Doğu kiliseleri, Noel´i kutladı
İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı.
Tarih: 7.1.2017 11:57:31

Doğu kiliselerine tabi Ermeniler, Hz. İsa´nın vaftiz edilmesini Noel olarak kutlamayı sürdürdü. Batı kiliseleri Noel´i 25 Aralık´ta İsa´nın doğumu olarak kutlarken, Doğu kiliselerine tabi Ermeniler ile Ermeni kökenli vatandaşlar, Hz. İsa´nın hristiyanlığın simgesi olan vaftiz edilmesi nedeniyle Noel Bayramı ve vaftiz törenini Noel olarak kutluyor. 

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi cemaati de, Noel Bayramını önceki akşam düzenlenen ayinle kutladı. 

Terör, ayinde kınandı

İskenderun´da yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlar, Noel ayininde, İzmir´de önceki gün düzenlenen terörist saldırı ile ülkemizde yaşanan diğer terör saldırılarını da kınadı. İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi´nde düzenlenen ayine katılanlar barış için dua etti ve mum yaktı.

Ayini yöneten kilise papazı Avedis Tabaşyan, Ermenice yapılan törende, Türkçe vaaz verdi. Ayinde yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajı veren, terörü kınayan papaz Tabaşyan, insanın içinde sevgi ve umudun olması gerektiğini ifade etti. Papaz Tabaşyan, "Aslında insanların içinde umut var. Zaten umut yoksa, üç günlük ömrü vardır, insanın. Umutsuz yaşaması da mucizedir. Bizler yaşama sanatını beceremiyoruz. Hayatta yapabileceğimiz ve yapamayacağımız şeyler var. Sahip olduklarımız ve olamadıklarımız da. Yaşama sanatı bunlar üzerine kurulmalı. Bunun için de herkes elinden geleni yapmalı. Oysa biz, saphip olduğumuz şeylerin farkına varamıyor, onları yok ediyoruz. Mesela sevgiyi" dedi. 

´Alçakgönüllülüğü kaybettik´

İnsanların, tanrının yasakladığı şeyleri yaptığımızı ve dünyasal şeylerin zenginliği getirmediğini belirten Tabaşyan,  "İnsanoğlu aç gözlülüğü, kini, nefreti, birbirini katletmeyi ve birçok kötü şeyi sürdürüyor. Terörle, birbirini öldürerek insanları kötü halde bırakıyor. Nedir paylaşamadığımız? Canımız olmazsa, o dünya zenginliğinin önemi var mı? Yok. Bizim işimiz Allah´ın yarattığı insanlarla. Bugün bizim en çok kaybettiğimiz şey, alçakgönüllülüğümüz. Alçakgönüllülük, kibir ve grurur karşılığıdır. Herkes alçakgönüllü olmalı. Olursanız, hayatın anahtarını almış olursunuz. Yüreğiniz rahatsa, hesap vereceğiniz bir şey yok demektir. İnsanın yüreği temiz olmalı. Yürek temizse, bu yüzümüz ve yaptığımız işlerden belli olur. Bugün savaşlar çoğaldı, çünkü alçakgönüllülüğümüz yok. Oysa tanrı tüm insanlara barışı gönderdi. Barış eken, barış biçer ve bu evimizden başlamalı" diye konuştu. 

Kısadur: Doğum ve vaftizi kutluyoruz

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Garbis Kısadır da, batı kiliselerinden farklı olarak doğu kiliselerinin noel´i, Hz. İsa´nın vaftiz olmasıyla kutladığını anımsattı. Kısadur, "İsa peygamberimizin doğum ve vaftiz başramını kutladığımız bu gün, memletimize huzur, dünyaya barış diliyoruz. İzmir´de yaşanan terör saldırısında yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine sabır, yaralananlara da şifa dilediklerini söyledi. 

Kilisenin ışıklarla süslendiği ayin sonrası katılanlara kokteyl de verildi. Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Doğu kiliseleri Noel kutladı
Şahitleri, protokol üyeleri oldu
Şahitleri, protokol üyeleri oldu
Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan´ın kızı Rukiye Karahan ve İskenderun Belediye Meclis üyesi Mehmet Başlak´ın oğlu Serkan Başlak, düzenlenen törenle evlendi.
Hataylı kuaför, Sofya´da yarışacak
Hataylı kuaför, Sofya´da yarışacak
Dünya Kuaförler Konfederasyonu (CMC) tarafından Bulgaristan´da düzenlenecek Uluslararası Saç Tasarım Yarışması´nda yarışacak Türkiye Milli Takımı ekibi açıklandı.
Yaylıca´da halk şenliği
Yaylıca´da halk şenliği
Samandağ Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Şemstil Leyl Yaylıca Halk Şenliği düzenlendi.
Habib´ten teşekkür ziyareti
Habib´ten teşekkür ziyareti
Arsuz´daki 30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 95. yıl dönümü kutlamaları kapsamında konserde sahne alan Arsuzlu sanatçı Habib, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı makamında ziyaret etti.
Bebek, anne sütüylü büyüyor
Bebek, anne sütüylü büyüyor
Dünya Emzirme Haftası 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanacak. Emzirilen bebeğin büyümesi hızlanırken, emzirmenin yeni doğum yapan kadınlarda obezite olasılığını azaltıp, meme kanseri riskini ortadan kaldırdığı biliniyor.
KOSGEB´ten imalatçılara destek
KOSGEB´ten imalatçılara destek
KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirecek destek ve hizmetler sunarak ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmayı amaçladığı belirtilen KOSGEB, imalat sanayiinde hedeflenen yapısal dönüşümün aktörü olacak imalatçı KOBİ´lerin desteklenmesi için proje çağrısı hazırladı.
Yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutuyor
Yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutuyor
Ahilik (Esnaf) Haftası kutlanıyor. Ahilik Haftası, 18-24 Eylül tarihleri arasında kutlanacak. Kutlamalar, İskenderun ve Hatay´ın diğer ilçelerinde de olacak.
Gadir Hum Bayramı kutlandı
Gadir Hum Bayramı kutlandı
Gadir Hum Bayramı dün kutlandı. Bayram nedeniyle türbeler ziyaret edilip, kurbanlar kesildi ve kurban eti ile buğdayla birçok evde yapılan hirisi adlı yemek pişirilip, dağıtıldı. Hızır Aleyhisselam ile Musa Peygamber´in buluştuğu yer olarak adlandırılan Samandağ´daki Hızır Türbesi´ne giden vatandaşlar, dua edip bohur yaktı.
‘Barışa ihtiyaç var´
‘Barışa ihtiyaç var´
1 Eylül Dünya Barış günü mesaj ve açıklamalarla kutlandı. Dünya Barış Gününün, Kurban Bayramının ilk gününe denk gelmesi, etkinlik ve açıklamalaranı da azalttı.
Vali Ata´tan 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonu
Vali Ata´tan 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonu
30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 95. yıl dönümü dolayısıyla Hatay Valisi Erdal Ata ve eşi Nazan Ata ev sahipliğinde resepsiyon verildi.
Zafer Bayramı kutlandı
Zafer Bayramı kutlandı
30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 95. yıldönümü İskenderun´da da törenlerle kutlandı.
Gazi oldukları ülkede tatil kararı
Gazi oldukları ülkede tatil kararı
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Hatay Şubesi işbirliğiyle, Kıbrıs gazilerini Kıbrıs gezisine, Kore gazilerini de Kore gezisine gönderme kararı aldıklarını söyledi.
Protokol, halkla bayramlaşacak
Protokol, halkla bayramlaşacak
Kurban Bayramı yarın başlıyor. Bayram öncesinde, kentte alışveriş yoğuluğu arttı
Çocuklar kurban kesimini görmeli mi?
Çocuklar kurban kesimini görmeli mi?
Kurban Bayramı´nda kurban kesimi çocuklara izletilmeli mi? Psikiyatristlere göre 7 yaşına kadar olan çocuklarda istemeyen çocuğa kesim gösterilmemeli.
“Malazgirt´le Anadolunun kapıları açıldı”
“Malazgirt´le Anadolunun kapıları açıldı”
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Malazgirt Zaferi´nin yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Anadolu halkının ektiği kardeşlik tohumları, aynı 1071´de olduğu gibi devam halen bugünde devam etmektedir” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi