"Diğer hastalara hizmet veriyoruz"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren ve bu hafta ´pandemi hastanesi´ ilan edilen Gelişim Hastanesinin başhekimi Dr. Emin Turhan, Covid-19 olmayan diğer hastalara hizmet vermeye devam ettiklerini belirtti.
Tarih: 19.11.2020 12:28:41

İskenderun/SES

Başhekim Turhan, “Dünyayı ve ülkemizi tehdit eden covid-19 salgını, maalesef il ve ilçede de artık çok ileri boyutlarda görülmektedir. Covid-19 sürecinde yoğun bakım ihtiyacı olan çok sayıda vakamız oldu. Bu sebeple hafta başından itibaren Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğünün talimatıyla, pozitif hastaları almaya başlamış bulunmaktayız. Hatay´da gelinen nokta artık kamu hastaneleri hiçbir şekilde mevcudu karşılayabilecek düzeyde olmadığından, il genelinde üçüncü basamak yoğun bakım hizmeti veren hastaneler, pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Hekimlik görevimiz ve meslek yeminimiz gereği bizler de bu süreçte üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz. Bu görevi ifa etmeye çalışırken, diğer sağlık problemleri olan hastaların da hizmet alabilmesi açısından, tüm tedbirlerimizi aldık. Covid pozitif hastaların giriş ve çıkışları için yeni bir alan yarattık. Ek binanın ikinci katını sadece Covid-19 hastalarına ayırdık. Bu alan dışındaki servislerin tamamı, diğer sağlık hizmetleri için kullanılmaktadır. Covid pozitifli hastalar için tomografi alanına gidene kadar kullandığımız güzergah da ayrı tutulmaktadır. Hastalar tomografiye alındıktan sonra, alana yarım saatlik bir dezenfeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Bu açıdan da koruyucu tedbirlerin tamamını almış durumdayız. Covid hastalarına hizmet veren hastane personeli izole bir ortamda tutulmaktadır. Yemek yedikleri ve fiziksel ihtiyaçlarını karşıladıkları alanlar da sadece kendilerine tahsis edilmiştir. Dolayısıyla hizmet veren sağlık personelin, hastanenin diğer bölümleriyle hiçbir teması bulunmamaktadır. Sağlık personelimiz nöbetini devrettikten sonra yine kendileri için ayrılan kapıdan çıkmaktadır. Hastane olarak, insanlara ihtiyaç duyulduğu müddetçe elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Diğer hastaların da gönül rahatlığıyla polikliniklere ve yatış için servislere gelmesini sağlayacak bir sistem oturttuk. Ameliyathanelerde de hijyen şartları maksimum düzeyde ayarlanarak aynı şekilde hizmet vermektedir. Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Memleketin kısa sürede coronavirüs illetinden kurtulması açısından elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Temennimiz, hiçbir vatandaşın tırnağına dahi zarar gelmeden virüs belasından kurtulmak. Bu nedenle hepimize önemli görevler düşüyor. Özellikle toplumsal olarak sosyal mesafe, maske ve hijyen konusunda maksimum özeni gösterdiğimiz takdirde, en kısa zamanda güzel günler göreceğimize inanıyorum" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

“Hatay´da vaka artışı yüzde 125”
“Hatay´da vaka artışı yüzde 125”
Koronavirüs vaka oranındaki korkutan tabloyu Sağlık Bakanı Koca açıkladı: Hatay´da artış yüzde 125, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 86
Hatay ‘en riskli´ illerden
Hatay ‘en riskli´ illerden
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay´da koronavirüs vaka artışının yüzde 100 arttığı uyarısında bulundu.
Covid-19 tedbirleri toplantısı
Covid-19 tedbirleri toplantısı
Hatay Valisi Rahmi Doğan´ın başkanlığında, koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında alınan tedbirler ile ilgili kaymakam, belediye başkanları ve sağlık müdürlerinin katılımı ile toplantı yapıldı.
Sağlık çalışanları ´yıpranma istiyor´
Sağlık çalışanları ´yıpranma istiyor´
Türk Sağlık Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, sağlık çalışanlarının sorunlarının giderilmesini istedi.
"Toplum olarak bir şeylerin üstesinden gelmeyi öğrendik"
"Toplum olarak bir şeylerin üstesinden gelmeyi öğrendik"
KKTC Lefke Avrupa Üniversitesinde psikolojik danışmanlık eğitimi alan ve üniversite eğitimi sonrası birçok farklı alanda çalışan psikolojik danışman Asena Ünal, İskenderun´da hizmet veren Kamalı Danışmanlık Bürosunu açtı.
Günde 30 dakika aktivite yapılmalı
Günde 30 dakika aktivite yapılmalı
Dünya İnme Günü kapsamında 29 Ekimde farkındalık etkinlikleri yapıldı.
Koronavirüs önlemleri artık bir sorumluluk
Koronavirüs önlemleri artık bir sorumluluk
İçişleri Bakanlığı Covid-19 Ek Tedbirleri Genelgesi uyarınca, 81 İl ile birlikte eş zamanlı olarak Hatay´da yapılan denetimlerde virüs ile mücadelede gelinen noktada, maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymanın artık bireysel ciddi bir sorumluluk ve yükümlülük olduğu belirtildi.
“Taramalarınızı çok geç olmadan yaptırın”
“Taramalarınızı çok geç olmadan yaptırın”
Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Sadık Muallaoğlu, kendi kendine yapılan meme muayenenin erken tanı için önemli bir adım olduğunu belirtti.
Topal, atama takvimini sordu
Topal, atama takvimini sordu
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´ya çağrıda bulunarak, sağlıkta atama kılavuzunun bir an önce yayınlanmasını istedi.
"Çocuklar neden yaramazlık yapar?"
"Çocuklar neden yaramazlık yapar?"
Psikolog Sevgi Kirmit, davranış sorunlarında çocuğu ‘yaramaz´ olarak suçlamak ve etiketlemek yerine bu davranışların altında yatan bazı sebeplere odaklanmalarını önerdi.
D vitamininin önemi
D vitamininin önemi
Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen D vitamininin kullanımının önemli olduğu yinelendi.
Meme kanseri farkındalık ayı
Meme kanseri farkındalık ayı
1-31 Ekim tarihleri arasında Meme Kanseri Farkındalık Ayı. Hastalıklarda erken teşhisin hayat kurtardığını ifade eden Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, "Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve süt kanallarım döşeyen hücreler arasında, çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz biçimde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeline sahip hücrelerin oluşturduğu tümöral yapıdır" değerlendirmesini yaptı.
Sivil toplum etkinliklere yeniden kısıtlama
Sivil toplum etkinliklere yeniden kısıtlama
Hatay İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 01 Aralık tarihine kadar tüm sivil toplum etkinliklerinin ‘Sağlık Bakanlığının görüşleri ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı´ doğrultusunda ertelenmenini kararlaştırdı.
Psikolog Ekenel´den ailelere 2,5-6 yaş uyarısı
Psikolog Ekenel´den ailelere 2,5-6 yaş uyarısı
Çocuklarının cinsel gelişim süreçlerinde ailelerin zaman zaman paniğe kapılmamalarını öneren İskenderun Gelişim Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Gamze Uygun Ekenel, çocuklarda cinsel gelişim sürecinin 2,5 ile 6 yaş arası okul öncesi dönemde oluştuğuna dikkat çekti.
Sınırda sağlık incelemesi
Sınırda sağlık incelemesi
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Suriye İdlip harekat bölgesine sağlık hizmetleri desteği amacıyla Cilvegözü sınır kapısında konuşlanan Acil UMKE ilk yardım müdahale birimini ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi