Culha: Muhtarlar çözüm ortağımız
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentte yaşanan sıkıntıların başında içme ve sulama suyunun geldiğini belirtti.
Tarih: 31.3.2018 10:13:19

Culha, “İlçemizde en fazla sıkıntının özellikle içme ve sulama suyuyla alakalı olduğunu biliyorum. Ama yetkiniz dışındaki olaylara el atma, bütçe ayarlama gibi bir durumumuz olamıyor. Sadece bize, sıkıntı ulaştığında ilgili yere ulaştırma, çözüm üretme ve acilleştirilmesi yönünde baskılarımız oluyor” dedi.
Arsuz Belediyesi evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 yılının 1. Muhtarlar Toplantısı´nda yaptığı konuşmada muhtarları yerel yönetimlerin çözüm ortağı olarak tanımlayan Başkan Culha, muhtarlarla eşgüdümlü çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti. İlçe belediyesi olarak yetki ve çözümün kendilerinde olmadığı konulara karşın sorunların kendilerine ulaştırıldığını kaydeden Culha, “Sıkıntı ulaştığında ilgili yere ulaştırma, çözüm üretme ve acilleştirilmesi yönünde baskılarımız oluyor. Vatandaşlarımız kendine en yakın ilçe belediyesini görüyor. Bazen makul bazen de sıkıntılı bir dille ifade ediyor. Bizde elimizden geldiğince çözmeye çalışıyoruz. Özellikle alt yapı sorununda yetki bizde ya da bizde değildir, hiçbir zaman buna bakmadık. Alt yapı konusunda özellikle Büyükşehir, HATSU görevidir ama inanın gece gündüz demeden kendi asli işimiz gibi biz bunun takibini yapıyoruz ve son aşamasına gelindi” diye konuştu. Altyapıda finans sorunun aşıldığı bilgisini de muhtarlarla paylaşan Culha, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek altyapı projesiyle Arsuz´un çok önemli bir sıkıntısının daha aşılmış olacağını ifade etti.

15 milyon borcun son taksidi ödendi
Belde belediyelerinden devir aldıkları 15 milyon lira borcun son taksidinin Mart ayı itibariyle ödendiğini bildiren Culha, sivrisinek mücadelesiyle ilgili ise şunları söyledi: “Allah bize biyolojik ve siyasi ömür verirse bundan sonrada ilçemiz için en iyi olan hizmetleri yapacağız. Sivrisinekle alakalı tartışılan bir konu vardı, haşereyle mücadele konusunda ilçe belediyeleri yapsın deniyordu. En son İçişleri Bakanlığımız bu görev Büyükşehir Belediyesi´nin sorumluluğudur diyerek noktayı koydu. Biz makinalarımızı teknik ekipmanlarımızı büyükşehire devrettik. Bundan sonra bu görevi büyükşehir belediyemiz yürütecektir. 2018 in bütçesinde sinekle mücadele yetkimiz yoktur.”

Doğalgaz yatırımı sürüyor
Doğalgaz projesinin devlet projesi olduğunu vurgulayan, Arsuz´un doğalgaz projesi kapsamına alınması için verdikleri çabayı hatırlatan Culha, “Şu anda 2018 yılı içerisinde Karaağaç mahallesinde, Işıl Sitesi sınırı çevre yolu ve oradaki bütün alanı kapsayan yatırımların yapıldığını memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Bizim yetkimiz dışındaki işleri rica ederek, gerekçelerini sunarsan, derdini iyi anlatırsan, sizi iyi dinliyor ve gereken yapılabiliyor. Biz kentin ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Hep beraber bu ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Belediyemizin imkânlarını olabildiğince kimsenin mağdur olmaması için kullanmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Culha Muhtarlar çözüm ortağımız
Arsuz´da 2 mahalleye muhtarlık binası
Arsuz´da 2 mahalleye muhtarlık binası
Arsuz Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Gökmeydan ve Çetillik Mahalleleri muhtarlık binalarının açılışı törenle gerçekleştirildi.
Arsuz´a yeni orman müdürü
Arsuz´a yeni orman müdürü
Arsuz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine atanan Serkan Yılmaz, görevine başladı.
Belediyeden semt pazarına mescit
Belediyeden semt pazarına mescit
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, mahallelerde halkın ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını söyledi.
İHD´den ´Mertcan raporu´
İHD´den ´Mertcan raporu´
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, kentte geçtiğimiz günlerde yaşanan ve Mehmet Y. adlı kişinin 6 yaşındaki oğlu Mertcan Y.´yi elektrik süpürgesinin borusuyla döverek ağır yaraladığı iddiası ve bu şiddet sonrası kaldırıldığı hastanedeki yaşamını yitirmesi olayına ilişkin rapor hazırladı.
Karayılan Parkında revizyon
Karayılan Parkında revizyon
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediye ekiplerinin ilçedeki parklarda yenileme, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
"Muhtarlar, kamu işleyişinin kilit noktasında"
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve eşi Ayşenur Yönden, kentteki muhtarları yemekte ağırlamayı sürdürüyor.
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
6 yaşındaki Mertcan yaşam mücadelesini kaybetti
Ödevini yapamadığı gerekçesiyle babası tarafından dövülen Mertcan Y., yoğun bakım ünitesinde 3 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Meclis, denetim komisyonunu belirledi
Araç bağışı da kabul edildi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Belediye çalışanlarına ´trafik´ bilgilendirmesi
Emniyet görevlileri, belediye çalışanlarına yönelik "Sürücü yaya eğitimi" konulu seminer verdi.
Kadınlar, sorunlarını iletti
Kadınlar, sorunlarını iletti
İskenderun´da oturan kadınlar, mahallerindeki sorunları iletmek üzere kaymakam İskender Yönden´i ziyaret etti. Kaymakam Yönden, anneleri makamında ağırlandı.
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
TÜMSİAD´tan kaymakama ziyaret
Belen Kaymakamı Baskın´a kutlama
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
Gençler sordu, kaymakam yanıtladı
İskenderun Gençlik Merkezi tarafından başlatılan “Cevabı sende arıyorum” proje uygulanıyor.
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi