Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Türk Tabipler Birliği´nin (TTB), Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu´nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan´ı "Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü" olarak belirlediğini ve ülkenin her yerinde sağlık kurumları önünde Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını andığı gün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk´un, ´Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?´ açıklamasını parlamentoya taşıdı.
Tarih: 7.4.2021 16:47:01

İskenderun/SES

 Covid-19 salgınında olağandışı yeni bir artış dönemine girildiğini anlatan milletvekili Oruç, önergesinde, "Türkiye risk haritasında neredeyse tüm iller kırmızıya dönmüştür. Bu ağır tablonun yükü sağlık çalışanlarına kalmaktadır. Salgına karşı mücadele eden yüzlerce sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle tükenmeye, hastalanmaya ve hayatlarını kaybetmeye devam etmektedir. Bugüne kadar tespit edilen ve açıklanan verilere göre yaklaşık 200 bin sağlık çalışanı hastalanmış ve maalesef 395 sağlık emekçisi yaşamını yitirmiştir. Türkiye, dünyada sağlık çalışanları ölüm oranında ilk sıralarda yer almaktadır. Sağlık çalışanlarının Covid-19´a yakalanma oranı topluma göre 10-14 kat daha fazladır, Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kurum ile ülkede Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmiştir" değerlendirmesine yer verdi.
Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Sağlık çalışanlarının Covid-19´a yakalanma oranının topluma göre 10-14 kat daha fazla olması bunun meslek hastalığı olarak kabul edilmesi için sizce yeterli bir gerekçe değil midir? Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kurum tarafından ve birçok ülkede Covid-19, sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmiştir. Bu konunun değerlendirmeye alınması için bir neden değil midir? ´Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?´ görüşüne sahipseniz neden ilk olarak sağlık çalışanlarını aşılama gereği duyulmuştur? Covid-19´un meslek hastalığı olarak kabulü söz konusu değilse neden izin, emeklilik ve istifa gibi özlük hakları engellenen tek meslek grubu sağlık çalışanları olmuştur? Alınan bu kararlar mesleki maruziyetlerin kabulü iken haklardan yararlanma söz konusu olduğunda engeller koymanın asıl nedeni nedir? Bahsi geçen açıklamanız nedeni ile sağlık çalışanlarının sizden beklediği özür açıklamanız olacak mıdır? Covid 19´un sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabulünü sağlamak üzere Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışmalarınız olacak mıdır?"

 

 

 
Kaynak:

81 yaşındaki hükümlü için önerge
81 yaşındaki hükümlü için önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İskenderun T Tipi Cezaevi´nde hükümlü olan Sıddık Güler´in (81), hipertansiyon ve iltihaplı eklem romatizması gibi hastalıkları nedeniyle yürüyemediği için tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürmesini, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Hakkında kayıp hibe atlarla ilgili soruşturma başlatılan Hatay´a bağlı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, partisi MHP´den istifa etti. İstifayı MHP Genel Başkan yardımcısı Sadir Durmaz duyurdu.
Paranın akıbeti Arapça soruldu
Paranın akıbeti Arapça soruldu
CHP Arsuz, 128 milyar doların akıbetini bu kez Arapça ile sordu
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Saadet Partisi Payas ilçe kongresinde Ramazan Öksüz, yeniden ilçe başkanlığına getirildi.
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan ve beraberindeki heyet, Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetimine yeni binalarına taşınmaları nedeniyle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Başkanlığı da, Bakan Berat Albayrak döneminde dövizi sabit tutmak için harcandığı belirtilen 128 milyar doların akıbetini afişle sordu.
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
HDP İskenderun İlçe eş başkanları Hülya Ateş Ve Nevzat Güzel, Akçay Mahallesi´nde ÇED toplantısında gelişmeleri değerlendirdi.
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır´ın olduğu heyet, İskenderun´da değerlendirmede bulundu.
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Hassa´da inşaatın 6. katından düşerek yaşamını yitirmiş
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Milletvekili Güzelmansur´dan KOD 29 yorumu
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ilin kırsal alanında yaşanan internet sorununu önergeyle parlamentoya taşıdı.
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
Hatay Milletvekilleri DSİ yatırımlarını inceledi.
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadına yönelik hak ihlallerinin iyileştirilmesinde panzehirin eşitlik olduğunu belirtti.
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İyi Parti Hatay İl Başkanlığına ziyaret etti.
Güzelmansur, önergeyle banka şubesi istedi
Güzelmansur, önergeyle banka şubesi istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, binlerce esnafın ve firmanın faaliyet gösterdiği, 160 bini aşkın kişinin yaşadığı Defne´de Halkbank şubesi olmamasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi