Culha: Arsuz´u geleceğe hazırlıyoruz
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin geleceğe bilimsel ölçütlerle hazırlandığını belirtti. Culha, “Biz şehri bilimsel bir şekilde geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz.
Tarih: 5.3.2018 10:55:42

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz gelişsin, turizm bölgesi olsun, ama kültürel kültürel ve tarihi dokusunu bozmadan, o dokuyu koruyarak… özellikle doğaya uyumlu, çevreye saygılı bir anlayışla çalışma yürütüyoruz” dedi.
Tarım ve turizmin belirleyiciliğindeki kenti ‘geleceğe taşıma´ hedefiyle çalışma yürütüldüğünü kaydeden Başkan Culha, Arsuz´da 3 turizm bölgesinden Akçalı´nın imar planının yapıldığını, turizm arsalarının turizmcilerin yatırımlarına hazır hale getirildiğini söyledi. Culha, turizmcilere “arsamız var” davetinde bulundu. Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin ortak ve geleneksel Çarşamba Sohbetlerinde içiçe yaşanan iki ilçesinin ortak değerlerinden yola çıkarak Arsuz´u, hedeflerini, beklentilerini ve gerçekleşmeleri anlattı, soruları yanıtladı.

Tatlı patetesin ana yurdu
Tarım ve turizm karakterli olarak tanımladığı Arsuz´un, yeşil sebze, zeytin, narenciyenin ağırlıkta olduğunu ürün desenine dikkat çeken Culha, tarıma yönelik İlçe tarım Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını kaydetti. Arsuz´un tatlı patates üretiminde özel ve tek nokta özelliğine de işaret ederek, bölgenin tarım potansiyeline ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye´nin yeşil sebze ihtiyacının yüzde 40´ı Hatay´dan karşılanmakta, bu yüzde 40´ın 30´luk bölümü de Arsuz´da üretilmekte. Özellikle maydanoz, dereotu. Tarım üretimimize seracılık da eklendi. Muz üretiminde de Anamur´a rakip olabilecek nitelik ve kaliteye ulaşıldı. Balıkçılık ve buğdayda da özel yeri var. Tatlı patates üretiminde özel bir yeri var. Türkiye´de de başka noktada yok denecek kadar az. Bunun daha bilimsel yapılması yönünde katkı sunmaya çalışıyoruz. İlçe tarım Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeyiz.”

“Yetki alanında olmasa da müdahil olduk”
Elektrik altyapı yetersizliği, girişimler ve sağlanan yatırımla alınan mesafe hakkında da bilgi veren Başkan Culha, Karaağaç ve Nardüzü´nde elektrik sorununun yüzde 80 oranında çözüme kavuştuğunu, doğalgaz gibi elektrik konusunun da yetki alanlarının dışında kalmasına karşın müdahil olduklarını ifade etti. Culha, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgenin ihtiyacı, konuya duyarlılık ve hakimiyetimizden kaynaklı kendi yetkimiz dışında her konuya müdahil olduk. Elektrik ve doğalgazda cevap aldık. Doğalgazda Arsuz´un kapsama alınmasını sağladık. Küçük ölçekli de olsa bir yatırım çıkarttık. Işıklı´ya kadar projelendirildi, Karaağaç´ın bir kısmında çalışma başlatıldı. Ben kapı aşındırdım, sonuç aldık.”

Tütün depolarına hastane ısrarı
Arsuz´da planlanan devlet hastanesi için sit alanında kalan yer seçiminin yanında ulaşımın da yaratacağı trafik sorununa işaret eden ve yerin değiştirilmesinde ısrarcı olduklarını aktaran Culha, Madenli´deki ‘tekel tütün depoları´nın kazandırılabileceğini kaydetti. Culha, “Devlet Hastanesi yatırımı konusunda onay çıktı. Seçilen yerin sit alanı içerisinde olması dolayısıyla idari süreç uzuyor. O süreç biter bitmez devlet hastanesi yapılacak. Biz yer seçimi konusunda itiraz etmiştik. Halen itirazcıyız. Çünkü eski Arsuz´un biraz ötesinde bir alan. Karşı çıktık, çünkü halihazırda yazın Arsuz kendi yoğunluğunu taşıyamıyor. Hastaneden dolayı oluşacak trafik yoğunluğunu kaldıramaz. Bu yatırımı ya Akçalı bölgesine ya Madenli´deki Tekel tesisleri olabilir. Maalesef politik bir seçimdir. İnşallah teknik olarak çözülür ve yapılır” diye konuştu.

Suriye savaşı turizmde caydırıcı olsa da…
Culha, bölgenin kültürel ve tarihi dokusunu ise bozmadan sürdürme kararlılığında olduklarını vurguladığı konuşmasında turistik ziyaret ve konaklamada Arsuz´da kalma süresini arttırmanın seçeneklerini de araştırdıklarını ve Hatay´ın tüm değerleriyle birlikte bir sunumu hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Konaklama süresinin arttırılması yönünde ise ulaşılamayan tarihi ve kültürel değerlere ulaşılabilir olmanı sağlamak istediklerini de sözlerine ekleyen Culha, gastronomiye yönelik de eksikliklere dikkat çekti.
Culha, şunları söyledi: “Biz turizmin altyapısından, imar planından başladık. Bu ilçede yeteri kadar çarpık yapılaşma var zaten. En azından bundan sonra zararın neresinden dönülebilir yaklaşımıyla planlayarak program içerisinde o gelişmeyi sağlamak istiyoruz” ifadesini belirtti. Ancak, gerek ülkemizde gerek dünyada Hatay´ın Suriye´deki savaşın lojistik merkezi olarak gösterilmesinin yarattığı caydırıcılığa da işaret ederek, şunları söyledi: “Bir çok yabancı misafirimize Türkiye´ye geldiğinde Hatay´a gelmemesi önünde telkinde bulunuluyor. Turizmi etkileyen bir faktör durumunda. Bu sorunlar aşıldığında ülkenin sayılı merkezlerinden biri haline getireceğiz.”

Arsuz HADO´nun güzergahında yeralmalı
Büyükşehir Belediyesi tarafından Kıbrıs ve Lübnan´a yönelik deniz ulaşımında terminal merkezlerinin Samandağ ve İskenderun olarak gösterilmesine karşın Arsuz´da da bir terminalin şart olduğunu kaydetti. Çalışmanın henüz çalışma aşamasında olduğunu da ifade eden Culha, “Bu yerinde bir projedir. Rantabl olmadığı yönünde değerlendirme de yapıldı ancak, belediyeler sadece ticari amaçla hareket etmez. Kamuoyunun ciddi olarak bu projeyi desteklediğini görmekteyiz. Ben de destekleyenlerden biriyim. Zaten Hatay´la ilgili bir imaj var. Bunu kırmak adına böyle projelere ya da yabancı ayağa ihtiyacımız var. Özellikle Arap turizmini deniz ulaşımı yoluyla tekrar canlandırır kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Altyapı ‘en büyük´ sorunlardan
Altyapıya yönelik sorunların devam ettiğini, bir çok sitenin arıtmasının denize deşarj edildiğini, özellikle yerleşimin yoğun olduğu Karaağaç ve Uluçınar mahallelerinde sorunun görünür durumda olduğuna dikkat çeken Culha, Büyükşehir belediyesinin bununla ilgili projelendirme çalışmasının tamamlandığını, finans sorununun da çözülerek ihale aşamasına getirildiğini hatırlattı.

Culha´dan Karaağaç´ta bitişik nizam eleştirisi
Karaağaç ve Nardüzü´nde yoğun ve yüksek katlı yapılaşmanın yarattığı sorunların hatırlatılması üzerine geçmiş yönetim dönemlerindeki imar uygulamaları ve kararlarına dikkat çeken Culha, “Karaağaç Arsuz´un kalbidir. Karaağaç´la Arsuz´u bir kabul ediyoruz. Yapılaşmaya açılmış alanlar ile ilgili talep edilmesi halinde ruhsat vermekle mükellefiz. Belediye başkanı olduğum zaman Karaağaç´ta imara açılmayan hiçbir nokta, imarsız alan yoktu. İmara açılan bir yerin binalaşmaya maruz kalacağını bilmek için zaten kahin olmaya gerek yok. Karaağaç´ın başta imar planlamasında bir hata var. Karaağaç´ta bitişik nizam düzenlemesi kararı olur mu? Yapılmış maalesef. 32 kat bile vardı, 12´ye ancak çekebildik. Karaağaç´ta yapı yüksekliğinin 7´de durması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

/resimler/2018-3/5/0948536476302.jpg

 

 
Kaynak:

Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi