"Doğal kaynakları daha fazla kullanmalıyız"
Yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu ifade eden İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa İnci, “Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından son derece önemli bir yere sahip. Uzun vadede Türkiye´nin enerjide dışa bağımlılığı ve enerji faturasını önemli ölçüde azaltacak olan yenilenebilir enerji, milli gelirden istihdama, yatırım alanlarından çevresel faktörlere, enerji güvenliğinden kaynak çeşitlendirmesine kadar birçok alanda da son derece önemli faydalar sağlar" dedi.
Tarih: 1.11.2018 12:25:25

Nesrin Geyik/İskenderun

İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa İnci, yenilenebilir enerjinin önemli olduğunu ifade etti.
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Teknoloji Transfer Ofisi´nin TEDx Talks programından esinlenerek başlattığı İSTE-TTO TechTalks–Teknoloji Sohbetleri Programı sürüyor. Etkinliğte "Dünyada ve Türkiye´de yenilenebilir enerji" konusunde konuşan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümünden Öğretim Üyesi Üyesi Dr. Mustafa İnci oldu. Dr. İnci, “Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını yerli kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılması ve enerji tüketimi neticesinde çevreye verilen zararların en aza indirilmesi açılarından son derece önemli bir yere sahiptir. Uzun vadede Türkiye´nin enerjide dışa bağımlılığı ve enerji faturasını önemli ölçüde azaltacak olan yenilenebilir enerji, milli gelirden istihdama, yatırım alanlarından çevresel faktörlere, enerji arz güvenliğinden kaynak çeşitlendirmesine kadar birçok alanda da son derece önemli faydalar sağlayacaktır” dedi.

"Türkiye, yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip"
Türkiye´nin bulunduğu coğrafi konumu ve jeopolitik yapısı nedeniyle bütün yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma imkânına sahip olduğunu anımsatan Dr. İnci, şu değerlendirmeyi yaptı: "Özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi potansiyelleri bakımından AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye´nin son derece elverişli bir konuma sahip olduğu görülmektedir. Ancak güneş ve rüzgâr enerji kaynaklarından yararlanma oranı istenilen seviyelerde değildir. Örneğin Kuzey Avrupa ülkesi olan Almanya´da güneş enerjisinden kişi başına 516 Watt üretilebilirken bizim ülkemizde bu değer 40 Watt dolaylarındadır. Rüzgâr enerjisinde ise kişi başında enerji üretiminde Danimarka ilk sırada yer alırken, kişi başına enerji üretimi 900 Watt seviyesindeyken bizim ülkemizde bu değer 80 Watt civarındadır. Bununla birlikte son 15 yılda ülkemizde önemli yatırımlar yapılmakta ve projeler gerçekleştirilmektedir. Güneş enerji santrallerinden üretilen enerjimiz 2014 yılında sadece 0.5 GW olan enerji üretimi sadece dört yılda 2018´de yaklaşık 5 GW değerine ulaşmıştır. RES´te ise 2005 yılında 0.1 GW olan rüzgâr enerjisi kapasitesi 2018 yılında 6.7 GW seviyelerine ulaşmıştır. Gerçekleştirilecek mega projeler (Konya Karapınar–YEKA 1 ve Şanlıurfa Viranşehir–YEKA 2) sayesinde Türkiye enerji ticaretinde merkez ülke olmanın yanında enerjide kendi kendine yetebilen bir ülke konumuna gelecektir."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: iste enerji Mustafa İnci
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
İSTE: Kontenjanın yüzde 90´ı doldu
YKS tercih sonuçlarına göre kentte eğitim veren İskenderun Teknik Üniversitesi, öğrenci kontenjanının yüzde 90´ının dolduğunu açıkladı.
Barodan avukatlara iki seminer
Barodan avukatlara iki seminer
Hatay Barosu, adli tatil devam ederken meslektaşlarına CMK ve uzlaşma eğitimleri verdi.
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
İSTE Rektörlüğüne başvuru başladı
Dört yıl önce kurulan ve görev süresi dolan İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü için rektörlük başvurusu başladı.
VP´li kadınlardan kadın üniversitesine karşı kampanya
VP´li kadınlardan kadın üniversitesine karşı kampanya
Japonya´da kadınların yükseköğrenimi için kurulduğunu hatırlatan Vatan Partisi (VP) Öncü Kadın Kolları Hatay İl yönetiminin, hükümetin dillendirdiği ´kadın üniversitesi´ne karşı başlattığı imza kampanyası sürüyor.
Selvi, Robert Kolejli oldu
Selvi, Robert Kolejli oldu
2019 Liselere Giriş Sınavı´nda (LGS) bir soruyu boş bırakan İskenderun´da özel eğitim veren TEK Kampüs Okulları öğrencisi Selvi Denizoğlu, Robert Koleji´ni kazandı.
Üniversite tercihleri başladı
Üniversite tercihleri başladı
İSTE, iki mühendisliği seçene burs verecek
Eğitim istişare toplantısı
Eğitim istişare toplantısı
İskenderun kaymakamlığı, kentte eğitim istişare toplantılarını sürdürmeye devam ediyor.
Proje hazırlama eğitimi
Proje hazırlama eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesndei (İSTE) "Avrupa Birliği (AB) Projeleri ve Hibe Programları Tanıtımı, Başvuru Prosedürleri ve Proje Fikirlerinin Geliştirilmesi" adlı seminer verildi.
"İki yüz yıllık demokrasi yolculuğu sürüyor"
"İki yüz yıllık demokrasi yolculuğu sürüyor"
Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanlığı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, "Osmanlı´dan günümüze Türkiye´nin demokratikleşme süreci" adlı panel düzenlendi.
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) sonuçlarını dün açıkladı.
Akademik Kurul toplandı
Akademik Kurul toplandı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğretim üyeleri, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı´nda yapılan faaliyetlerini Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli başkanlığında, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen toplantıda değerlendirdi.
MKÜ´ye ´en yeşil ofis´ plaketi
MKÜ´ye ´en yeşil ofis´ plaketi
Hatay Mustafa Kemal Üniversite, enVision En Yeşil Ofis Araştırması üniversiteler kategorisinde ilk on sırada yer alarak En Yeşil Ofis plaketi ve sertifikasını aldı.
MKÜ öğrencileriden iki birincilik
MKÜ öğrencileriden iki birincilik
MKÜ öğrencileri, TÜBİTAK Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmalarında birinci oldu.
Başvuru engeli yargıya taşındı
Başvuru engeli yargıya taşındı
İskenderun´daki 4 proje okullunun 4 yıllık görev süresi biten ve 4 yıllık süre iuzatımı için başvuru yapan idarecilerinin işleme konulmayan başvuruları yargıya taşındı.
Demir-Çelik sektörünü incelediler
Demir-Çelik sektörünü incelediler
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından düzenlenen İskenderun Demir-Çelik Sektörü Teknik Ziyareti Programı kapsamında Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş ile Karabük Valisi Fuat Gürel ile birlikte Karabük ve Zonguldak´tan gelen kamu, üniversite ve sanayi temsilcileri, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli´yi ziyaret ederek; İSTE ile Hatay´daki demir-çelik sektöründeki güncel gelişmeler hakkında bilgi aldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi