Culha: Arsuz´u geleceğe hazırlıyoruz
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin geleceğe bilimsel ölçütlerle hazırlandığını belirtti. Culha, “Biz şehri bilimsel bir şekilde geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz.
Tarih: 5.3.2018 10:55:42

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz gelişsin, turizm bölgesi olsun, ama kültürel kültürel ve tarihi dokusunu bozmadan, o dokuyu koruyarak… özellikle doğaya uyumlu, çevreye saygılı bir anlayışla çalışma yürütüyoruz” dedi.
Tarım ve turizmin belirleyiciliğindeki kenti ‘geleceğe taşıma´ hedefiyle çalışma yürütüldüğünü kaydeden Başkan Culha, Arsuz´da 3 turizm bölgesinden Akçalı´nın imar planının yapıldığını, turizm arsalarının turizmcilerin yatırımlarına hazır hale getirildiğini söyledi. Culha, turizmcilere “arsamız var” davetinde bulundu. Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin ortak ve geleneksel Çarşamba Sohbetlerinde içiçe yaşanan iki ilçesinin ortak değerlerinden yola çıkarak Arsuz´u, hedeflerini, beklentilerini ve gerçekleşmeleri anlattı, soruları yanıtladı.

Tatlı patetesin ana yurdu
Tarım ve turizm karakterli olarak tanımladığı Arsuz´un, yeşil sebze, zeytin, narenciyenin ağırlıkta olduğunu ürün desenine dikkat çeken Culha, tarıma yönelik İlçe tarım Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını kaydetti. Arsuz´un tatlı patates üretiminde özel ve tek nokta özelliğine de işaret ederek, bölgenin tarım potansiyeline ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye´nin yeşil sebze ihtiyacının yüzde 40´ı Hatay´dan karşılanmakta, bu yüzde 40´ın 30´luk bölümü de Arsuz´da üretilmekte. Özellikle maydanoz, dereotu. Tarım üretimimize seracılık da eklendi. Muz üretiminde de Anamur´a rakip olabilecek nitelik ve kaliteye ulaşıldı. Balıkçılık ve buğdayda da özel yeri var. Tatlı patates üretiminde özel bir yeri var. Türkiye´de de başka noktada yok denecek kadar az. Bunun daha bilimsel yapılması yönünde katkı sunmaya çalışıyoruz. İlçe tarım Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeyiz.”

“Yetki alanında olmasa da müdahil olduk”
Elektrik altyapı yetersizliği, girişimler ve sağlanan yatırımla alınan mesafe hakkında da bilgi veren Başkan Culha, Karaağaç ve Nardüzü´nde elektrik sorununun yüzde 80 oranında çözüme kavuştuğunu, doğalgaz gibi elektrik konusunun da yetki alanlarının dışında kalmasına karşın müdahil olduklarını ifade etti. Culha, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgenin ihtiyacı, konuya duyarlılık ve hakimiyetimizden kaynaklı kendi yetkimiz dışında her konuya müdahil olduk. Elektrik ve doğalgazda cevap aldık. Doğalgazda Arsuz´un kapsama alınmasını sağladık. Küçük ölçekli de olsa bir yatırım çıkarttık. Işıklı´ya kadar projelendirildi, Karaağaç´ın bir kısmında çalışma başlatıldı. Ben kapı aşındırdım, sonuç aldık.”

Tütün depolarına hastane ısrarı
Arsuz´da planlanan devlet hastanesi için sit alanında kalan yer seçiminin yanında ulaşımın da yaratacağı trafik sorununa işaret eden ve yerin değiştirilmesinde ısrarcı olduklarını aktaran Culha, Madenli´deki ‘tekel tütün depoları´nın kazandırılabileceğini kaydetti. Culha, “Devlet Hastanesi yatırımı konusunda onay çıktı. Seçilen yerin sit alanı içerisinde olması dolayısıyla idari süreç uzuyor. O süreç biter bitmez devlet hastanesi yapılacak. Biz yer seçimi konusunda itiraz etmiştik. Halen itirazcıyız. Çünkü eski Arsuz´un biraz ötesinde bir alan. Karşı çıktık, çünkü halihazırda yazın Arsuz kendi yoğunluğunu taşıyamıyor. Hastaneden dolayı oluşacak trafik yoğunluğunu kaldıramaz. Bu yatırımı ya Akçalı bölgesine ya Madenli´deki Tekel tesisleri olabilir. Maalesef politik bir seçimdir. İnşallah teknik olarak çözülür ve yapılır” diye konuştu.

Suriye savaşı turizmde caydırıcı olsa da…
Culha, bölgenin kültürel ve tarihi dokusunu ise bozmadan sürdürme kararlılığında olduklarını vurguladığı konuşmasında turistik ziyaret ve konaklamada Arsuz´da kalma süresini arttırmanın seçeneklerini de araştırdıklarını ve Hatay´ın tüm değerleriyle birlikte bir sunumu hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Konaklama süresinin arttırılması yönünde ise ulaşılamayan tarihi ve kültürel değerlere ulaşılabilir olmanı sağlamak istediklerini de sözlerine ekleyen Culha, gastronomiye yönelik de eksikliklere dikkat çekti.
Culha, şunları söyledi: “Biz turizmin altyapısından, imar planından başladık. Bu ilçede yeteri kadar çarpık yapılaşma var zaten. En azından bundan sonra zararın neresinden dönülebilir yaklaşımıyla planlayarak program içerisinde o gelişmeyi sağlamak istiyoruz” ifadesini belirtti. Ancak, gerek ülkemizde gerek dünyada Hatay´ın Suriye´deki savaşın lojistik merkezi olarak gösterilmesinin yarattığı caydırıcılığa da işaret ederek, şunları söyledi: “Bir çok yabancı misafirimize Türkiye´ye geldiğinde Hatay´a gelmemesi önünde telkinde bulunuluyor. Turizmi etkileyen bir faktör durumunda. Bu sorunlar aşıldığında ülkenin sayılı merkezlerinden biri haline getireceğiz.”

Arsuz HADO´nun güzergahında yeralmalı
Büyükşehir Belediyesi tarafından Kıbrıs ve Lübnan´a yönelik deniz ulaşımında terminal merkezlerinin Samandağ ve İskenderun olarak gösterilmesine karşın Arsuz´da da bir terminalin şart olduğunu kaydetti. Çalışmanın henüz çalışma aşamasında olduğunu da ifade eden Culha, “Bu yerinde bir projedir. Rantabl olmadığı yönünde değerlendirme de yapıldı ancak, belediyeler sadece ticari amaçla hareket etmez. Kamuoyunun ciddi olarak bu projeyi desteklediğini görmekteyiz. Ben de destekleyenlerden biriyim. Zaten Hatay´la ilgili bir imaj var. Bunu kırmak adına böyle projelere ya da yabancı ayağa ihtiyacımız var. Özellikle Arap turizmini deniz ulaşımı yoluyla tekrar canlandırır kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Altyapı ‘en büyük´ sorunlardan
Altyapıya yönelik sorunların devam ettiğini, bir çok sitenin arıtmasının denize deşarj edildiğini, özellikle yerleşimin yoğun olduğu Karaağaç ve Uluçınar mahallelerinde sorunun görünür durumda olduğuna dikkat çeken Culha, Büyükşehir belediyesinin bununla ilgili projelendirme çalışmasının tamamlandığını, finans sorununun da çözülerek ihale aşamasına getirildiğini hatırlattı.

Culha´dan Karaağaç´ta bitişik nizam eleştirisi
Karaağaç ve Nardüzü´nde yoğun ve yüksek katlı yapılaşmanın yarattığı sorunların hatırlatılması üzerine geçmiş yönetim dönemlerindeki imar uygulamaları ve kararlarına dikkat çeken Culha, “Karaağaç Arsuz´un kalbidir. Karaağaç´la Arsuz´u bir kabul ediyoruz. Yapılaşmaya açılmış alanlar ile ilgili talep edilmesi halinde ruhsat vermekle mükellefiz. Belediye başkanı olduğum zaman Karaağaç´ta imara açılmayan hiçbir nokta, imarsız alan yoktu. İmara açılan bir yerin binalaşmaya maruz kalacağını bilmek için zaten kahin olmaya gerek yok. Karaağaç´ın başta imar planlamasında bir hata var. Karaağaç´ta bitişik nizam düzenlemesi kararı olur mu? Yapılmış maalesef. 32 kat bile vardı, 12´ye ancak çekebildik. Karaağaç´ta yapı yüksekliğinin 7´de durması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

/resimler/2018-3/5/0948536476302.jpg

 

 
Kaynak:

Tosyalı: Hem dinliyor hem inceliyorum
Tosyalı: Hem dinliyor hem inceliyorum
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı bir yandan belediyenin çalışmalarını sürdürürken bir yandan da talep ve sorunlar için halk ve esnafla görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.
Müdür Güney´ten iade-i ziyaret
Müdür Güney´ten iade-i ziyaret
İskenderun İlçe Müdürlüğü görevine atanması dolayısıyla kutlama ziyaretlerini kabul eden Nevzat Güneş iade-i ziyaretlerini gerçekleştirmeye başladı.
Sahile otel iznine iptal
Sahile otel iznine iptal
Hatay 1. İdare Mahkemesi, imar planları ve yapı ruhsatını iptal etti
Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor
Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor
11 bin yurttaşın iki ilçeye bağlı süren yaşamına ilişkin yanıtı Tapu Müdürlüğü verdi
Kurban kesim ücreti 500 lira
Kurban kesim ücreti 500 lira
Küçükbaş için 50 lira, büyükbaş için 500 lira kurban kesim ücreti belirleyen Kurban Kesim Komisyonu, kendi işyerlerinde, çiftliklerde kesim yapmak isteyenlerin İlçe Müftülüğüne yazılı başvuru yapmasını istedi.
‘Battı-Çıktı´ya geçit verin
‘Battı-Çıktı´ya geçit verin
Pac meydanında yaşanan tıkanmaya yurttaşlar çözüm önerdi
81. yıldönümü ‘geleceğe güvenle´ kutlandı
81. yıldönümü ‘geleceğe güvenle´ kutlandı
Kurtuluş savaşı sonrası 20 yılı aşkın süredir anavatan hasretiyle yanıp tutuşan Hatay´a 5 Temmuz 1938´de İskenderun´dan Türk Askerinin girişinin 81. yıldönümü törenle kutlandı.
Mazmancı: Her noktada varız
Mazmancı: Her noktada varız
Arsuz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Koray Mazmancı, tatil sezonuyla birlikte nüfusu katlanan, istek ve şikayetlerin arttığı kentin her noktasında takviye edilen ekiplerle çalışma yürütüldüğünü bildirdi.
Oğullarının tabutunda gözyaşı
Oğullarının tabutunda gözyaşı
Şanlıurfa´da koşu testi sonrasında rahatsızlanarak şehit olan Suçıkağı köyü sakinlerinden Piyade Uzman Onbaşı Mehmet Dursun, son yolculuğuna uğurlandı.
Arsuz CHP´den ´istismar´ tepkisi
Arsuz CHP´den ´istismar´ tepkisi
"Dokunulmaz olmak çocukların hakkıdır"
"Madenli Balıkçı Barınağı, bakanlıktan alındı"
"Madenli Balıkçı Barınağı, bakanlıktan alındı"
Başka Savaş, Savaş, “Valimiz, sekiz yıl önce açılışının gerçekleştirildiği ama pek aktif olmayan Madenli Balıkçı Barınağı´nın Tarım Bakanlığından aldığını söyledi ve seferler buradan daha kolay olur" dedi.
İskenderun Belediyesinde atamalar sürüyor
İskenderun Belediyesinde atamalar sürüyor
31 Mart seçimlerde göreve getirilen İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, belediyede birlikte çalışacağı kadrosunu oluşturmayı sürdürüyor.
Prof. Dr. Gültekin: Mimar Sinan´ın eserleri ´imzalı´
Prof. Dr. Gültekin: Mimar Sinan´ın eserleri ´imzalı´
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, Mimar Sinan´ı anma etkinlikleri kapsamında konferanslar düzenledi.
“Hedefimiz modern ve gelişmiş bir kent”
“Hedefimiz modern ve gelişmiş bir kent”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, özlenen modern ve gelişmiş bir İskenderun´u tüm hemşerilerinin destekleri ile gerçekleştirme kararlılığında olacaklarını belirtti.
“Belen´in tarihi mirası korunacak”
“Belen´in tarihi mirası korunacak”
Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül: Tarihi güzelliklerimizi tekrar Belen´e kazandıracağız
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi