Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Tarih: 25.12.2017 09:53:55

 Arsuz Lion King Apart Otel´de düzenlenen mahalle muhtarlarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Culha, ilçe belediyelerinin çoğu yetkisinin Büyükşehir Belediyesinin yetkisine geçmesiyle, ilçe belediyelerin belediyecilik adına yapacağı hizmetlerin çok azaldığını belirtti. Culha, "Muhtarlar, birim müdürlükleri, başkan yardımcılar, belediye meclis üyeleri, person ve en önemlisi halkımızla beraber büyük bir aileyiz. Dört yıla yakın bir süredir bu görevi işbirliği içerisinde bu kenti belli bir noktaya taşıdık ve ciddi mesafeler kat ettik. Arsuz Belediyesi, ilçe statüsü kazanmasıyla kuruldu. Önceki belde belediyelerinin sistemlerinden farklı. İlçe belediyelerinin çoğu yetkisinin Büyükşehir Belediyesinin yetkisine geçmesiyle ilçe belediyelerin belediyecilik adına yapacağı hizmetler çok azaldı. Ama bilerek veya bilmeyerek halkımız her türlü hizmeti ilçe belediyemizden talep ediyor. İlçede yürütülen enerji çalışmalarından örnek vermek gerekirse, Enerjisa yetkilileri çalışma yapacakları yollara başlamadan önce Büyükşehir Belediyesine bağlı birim olan Ulaşım Koordinasyon Merkezine tahrip ettiği yolun bedelini öder ve gerekli izinlerle söz konusu bölgede çalışma yapar. Nitekim Arsuz merkezimizdeki Sami Oytun Caddesi başta olmak üzere bize bağlı veya büyükşehir bağlı çoğu yolumuz bu sebeple tahrip edilmiş olmakta ve müdahale edememekteyiz. UKOME´nin bu yolları yapması gerekmekte olduğunu bildiğimiz gibi ilimizde yine bu durumda olan bir çok yolun var olduğunu biliyor, bu çalışmaların bir periyodik program halinde ilerlediğini de biliyoruz. Bizim yetkimizde bağlı olmayan bir probleme ilişkin vatandaşlarımızın gerek eleştirileri gerekse şikâyetleri bizi oldukça üzüyor. Fakat yine de büyükşehrimizle paslaşmalar yaparak belediyeler arası açıklarımızı kapatıyoruz. Söz konusu yollarla alakalı imkanlarımız müsait olduğu sürece yollara el atıyoruz, az sayıda personel ve iş makinelerimizle büyük coğrafyamıza yine de en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz" dedi.
Büyükşehir Belediyemiz tarafından düzenlenecek 1/100 binlik imar planı istişare toplantısının 17 Ocak Çarşamba günü Arsuz Nikah Salonumuzda yapılacağını anlatan Culha, Akçalı Mahallesinde bulunan 100 dönümlük arazide yapılacak olan yeni belediye binasının Hatay Büyükşehir Belediyesi´ne ve HATSU´yu bağlı müdürlüklerin de içerisinde yer alacak şekilde projelendirildiğini ifade etti. Bakanlık Kurulu tarafından Arsuz´un büyük bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak ilan edildiğini de anımsatan Culha, "Arsuz için turizm kenti diyorsak da bu kent bir tarım kentidir. Fakat yinede tarımsal sit alanı kararı bu kentin gelişimine kilit vurmuştur. Gerek mülkiyet kavgası gerekse Milli Emlak arazilerinin üzerinde uygulanan yüksek oranlı ecrimisillerin doğurduğu sıkıntıların çözümüne yönelik Valiliğimize bildirimlerde bulunduk. Bu bölgenin birinci olarak emlak arazi problemi, ikinci olarak çok mülkiyetli arazi ve üçüncüsü de yabancı uyruklu arazilerin yarattığı sorunlar kentin gelişmesine ve işleyişinde ciddi sıkıntılar yaratıyor. Tarım alanların en fazla olduğu bölgelerde vatandaşlarımız sıkıntı çekiyor ve bu sıkıntılar çözümünün bizim elimizde olmayışı canımızı sıkıyor, elimizi kolumuzu bağlıyor. Ya bize yetki verecekler ya çözüm üreterek bu kentin gelişmesine yönelik ihtiyaç duyulan bölgeleri imara açacaklar. Bu bölgenin tarımsal faaliyetlerinin korunmasından da yanayız, fakat yine de bu uygulamanın çok ters bir zamanda geldiğini de belirtmek zorundayım. Uluçınar mahallesinde adım atacak yer yok. Şehri ana yol üzerinden gelişimine olanak sağlamak adına, şehrin bütünleşmesi ve nüfus yoğunluğuna cevap verecek müsaitliğe varabilmesi adına bazı mahallerde imara gidilmesi gerekir. Bu konu Arsuz´umuzun en önemli konularından biridir" diye konuştu.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvuruların başladığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi