Doğu kiliseleri, Noel´i kutladı
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı.
Tarih: 7.1.2017 11:57:31

Doğu kiliselerine tabi Ermeniler, Hz. İsa´nın vaftiz edilmesini Noel olarak kutlamayı sürdürdü. Batı kiliseleri Noel´i 25 Aralık´ta İsa´nın doğumu olarak kutlarken, Doğu kiliselerine tabi Ermeniler ile Ermeni kökenli vatandaşlar, Hz. İsa´nın hristiyanlığın simgesi olan vaftiz edilmesi nedeniyle Noel Bayramı ve vaftiz törenini Noel olarak kutluyor. 

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı. 

Terör, ayinde kınandı

İskenderun´da yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlar, Noel ayininde, İzmir´de önceki gün düzenlenen terörist saldırı ile ülkemizde yaşanan diğer terör saldırılarını da kınadı. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi´nde düzenlenen ayine katılanlar barış için dua etti ve mum yaktı.

Ayini yöneten kilise papazı Avedis Tabaşyan, Ermenice yapılan törende, Türkçe vaaz verdi. Ayinde yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajı veren, terörü kınayan papaz Tabaşyan, insanın içinde sevgi ve umudun olması gerektiğini ifade etti. Papaz Tabaşyan, "Aslında insanların içinde umut var. Zaten umut yoksa, üç günlük ömrü vardır, insanın. Umutsuz yaşaması da mucizedir. Bizler yaşama sanatını beceremiyoruz. Hayatta yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyler var. Sahip olduklarımız ve olamadıklarımız da. Yaşama sanatı bunlar üzerine kurulmalı. Bunun için de herkes elinden geleni yapmalı. Oysa biz, saphip olduğumuz şeylerin farkına varamıyor, onları yok ediyoruz. Mesela sevgiyi" dedi. 

´Alçakgönüllülüğü kaybettik´

İnsanların, tanrının yasakladığı şeyleri yaptığımızı ve dünyasal şeylerin zenginliği getirmediğini belirten Tabaşyan,  "İnsanoğlu aç gözlülüğü, kini, nefreti, birbirini katletmeyi ve birçok kötü şeyi sürdürüyor. Terörle, birbirini öldürerek insanları kötü halde bırakıyor. Nedir paylaşamadığımız? Canımız olmazsa, o dünya zenginliğinin önemi var mı? Yok. Bizim işimiz Allah´ın yarattığı insanlarla. Bugün bizim en çok kaybettiğimiz şey, alçakgönüllülüğümüz. Alçakgönüllülük, kibir ve grurur karşılığıdır. Herkes alçakgönüllü olmalı. Olursanız, hayatın anahtarını almış olursunuz. Yüreğiniz rahatsa, hesap vereceğiniz bir şey yok demektir. İnsanın yüreği temiz olmalı. Yürek temizse, bu yüzümüz ve yaptığımız işlerden belli olur. Bugün savaşlar çoğaldı, çünkü alçakgönüllülüğümüz yok. Oysa tanrı tüm insanlara barışı gönderdi. Barış eken, barış biçer ve bu evimizden başlamalı" diye konuştu. 

Kısadur: Doğum ve vaftizi kutluyoruz

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Garbis Kısadır da, batı kiliselerinden farklı olarak doğu kiliselerinin noel´i, Hz. İsa´nın vaftiz olmasıyla kutladığını anımsattı. Kısadur, "İsa peygamberimizin doğum ve vaftiz başramını kutladığımız bu gün, memletimize huzur, dünyaya barış diliyoruz. İzmir´de yaşanan terör saldırısında yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır, yaralananlara da şifa dilediklerini söyledi. 

Kilisenin ışıklarla süslendiği ayin sonrası katılanlara kokteyl de verildi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Doğu kiliseleri Noel kutladı
´Diyabetle yaşamak, mahrumiyet hissiyle yaşamak değil´
´Diyabetle yaşamak, mahrumiyet hissiyle yaşamak değil´
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin beslenme ve diyet uzmanı Eray Albayrak, diyabetin kontrol altında tutulabilmesi için beslenme şeklinin önemli olduğunu belirtti. 1
İskenderun´da kitap fuarı
İskenderun´da kitap fuarı
150 yayınevi ve 80 yazarın katılıdığı belirtilen kitap fuarı İskenderun´da açıldı.
Medeniyetler Korosu Washington´daydı
Medeniyetler Korosu Washington´daydı
Antakya Medeniyetler korosu, Washington Andrew W. Mellon Oditoryumunda konser verdi. Amerikalı yönetmen ve oyuncuları ile sanat, siyaset ve işdünyasından bir çok kişinin katıldığı galada sahne alan Antakya Medeniyetler Korosu, farklı dinlere ait ilahileri seslendirdi.
´Lodos, soba zehirlenmesine neden oluyor´
´Lodos, soba zehirlenmesine neden oluyor´
Samandağ Belediyesi, soba zehirlenmelerine karşı halkı uyardı.
Dokuz ayda ´47 kilo verdi´
Dokuz ayda ´47 kilo verdi´
Tüp mide ameliyatı sonrası 105 kilodan dokuz ayda 58 kilo olan Öğretmen Bahar Söker´in (45), diyabet ve tiroid hastalıklarından da kurtulduğu belirtildi.
İçcan, Senegal fahri konsolosu
İçcan, Senegal fahri konsolosu
Kırıkhanlı işadamı Mevlüt Emre İçcan, Senegal Cumhuriyeti´nin Fahri Konsolosu oldu.
Belediyeden ücretsiz bağlama kursu
Belediyeden ücretsiz bağlama kursu
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezinde ücretsiz kurslara devam ediliyor.
“Demokratik parlamenter Cumhuriyet´e yeniden kavuşmalıyız”
“Demokratik parlamenter Cumhuriyet´e yeniden kavuşmalıyız”
Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu, Atatürk´ün kurduğu Cumhuriyet´in demokratik parlamenter sisteme dayandığını belirterek, “Çoğulcu, özgürlükçü demokratik parlamenter Cumhuriyet´e yeniden kavuşmalıyız. AKP iktidarı ile Atatürk´ün kurduğu Cumhuriyet´e yönelik bu karşı devrim sürecine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.
Bin 923 gönüllüyle Türk bayrağı oluşturuldu
Bin 923 gönüllüyle Türk bayrağı oluşturuldu
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İskenderun Atatürk Anıtı Alanı´nda bir araya gelen bin 923, giydikleri kırmızı beyaz tişörtlerle Türk bayrağı oluşturdu.
İskenderun´da Cumhuriyet coşkusu
İskenderun´da Cumhuriyet coşkusu
Cumhuriyet´in kuruluşunun 94. yıldönümü dolayısıyla İskenderun Atatürk Anıtı´na çelenk sunumu yoğun katılım ve coşku ile gerçekleştirildi. Okullarda da yapılan kutlama etkinlikleri okul yönetimi, öğrenci ve veliler tarafından ilgiyle takip edildi.
ADD´den Cumhuriyet Yürüyüşü çağrısı
ADD´den Cumhuriyet Yürüyüşü çağrısı
ADD Şube Başkanı Gezgin, 29 Ekim Pazar günü saat 10:00´da sivil toplum örgütleri ile beraber Cumhuriyet yürüyüşüne katılma çağrısında bulundu. Eğitim İş Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları da 94. yıldönümünü Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duydukları saygı ve sevgiyle kutladıklarını belirtti.
Vali, dernekleri konuk etti
Vali, dernekleri konuk etti
Hatay Valisi Erdal Ata, Yayladağlılar Derneği ve Habib-i Neccar Kültür Derneği yönetimklerini ayrı ayrı makamında kabul etti.
Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
İskenderun Kaymakamlığına atanan Recep Soytürk, bölgemizde yayınlanan Görüntü Gazetesi ile Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İskenderun Temsilciliğini ziyaret etti.
Dergiden Antakyalılara plaket
Dergiden Antakyalılara plaket
Adana´da yayın yapan Fasihon VIP dergisi, Antakya´da iş ve medya dünyasından kişilere plaket verdi.
Gastroenteroloji okulu kongresi
Gastroenteroloji okulu kongresi
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörlüğü, Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği ve Anadolu Gastroenterohepatoloji ve İç Hastalıkları Derneği işbirliğiyle ´14. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Gastroenteroloji Okulu´ kongresi, Antakya´da Anemon Otelde yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi