Doğu kiliseleri, Noel´i kutladı
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı.
Tarih: 7.1.2017 11:57:31/ 71okunma / 0yorum

Doğu kiliselerine tabi Ermeniler, Hz. İsa´nın vaftiz edilmesini Noel olarak kutlamayı sürdürdü. Batı kiliseleri Noel´i 25 Aralık´ta İsa´nın doğumu olarak kutlarken, Doğu kiliselerine tabi Ermeniler ile Ermeni kökenli vatandaşlar, Hz. İsa´nın hristiyanlığın simgesi olan vaftiz edilmesi nedeniyle Noel Bayramı ve vaftiz törenini Noel olarak kutluyor. 

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı. 

Terör, ayinde kınandı

İskenderun´da yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlar, Noel ayininde, İzmir´de önceki gün düzenlenen terörist saldırı ile ülkemizde yaşanan diğer terör saldırılarını da kınadı. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi´nde düzenlenen ayine katılanlar barış için dua etti ve mum yaktı.

Ayini yöneten kilise papazı Avedis Tabaşyan, Ermenice yapılan törende, Türkçe vaaz verdi. Ayinde yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajı veren, terörü kınayan papaz Tabaşyan, insanın içinde sevgi ve umudun olması gerektiğini ifade etti. Papaz Tabaşyan, "Aslında insanların içinde umut var. Zaten umut yoksa, üç günlük ömrü vardır, insanın. Umutsuz yaşaması da mucizedir. Bizler yaşama sanatını beceremiyoruz. Hayatta yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyler var. Sahip olduklarımız ve olamadıklarımız da. Yaşama sanatı bunlar üzerine kurulmalı. Bunun için de herkes elinden geleni yapmalı. Oysa biz, saphip olduğumuz şeylerin farkına varamıyor, onları yok ediyoruz. Mesela sevgiyi" dedi. 

´Alçakgönüllülüğü kaybettik´

İnsanların, tanrının yasakladığı şeyleri yaptığımızı ve dünyasal şeylerin zenginliği getirmediğini belirten Tabaşyan,  "İnsanoğlu aç gözlülüğü, kini, nefreti, birbirini katletmeyi ve birçok kötü şeyi sürdürüyor. Terörle, birbirini öldürerek insanları kötü halde bırakıyor. Nedir paylaşamadığımız? Canımız olmazsa, o dünya zenginliğinin önemi var mı? Yok. Bizim işimiz Allah´ın yarattığı insanlarla. Bugün bizim en çok kaybettiğimiz şey, alçakgönüllülüğümüz. Alçakgönüllülük, kibir ve grurur karşılığıdır. Herkes alçakgönüllü olmalı. Olursanız, hayatın anahtarını almış olursunuz. Yüreğiniz rahatsa, hesap vereceğiniz bir şey yok demektir. İnsanın yüreği temiz olmalı. Yürek temizse, bu yüzümüz ve yaptığımız işlerden belli olur. Bugün savaşlar çoğaldı, çünkü alçakgönüllülüğümüz yok. Oysa tanrı tüm insanlara barışı gönderdi. Barış eken, barış biçer ve bu evimizden başlamalı" diye konuştu. 

Kısadur: Doğum ve vaftizi kutluyoruz

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Garbis Kısadır da, batı kiliselerinden farklı olarak doğu kiliselerinin noel´i, Hz. İsa´nın vaftiz olmasıyla kutladığını anımsattı. Kısadur, "İsa peygamberimizin doğum ve vaftiz başramını kutladığımız bu gün, memletimize huzur, dünyaya barış diliyoruz. İzmir´de yaşanan terör saldırısında yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır, yaralananlara da şifa dilediklerini söyledi. 

Kilisenin ışıklarla süslendiği ayin sonrası katılanlara kokteyl de verildi. Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Doğu kiliseleri Noel kutladı
Bugün ‘Basın Bayramı´
Bugün ‘Basın Bayramı´
Bugün 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü. Geçmişteki adıyla Gazeteciler ve basın bayramı. Sansürün ilk kez kaldırıldığı 24 Temmuz 1908´in yıldönümü.
Yasak dışı alan izni artık valilikten
Yasak dışı alan izni artık valilikten
Hatay Valiliği, insansız hava araçlarının (İHA) kullanımıyla ilgili geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemenin kapsamını genişletti. Daha önce 24 saat önceden bildirim ve kaymakamlık izni talep edilirken, izin merci valilik makamı olarak değiştirildi.
“Basın demokrasinin vazgeçilmezi”
“Basın demokrasinin vazgeçilmezi”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, basının demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında geldiğini belirtti.
“Ülkemizdeki farklılıklar zenginliğimizdir”
“Ülkemizdeki farklılıklar zenginliğimizdir”
Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi üyeleri Kıbrıs Barış Harekâtının 43´ncü yıl dönümü kutlamaları kapsamında Samandağ Belediyesi Ev sahipliğinde buluştu.
Özgür Özkan´ın vefatı yasa boğdu
Özgür Özkan´ın vefatı yasa boğdu
İskenderun Belediyesi Evlendirme Memuru Özgür Özkan, uzun yıllar mücadele ettiği hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti.
Emekli-Sen: Emekli görünür oldu
Emekli-Sen: Emekli görünür oldu
Türkiye´nin ilk emekli sendikası DİSK´e bağlı Emekli-Sen, kuruluşunun 22. yıldönümünü kutluyor.
Çocuklara drama kursu sürüyor
Çocuklara drama kursu sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, hazırlayıp mutfağında sahnelediği eğitici ve öğretici çocuk oyunlarını, miniklerle buluşturmaya devam ediyor.
Hastanede ‘randevu´ masası
Hastanede ‘randevu´ masası
Hatay Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Sebahattin Yılmaz, hasta ve hasta yakınlarını hastaneden muayene sırası almak için Merkezi Hekim Randevu Sistemi MHRS´yi kullanmaya davet etti.
Samandağ 3.4 sarsıldı
Samandağ 3.4 sarsıldı
Samandağ´da saat 19.35´de 3.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Halk ozanları Kırıkhan´da buluştu
Halk ozanları Kırıkhan´da buluştu
Kırıkhan´ın 79. Kurtuluş yıldönümü ve 11. Kırıkhan Kavun Festivali etkinlikleri kapsamında düzenlenen konser için gelen sanatçı Musa Eroğlu´nun da katılımıyla Hataylı halk ozanları, sohbet toplantısında bir araya geldi.
Sıcaktan nasıl korunabiliriz?
Sıcaktan nasıl korunabiliriz?
Hatay Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığına karşı önlem alınmasını istedi.
İskenderun yazarına sahip çıkacak mı?
İskenderun yazarına sahip çıkacak mı?
Seyfettin Babat, tutkulu bir İskenderun aşığıı, İskenderunlu Yazar Ayla Kutlu´yu anlattı…
“Emekliler proje istiyor”
“Emekliler proje istiyor”
Türkiye Emekliler Derneği İskenderun Şube Başkanı Mustafa Uyan, ilçe ve büyükşehir belediyesinden emekliler için proje üretilmesini, iktidardan ise emekli maaşlarındaki eşitsizliğin giderilmesini beklediklerini belirtti.
Suriyeli çocuklara köprü oldu
Suriyeli çocuklara köprü oldu
Antakya Özel Ata Koleji´nden bu yıl mezun olan Zeynep Demirağ; Bodrum´da sahile vuran “Suriyeli Aylan Bebek” dramından yola çıkarak oluşturduğu “Bitmeyen Umutlar" projesiyle, HAGİAD tarafından ödüllendirildi.
Derede bayramlaştılar
Derede bayramlaştılar
Türkiye´nin farklı illerinde yaşayan fakat aslen Hatay´ın Hassa ilçesine bağlı Hacılar Mahallesi yerlileri, düzenledikleri buluşma etkinliğiyle bayramda biraraya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi