle önemsizleştirilmemeli”
“Olay adli kontrolle önemsizleştirilmemeli”
Etüt merkezinde 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan öğretmen serbest bırakıldı.
Etüt merkezinde taciz iddiası
Etüt merkezinde taciz iddiası
İskenderun´da kaçak eğitim yaptığı belirtilen etüt merkezinde bir kıza ´taciz´ yapıldığı iddiası üzerine soruşturma başlatıldı.
İskenderun´da 10 adrese ´hırsızlık operasyonu´
İskenderun´da 10 adrese ´hırsızlık operasyonu´
İskenderun´da polisin hırsızlık eşyaları ve suç unsunlarına yönelik 10 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.
Hatay´da kar mücadelesi
Hatay´da kar mücadelesi
Hatay´da kar yağışlarının etkili olduğu bölgelerde yaşanabilecek olumsuz koşullara karşı kurumlar tüm ekip ve ekipmanlarıyla il genelinde etkin bir mücadele gerçekleştiriyor.
“Projelerin takipçisiyiz”
“Projelerin takipçisiyiz”
Şekere ve Aşkarbeyli kavşak düzenleme projesi hakkında bilgi alan bakan Karaismailoğlu: Bu projeleri planlı ve yoğun bir çalışma içerisinde gerçekleştirip tamamlama hedefindeyiz.
Hastalara hijyen seti
Hastalara hijyen seti
İskenderun Belediyesi yaşlı, hasta ve engellilere evde sağlık hizmetlerini sürdürüyor.
14 adrese operasyon
14 adrese operasyon
İskenderun Emriyet Müdürlüğü ekiplerinin 14 adrese eş zamanlı düzenlenen operasyonunda 4 kişiyi gözaltına alındı.
‘Cadde yasağı´ ertelendi
‘Cadde yasağı´ ertelendi
İskenderun´da ´her gün bir caddenin kapatılması´ ile pazarlarda HES kodu uygulaması ertelendi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi