Çuhadar´lar Konya´da buluştu
Türkiye´de yaşayan Çuhadar boyu, ikinci buluşmasını Konya´da gerçekleştirdi.
Tarih: 3.11.2017 11:47:19

Müslüm Kabadayı

Anadolu´ya Asya´dan gelen Türk boylarından olan Çuhadarlar, 18 Haziran 2016´da Ankara´da ilk kez bir araya gelmişlerdi. Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Çorum, Konya, Ordu, Kayseri, Eskisehir ve Ankara´da yaşayan Çuhadar ailelerini temsilen bir araya gelenler, birlik ve dayanışma içinde olma isteklerinin hayata geçmesinden mutluluk duyduklarını dile getirmişlerdi. Daha çok kaynaşmayı ve dayanışmalarını yeni kuşaklarla sürdürmeyi amaçlayan Çuhadarlar, ikinci buluşmalarını Konya´da 22 Ekim 2017´de gerçekleştirdiler.
Selçuklular ve Osmanlılar döneminde Anadolu, Suriye ve Mısır coğrafyasına dağılan Çuhadarların, son 50 yılda farklı ülkelere de göç ettikleri biliniyor. Konya´daki buluşmada da gittikleri coğrafyalarda farklı topluluklarla barış içinde yaşamayı tercih eden Çuhadarların, tarım ve hayvancılıkta başarılı oldukları, devlet hizmetinde kamu yararını düşündükleri vurgulandı. Eğitime, bilime ve sanata da önem veren boyun, bundan sonra günün koşullarını daha iyi değerlendirerek geleceklerine yön vermeyi amaçladıkları açıklandı.
Kahramanmaraş Andırın Çuhadarlı köyu/mahallesi´den yoğun katılımın olduğu toplantıda İskenderun´dan katılan 86 yaşındaki Ali Çuhadar´ın yapmış olduğu birlik beraberlik konuşması katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Konya´dan Lokman Çuhadar ve Mersin´den Gazi Çuhadar´ın bu buluşmanın gerçekleşmesinde yoğun çabaları takdirle karşılandı. İlk buluşmadan farklı olarak kadınların da katılımı, memnuniyet yarattı. Buluşmaların genişleyerek sürdürülmesi dileğinin gündeme getirildiği toplantı 2018 yılında Çuhadarlı köyünde yapılması kararından sonra yemek ve şehir gezisi ile sonlandırıldı...

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Çuhadar Konya buluştu
6 okulun ortak projesine hibe desteği
6 okulun ortak projesine hibe desteği
Arsuz´da eğitim veren Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Ulusal Ajans tarafından hibelendirme desteği aldı.
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
4 öğretmene ‘proje eğitimi´
Belen´de 4 öğretmen, Romanya´nın Yaş şehrinde yapılan gençliği şekillendirmek için drama teknikleri konulu proje eğitimini tamamladı.
Erasmus projesiyle meslek kursu
Erasmus projesiyle meslek kursu
Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında finans edilen ve Arsuz Kaymakamlığına bağlı olarak faaliyet gösteren "Genç çok, iş yok" adlı projesinin kapanış toplantısı yapıldı.
Okula gidemeyene evde eğitim
Okula gidemeyene evde eğitim
Engelsiz Arsuz Derneği ve bazı özel okulların katkısıyla Dünya Engelliler Günü kapsamında etkinlik düzenlendi.
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Okul kütüphanesine boyama kitabı
Antakya Belediyesinin "Kardeşinle sevgiyle paylaş" projesi kapsamında yürütülen "Kardeş Okul" kapsamında bağışlanan 220 adet kitap, Kisecik Ortaokuluna teslim edildi; iletilen diğer yardımlar da mobil araçla ulaştırılması sürdü.
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İlkokul öğrencileri kolejin konuğu
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Satranç ile Mutfak Akademi kulüpleri, çocuklar arasında kaynaşma, dayanışmaı, kardeşlik duygusunu yaşatıp, pekiştirmek amacıyla Arsuz´un Pirinçlik mahallesindeki Mustafa Kemal İlköğretim Okulunu konuk etti.
Kurtbağı okuluna kütüphane
Kurtbağı okuluna kütüphane
Ünlü ailesi tarafından yaptırılan kütüphane hizmete açıldı
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Değişim öğrencilerinin ziyareti
Erasmus- Gençlik projeleri kapsamında Hatay´da bulunan öğrenciler, İskenderun ve Arsuz´u ziyaret etti.
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Üniversiteliye ´iklim değişikliği´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Avrupa Birliği ile projesi olan "İklim değişikliği alanında kapasitenin geliştirilmesi programı" kapsamında eğitim düzenledi.
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
TÜBİTAK, araştırma proje desteğini arttırdı
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi´nin (İSTE-TTO), TÜBİTAK´ın Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelere yönelik modülünün sorumluluğu yürüten İSTE Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Hakan Eryüzlü, ilgili proje desteklerindeki güncek gelişmeler ve değişiklikler hakkında bilgi verdi.
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
"Teşvik edici ve yönlendirici olunmalı"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, güçlü Türkiye hedefine ulaşmak için, yeni bir idarecilik, yeni bir eğitimcilik ve optimum bakış açısı geliştirerek, ülke, ilçe ve ilin gelişmesi, kalkınması ve daha ileri hedeflere doğru yürümesi için teşvik edici ve yönlendirici bir faktör olunması gerekitğini söyledi.
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
"Hedef, Hatay´ın patent sayısını artırmak"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (İSTE-TTO), ASAŞ Filtre firmasının Ar-Ge Departmanı çalışanlarına yönelik "Sınai mülkiyet temel eğitimi” verdi.
Tadilatı BM üstlendi
Tadilatı BM üstlendi
Modernevler İlkokuluna ´açılış´
MKÜ´de rektör değişmedi
MKÜ´de rektör değişmedi
Hasan Kaya yeniden atandı
‘e-uygulama´ semineri
‘e-uygulama´ semineri
İskenderun´da Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası İskenderun Şubesi tarafından üyelerine yönelik ‘e-uygulamalar´ konulu eğitim semineri düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi