Doğu kiliseleri, Noel´i kutladı
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı.
Tarih: 7.1.2017 11:57:31/ 49okunma / 0yorum

Doğu kiliselerine tabi Ermeniler, Hz. İsa´nın vaftiz edilmesini Noel olarak kutlamayı sürdürdü. Batı kiliseleri Noel´i 25 Aralık´ta İsa´nın doğumu olarak kutlarken, Doğu kiliselerine tabi Ermeniler ile Ermeni kökenli vatandaşlar, Hz. İsa´nın hristiyanlığın simgesi olan vaftiz edilmesi nedeniyle Noel Bayramı ve vaftiz törenini Noel olarak kutluyor. 

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı. 

Terör, ayinde kınandı

İskenderun´da yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlar, Noel ayininde, İzmir´de önceki gün düzenlenen terörist saldırı ile ülkemizde yaşanan diğer terör saldırılarını da kınadı. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi´nde düzenlenen ayine katılanlar barış için dua etti ve mum yaktı.

Ayini yöneten kilise papazı Avedis Tabaşyan, Ermenice yapılan törende, Türkçe vaaz verdi. Ayinde yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajı veren, terörü kınayan papaz Tabaşyan, insanın içinde sevgi ve umudun olması gerektiğini ifade etti. Papaz Tabaşyan, "Aslında insanların içinde umut var. Zaten umut yoksa, üç günlük ömrü vardır, insanın. Umutsuz yaşaması da mucizedir. Bizler yaşama sanatını beceremiyoruz. Hayatta yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyler var. Sahip olduklarımız ve olamadıklarımız da. Yaşama sanatı bunlar üzerine kurulmalı. Bunun için de herkes elinden geleni yapmalı. Oysa biz, saphip olduğumuz şeylerin farkına varamıyor, onları yok ediyoruz. Mesela sevgiyi" dedi. 

´Alçakgönüllülüğü kaybettik´

İnsanların, tanrının yasakladığı şeyleri yaptığımızı ve dünyasal şeylerin zenginliği getirmediğini belirten Tabaşyan,  "İnsanoğlu aç gözlülüğü, kini, nefreti, birbirini katletmeyi ve birçok kötü şeyi sürdürüyor. Terörle, birbirini öldürerek insanları kötü halde bırakıyor. Nedir paylaşamadığımız? Canımız olmazsa, o dünya zenginliğinin önemi var mı? Yok. Bizim işimiz Allah´ın yarattığı insanlarla. Bugün bizim en çok kaybettiğimiz şey, alçakgönüllülüğümüz. Alçakgönüllülük, kibir ve grurur karşılığıdır. Herkes alçakgönüllü olmalı. Olursanız, hayatın anahtarını almış olursunuz. Yüreğiniz rahatsa, hesap vereceğiniz bir şey yok demektir. İnsanın yüreği temiz olmalı. Yürek temizse, bu yüzümüz ve yaptığımız işlerden belli olur. Bugün savaşlar çoğaldı, çünkü alçakgönüllülüğümüz yok. Oysa tanrı tüm insanlara barışı gönderdi. Barış eken, barış biçer ve bu evimizden başlamalı" diye konuştu. 

Kısadur: Doğum ve vaftizi kutluyoruz

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Garbis Kısadır da, batı kiliselerinden farklı olarak doğu kiliselerinin noel´i, Hz. İsa´nın vaftiz olmasıyla kutladığını anımsattı. Kısadur, "İsa peygamberimizin doğum ve vaftiz başramını kutladığımız bu gün, memletimize huzur, dünyaya barış diliyoruz. İzmir´de yaşanan terör saldırısında yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır, yaralananlara da şifa dilediklerini söyledi. 

Kilisenin ışıklarla süslendiği ayin sonrası katılanlara kokteyl de verildi. Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Doğu kiliseleri Noel kutladı
Hatay Arkeoloji Müzesi "en büyük" olma yolunda
Hatay Arkeoloji Müzesi "en büyük" olma yolunda
Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin, 2014 yılının aralık ayında bir bölümü açılan müzenin ikinci etabının da bu yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti.
´Onur Yazarı´ Ayla Kutlu
´Onur Yazarı´ Ayla Kutlu
Öykü ve romanlarında İskenderun, Antakya, yarıkkaya motiflerini satıraralarına gömen, çocuk kitapları ve kadın sorunlarına değinen eserleriyle de bilinen İskenderunlu yazar Ayla Kutlu, bu yıl 04-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 36. İstanbul Kitap Fuarı´nın Onur Yazarı olacak.
Bodur ödülünü aldı
Bodur ödülünü aldı
Ekonomi Gazetecileri Derneği tarafından düzenlen ve geleneksel hale getirilen IX. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri, İstanbul´da düzenlenen törenle dağıtıldı.
Minikler barınağı inceledi
Minikler barınağı inceledi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı tarafından cadde ve sokaklarda bulunan sahipsiz ve bakıma muhtaç sokak hayvanları için hizmete veren hayvan barınağı, 7-11 yaş aralığındaki çocuklar katıldığı ziyaretçilere açıldı.
İpek Evi´nde koza hasadı
İpek Evi´nde koza hasadı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir öncülüğünde başlatılan ve İşkur İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla devam eden ipek kozası yetiştiriciliği ve dokuma kursları kapsamında Yaylıca Mahallesi´nde ilk koza hasadı gerçekleştirildi.
´Beslenme kirliliği sağlığı olumsuz etkiler´
´Beslenme kirliliği sağlığı olumsuz etkiler´
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Antakya Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle çevre kirliliği ve insan sağlığı ile ilgili konferans düzenlendi.
Yarın Babalar Günü
Yarın Babalar Günü
Babalar Günü, dünyanın birçok ülkesinde Haziran ayının üçüncü pazar günü olan yarın kutlanacak.
3 bin araca para cezası
3 bin araca para cezası
Hatay Emniyet Müdürlüğü´ne bağlı trafik ekiplerince 05-11 Haziran tarihleri arasında kontrol edilen 13 bin 453 araçtan kusurlu görülen 3 bin 220 aracın sürücüsüne idari para cezası uygulandı.
Ureticilere ´proje çağrısı´
Ureticilere ´proje çağrısı´
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Hatay İl Koordinatörlüğü, 12 Haziran itibariyle yeni proje başvuru ilanının yapıldığını bildirdi.
Jandarmanın 178. yılı
Jandarmanın 178. yılı
Jandarma teşkilatı, 178. kuruluş yıldönümünü kutluyor.
Parkta her gün Ramazan etkinliği
Parkta her gün Ramazan etkinliği
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayında düzenlediği etkinliklerle ´eski Ramazan´ları yaşatmaya çalışıyor.
Geri dönüşümlü malzemelerle defile
Geri dönüşümlü malzemelerle defile
Turgut Reis Anaokulu Çevre Haftası kapsamında geri dönüşüm malzemelerinden tasarlayıp hazırladıkları eşya ve araçlarla defile düzenledi. Okul bahçesinde düzenlenen defilede, Samandağ Belediyesi de fidan dağıtımı yaptı.
Üniversiteliden sosyal markete katkı
Üniversiteliden sosyal markete katkı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Sosyal Markete üniversite öğrencileri de destek verdi.
´Hoş geldin minik can´ projesi
´Hoş geldin minik can´ projesi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun Belediyesi tarafından hayata geçirilen ´Hoş geldin minik can´ projesinin devam ettiğini belirtti.
Kaymakam Sarı kaza yaptı
Kaymakam Sarı kaza yaptı
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı bir iftara katılmak üzere, İskenderun´a giderken kaza yaptı. Kazada Kaymakam Sarı ve koruma polis memuru yaralandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi