“Dayanışma bekliyoruz”
Geçtiğimiz Mart ayında kızı ve torunu eski damadı tarafından öldürülen acılı anne kadın cinayetlerine karşı toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet etti. Ayla Yalçın, “Destekler çoğalmalı ki böyle cinayetler olmasın” dedi.
Tarih: 21.12.2017 09:54:41

Sadet Berkyürek/İskenderun

Boşandığı eşi Esra Yalçın ve 5 yaşındaki kızı Beren´i bıçakla öldüren Gökhan Yıldız´ın İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi´ndeki yargılamasına dün devam edildi. Sanığın dinlendiği duruşmada avukatın savunma yapmaması ve süre talep etmemesi dikkat çekerken, 25 Aralık Pazartesi günü yapılacak bir sonraki duruşmanın ise karar duruşması olması bekleniyor. Anne Ayla Yalçın, 28 Mart tarihinde İskenderun´daki evinde, beş yıl önce ayrıldığı eski eşi Gökhan Yıldız tarafından boğazı kesilerek katledilen kızı Esra ile torunu Beren´in katili ile ilgili kararın verilmesinin beklendiği duruşmaya destek çağrısında bulundu.

“25 Aralık duruşmasında yanımızda olun”
Duruşma çıkışında katledilen Esra Yalçın´ın annesi Ayla Yalçın, 25 Aralık´ta yapılacak duruşma için destek çağrışında bulunarak, “Bu cinayetlere karşı gelelim, çoğalalım ki, hiç kimse böyle şeylere kalkışmasın, canlar yanmasın, anneler ağlamasın, hayatlar güzel olsun” dedi. Kadın cinayetlerinin durdurulması için topluma ve devlete görevler düştüğünü anlatan Ayla Yalçın, “25 Aralık´ta saat 09.00´da duruşmamız var. Bütün duyarlı insanları yanımızda olmalarını, destek vermelerini istiyoruz. Bu cinayetlere karşı gelelim, çoğalalım ki, hiç kimse böyle şeylere kalkışmasın, canlar yanmasın, anneler ağlamasın, hayatlar güzel olsun. Destek istiyorum. Kim varsa, elini vicdanına koyup, yanımızda manevi olarak destek görmek istiyoruz. Çünkü ayakta durmamıza ihtiyacımız var. Sizin yanınızda biz de varız demelerini bekliyoruz. Vicdan sahibi herkesi yanımıza çağırıyorum. çünkü kolumuzdan tutup kaldırmalarına ihtiyacımız var” diye konuştu.

Kadın kuruluşlarına bakanlardan ve devletten destek beklediklerini, bunun önemini yaşadıkları acıyla öğrendiklerini de aktaran Ayla Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yüreği yanan anne için çağrım çok büyüktür: Kadınlar için çalışanlara engel olmayın, yanlarında olun ki, onlar daha çok kadınları savunabilsinler. Cana kıymış bir adam da bu kadar rahat olmamalı. Kadın için çalışanların daha çok kollanıp desteklenmesini istiyoruz. Çünkü onlar benim yanımdaydı. onların hiçbir şekilde engellenmesini istemiyorum. Benim canım çok yandı. Her saniye o acıyla yaşıyorum. Aslında ölüyüm. Dünya tatlısı, cevval bir kızımdı. korkusuzdu. İyi niyetli, mertçe söyleyen çocuğumdu. Bu dünyaya aydalı bir insandı. Ayrıldıktan 5 yıl sonra geliyor ve canını alıyor. O çocuğu büyütürken, sokağa atarken neredeydi. Kendisini istemedi diye… bir sebep olabilir mi? Kadın haklarına devletimizden de yardım bekliyoruz ki, önleri kesilmesin. Bizim olay olduğundan bugüne benim yanımdaydılar. Bunların çoğalması gerekiyor. Çünkü onların amacı kadınları savunmak, kadınların değerli bir varlık olduğunu göstermek.”

İyi hal indirimlerinden yararlandırmaların da kaldırılması gerektiğini savunan anne Ayla Yalçın, şunları ifade etti: “Kızımın ve torunumun katiline hakkettiği en ağır cezanın verileceğine inanıyoruz. Adaletimize, yanımızda olanlara güveniyoruz. Ki, böyle canlar, Esralar, berenlerin canı yanmasın, annelerin, kardeşlerin geride kalanların canı yanmasın. Bu tür cinayetlerin son bulmasını, bizim Esramızla son bulmasını istiyoruz. O öldü ama biz de canlı ölüyüz. Biz de yaşamıyoruz. Hen an her dakika acımız sönmüyor.
Kaynak:

Ürünler sergide
Ürünler sergide
İskenderun Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan el sanatları sergisinde İskenderun Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kurslara katılanların ürünleri sergilendi.
Dualar barış için
Dualar barış için
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, Hatay´ın İskenderun, Antakya, Samandağ ilçelerindeki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı. İlahilerin okulduğu ayinde, mum yakıldı ve dua edildi.
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB´un bağımsız ve demokratik bir Türkiye´nin yaratılması yönündeki çalışmalarının bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirilerek sürdürülmesi kararlılığına dikkat çekti.
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası Antakya´daki Hatay il Kültür Merkezinde yapıldı.
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
İskenderun´da uzun yıllar Ejder Fotokopi adıyla esnaflık yapan Ejder Coşkun, çarşı esnafının ‘Ejder Abi´si yaşamını yitirdi.
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
11-12 Aralık´ta İstanbul´da gerçekleştirilen Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu toplantısında alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla 25 Aralık´ta Samandağ´ta toplanacağı haberi Hatay´da gerginlik yarattı
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Noel dolayısıyla yayımladığı mesajda bayramların ve bayram tadında kutlanan özel günlerin, bizleri sevgi ile birbirimize yakınlaştırmakta, sevgi ve hoşgörü ortamının artmasına vesile olduğunu belirtti.
200 aday koro için yarıştı
200 aday koro için yarıştı
Antakya Medeniyetler Korosu, yeni üye seçmelere 200 aday katıldı. Antakya Medeniyetler Evindeki seçmeler belirlenen jüri tarafından yapıldı. Koroya girmek isteyen adaylar, sesleriyle seçilmek için çaba sarfetti.
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personeline yönelik ‘Benimle barış, herkesle barış´ ve ´Farkıma vardım´ seminerleri düzenlendi.
Dünya Arapça Günü etkinliği
Dünya Arapça Günü etkinliği
Samandağ´da, 18 Aralık Dünya Arapça Günü etkinliği düzenlendi. Finnen (ozan) Nihat Çay´ın sunduğu etkinlik, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu´nda yapıldı.
 İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
Dörtyol 4. İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali, yarın (19 Aralık Salı) başlayacak.
Ücretsiz gitar kursu
Ücretsiz gitar kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)´te ücretsiz gitar kursları başladı.
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 69. yıldönümü bugün kutlanacak. Antakya´da Hatay Vali Yardımcısı ve İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Aydın Tetikoğlu tarafından Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunulacak,
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Son yıllarda diyabetin hızla yükseldiğini ve İnsan sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında Tip 2 diyabetin geldiğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti.
´Kadına yönelik şiddet en önemli sorunlar arasında´
´Kadına yönelik şiddet en önemli sorunlar arasında´
Samandağ Kadın Dayanışma Derneği, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Şiddete Karşı Mücadele günü kapsamında film gösterimi ve konferans düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi