Culha: Muhtarlar çözüm ortağımız
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentte yaşanan sıkıntıların başında içme ve sulama suyunun geldiğini belirtti.
Tarih: 31.3.2018 10:13:19

Culha, “İlçemizde en fazla sıkıntının özellikle içme ve sulama suyuyla alakalı olduğunu biliyorum. Ama yetkiniz dışındaki olaylara el atma, bütçe ayarlama gibi bir durumumuz olamıyor. Sadece bize, sıkıntı ulaştığında ilgili yere ulaştırma, çözüm üretme ve acilleştirilmesi yönünde baskılarımız oluyor” dedi.
Arsuz Belediyesi evsahipliğinde gerçekleştirilen 2018 yılının 1. Muhtarlar Toplantısı´nda yaptığı konuşmada muhtarları yerel yönetimlerin çözüm ortağı olarak tanımlayan Başkan Culha, muhtarlarla eşgüdümlü çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti. İlçe belediyesi olarak yetki ve çözümün kendilerinde olmadığı konulara karşın sorunların kendilerine ulaştırıldığını kaydeden Culha, “Sıkıntı ulaştığında ilgili yere ulaştırma, çözüm üretme ve acilleştirilmesi yönünde baskılarımız oluyor. Vatandaşlarımız kendine en yakın ilçe belediyesini görüyor. Bazen makul bazen de sıkıntılı bir dille ifade ediyor. Bizde elimizden geldiğince çözmeye çalışıyoruz. Özellikle alt yapı sorununda yetki bizde ya da bizde değildir, hiçbir zaman buna bakmadık. Alt yapı konusunda özellikle Büyükşehir, HATSU görevidir ama inanın gece gündüz demeden kendi asli işimiz gibi biz bunun takibini yapıyoruz ve son aşamasına gelindi” diye konuştu. Altyapıda finans sorunun aşıldığı bilgisini de muhtarlarla paylaşan Culha, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek altyapı projesiyle Arsuz´un çok önemli bir sıkıntısının daha aşılmış olacağını ifade etti.

15 milyon borcun son taksidi ödendi
Belde belediyelerinden devir aldıkları 15 milyon lira borcun son taksidinin Mart ayı itibariyle ödendiğini bildiren Culha, sivrisinek mücadelesiyle ilgili ise şunları söyledi: “Allah bize biyolojik ve siyasi ömür verirse bundan sonrada ilçemiz için en iyi olan hizmetleri yapacağız. Sivrisinekle alakalı tartışılan bir konu vardı, haşereyle mücadele konusunda ilçe belediyeleri yapsın deniyordu. En son İçişleri Bakanlığımız bu görev Büyükşehir Belediyesi´nin sorumluluğudur diyerek noktayı koydu. Biz makinalarımızı teknik ekipmanlarımızı büyükşehire devrettik. Bundan sonra bu görevi büyükşehir belediyemiz yürütecektir. 2018 in bütçesinde sinekle mücadele yetkimiz yoktur.”

Doğalgaz yatırımı sürüyor
Doğalgaz projesinin devlet projesi olduğunu vurgulayan, Arsuz´un doğalgaz projesi kapsamına alınması için verdikleri çabayı hatırlatan Culha, “Şu anda 2018 yılı içerisinde Karaağaç mahallesinde, Işıl Sitesi sınırı çevre yolu ve oradaki bütün alanı kapsayan yatırımların yapıldığını memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Bizim yetkimiz dışındaki işleri rica ederek, gerekçelerini sunarsan, derdini iyi anlatırsan, sizi iyi dinliyor ve gereken yapılabiliyor. Biz kentin ihtiyaçlarını çok iyi biliyoruz. Hep beraber bu ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz. Belediyemizin imkânlarını olabildiğince kimsenin mağdur olmaması için kullanmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Culha Muhtarlar çözüm ortağımız
´Halk Günü´, sürüyor
´Halk Günü´, sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, makamında düzenlediği halk günü uygulamasını sürdürüyor.
Makamda ‘halk günü´
Makamda ‘halk günü´
İskenderun Belediyesi, makamda düzenlenen Halk Günlerini sürdürüyor.
Cemevine yeni yönetim
Cemevine yeni yönetim
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şubesi yaptığı genel kurulla yeni yoönetimini belirledi.
Muhtarlarla toplandı: Sorun, ´yol ve kaldırım´
Muhtarlarla toplandı: Sorun, ´yol ve kaldırım´
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, muhtarlarla toplantısını sürdürüyor.
Encümen, Başlak, Çağşar ve Yazar´dan oluştu
Encümen, Başlak, Çağşar ve Yazar´dan oluştu
İskenderun Belediyesi encümeni AKP, MHP ve CHP´li üyelerden oluştu.
Atav Ailesinin acı günü
Atav Ailesinin acı günü
Atav Gazetesinin sahibi Mustafa Atav´ ın eşi Ferda Atav (52), vefat etti. Ferda Atav, gözyaşlarıyla uğurlandı.
´Kentte temizlik sürüyor´
´Kentte temizlik sürüyor´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte temizlik uygulamalarına devam edildiğini belirtti.
MHP´li kadınlardan kaymakama ziyaret
MHP´li kadınlardan kaymakama ziyaret
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İskenderun İlçe Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Fatma Kaya ve yönetim kurulu üyeleri, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti. MHP İskenderun İlçe Başkanı Turan Bozkurt da, partili kadınların ziyaretine eşlik etti.
Adları kütüphanede yaşatılacak
Adları kütüphanede yaşatılacak
Aybüke ve Necmettin öğretmenlerin adı Dörtyol´a bağlı Kuzuculu Ortaokulu´nda açılan kütüphanede yaşatılacak.
“Hedefimiz vatandaşın hizmetlere kolay erişimi”
“Hedefimiz vatandaşın hizmetlere kolay erişimi”
Daire müdürleri Kaymakam Soytürk başkanlığında toplandı
Dingil, Oda yönetimlerini ziyaret etti; “Yön haritasını birlikte yapacağız”
Dingil, Oda yönetimlerini ziyaret etti; “Yön haritasını birlikte yapacağız”
Seçimlerini tamamlayarak yönetimlerini yenileyen esnaf ve sanatkar odalarını ziyaret eden İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, “Şehrin yön haritasının oluşmasında özellikle sivil toplum kuruluşlarımızın fikirleri, düşünceleri bizim için çok önemlidir ”dedi.
AKP´li Çelik´ten kadınlara kongre daveti
AKP´li Çelik´ten kadınlara kongre daveti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik, Hataylı tüm kadınlara Pazar günü stadyumda gerçekleştirilecek il kongresine katılmaları davetinde bulundu.
Güncele seslenen müzik grubu; Yeni Türkü
Güncele seslenen müzik grubu; Yeni Türkü
Çarşama günleri söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları biyografik müzik dinletisine devam ediyor.
Bahar şenlikleri başlıyor
Bahar şenlikleri başlıyor
Arsuz Belediyesi´nin evsahipliğinde 4. Bahar Şenlikleri yarın açılış töreniyle başlıyor.
Arsuz´da türbe ve trafodan hırsızlık
Arsuz´da türbe ve trafodan hırsızlık
Arsuz´a bağlı Nardüzü Mahallesi´nde geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanan ve bölgenin en büyük dağıtım trafolarından biri olarak bilinen trafonun kabloları kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kesilerek çalındı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi