Doğu kiliseleri, Noel´i kutladı
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı.
Tarih: 7.1.2017 11:57:31

Doğu kiliselerine tabi Ermeniler, Hz. İsa´nın vaftiz edilmesini Noel olarak kutlamayı sürdürdü. Batı kiliseleri Noel´i 25 Aralık´ta İsa´nın doğumu olarak kutlarken, Doğu kiliselerine tabi Ermeniler ile Ermeni kökenli vatandaşlar, Hz. İsa´nın hristiyanlığın simgesi olan vaftiz edilmesi nedeniyle Noel Bayramı ve vaftiz törenini Noel olarak kutluyor. 

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı. 

Terör, ayinde kınandı

İskenderun´da yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlar, Noel ayininde, İzmir´de önceki gün düzenlenen terörist saldırı ile ülkemizde yaşanan diğer terör saldırılarını da kınadı. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi´nde düzenlenen ayine katılanlar barış için dua etti ve mum yaktı.

Ayini yöneten kilise papazı Avedis Tabaşyan, Ermenice yapılan törende, Türkçe vaaz verdi. Ayinde yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajı veren, terörü kınayan papaz Tabaşyan, insanın içinde sevgi ve umudun olması gerektiğini ifade etti. Papaz Tabaşyan, "Aslında insanların içinde umut var. Zaten umut yoksa, üç günlük ömrü vardır, insanın. Umutsuz yaşaması da mucizedir. Bizler yaşama sanatını beceremiyoruz. Hayatta yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyler var. Sahip olduklarımız ve olamadıklarımız da. Yaşama sanatı bunlar üzerine kurulmalı. Bunun için de herkes elinden geleni yapmalı. Oysa biz, saphip olduğumuz şeylerin farkına varamıyor, onları yok ediyoruz. Mesela sevgiyi" dedi. 

´Alçakgönüllülüğü kaybettik´

İnsanların, tanrının yasakladığı şeyleri yaptığımızı ve dünyasal şeylerin zenginliği getirmediğini belirten Tabaşyan,  "İnsanoğlu aç gözlülüğü, kini, nefreti, birbirini katletmeyi ve birçok kötü şeyi sürdürüyor. Terörle, birbirini öldürerek insanları kötü halde bırakıyor. Nedir paylaşamadığımız? Canımız olmazsa, o dünya zenginliğinin önemi var mı? Yok. Bizim işimiz Allah´ın yarattığı insanlarla. Bugün bizim en çok kaybettiğimiz şey, alçakgönüllülüğümüz. Alçakgönüllülük, kibir ve grurur karşılığıdır. Herkes alçakgönüllü olmalı. Olursanız, hayatın anahtarını almış olursunuz. Yüreğiniz rahatsa, hesap vereceğiniz bir şey yok demektir. İnsanın yüreği temiz olmalı. Yürek temizse, bu yüzümüz ve yaptığımız işlerden belli olur. Bugün savaşlar çoğaldı, çünkü alçakgönüllülüğümüz yok. Oysa tanrı tüm insanlara barışı gönderdi. Barış eken, barış biçer ve bu evimizden başlamalı" diye konuştu. 

Kısadur: Doğum ve vaftizi kutluyoruz

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Garbis Kısadır da, batı kiliselerinden farklı olarak doğu kiliselerinin noel´i, Hz. İsa´nın vaftiz olmasıyla kutladığını anımsattı. Kısadur, "İsa peygamberimizin doğum ve vaftiz başramını kutladığımız bu gün, memletimize huzur, dünyaya barış diliyoruz. İzmir´de yaşanan terör saldırısında yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır, yaralananlara da şifa dilediklerini söyledi. 

Kilisenin ışıklarla süslendiği ayin sonrası katılanlara kokteyl de verildi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Doğu kiliseleri Noel kutladı
Ürünler sergide
Ürünler sergide
İskenderun Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından hazırlanan el sanatları sergisinde İskenderun Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle düzenlenen kurslara katılanların ürünleri sergilendi.
Dualar barış için
Dualar barış için
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, Hatay´ın İskenderun, Antakya, Samandağ ilçelerindeki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı. İlahilerin okulduğu ayinde, mum yakıldı ve dua edildi.
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
“Bu ülkenin üreten değerleriyiz”
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB´un bağımsız ve demokratik bir Türkiye´nin yaratılması yönündeki çalışmalarının bütünsel bir anlayışla ve etkinleştirilerek sürdürülmesi kararlılığına dikkat çekti.
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Arsuz Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan ´Aynı toprağın çocukları´ adlı belgeselin galası Antakya´daki Hatay il Kültür Merkezinde yapıldı.
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
´Ejder Abi´ dualarla uğurlandı
İskenderun´da uzun yıllar Ejder Fotokopi adıyla esnaflık yapan Ejder Coşkun, çarşı esnafının ‘Ejder Abi´si yaşamını yitirdi.
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
“Suriyeli aşiretler Samandağ´da toplanmayacak”
11-12 Aralık´ta İstanbul´da gerçekleştirilen Suriyeli Aşiretler ve Kabileler Yüksek Kurulu toplantısında alınan kararların hayata geçirilmesi amacıyla 25 Aralık´ta Samandağ´ta toplanacağı haberi Hatay´da gerginlik yarattı
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
“Farklılıklarımız zenginliğimiz”
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Noel dolayısıyla yayımladığı mesajda bayramların ve bayram tadında kutlanan özel günlerin, bizleri sevgi ile birbirimize yakınlaştırmakta, sevgi ve hoşgörü ortamının artmasına vesile olduğunu belirtti.
“Dayanışma bekliyoruz”
“Dayanışma bekliyoruz”
Geçtiğimiz Mart ayında kızı ve torunu eski damadı tarafından öldürülen acılı anne kadın cinayetlerine karşı toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet etti. Ayla Yalçın, “Destekler çoğalmalı ki böyle cinayetler olmasın” dedi.
200 aday koro için yarıştı
200 aday koro için yarıştı
Antakya Medeniyetler Korosu, yeni üye seçmelere 200 aday katıldı. Antakya Medeniyetler Evindeki seçmeler belirlenen jüri tarafından yapıldı. Koroya girmek isteyen adaylar, sesleriyle seçilmek için çaba sarfetti.
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
‘Benimle, herkesle barış´ semineri
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası personeline yönelik ‘Benimle barış, herkesle barış´ ve ´Farkıma vardım´ seminerleri düzenlendi.
Dünya Arapça Günü etkinliği
Dünya Arapça Günü etkinliği
Samandağ´da, 18 Aralık Dünya Arapça Günü etkinliği düzenlendi. Finnen (ozan) Nihat Çay´ın sunduğu etkinlik, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu´nda yapıldı.
 İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali
Dörtyol 4. İlk Kurşun Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali, yarın (19 Aralık Salı) başlayacak.
Ücretsiz gitar kursu
Ücretsiz gitar kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatay Meslek Edindirme Kursları (HATMEK)´te ücretsiz gitar kursları başladı.
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
´Gelişmeler, insan haklarına olan ihtiyacı arttırdı´
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin kabul edilişinin 69. yıldönümü bugün kutlanacak. Antakya´da Hatay Vali Yardımcısı ve İl İnsan Hakları Kurulu Başkanı Aydın Tetikoğlu tarafından Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunulacak,
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Diyabet ameliyatla kontrol altına alınabiliyor
Son yıllarda diyabetin hızla yükseldiğini ve İnsan sağlığını etkileyen en önemli hastalıkların başında Tip 2 diyabetin geldiğini ifade eden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Metin Pişkinpaşa, diyabet cerrahisi yöntemiyle, diyabet kontrolünün sağlanabileceğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi