“Demokrasi mücadelesinin temeli eğitimdir”
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü´nde düzenlenen panelde eğitimin içeriğinin ve niteliğinin değiştirilmesi uygulamalarında yatan niyetleri ve eğitim sistemindeki eşitsizliği sorgulayan KESK Genel sekreteri Ramazan Gürbüz, “Bu ülkede eğitime dair yaşadığımız her sorun, bu ülkedeki tüm dostların birebir yaşadığı, gündelik yaşamında pratikte karşılaştığı sorunların ta kendisidir” dedi.
Tarih: 10.10.2018 11:30:16

Sadet Berkyürek/İskenderun

Sendika ve konfederasyon olarak hangi siyasi parti iktidarda olursa olsun emek, demokrasi, barış mücadelesini sonuna kadar sürdürme kararlılığında okluklarını söyleyen Gürbüz, eğitimin demokrasi mücadelesinin temelini oluşturduğunu kaydetti.
Türkiye´de eğitimin durumu, Kamu emekçileri Konfederasyonu KESK´e bağlı Eğitim Sen İskenderun Şubesi Arsuz Temsilciliğinin düzenlediği panelde ele alındı. Arsuz belediyesi Nikah Salonu´nda Cuma günü gerçekleştirilen panelde CHP Genel Başkan Yardımcı ve Eğitim-Sen Kurucu genel başkanı Yıldırım Kaya ile KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, eğitim sisteminin laik, bilimsel ve demokratik yapıdan uzaklaşması, öğretmen açığı, eğitim eğitim emekçilerinin özlük hakları ile demokrasi-eğitim ilişkisini değerlendirdi.
KHK ile ihraç edilen 150 bin kamu çalışanından 4 bin 238´u KESK´e bağlı sendikalı üyelerin oluşturduğunu, adli, idari soruşturma olmadan görevlerinden uzaklaştırılmalarının hukuk devleti nitelikleriyle bağdaşmadığını ifade ettiği konuşmasında Gürbüz, öğretmen örgütlenmesi sorunlarına dikkat çekti. Türkiye´deki 65 binin üzerindeki okul müdürünün yüzde 73´ünü AKP´nin kontrolündeki bir sendikanın üyeleri olan ‘militan kadrolar´ın oluşturduğunu, bunun da sistemi yukardan aşağıya şekillendirmenin göstergelerinden birini oluşturduğunu kaydetti.
Kamunun bütününde olduğu gibi öğrenmenin de itibarsızlaştırılmasının öğretmene şiddeti de davet ettiğini, öğretmeni imamın gerisinde tutan anlayışın toplumun bilime inancını da aşındırdığını aktaran Gürbüz, “Bizlere düşen görev ne? Bulunduğumuz her yerde bugüne kadar eğitimin özelleştirilmesine, gericileştirilmesine karşı, içerik müfredat öğretmen istihdamı, derslik sayısı, dersliklerin çocukların yaş grubuna uygunluğu, okul öncesi eğitim, üniversitelere geçiş, dahil olmak üzere tümümün her yurttaşımızın sorumluluk duyarak kafa yorması lazım. Bununla birlikte çabalarımızı bu duyarlı kitleyle birlikte Türkiye´nin her yerinde örnek durumundayız. Birlikte tutum değiştireceğiz. İktidarın amacı da hedefi de belli. Burada görev bize düşüyor. Mücadele etmeksizin, birilerinden beklemek suretiyle bir yere varma şansımız yok. İlkesel anlamda, doğru zeminde biz de tüm emek güçleriyle siyasi partilerimizle, meslek örgütlerimizle, hep bir arada bu sorunların üstesinden gelmek için mücadele yürütürüz. Eğer bir toplumda nitelikli, bilimsel, demokratik bir eğitim verilmiyorsa biz çok güzel parklar yapabiliriz, yollar da otobanlar da yapabiliriz. Ama kadın cinayetinde işçi cinayetinde ilk dünyada ilk sırada kalırsınız.”

Eğitim-Sen Arsuz Temslicisi Mustafa Ünsal´ın yönettiği panelde ilk konuşmayı yapan CHP Genel Başkan Yardımcı Yıldırım Kaya, Sayıştay raporu verilerini paylaşarak milli eğitim bakanlığının stratejik planının temelinde sistem değişikliğinin yattığını vurguladı. Yakasında Eğitim-Sen´in başlattığı kampanyanın “Bir öğretmen dünyayı değiştirir” kokartıyla katılan Kaya parti olarak eğitim masaları oluşturma hazırlığı yürüttüklerini söyledi. Yıldırım Kaya, il ve ilçe örgütleri bünyesinde oluşturacakları eğitim masaları üzerinden uygulamaları takip edeceklerini, yaşanan olumsuzluklara müdahale edeceklerini belirtti. Okul aile birliklerinin okullarda denetim işlevi ve sorumluluğuna da dikkat çeken, yerel yönetimlerin de okulların fiziki ihtiyaçlarına cevap verirken eğitimin temel niteliğine ilişkin aykırılıklara sessiz kalmaması gerektiğini sözlerine ekleyen Yıldırım Kaya, şunları ifade etti: “İktidar olduğumuz hiçbir yerde bunların eğitimin bilimsel, laik., demokratik eğitimden çıkartılmasına izin vermememiz lazım. Okulun sırasına, boyasına, badanasına para harcıyoruz ama niteliklerle ilgili sorunlarla ilgilenmiyoruz, olmaz. Eğer cumhuriyeti yıkmaya, Cumhuriyet devrimlerini yok etmeye , bir bir ortadan kaldırmaya yönelik bir adımlar sıklaşır ve devam ederse bulunduğumuz her yerde, okullarda, sınıflarda, sıralarda, sokakta ve mahallede bunlara yaşamı dar edeceğiz. Çünkü M. Kemal Atatürk´ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ve onun devrimleri bir bir yok olursa gideceğimiz yer karanlığın ta arka yanıdır.”
Her bakan değişikliğinin arkasında AKP iktidarının milli eğitime yönelik niyet ve stratejinin yattığını savunan Kaya, şu değerlendirmeyi yaptı: “AKP, 16 yıllık iktidarında 7. Mili Eğitim Bakanının getirdi. Yeni bakan önceki 6 bakanın yaptığı uygulamaların tamamını reddediyor. Bizim gözümüzü boyamak için, bir önceki bakanları görevden alıp yenisini getirerek ana hedeflerine kararlı bir şekilde yürümek için bu değişiklikleri yapıyorlar. Sınav sisteminde 14 kez değişiklik yaptılar. Her getirdikleri değişiklik öncekinden kötü oldu. Sistem değişiyor eleştiren bunlar, bakan değişiyor öncekini eleştiren bunlar ama strateji, yönelik değişmiyor. En son ziya Selçuk geldi. Biz onun boyasını açığa çıkaralım diye çaba sarfediyorduk, hiç acele etmemize gerek kalmadan Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, karma eğitimle ilgili açıklama yaptı. Yönetmelik değişikliğinin karma eğitimin kaldırılmasına işaret olduğunu söyledi. Milli eğitim bakanı alelacele bir açıklama yaptı, karma eğitim kaldırmadıklarını, bu anlama gelmeyeceğini söyledi. Ancak anayasa ve yasalarda değişiklik olmamasına rağmen yönetmelikteki değişiklikten sonra bazı işgüzar müdürler yönetmelik değişikliğini uygulamaya başladı. Biz bunun peşini bırakmıyoruz.”
Kaynak:

Körfez´e ‘mavi proje´
Körfez´e ‘mavi proje´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ekibi tarafından 2017´de tartışmaya açılan Daha Mavi İskenderun Körfezi projesinin uygulaması önceki gün başladı.
Baro´da görev bölümü
Baro´da görev bölümü
Hatay Barosu´nun 14 Ekim´de gerçekleştirilen genel kurulunda Av. ekrem Dönmez başkanlığındaki yönetimi, mazbatasını törenle teslim aldı.
Binnur Kaska sergisi galeride
Binnur Kaska sergisi galeride
İskenderunlu ressam Binnur Kaska´nın ilk kişisel sergisi İskenderun Belediyesi Sanat Galerisi´nde açıldı.
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
Özel Güvenlik Bölgesi´ne yeniden uzatma
TSK´nın ÖSO ile birlikte Afrin bölgesine yönelik yürüttüğü Zeytin dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin kırsallarına yönelik özel güvenlik bölgesi uygulaması, 31 Ekim´e kadar uzatıldı. Ayrıca 2017/10341 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde süresi dolan sınırdaki 29 sınır karakol bölgesinde de bu kez Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle Güvenlik Bölgesi uygulaması sürdürülecek.
Temel ürünlerde indirim istedi
Temel ürünlerde indirim istedi
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, buğdayda 5 milyon ton, pamukta 1 milyon ton ithalat yapar duruma gelinen, son on altı yılda çiftçi kayıt sistemine göre 2,8 milyon çiftçiden 2,1 milyona düşerek çiftçilerin hızla alanlarını terk ettikleri Türkiye´de Et ve Süt Kurumu´nun 10 üründe yüzde 10 indirime giderek Enflasyonla Topyekün Mücadele Programına destek vermesini ‘ekmek yoksa pasta yesinler´ anlayışıyla yorumladı.
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
“Abdullah Cömertlerin mücadelesini sürdüreceğiz”
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Hatay temsilciliğine Ali Kan Uçar atandı.
37 yeşil projeden biri Hatay´a
37 yeşil projeden biri Hatay´a
Hatay Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Hatay” projesi kapsamında “Yeşil Yatırımlara Yönelik İş Planı Hazırlama” konulu toplantı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Hatay projesi, desteklenen 37 projeden biri.
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Kaymakam Aydın Göç İdaresi´nde
Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığına atandı.
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
HBB´den "ülkenin ürününü al" kampanyası
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), yerli ve milli ürünlerin kullanılması konusunda vatandaşa çağrıda bulundu.
İlk Kurşun için yürüyecekler
İlk Kurşun için yürüyecekler
Milli Mücadele´de İlk Kurşun´un atılışının 100. yıl kutlamaları kapsamında Amanoslar Çevre Koruma Derneği (AÇED) ile Dörtyol Belediyesi ortaklığıyla Amanos dağlarının en yüksek tepesi olan Mığır´a yürüyüş gerçekleştirilecek.
10 numaralı forma Vali Ata´nın
10 numaralı forma Vali Ata´nın
Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret eden Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyeleri, 10 numaralı kulüp formasını hediye etti.
´İstismar´ bilgilendirmesi
´İstismar´ bilgilendirmesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ihmal ve istismara yönelik bilinci arttırmak amacıyla HBB Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi´nde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.
Sahile ´yangın kamerası´
Sahile ´yangın kamerası´
Hatay ormanlarındaki yaşanan yangna karşı erken bilgilendirme amacıyla sahilin iki noktasına termal kamera kuruluyor.
Baro, Dönmez´le devam
Baro, Dönmez´le devam
Hatay Barosu, hafta sonu yaptığı genel kurlla yeni yönetimini belirledi.
´Ek gösterge´ teklifine destek
´Ek gösterge´ teklifine destek
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl temsilcisi Hayrettin Şahin, kam çalışanlarına yönelik ek göstergeye ilişkin hazırlanan kanun teklifi hakkında değerlendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi