Culha: Muhtarlar çözüm ortağımız
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentte yaşanan sıkıntıların başında içme ve sulama suyunun geldiğini belirtti.
Tarih: 31.3.2018 10:13:19

Culha, “İlçemizde en fazla sıkıntının özellikle içme ve sulama suyuyla alakalı olduğunu biliyorum. Ama yetkiniz dışındaki olaylara el atma, bütçe ayarlama gibi bir durumumuz olamıyor. Sadece bize, sıkıntı ulaştığında ilgili yere ulaştırma, çözüm üretme ve acilleştirilmesi yönünde baskılarımız oluyor” dedi.
Arsuz Belediyesi evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 yılının 1. Muhtarlar Toplantısı´nda yaptığı konuşmada muhtarları yerel yönetimlerin çözüm ortağı olarak tanımlayan Başkan Culha, muhtarlarla eşgüdümlü çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti. İlçe belediyesi olarak yetki ve çözümün kendilerinde olmadığı konulara karşın sorunların kendilerine ulaştırıldığını kaydeden Culha, “Sıkıntı ulaştığında ilgili yere ulaştırma, çözüm üretme ve acilleştirilmesi yönünde baskılarımız oluyor. Vatandaşlarımız kendine en yakın ilçe belediyesini görüyor. Bazen makul bazen de sıkıntılı bir dille ifade ediyor. Bizde elimizden geldiğince çözmeye çalışıyoruz. Özellikle alt yapı sorununda yetki bizde ya da bizde değildir, hiçbir zaman buna bakmadık. Alt yapı konusunda özellikle Büyükşehir, HATSU görevidir ama inanın gece gündüz demeden kendi asli işimiz gibi biz bunun takibini yapıyoruz ve son aşamasına gelindi” diye konuştu. Altyapıda finans sorunun aşıldığı bilgisini de muhtarlarla paylaşan Culha, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek altyapı projesiyle Arsuz´un çok önemli bir sıkıntısının daha aşılmış olacağını ifade etti.

15 milyon borcun son taksidi ödendi
Belde belediyelerinden devir aldıkları 15 milyon lira borcun son taksidinin Mart ayı itibariyle ödendiğini bildiren Culha, sivrisinek mücadelesiyle ilgili ise şunları söyledi: “Allah bize biyolojik ve siyasi ömür verirse bundan sonrada ilçemiz için en iyi olan hizmetleri yapacağız. Sivrisinekle alakalı tartışılan bir konu vardı, haşereyle mücadele konusunda ilçe belediyeleri yapsın deniyordu. En son İçişleri Bakanlığımız bu görev Büyükşehir Belediyesi´nin sorumluluğudur diyerek noktayı koydu. Biz makinalarımızı teknik ekipmanlarımızı büyükşehire devrettik. Bundan sonra bu görevi büyükşehir belediyemiz yürütecektir. 2018 in bütçesinde sinekle mücadele yetkimiz yoktur.”

Doğalgaz yatırımı sürüyor
Doğalgaz projesinin devlet projesi olduğunu vurgulayan, Arsuz´un doğalgaz projesi kapsamına alınması için verdikleri çabayı hatırlatan Culha, “Şu anda 2018 yılı içerisinde Karaağaç mahallesinde, Işıl Sitesi sınırı çevre yolu ve oradaki bütün alanı kapsayan yatırımların yapıldığını memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Bizim yetkimiz dışındaki işleri rica ederek, gerekçelerini sunarsan, derdini iyi anlatırsan, sizi iyi dinliyor ve gereken yapılabiliyor. Biz kentin ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Hep beraber bu ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Belediyemizin imkânlarını olabildiğince kimsenin mağdur olmaması için kullanmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Culha Muhtarlar çözüm ortağımız
Atananlara veda yemeği
Atananlara veda yemeği
Terfi eden ataması yapılanlara veda yemeği düzenlendi.
Odadan kırsaldaki okula katkı
Odadan kırsaldaki okula katkı
Kuyumcular, Üçgüllük´te ihtiyaçları karşıladı.
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
Uyuşturucu operasyonu: 21 olayda 35 gözaltı
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince narkotik suçlar kapsamında 05-19 Ekim tarihleri arasında 21 operasyon gerçekleştirdi.
Taşocaklarına araştırma istedi
Taşocaklarına araştırma istedi
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, taş ocaklarının zararlarının araştırılmasını istedi.
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
“Olası sonuç Dingil´i üzer”
Savaş´tan referandum isteğine ‘talihsizlik´ yorumu
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Pac ulaşıma Pazar günü açılıyor
Başkan Savaş: Pazar günü Allah nasip ederse arabalar ilk geçişlerini yapacaklar
Mahalleye çok amaçlı park
Mahalleye çok amaçlı park
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Yunus Emre mahallesine çok amaçlı park yapılacağını belirtti.
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
Yağmursuyu ızgaralarına bakım
İskenderun´a bağlı mahallelerde deforme olan yağmursuyu ızgaralarını yenilendi ve tıkanıklık olan bölgelerde kanallar combi aracı ile temizledi.
Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi