Defne´ye ikinci arıtma tesisi
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay büyükşehir Belyediyesi (HBB) tarafından Defne´de ikinci bir arıtma tesisi yapılmak istendiğini savundu ve bunu eleştirdi.
Tarih: 27.10.2021 15:38:07

Antakya/SES

HBB yönetimi ise yeni yapılacak arıtma tesisi hakkında bilgiyi düzenlediği toplantıda verdi.
Çinçin, sosyal iletişim sitesinden paylaştığı ve Hatay Milletvekilleri Sabahat Çelik, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu, Abdulkadir Özel, Suzan Şahin, Mehmet Güzelmansur, İsmet Tokdemir, Serkan Topal ve Lütfi Kaşıkçı
ile HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi, AKP il başkanı Adem Yeşildal, CHP il başkanı Hasan Ramiz Parlar, Defne Belediyesi, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel´in arasında bulunudğu bazı kişi ve kurumları etiketlediği değerlendirmesinde şunlara yer verdi: "Defne Turunçlu´da mevcut arıtmanın yanına HBB tarafından yeni bir arıtma tesisinin inşa edilmek istendiğini hayretle öğrenmiş bulunmaktayım. Bölge sakinlerinin talebi çevresel olumsuzluklar sebebiyle arıtma tesisinin bu alandan kaldırılmasıdır. Geçici çözümlerle günü kurtarmaya çalışan Hatay Hatsu yaklaşımının doğru olmadığını düşünüyorum. Turunçlu halkı mevcut arıtma tesisinin mahallelerinden kaldırılıp daha doğru bir lokasyona kaydırılmasını beklerken ilave yeni bir arıtma tesisiyle cezalandırılmak mı istenmektedir? Ayrıca uzun zamandır arıtma tesisine yakın Hayvan Barınağı´nın taşınması durumu ile ilgili de bir gelişme yoktur. Hayvan Barınağı hijyenik koşullara sahip olmamakla birlikte yaşamsal özellik taşımamaktadır. Her ziyaretimde gördüğüm bu ilkellik karşısında üzüntümü gizleyemiyorum. Unutmayalım ki hayvan sevmeyen hiç bir canlıyı sevemez. O canlıların konforlu hayat hakkı en az bir insan kadar önemlidir. Turunçlu Arıtma Tesisi ile ilgili olarak önceki gün Hatay Büyükşehir Belediyesi´nde yapılan toplantıda 92 dönümlük arazinin 52 dönümüne yeşil alan, 40 dönümüne ise yeni arıtma tesisi yapılması Turunçlu ve Defne halkı açısından iç karartıcı bir durumdur. Ekonomik ömrünü tamamlamış tesis yerine yapılacak yeni tesis ile ilgili düzenlenen toplantıda Defne Turunçlu Halkının bir bölümünün mevcut tesisin yanına yeni bir tesise destek vermeleri büyük bir hayal kırıklığıdır. Turunçlu Arıtma Tesisi ve yakınındaki Hayvan Barınağı ile ilgili olarak muhtarlar ile bir araya gelmek yerine halkın sesini duymak ve artık zaman kaybetmeden çözüme kavuşturmak büyük bir gerekliliktir. Defne satılamayacak kadar kıymetlidir. Sorunu çözüme kavuşturmayanlar acı bir acizlik içerisindedir. Böyle bir salgın döneminde halk sağlığının fiyatı olmamalıdır. Buradan tüm yetkililere çağrım artık bu sorunun çözüme kavuşturulmasıdır."

HBB´den arıtma tesisi toplantısı
HBB tarafından Defne´ye bağlı Akdeniz, Sümerler ve Turunçlu mahallelerini ilgilendiren Turunçlu Atıksu Arıtma Tesisi´nin yenilenmesi ile bölge temsilcileriyle istişare toplantısı düzenlendi. HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat, Defne Belediye Başkanvekili Kenan Gül, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Defne Muhtarlar Derneği Başkanı Muhsin Demirel, Antakya Muhtarlar Derneği Başkanı Semir Yoğurtçu ve muhtarların katıldığı toplantıda konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Turunçlu Atıksu Arıtma Tesisi için hazırlanan ve İller Bankası tarafından onaylanan uzun havalandırmalı aktif çamurlu sistemi pas geçtiklerini belirtti. Turunçlu´ya inşa edilecek tesisin projesini Maşuklu bölgesine en son teknoloji ile inşa edilen Küçükdalyan-Narlıca Atıksu Arıtma Tesisi modeline benzer şekilde hazırladıklarını ifade eden Savaş, Küçükdalyan´da kullanılan membran teknolojili tesis modeli ile yüzde 99.99 oranda arıtım sağlandığını ve arıtılan suyun sulama suyu olarak kullanılabildiğini, Küçükdalyan-Narlıca tesisi içinde koku giderim ünitesi olmamasına rağmen hiçbir şekilde koku problemi yaşanmadığını anlatarak, “Tesisten gelen suyu Asi Nehri´ne verdiğimiz için son yıllarda Asi´de koku olmuyor. Turunçlu tesisini Maşuklu´daki tesis gibi yaparsak 3.5-4 katı su üreteceğiz. Yeni yapılacak tesiste koku ve gürültü olmayacak. 92 dönümlük arazinin 40 dönümünde arıtma tesisi, 52 dönümünde ise park yapımı gerçekleştirilecek" dedi. Yeni yapılacak atık su arıtma tesisinin sistemi ile ilgili bilgiler veren HATSU Genel Müdür Polat ise, yapılacak tesisin normal olmayacağını ve üst düzey teknoloji ile inşa edileceğini söyledi. Polat, “Bu tesis yüzde yüz kapalı sistem, kendi içerisinde özellikle kokunun yoğun olduğu giriş yapılarında ciddi filtrasyon sisteminin olduğu teknolojiyi kullanacağız. Burada kokuya yönelik herhangi bir problem yaşanmayacak. Bunca yıldır yaşanan problemleri ve iletilen şikayetleri ortadan kaldıracağız. Mevcuttaki arıtılamayan atık suları, ileri teknoloji ile arıtılmasını ve asiye yüzde 99.99 oranda arıtılmış temiz su deşarj edeceğimiz şekilde bu bölgedeki bütün atık suya yönelik problemleri ortadan kaldıracak bir proje. Burada bu işlemle alakalı bir mutabakat sağlanması durumunda HATSU olarak biz bunun finansman arayışına girip bu projeyi hayata geçirmek için gerekli adımları atabilecek pozisyondayız" diye konuştu.
Hatay Barosu yönetimi de mahalle ile birlikte ilçeye çok ciddi zarar verdiğini belirttiği Turunçlu Arıtma Tesisi hakkında Hatay Büyükşehir Belediyesinin, kentin sivil toplum kuruluşlarıyla mutabakat ile belirlenen TMMOB bilirkişilerinin ´Turunçlu Arıtma Tesisinin acilen kaldırılması gerektiği´ raporuna itibar etmemiş ve tesisi kaldırmayacağını belirttiğini ifade etti. Barodan yapılan açıklamada, "Arıtma Tesisinin kaldırılması gibi halkın yaşam ve sosyal hakkı olan konuların takipçisi olacağımızı, her türlü hukuki ve sosyal sorumlulukları yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz. Turunçlu Arıtma Tesisinin ivedilikle bulunduğu yerden kaldırılarak halk sağlığına uygun bir şekilde inşasının sağlanması çağrısını yapıyoruz" ifadesine yer verildi.
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi