Culha: Arsuz´u geleceğe hazırlıyoruz
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin geleceğe bilimsel ölçütlerle hazırlandığını belirtti. Culha, “Biz şehri bilimsel bir şekilde geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz.
Tarih: 5.3.2018 10:55:42

Sadet Berkyürek/İskenderun

Arsuz gelişsin, turizm bölgesi olsun, ama kültürel kültürel ve tarihi dokusunu bozmadan, o dokuyu koruyarak… özellikle doğaya uyumlu, çevreye saygılı bir anlayışla çalışma yürütüyoruz” dedi.
Tarım ve turizmin belirleyiciliğindeki kenti ‘geleceğe taşıma´ hedefiyle çalışma yürütüldüğünü kaydeden Başkan Culha, Arsuz´da 3 turizm bölgesinden Akçalı´nın imar planının yapıldığını, turizm arsalarının turizmcilerin yatırımlarına hazır hale getirildiğini söyledi. Culha, turizmcilere “arsamız var” davetinde bulundu. Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin ortak ve geleneksel Çarşamba Sohbetlerinde içiçe yaşanan iki ilçesinin ortak değerlerinden yola çıkarak Arsuz´u, hedeflerini, beklentilerini ve gerçekleşmeleri anlattı, soruları yanıtladı.

Tatlı patetesin ana yurdu
Tarım ve turizm karakterli olarak tanımladığı Arsuz´un, yeşil sebze, zeytin, narenciyenin ağırlıkta olduğunu ürün desenine dikkat çeken Culha, tarıma yönelik İlçe tarım Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını kaydetti. Arsuz´un tatlı patates üretiminde özel ve tek nokta özelliğine de işaret ederek, bölgenin tarım potansiyeline ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye´nin yeşil sebze ihtiyacının yüzde 40´ı Hatay´dan karşılanmakta, bu yüzde 40´ın 30´luk bölümü de Arsuz´da üretilmekte. Özellikle maydanoz, dereotu. Tarım üretimimize seracılık da eklendi. Muz üretiminde de Anamur´a rakip olabilecek nitelik ve kaliteye ulaşıldı. Balıkçılık ve buğdayda da özel yeri var. Tatlı patates üretiminde özel bir yeri var. Türkiye´de de başka noktada yok denecek kadar az. Bunun daha bilimsel yapılması yönünde katkı sunmaya çalışıyoruz. İlçe tarım Müdürlüğü ile işbirliği içerisindeyiz.”

“Yetki alanında olmasa da müdahil olduk”
Elektrik altyapı yetersizliği, girişimler ve sağlanan yatırımla alınan mesafe hakkında da bilgi veren Başkan Culha, Karaağaç ve Nardüzü´nde elektrik sorununun yüzde 80 oranında çözüme kavuştuğunu, doğalgaz gibi elektrik konusunun da yetki alanlarının dışında kalmasına karşın müdahil olduklarını ifade etti. Culha, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgenin ihtiyacı, konuya duyarlılık ve hakimiyetimizden kaynaklı kendi yetkimiz dışında her konuya müdahil olduk. Elektrik ve doğalgazda cevap aldık. Doğalgazda Arsuz´un kapsama alınmasını sağladık. Küçük ölçekli de olsa bir yatırım çıkarttık. Işıklı´ya kadar projelendirildi, Karaağaç´ın bir kısmında çalışma başlatıldı. Ben kapı aşındırdım, sonuç aldık.”

Tütün depolarına hastane ısrarı
Arsuz´da planlanan devlet hastanesi için sit alanında kalan yer seçiminin yanında ulaşımın da yaratacağı trafik sorununa işaret eden ve yerin değiştirilmesinde ısrarcı olduklarını aktaran Culha, Madenli´deki ‘tekel tütün depoları´nın kazandırılabileceğini kaydetti. Culha, “Devlet Hastanesi yatırımı konusunda onay çıktı. Seçilen yerin sit alanı içerisinde olması dolayısıyla idari süreç uzuyor. O süreç biter bitmez devlet hastanesi yapılacak. Biz yer seçimi konusunda itiraz etmiştik. Halen itirazcıyız. Çünkü eski Arsuz´un biraz ötesinde bir alan. Karşı çıktık, çünkü halihazırda yazın Arsuz kendi yoğunluğunu taşıyamıyor. Hastaneden dolayı oluşacak trafik yoğunluğunu kaldıramaz. Bu yatırımı ya Akçalı bölgesine ya Madenli´deki Tekel tesisleri olabilir. Maalesef politik bir seçimdir. İnşallah teknik olarak çözülür ve yapılır” diye konuştu.

Suriye savaşı turizmde caydırıcı olsa da…
Culha, bölgenin kültürel ve tarihi dokusunu ise bozmadan sürdürme kararlılığında olduklarını vurguladığı konuşmasında turistik ziyaret ve konaklamada Arsuz´da kalma süresini arttırmanın seçeneklerini de araştırdıklarını ve Hatay´ın tüm değerleriyle birlikte bir sunumu hedeflediklerini de sözlerine ekledi. Konaklama süresinin arttırılması yönünde ise ulaşılamayan tarihi ve kültürel değerlere ulaşılabilir olmanı sağlamak istediklerini de sözlerine ekleyen Culha, gastronomiye yönelik de eksikliklere dikkat çekti.
Culha, şunları söyledi: “Biz turizmin altyapısından, imar planından başladık. Bu ilçede yeteri kadar çarpık yapılaşma var zaten. En azından bundan sonra zararın neresinden dönülebilir yaklaşımıyla planlayarak program içerisinde o gelişmeyi sağlamak istiyoruz” ifadesini belirtti. Ancak, gerek ülkemizde gerek dünyada Hatay´ın Suriye´deki savaşın lojistik merkezi olarak gösterilmesinin yarattığı caydırıcılığa da işaret ederek, şunları söyledi: “Bir çok yabancı misafirimize Türkiye´ye geldiğinde Hatay´a gelmemesi önünde telkinde bulunuluyor. Turizmi etkileyen bir faktör durumunda. Bu sorunlar aşıldığında ülkenin sayılı merkezlerinden biri haline getireceğiz.”

Arsuz HADO´nun güzergahında yeralmalı
Büyükşehir Belediyesi tarafından Kıbrıs ve Lübnan´a yönelik deniz ulaşımında terminal merkezlerinin Samandağ ve İskenderun olarak gösterilmesine karşın Arsuz´da da bir terminalin şart olduğunu kaydetti. Çalışmanın henüz çalışma aşamasında olduğunu da ifade eden Culha, “Bu yerinde bir projedir. Rantabl olmadığı yönünde değerlendirme de yapıldı ancak, belediyeler sadece ticari amaçla hareket etmez. Kamuoyunun ciddi olarak bu projeyi desteklediğini görmekteyiz. Ben de destekleyenlerden biriyim. Zaten Hatay´la ilgili bir imaj var. Bunu kırmak adına böyle projelere ya da yabancı ayağa ihtiyacımız var. Özellikle Arap turizmini deniz ulaşımı yoluyla tekrar canlandırır kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

Altyapı ‘en büyük´ sorunlardan
Altyapıya yönelik sorunların devam ettiğini, bir çok sitenin arıtmasının denize deşarj edildiğini, özellikle yerleşimin yoğun olduğu Karaağaç ve Uluçınar mahallelerinde sorunun görünür durumda olduğuna dikkat çeken Culha, Büyükşehir belediyesinin bununla ilgili projelendirme çalışmasının tamamlandığını, finans sorununun da çözülerek ihale aşamasına getirildiğini hatırlattı.

Culha´dan Karaağaç´ta bitişik nizam eleştirisi
Karaağaç ve Nardüzü´nde yoğun ve yüksek katlı yapılaşmanın yarattığı sorunların hatırlatılması üzerine geçmiş yönetim dönemlerindeki imar uygulamaları ve kararlarına dikkat çeken Culha, “Karaağaç Arsuz´un kalbidir. Karaağaç´la Arsuz´u bir kabul ediyoruz. Yapılaşmaya açılmış alanlar ile ilgili talep edilmesi halinde ruhsat vermekle mükellefiz. Belediye başkanı olduğum zaman Karaağaç´ta imara açılmayan hiçbir nokta, imarsız alan yoktu. İmara açılan bir yerin binalaşmaya maruz kalacağını bilmek için zaten kahin olmaya gerek yok. Karaağaç´ın başta imar planlamasında bir hata var. Karaağaç´ta bitişik nizam düzenlemesi kararı olur mu? Yapılmış maalesef. 32 kat bile vardı, 12´ye ancak çekebildik. Karaağaç´ta yapı yüksekliğinin 7´de durması lazım” değerlendirmesinde bulundu.

/resimler/2018-3/5/0948536476302.jpg

 

 
Kaynak:

Vali Ata´dan İskenderun´da inceleme
Vali Ata´dan İskenderun´da inceleme
Hatay Valisi Erdal Ata, dün İskenderun´da incelemelerde bulundu.
“Üç aydır nüfus cüzdanı almayı bekliyorum…”
“Üç aydır nüfus cüzdanı almayı bekliyorum…”
Türkiye genelinde ve İskenderun Nüfus Müdürlüğü´ndeki nüfus cüzdanı yenileme ve diğer bazı işlemlerinde kullanılan Biyometrik Veri Alma Cihazları (Elektronik Parmak izi Alma Cihazları) hala yeterince sağlıklı çalışmıyor.
Dingil: Engellileri hayata tutundurmalıyız
Dingil: Engellileri hayata tutundurmalıyız
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kurum olarak Down Sendromlu çocuklara yönelik duyarlı bir çalışma izlediklerini belirterek, bu sendromun bir genetik farklılık olduğunu hatırlattı. Dingil,
Engelliler kilim dokuyacak
Engelliler kilim dokuyacak
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesine kursiyer başvuraları devam ediyor.
Nevruz kutlanıyor
Nevruz kutlanıyor
21 Mart Nevruz Bayramı bugün kutlanacak. İskenderun´daki Nevruz kutlaması, Halkın Demokratik Partisi (HDP) İskenderun ilçe örgütü tarafından yapılacak.
3 ilçede 27 gözaltı
3 ilçede 27 gözaltı
İskenderun, Payas ve Dörtyol´da aralarında EMEP, HDP, İHD yöneticilerinin de olduğu 27 kişi dün sabah gözaltına alındı. İHD Şube Başkanı Selçuk: Demokratik mücadelenin önü kesiliyor
Evrensel´le dayanışma kahvaltısı
Evrensel´le dayanışma kahvaltısı
İskenderun´da Evrensel gazetesi ile dayanışma kahvaltısı düzenlendi. Siyasi parti, sendika, demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve okurların katıldığı etkinlik İskenderun Cemevi salonunda gerçekleştirildi.
Emekliler arasındaki maaş farkına son verilsin
Emekliler arasındaki maaş farkına son verilsin
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İskenderun Mali Şube Sekreteri Hüseyin Göde, Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu sonuç bildirisini açıkladı.
´Çanakkale, güç dengelerini değiştirdi´
´Çanakkale, güç dengelerini değiştirdi´
Samandağ Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesinin düzenlediği18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinliği, Samandağ Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
´Ormanlara en büyük zarar insanlardan´
´Ormanlara en büyük zarar insanlardan´
21 Mart Dünya Ormancılık Günü bugün kutlanıyor. Ormancılık Günü nedeniyle bugün Belen´de sertifika töreni düzenlenecek.
Şehit ailelerine ziyaret
Şehit ailelerine ziyaret
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve AKPİskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili, kentin mahallesinde oturanşehit ailelerni ziyaret etti.
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Ulusoy, Akdeniz´in ülkeler için ´can alıcı bir bölge´ olduğunu, ülkemiz için de Akdeniz´in, özellikle Doğu Akdeniz´in çok önemli olduğunu söyledi.
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, halka hizmet için belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
Şehit kabirlerine karanfil
Şehit kabirlerine karanfil
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Dernekten iki partiye ziyaret
Dernekten iki partiye ziyaret
TÜMSİAD Hatay Şube yönetimi, İskenderun´da AKP ve MHP yönetimlerini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi