Demirkan, ´Çevre sorunu küreseldir´
İskenderun Çevre koruma Derneği, Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Platformu kurucusu, TURÇEP Sekreteri Ecz. Oktay Demirkan, çevre sorunlarının yerel, bölgesel ötesinde küresel bir konu olduğunu söyledi.
Tarih: 13.4.2018 11:23:42

Sadet Berkyürek/İskenderun


İÇKD´nin kurucu yönetim kurulu üyesi, Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri DA-ÇE´nin kurucu üyesi ve uzun yıllar genel sekreteri, Türkiye Çevre Platformu TURÇEP sekreteri Oktay Demirkan, Evimiz İskenderun Süpürge ile Ayna İskenderun Kültür Sanat derneklerinin geleneksel Çarşamba Sohbetleri etkinliğinde İskenderun Çevre koruma Derneği İÇKD´nin kurulduğu 1980´li yıllardan bugüne çevre mücadelesini anlattı. 1986´da Sivrisinek ve Karasinekle Mücadele Derneği adıyla kurulan derneğin İskenderun Çevre Koruma Derneği isim ve çalışma tüzüğüne dönüş öyküsünü paylaşan Demirkan, İskenderun Körfezi´nde ilk termik santrale yönelik yürüttükleri çalışma, bölgede oluşan çevre dernekleri, İskenderun Körfezi´nde termik yatırımlarından günümüzün tartışmalı nükleer santral ve nişasta bazlı şekere ve koruyuculuğun yerini tedavi edici sisteme bıraktığı sağlığa ilişkin görüşlerini, çalışmaları paylaştı, alternatiflere işaret etti.
1986´da Çernobil nükleer santralindeki patlama ile çevre sorunlarının öne çıktığını, İÇKD´nin isim ve tüzük değişikliğinin de aynı döneme denk geldiğini kaydetti. Çevre konusunda alan ve akademi çevresiyle bağlantılar kurulduğunu, 16 sayıya ulaşan çevre bülteni yayınladıklarını hatırlatan Demirkan, “Çevre Koruma Derneği olunca hemen çalışmalara başladık. Eş, dost, akraba, arkadaş, üniversite çevresinden… konuşmacılar getiriyoruz, birşeyler yapmaya çalışıyoruz ama, çevre koruma işi öyle bugünden yarına hemen ben çevremi korudum, evimin önünü süpürdüm demekle olacak bir iş değil. Hemen gördük ki, bu bir bölgesel sorun. Bölgeselin ötesinde ülkesel bir sorun, daha da ötesinde küresel bir sorun çevre korumacılık işi” diye konuştu.

Çernobil duyarlılığı besledi
Çernobil felaketinin yaşandığı dönem içinde çevre duyarlılığının da oluşmaya başladığını, bölgede Samandağ, Antakya, Adana, Osmaniye, Tarsus, Mersin, Silifke´de çevre derneklerinin oluştuğunu hatırlatan Demirkan, dönemi şöyle özetledi: “Çünkü Çernobil patlamıştı. Herkes kanser olur muyum, olmaz mıyım telaşındaydı. Bu dernekler kurulunca birlikte hareket edelim, birlikte mücadele edelim kararı aldık. 1991 yılında Adana´da çevre derneklerini Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri DA-ÇE adıyla bir platform oluşturduk. Tüzel kişiliği yok, ama toplanıyoruz, çevresel sorunları tartışıyoruz. O zaman mücadele de kolay; mahkemeye veriyorsun kazanabiliyordun, birileri talimat vermiyordu ve mücadele etmenin karşılığını da bir şekilde alabiliyorduk”

Diyalog termik santrale müdür oluncaka kadar
DA-ÇE´nin ilk gündemini Yumurtalık Termik Santrali´nin oluşturduğunu, ilk kuruluş çalışmalarını yürüttükleri mücadele ile durduklarını, ancak kendi ifadesiyle daha profesyonel bir şirketin ´yan yollardan dolanarak´ yeniden kuruluş çalışması başlatarak tamamlandığını anlatan Demirkan, hukuki mücadelenin yanı sıra Yumurtalık Termik Santrali´ne yönelik toplantı, mitinglerle de karşı durmayı sürdürdüklerini ifade etti. Dönemin Ceyhan belediye Başkanı Hüseyin Sözlü´ye de gidildiği, ancak Almanya incelemesindeki izlenimlerini aktararak “termik santralden neden korkuyorsunuz, bir sigara kadar dumanı yok´ diye karşılandıklarını da paylaşan Demirkan, dönemin Yumurtalık Kaymakamı Sırrı Uyanık´ın sonradan santralin müdürlüğüne getirildiğini hatırlattı: “Bizimle diyalog içindeyken bir gördük ki oraya müdür olmuş.”

‘Ulla gemisi sorunu´ nasıl bitti?
Çevre mücadelesini ‘taraftar kazanmanın zor, insanlar işini gücünü bırakıp ilgilenmediğini, ancak bizzat kendini ilgilendiren bir konu olursa yaklaştığı´ bir alan olarak tanımlayan Demirkan, zehirli atığıyla İskenderun açıklarında batan Ulla gemisi ile ilgili duyarlılığın bile ‘denize girebilir miyiz, balık yiyebilir miyiz´ yaklaşımına hapsolduğunu, bu ihtiyaçları karşılandıktan sonra duyarlılığın zayıfladığını kaydetti.

Körfez savaşında askeri malzemeye kamuflaj
Aynı dönemde İskenderun Limanı´na yüzlerce araç ve donanım malzemesinin yığıldığı Körfez Savaşının da bir çevre sorunu olarak hem dernek hem bölgenin gündemine geldiğini, dernek olarak savaşa karşı platformda yer aldıklarını söyleyen Demirkan, askeri malzeme ve techizat yığıntı görüntüsünün yarattığı ürküntünün liman çevresindeki parmaklıklara siyah renkli malzemeyle perdelendiğinin hafızalardaki yerini koruduğunu kaydetti. Demirkan, yeterli oya ulaşılamayıp tezkere TBMM´de reddedilmesinin ardından ABD´nin savaş hazırlık techizatı İskenderun´dan geçtiğini ifade eden Demirkan, bugün de aynı soruyu yöneltiyor: Ya gitmeselerdi?
Bugünde savaş karşıtlığı duyarlılığının sürdüğünü, ancak savaşın sınırımıza kadar ulaştığını da sözlerine ekleyen Demirkan, Doğu Akdeniz´e yönelik sıcak gelişmelerin dillendirildiğini, çok önemli işaretleri hatırlattı.

NBŞ´yi yaygınlaştırma niyetindeler
Nişasta Bazlı Şeker konusununun da bir çevre sorunu olarak gündemlerinde yer aldığını, mısır şurubundan uzak durulmasını, çocukların ambalajlı içecek ve yiyeceklerden uzak tutulmasını öneren Demirkan, GDO üreticileri platformunun önce Türkiye´deki şeker fabrikalarını kapattırarak NBŞ´nin tüketimini yaygınlaştırılması niyeti taşıdığını vurguladı.

Körfezde termik mücadelesi
İskenderun Körfezi´nin, Dilovası ve Aliağa körfezlerinden sonra Türkiye´nin 3. kirli bölgesi olduğunu da sözlerine ekleyen ve İskenderun Körfezi´ne termik santral kurulmaması yönünde Doğu Akdeniz Çevre Platformu DA-ÇE olarak yürütülen çevre mücadelesi için hukuk mücadelesinin özel bir ağırlık oluşturduğunu söyleyen Demirkan, kurulan santrallerden geriye az sayıda projenin kalmasına rağmen bu mücadelesi sürdüreceklerini belirtti.

Sağlıkta koruyucu mu tedavi edici mi…
Çevre sorunlarının da sağlıkla doğrudan bağlantısına, çevre sorunlarının yarattığı sağlık sorunlarına da işaret eden Demirkan, şehir hastanelerinin arkasında sağlığın üzerinden kazanca dayalı sistemin yattığını söyledi. Bunun alternatifinin koruyucu hekimlik olduğunu vurgulayan Demirkan, hastalık kaynaklarının yok edilmesini önceleyen yaklaşımın yerine sistemin hastalığın tedavisi yaklaşımıyla yapılandığını, bu sistem içinde hekimlerin de baskılandığını kaydetti. İskenderun Ziraat Bahçesi´nin bir bölümünün şehir hastanesine dönüştürülmesi niyetine ilişkin ise Demirkan şunları söyledi: “Sağlık sistemi koruyucu sağlık sitemine dayanmıyor. İnsanlar hasta olsun, bize gelsin, biz onların sağlığı üzerinden para kazanalım diyen bir sistem kurulmuş. Eskiden verem, trahoma, sıtma savaş yönelik dernek çalışması, taramalar vardı. Günümüzde tedavi edici sağlık hizmeti sistemi hakim.”


A. Oktay Demirkan kimdir
1942´de Ankara´da doğdu. 1959 yılında Ankara Gazi Lisesi´nden, 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi´nden mezun oldu. 1986 yılında İskenderun Çevre Koruma Derneği´nin kurucu yönetim kurulu üyesi olarak çevre koruma çalışmalarıma başladı ve halen derneğin YK üyesi. 1991 yılında Doğu Akdeniz Çevre Platformu´nun (DAÇE) oluşumunda yer aldı ve o 2007 yılına kadar ortak sekreterlik görevini yaptı. 2005´te Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) oluşumunda yer aldı ve halen sekreterlik görevini yürütüyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇKD Ezc. Oktay Demirkan
“Öğretmenime Dokunma”
“Öğretmenime Dokunma”
Eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurların bertaraf edilmesi için ülkeyi yönetenleri, yetkilileri ve toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya çağıran eğitimciler derslere Öğretmenime Dokunma´ yazılı yaka kartlarıyla girdi.
“Geleneksel semt kültürü korunacak”
“Geleneksel semt kültürü korunacak”
İskenderun´a bağlı Gültepe Mahallesi sınırları içinde TOKİ tarafından inşaatına başlanan konutlardan 32 bloğu tamamlandı.
Sarı Zeybekler 57. Alay´a Vefa nöbeti tuttu
Sarı Zeybekler 57. Alay´a Vefa nöbeti tuttu
Çanakkale Kara Savaşları´nın 103. yılı anma törenleri kapsamında Sarı Zeybekler Derneği İskenderun´da gerçekleştirdiği 57. Alay´a Vefa ve Saygı Nöbeti" etkinliğinde 57. Alay, Çanakkale Kahramanları ve 15´lileri andı.
Özler Lojistik´in konukları İTSO´da
Özler Lojistik´in konukları İTSO´da
İskenderun´da faaliyet gösteren Özler Lojistik A.Ş.´nin Rusya, Suriye ve Lübnan´dan gelen işadamlarından oluşan konukları, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret etti.
“Birlikte hareket etmeliyiz” mesajı
“Birlikte hareket etmeliyiz” mesajı
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın (İTSO) seçim sonrası yapılan ilk meclis toplantısında konuşan Yönetim kurulu Başkanı Levent H. Yılmaz, İTSO´nun bölgenin en güçlü sevil toplum kuruluşu olduğunu belirterek, “birlikte hareket etmeliyiz” mesajı verdi, üyelerden meslek gruplarıyla iletişim halinde olmalarını istedi.
Eğitim kursları turizme yönelik
Eğitim kursları turizme yönelik
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, turizme yönelik ve SODES tarafından desteklenen ve bu kapsamda 3 kursu devam eden Genç Çok İş Yok projesi ile turizm sektörüne yönelik istihdam yaratmanın amaçlandığını belirtti.
Marketler zinciri ve AVM´leri sordu
Marketler zinciri ve AVM´leri sordu
İskenderun Bakkallar ve Bayiler odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, esnafın sıkıntılarının başında market zincirleri ve avm´lerle ilgili düzenlemelerin geldiğini belirtti.
İpek Festivali´nin onur konuğu Barbaros Şansal
İpek Festivali´nin onur konuğu Barbaros Şansal
Samandağ´da bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek ve moda, akademi ve müzik dünyasından ünlü isimleri buluşturacak Ulusal Samandağ İpek Baharı Festivali´nin onur konuğu modacı Barbaros Şansal.
Altınözü´nde Zahter Festivali
Altınözü´nde Zahter Festivali
Altınözü´nde, “Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali” yapılacak. 5-6 Mayıs tarihlerinde yapılacak festival etkinlikleri temsili hasatla başlayacak, kente adını veren zeytin dalı konseri ile sona erecek.
Edebiyatın çınarları  sınıfların adı oldu
Edebiyatın çınarları sınıfların adı oldu
İskenderun´da General Şükrü Kanadlı İlkokulu´nda sınıflar 4/B, 2/F, 4/D, 2/A gibi bilinen adlandırmanın yanı sıra her biri Türk edebiyatının önde gelen isimleri de taşıyor.
Okula Atatürk büstü
Okula Atatürk büstü
İskenderun´a bağlı ve kentin kırsalında kalan Düğünyurdu mahallesindeki Düğünyurdu İlkokulu´nun fiziki eksiklikleri Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından giderilirken, İGEV tarafından Atatürk büstü kazandırıldı.
Görevleri ilçelerde çocuklar devraldı
Görevleri ilçelerde çocuklar devraldı
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla makamını çocuk kaymakamlara devretti.
Memurlar için istifa günü
Memurlar için istifa günü
24 Haziran´da yapılacak olan genel seçimler için milletvekili aday adayı olacak kamu çalışanları bugün mesai bitimine kadar istifa etmesi gerekiyor.
7 ton kaçak nargile tütünü yakalandı
7 ton kaçak nargile tütünü yakalandı
İskenderun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri, gerçekleştirilen iki ayrı aramada 7,5 ton kaçak nargile tütünü ele geçirdi.
TSK: Bin 168 kişi yakalandı
TSK: Bin 168 kişi yakalandı
Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından 23 Nisan tarihli duyurusunda, Suriye´den Türkiye´ye yasa dışı sınır geçişi girişiminde bulunan bin 168 kişinin yakalandığını duyurdu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi