Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Tarih: 9.2.2018 09:59:52

Dörtyol´da, 263 bin metreküp depolama alanına sahip olan FSRU gemisinin, dünyanın en büyük FSRU (yüzer depolama gemisi-tesisi) olduğu açıklandı. 345 metre uzunluğu ve 55 metre genişliği ile dünyanın en büyük FSRU gemisi günlük maksimum 20 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip bulunuyor. Bir depo LNG ile Türkiye´nin yüzde 20 günlük doğalgaz ihtiyacı karşılanıyor. Yüzen fabrika özelliğini taşıyan gemi için özel iskele inşa edildi. Dörtyol BOTAŞ Terminalinin deniz kıyısına LNG taşıyan, FSRU gemilerinin yanaşabilmesi için 2.2 kilometre uzunluğunda iskele yapıldı. Dünyanın 14 ülkede 29 FSRU gemisi bulunduğu açıklandı.

Törende konuşan Albayrak "2017 yılını enerji alanında büyük başarılar ile rekorlara imza atarak başlattık. 2018 yılında daha çok çalışacağız sözü vererek başladık. Geçen yıl İzmir Aliağa´da Türkiye´nin ilk FSRU terminalini hizmete aldık. Türkiye´nin ikinci FSRU terminalini hizmete alıyoruz. Dünyanın en büyük depolama kapasitesine sahip tesisimiz çok önemli bir konuma sahip. Dünyadaki standartların bir hayli üstündeki bu tesis. FSRU sayesinde, gaz için binlerce kilometrelik boru hatları kurmadan, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturuyoruz. Böylece doğalgaz üretim ve yatırımda, taşıma maliyetleri ile birlikte, işletme kayıplarını da minimuma indiriyoruz. Mevcut sisteme kısa sürede entegre edebilen FSRU tesisleri, arz güvenliğimize de önemli bir esneklik kazandırır. Bu tesis yarın bir gün bir sıkıntı olduğu zaman, gemimiz yüklenecek Trakya´da, Ege´de hizmete girecek. Bir gün içinde. Enerji üretimi ihtiyacı noktasında çok kıymetli bir yatırım" dedi.

Amaç, tüketimin yüzde 20´si depolama
Tüketim zamanlarındaki mevsimsel dalgalanmaların, ya da jeopolitik risklerden kaynaklı kesintilerin önüne geçmiş olunacağınıanlatan Albayrak, şunları söyledi: "Doğalgaz arz güvenliğimizi teminat altına alacak bir diğer husus, güçlü bir depolama alt yapısının kurulması. Silivri ve Tuzgölü depolama tesislerinin yaklaşık 3.5 milyar metreküp depolama tesislerini, geçtiğimiz yıl anons edip devralmaya başladığımız yeni fazlarla, 2023 yılından önce 10 milyar metreküpün üzerine çıkarıyoruz. Amacımız yıllık doğalgaz tüketimimizi, en az asgari, yüzde 20´sini depolayarak kısa süreli arz güvenliğimizi teminat altına almak. Bu amaçla 2016 başında, 34 milyon metreküp olan günlük LNG´den gazlaştırma kapasitemizi, 2016 sonunda yüzde 88 artış ile, 64 milyon metreküpe çıkardık. 2017 yılında da 117 milyon metreküpe ulaştırarak. İki yıl gibi kısa sürede kapasitemizin üç katının üzerine çıkacağız. Sisteme gaz giriş kapasitesinin 2015 sonunda tüm sistemdeki 190 milyon metreküpü, 2016 sonunda 210 milyon metreküpü, 2017 sonunda 288 milyon metreküpe çıkardık. Eski dönemlerde yoğun tüketimin olduğu, 250 milyon metreküp tüketimin olduğu, en pit zamanlardaki rakamın yaklaşık yüzde 20´sinin üzerinde.

10 ilin ihtiyacını karşılayabilecek
Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Orhan Karasayar, Mehmet Öztürk, Adem Yeşildal, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, kaymakamlar, belediye başkanlarının da katıldığı açılışta konuşan Hatay Valisi Erdal Ata da, ülkemizin doğal gaz arz güvenliğini garanti altına alma çalışmaları kapsamında BOTAŞ Dörtyol yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi (fsru) tesisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. Hâlihazırda birçok açıdan önemli bir merkez olan İskenderun Körfezi, ülkemizin doğal gaz depolama kapasitesini artıracak ve bunu gerektiğinde yeniden gazlaştırarak şebekeye verip dağıtacak olan bu tesisle birlikte, enerji alanında da özel bir konuma sahip olacaktır. Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve yüzer depolama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) tesisleri, boru gazı arzının talebi karşılayamadığı dönemlerde kurtarıcı olabileceği gibi Türkiye´nin uzun vadede enerji merkezi olma vizyonuna belki de sabit boru hatlarından daha fazla hizmet edecek tesisler olacaktır. Bu anlamda gelecek için önemli bir yatırım da sayılabilecek olan bu tesis, ayrıca ülkemizin güney bölgesinden tek giriş noktası olması nedeniyle de önem arz etmektedir" diye konuştu. Ata, şöyle konuştu: "Azami kapasitede çalıştığı zaman bölgenin (10 ilin) gaz ihtiyacını karşılayabilecek olan bu tesisin kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. İlin sahip olduğu lojistik avantajları göz önüne alındığında Dörtyol´da, Doğalgaz, LNG, LPG ve benzeri tüm yakıt türleri ile akaryakıt tesislerini de içine alacak bir organize sanayi bölgesinin kurulmasının daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Dörtyol yüzer depolama ve gazlaştırma terminali, Dörtyol´u ülkemizin önemli enerji merkezlerinden biri yapabilecek bir OSB´nin ilk adımı olmasını temenni ediyorum."
Bakan Albayrak, vali Ata ve beraberindekiler butona basarak tesisi hizmete aldı.
Hatay Valiliğini ziyaret eden Albayrak´ı, vali yardımcıları ve müdürler tarafından karşıladı. Valilik Şeref Defterini imzalayan Albayrak, daha sonra vali Ata´nın makamına geçti ve Ata´dan bilgi alıp, sohbet etti.
Zeytin dalı harekatı kapsamında İskenderun, Reyhanlı ve Kırıkhan´a atılan roket ve havan topu üzerine şehit olan asker ve sivillerin ailelerine taziye ziyaretinde de bulunan Albayrak, partisi AKP´nin Hatay il başkanlığını ziyaret etti ve 4Gençlik Buluşması´na da katıldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dörtyol BOTAŞ yüzer depolama tesisi
DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği´nin (AKAMİB) ihracatı aralık ayında yüzde 24,3 oranında artış gösterdi ve 60 milyon 53 bin dolar olarak gerçekleşti..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi