Çuhadar´lar Konya´da buluştu
Türkiye´de yaşayan Çuhadar boyu, ikinci buluşmasını Konya´da gerçekleştirdi.
Tarih: 3.11.2017 11:47:19

Müslüm Kabadayı

Anadolu´ya Asya´dan gelen Türk boylarından olan Çuhadarlar, 18 Haziran 2016´da Ankara´da ilk kez bir araya gelmişlerdi. Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Çorum, Konya, Ordu, Kayseri, Eskisehir ve Ankara´da yaşayan Çuhadar ailelerini temsilen bir araya gelenler, birlik ve dayanışma içinde olma isteklerinin hayata geçmesinden mutluluk duyduklarını dile getirmişlerdi. Daha çok kaynaşmayı ve dayanışmalarını yeni kuşaklarla sürdürmeyi amaçlayan Çuhadarlar, ikinci buluşmalarını Konya´da 22 Ekim 2017´de gerçekleştirdiler.
Selçuklular ve Osmanlılar döneminde Anadolu, Suriye ve Mısır coğrafyasına dağılan Çuhadarların, son 50 yılda farklı ülkelere de göç ettikleri biliniyor. Konya´daki buluşmada da gittikleri coğrafyalarda farklı topluluklarla barış içinde yaşamayı tercih eden Çuhadarların, tarım ve hayvancılıkta başarılı oldukları, devlet hizmetinde kamu yararını düşündükleri vurgulandı. Eğitime, bilime ve sanata da önem veren boyun, bundan sonra günün koşullarını daha iyi değerlendirerek geleceklerine yön vermeyi amaçladıkları açıklandı.
Kahramanmaraş Andırın Çuhadarlı köyu/mahallesi´den yoğun katılımın olduğu toplantıda İskenderun´dan katılan 86 yaşındaki Ali Çuhadar´ın yapmış olduğu birlik beraberlik konuşması katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Konya´dan Lokman Çuhadar ve Mersin´den Gazi Çuhadar´ın bu buluşmanın gerçekleşmesinde yoğun çabaları takdirle karşılandı. İlk buluşmadan farklı olarak kadınların da katılımı, memnuniyet yarattı. Buluşmaların genişleyerek sürdürülmesi dileğinin gündeme getirildiği toplantı 2018 yılında Çuhadarlı köyünde yapılması kararından sonra yemek ve şehir gezisi ile sonlandırıldı...

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çuhadar Konya buluştu
´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
´Psikolojik danışman olmak´ çalıştayı
TED Hatay Koleji öğrencileri tarafından ´Değişen yüzyılda psikolojik danışman olmak´ konulu çalıştay düzenlendi.
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
‘Z kuşağı ile iletişim´ zorlu ve yorucu mu?
İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun, “Yepyeni bir dinamiğe ve karaktere sahip Z kuşağı çocuklarının ebeveynleri olmak, onları anlayabilmek, kendi yetiştiriliş tarzımızdan çok daha farklı bir şekilde yaklaşabilmek, kimi zaman çok zorlu ve yorucu olabiliyor” dedi.
´Güvenin içi boş olmamalı´
´Güvenin içi boş olmamalı´
İskenderun Teknik Üniversitesi Yapı Öğrenci Topluluğu tarafından "İSTE-MİZ´18: Mühendislik ve İnovasyon Zirvesi” düzenlendi.
Uygulamalı girişimcilik kursu
Uygulamalı girişimcilik kursu
İskenderun´da girişimcilere yönelik eğitim verildi.
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
MKÜ´ye Teknoloji ve AR-GE Merkezi
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji ve AR-GE Uygulama Araştırma Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından törenle açıldı.
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
´Müşteri ilişkileri yönetimi´ semineri
İskenderun´da ABİGEM işbirliğiyle ´müşteri ilişkileri yönetimi´ eğitimi yapıldı.
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
´Çocuklara hayır demeyi öğretin´
Defne Belediyesi, Defne Kent Konseyi ve Moral Psikolojik Danışmanlık işbirliğiyle, farkındalık yaratmak ve aileleri bilinçlendirmeye yönelik düzenlenen ´Çocuk ihmali ve istismarı´ adlı panel yapıldı.
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Özlü´den İSTE´ye ´teknoparka destek´ sözü
Bazı ilceme ve temaslarda bulunmak üzere iki günlük bir program için Hatay´a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) ziyaret etti.
Kurslar pazartesi başlıyor
Kurslar pazartesi başlıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın himayesinde, Milli Eğitim Bakanlığı´nın koordinatörlüğünde geçen ay hayata geçirilen ´okuryazarlık seferberliği´ kapsamında İilçede başlatılan çalışmalar sürüyor.
´Mutluluk çaba ister´
´Mutluluk çaba ister´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle ´evlilik öncesi eğitim´ programı düzenlendi.
 AÖF dersleri İSTE´de
AÖF dersleri İSTE´de
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin (AÖF) İktisat ve İşletme bölümlerinin dersleri İSTE´de verilecek.
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir´den bursluluk sınavı
Bahçeşehir Kolejleri, gelecek eğitim-öğretim yılı için bursluluk sınavını, önceki gün okulun kampüsünde gerçekleştirdi. 4, 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerin katıldığı sınavda başarılı olan öğrenciler, burs hakkı elde edecek.
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri İTSO´yu ziyaret ettiler.
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
´İSTE, işbirliği kapılarını açıyor´
13-16 Şubat tarihleri arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi ve İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi´nde düzenlenen III. EURIE Avrasya Yükseköğretim Zirvesi (EURIE 2018) ve Türk-Arap Yükseköğretim Kongresine (TACHE 2018) katılan İSTE için yeni işbirliklerinin ortaya çıkmasını sağlandığı ifade edildi.
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
‘Görsel Eğitim Aracı´ İSTE´de
Enerjisa Dağıtım Şirketi ve Milli Eğitim Bakanlığı´nın işbirliği ile yola çıkan Görsel Eğitim Aracı´nın durağı İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi