"Diğer hastalara hizmet veriyoruz"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren ve bu hafta ´pandemi hastanesi´ ilan edilen Gelişim Hastanesinin başhekimi Dr. Emin Turhan, Covid-19 olmayan diğer hastalara hizmet vermeye devam ettiklerini belirtti.
Tarih: 19.11.2020 12:28:41

İskenderun/SES

Başhekim Turhan, “Dünyayı ve ülkemizi tehdit eden covid-19 salgını, maalesef il ve ilçede de artık çok ileri boyutlarda görülmektedir. Covid-19 sürecinde yoğun bakım ihtiyacı olan çok sayıda vakamız oldu. Bu sebeple hafta başından itibaren Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğünün talimatıyla, pozitif hastaları almaya başlamış bulunmaktayız. Hatay´da gelinen nokta artık kamu hastaneleri hiçbir şekilde mevcudu karşılayabilecek düzeyde olmadığından, il genelinde üçüncü basamak yoğun bakım hizmeti veren hastaneler, pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Hekimlik görevimiz ve meslek yeminimiz gereği bizler de bu süreçte üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz. Bu görevi ifa etmeye çalışırken, diğer sağlık problemleri olan hastaların da hizmet alabilmesi açısından, tüm tedbirlerimizi aldık. Covid pozitif hastaların giriş ve çıkışları için yeni bir alan yarattık. Ek binanın ikinci katını sadece Covid-19 hastalarına ayırdık. Bu alan dışındaki servislerin tamamı, diğer sağlık hizmetleri için kullanılmaktadır. Covid pozitifli hastalar için tomografi alanına gidene kadar kullandığımız güzergah da ayrı tutulmaktadır. Hastalar tomografiye alındıktan sonra, alana yarım saatlik bir dezenfeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Bu açıdan da koruyucu tedbirlerin tamamını almış durumdayız. Covid hastalarına hizmet veren hastane personeli izole bir ortamda tutulmaktadır. Yemek yedikleri ve fiziksel ihtiyaçlarını karşıladıkları alanlar da sadece kendilerine tahsis edilmiştir. Dolayısıyla hizmet veren sağlık personelin, hastanenin diğer bölümleriyle hiçbir teması bulunmamaktadır. Sağlık personelimiz nöbetini devrettikten sonra yine kendileri için ayrılan kapıdan çıkmaktadır. Hastane olarak, insanlara ihtiyaç duyulduğu müddetçe elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Diğer hastaların da gönül rahatlığıyla polikliniklere ve yatış için servislere gelmesini sağlayacak bir sistem oturttuk. Ameliyathanelerde de hijyen şartları maksimum düzeyde ayarlanarak aynı şekilde hizmet vermektedir. Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Memleketin kısa sürede coronavirüs illetinden kurtulması açısından elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Temennimiz, hiçbir vatandaşın tırnağına dahi zarar gelmeden virüs belasından kurtulmak. Bu nedenle hepimize önemli görevler düşüyor. Özellikle toplumsal olarak sosyal mesafe, maske ve hijyen konusunda maksimum özeni gösterdiğimiz takdirde, en kısa zamanda güzel günler göreceğimize inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay Valisi Doğan ve İskenderun Kaymakamı Yönden ilk ‘dinamik denetimlerini gerçekleştirdi. Arsuz Kaymakamı Sarı, sürecin startını ekip liderleri toplantısında verdi.
Tosyalı ‘kontrollü normalleşmeye destek´ istedi
Tosyalı ‘kontrollü normalleşmeye destek´ istedi
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kontrollü normalleşme sürecinin başarıya ulaşmasının kurallara tam uyumla bağlanabileceğini belirtti.
Bugün Dünya Obezite Günü
Bugün Dünya Obezite Günü
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çağın en önemli hastalığının obezite olduğunu ifade etti.
Mesai saatleri eskiye döndü
Mesai saatleri eskiye döndü
Hatay Valiliği, yilde eni mesai saatlerini 08.00-17.00 olarak duyurdu.
Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay´da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kalktı; restoran, kafeterya, kıraathane, çay bahçesi 07.00-19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecek, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu ile ilgili düzenleme kaldırıldı
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´dan, kalabalık vezor koşullarda haber için koşturan, muhabir, foto muhabiri ve kameramanların covid 19´a karşı aşılanmalarını talep etti.
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hatay Tabip Odası, tedbirlerin kademeli ve yerel dinamikleri gözeten bir gevşeme politikasının hayata geçirilmesini istedi.
Fabrikalara pandemi ziyareti
Fabrikalara pandemi ziyareti
Koronavirüs (covid-19) toplumu etkilemeyi sürdürüyor.
HBB ekipleri gıda denetiminde
HBB ekipleri gıda denetiminde
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Antakya ve Defne ilcelerinde 42 kasabı denetledi.
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Op. Dr. Merih Gül, koronavirüs enfeksiyonu geçiren hastalarda, bağışıklık sisteminden kaynaklı göz problemlerinin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Yüz yüze eğitimin yapılacağı okullarda temizlik çalışması da başladı.
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ekipleri haşere, larva ve uçkun mücadelesi kapsamında 19 bin 948 rögarda sıcak sisleme çalışması yaptı.
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Adana İl Koordinatörü Esen Ezgi Karadağ ve Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Buse Harmanda, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Hatay´da İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´na nezaket ziyaretinde bulundu.
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ Belediyesi dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
Aort damarı yırtılan Mehmet Arslan, İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla hayata döndü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi