"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
Tarih: 13.11.2018 11:17:31

Akın Bodur
Suriyeli mülteciler konusunda medyada ve halkın inanışında yanlış bilgiler olduğunu ifade eden Kavlak, "Doğru bilgi önemli. Bu kent efsanelerini azaltır. İçişleri Bakanlığının verilerine göre bu yıl insan kaçakçılığı yapan 4 bin 569 kişi yakalanmış. 218 bin kişi de düzensiz göçmen olarak yakalandı. Bunun 198 bini Suriyeli değil. Sadece bu yıl Yunanistan´a geçen kişi sayısı 37 bin kişi" dedi.

Mülteci, sığınmacı ve göçmenilği tanımlarla anlattı
Medyanın ve halkın mültecilere ilşkin bazı kavramları da karıştırdığını belirten Kavlak, bazı tanımları açıkladı ve şunları söyledi: "1951 cenevre Sözleşmesine göre mülteci, ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen ve dönmek istemeyen kişidir. Türkiye´nin de aralarında bulunduğu 145 taraf ülkenin imzaladığı sözleşme, dünyada iltica hukukuna, mültecilerin haklarına ilişkin en temel belge olduğu için, taraf ülkeler iltica sonrası statüleri belirlerken bu tanımı merkeze alırlar. Türkiye, sözleşmeyi coğrafi sınırlama koşuluna göre imzalamıştır. Yani Avrupa Konseyine üye olmayan ülkelerden gelen sığınmacılar bu sınırlamadan dolayı mülteci statüsüne sahip olamazlar. Bunun yerine kendilerine uluslararası koruma sağlanır. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği sığınmacıyı, başka bir ülkeye sığınma, iltica talebinde bulunan, kendisine uluslararas olarak koruma arayan fakat başvru süreci henüz sonuçlanmamış kişi olarak tanımlar. İltica talebinde bulnanlar başvuru süreci tamamlanana kadar sığınmacı olarak kabul eilir. Başvuruları olumlu sonuçlanırsa mülteci statüsü kazanırlar. Göçmen ise, kişinin hukuki statüsüne, gönüllü olarak göç ediyor olup olmamasına, göç etmesine yol açan etkenlere ve göç ettiği yerde ne kadar kalacağına bakılmaksızın ülkeler arası sınırları gezen veya geçmiş olan ya da aynı ülke sınırları içinde ikamet ettiği yerden uzakta olan kişidir" dedi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) işbirliği ve Mülteci Destek Derneğinin (MUDEM) katkısıyla Ankara´da düzenlenen "Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları"na 6´sı Suriyeli 16 ilden 144 gazetecinin katıldığı  toplantıda konuşan SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, ´düzensiz göç´e ilişkin olarak da şunları söyledi: "Düzensiz göç kavramının evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı yoktur çünkü göç eden kişinin terk ettiği, geçtiği ve varmakta olduğu ülkenin hukukuna göre statüsü farklılık gösterebilmektedir. Varış ülkesi perspektifinden düzensiz göç gerekli olan belgelere sahip olmadan o ülkeye geçme, orada kalma ve çalışma anlamına gelebilirken; terk edilen ülke açısından geçersiz pasaportla, sehayat belgeleri olmadan veya bazı idari şartları yerine getirmeden uluslararası sınırları geçmek anlamına gelebilir. Buna karşı ´yasa dışı göç´ kavramını ise insan kaçaklığı benzeri suçlarla sınırlandırmak gibi bir eğilim mevcuttur."

"Mülteciler bizlerle, çocuklarımızla yaşayacak"
Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel de haber kameramanlarının görevini yaparken dikkat etmesi gerekenleri anımsattı. Suriyeli sığınmacıların çoğunun gitmeyebileceğini ifade eden Polatel, "Mülteciler sizlerle, bizlerle, çocuklarımızla yaşayacaklar. O nedenle iyi enteğre olmalı" değerlendirmesini yaptı.
Ülkenin 2011´ yılından beri mücadele ettiği konunun Suriyeli mülteciler olduğunu anımsatan ve sığınmacıların geleceğe ilişkin hayalleri, planlarının olduğunu ifade eden Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel ise "Savaş sonrası şimdiki amaçlarının ise hayatta kalmak." dedi. Gazeteciliği, dünya ve ülkede yaşayanları herkesten önce öğrenme işi olarak niteleyen Özel, bir soru üzerine IŞİD´in kafa kesmeye ilişkin fotoğra ve görüntülerinin kullanılmasının bir anlamda propağanda olarak nitelenebileceğini, ama ortada bir durumu anlatan yaklaşımın da olduğunu belirtti. Aynı soruya yanıt veren polatel de karelerin propaganda içerse bile görüntülenmesinin ´ilk´ olması nedeniyle ve bir sorunu dünyaya anlatmak için gerekli olduğunu söyledi. Özel, Suriye´de kimin kimle savaştığnn belli olmadığını, cephe savaşı gibi ortada tarafın bulunmadığını da anlattı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) işbirliği, Mülteci Destek Derneğinin (MUDEM) katkılarıyla Ankara´da düzenlenen “Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları” adlı toplantıya Hatay, Adıyaman, İstanbul, Gaziantep, Van, Sivas, Adana, İzmir, Batman, Diyarbakır, Muğla, İzmit, Konya, Ordu, Sinop ve Samsun´dan 6´sı Suriyeli toplam 144 gazeteci katıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Doğru bilgi kent efsaneleri azaltır
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi