Dörtyol, tarih ve narenciye kenti
Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı 19 Aralık 1918´in 99. yılı kapsamında düzenlenen ´İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali´ sona erdi. Festivalde panel, sergi ve açık hava konseri de yapıldı.
Tarih: 28.12.2017 09:01:51

Dörtyol Belediyesi Festival Alanında yapılan ve beş gün süren İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivalinde sanatçılar Gökçe, Çağatay Akman, Ahmet Şafak, Kolpa, İsmail Altunsaray, Zafer İşleyen ve Emre Aydın da sahne aldı. Yerel ve bölgesel etkinlik kapsamında Şanlıurfa sıra gecesi düzenlendi, Dörtyol Belediyesi ve Hatay Musiki Cemiyeti, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent müzikleri, Dörtyol Ülkü Ocakları İlyas Öztürk, Rest Grubu da sahne aldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanları, Hatay milletvekilleri, siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının temsilcileri, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, narenciye üreticileri, muhtarların da katıldığı etkinlikler törenle gerçekleştirildi. Festival alanına kurulan stantlarda kent esnafı hem ürünlerini tanıttı ve satışa da sundu.
Etkinliklerde konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy, milli mücadelede ´ilk kurşun´un 99. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra 11 Aralık 1918´de işgal edilen Dörtyol´da milli mücadelenin baladığını ve ilk kurşunun 19 Aralık 1918´de Karakese mahallesinde Özerlili Kara Mehmet tarafından atıldığını anımsattı. Toksoy, "Bu olaydan birkaç gün sonra Kara Hasan Paşa tarafından milli mücadelenin ilk Kuvvayı Milliye teşkilatı Dörtyol´da kuruldu. Vatan; kimi zaman canımıza can katan, kimi zamansa; uğruna can verdiğimiz topraktır. Sizler cennet mekânlarınızda rahat uyuyun. Türk milleti adına söz veriyoruz; ki bizlere emanet ettiğiniz, vatan toprakları, sizlerden aldığımız ilhamla sonsuza kadar var olacaktır. Bin yıllık kardeşliğimiz yaşanacak ve yaşatılacaktır" dedi.
Dörtyol´un ve bölgesinin narenciye üretiminde Türkiye´de önemli yere sahip olduğunu ifade eden Toksoy, "Dörtyol, tarihi zenginliğinin yanı sıra c vitaminin deposu bir ilçe. Türkiye´nin yüzde18 narenciye üretimine katkı sağlıyor. Temennimiz narenciye pazarında daha fazla söz sahibi olmasıdır” dedi.
Festivalide sahne Zafer İşleyen ve Emre Aydın´ın konseri ise yağmura rağmen oldukça yoğun katılımla gerçekleştirildi.

İskenderun´da fotoğraf sergisi
İskenderun Sarı Zeybekler Derneği tarafından Belediyesi Sanat Galerisinde açılan “Atatürk ve İlk Kurşun” sergisi de öğrencilerin ziyaret ettiği sergi arasında yer aldı. Ziyaretlte öğrencilere sergi hakkında bilgi veren dernek başkanı Nevzat Kurt, öğrencilere “Atatürk İlke ve İnkılapları” kitabı da hediye etti. Dernek başkan yardımcısı Mehmet Bilen de, “Çocuklarımızın tarih bilincini geliştirmek adına bu tür etkinliklerin düzenlenmesi mutluluk verici. Bu vesile ile Atatürk İlke ve İnkılapları kitabını hediye etme fırsatı da bulduk" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dörtyol tarih narenciye kenti
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
"100 yıllık trafik, 24 saatte değişti"
İskenderun trafiğinde yönlerin değiştirilmesine tepki.
"Bor, bitkiler için de gerekli"
"Bor, bitkiler için de gerekli"
İSTE öğretim üyesi Dr. İrem Uluışık, bor madeninin kullanım alanının çok yaygın olduğunu, bu konuda araştırma ve yapılan yatırımların da arttığını belirtti.
"Beyanname, ortak değer"
"Beyanname, ortak değer"
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 70. yıl
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
Üniversiteliden İSDEMİR´e ‘teknik gezi´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri, İSDEMİR´e teknik gezi gerçekleştirdi.
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
BTP´de Uçar, başkanlığı sürdürdü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Hatay il teşkilatı, yaptığı genel kurulla Fehmi Uçar´ı yeniden il başkanlığına getirdi.
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
"Herkesin kazanma potansiyeli var"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Defne, Samandağ ve Arsuz ilçelerinde çok sayıda belediye başkan aday adayı olduğunu ifade ederek, "Bu olayın kangren olmadan en adaletli ve demokratik bir şekilde çözülmesini istiyorum.
195 litre atık yağ toplandı
195 litre atık yağ toplandı
Samandağ´da geri dönüşüm projesi
"Haklarda aşınma var"
"Haklarda aşınma var"
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nin 70 yılı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Fırtına ve yağmur uyarısı
Metoroloji Müdürlüğü, Hatay´ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesinde havanın dün gece başlayan ve bugün de süreceği tahmin edilen çok bulutlu, sağanak yağmurlu ve yer yer kuvetli rüzgarın etkisinde olacağını bildirdi.
Sürücüden kornalı protesto
Sürücüden kornalı protesto
HBB´nin, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirmesi
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
"Satürasyon dalış" tekniğini anlattı
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akın Savaş Toklu, İskenderun teknik Üniversitesinde eğitim alan mühendislik fakültesi öğrencilerine "Satürasyon dalışı" tekniğini anlattı ve bu tekniğin ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli projesinde kullanıldığını ifade etti.
Üst geçit yapımı sürüyor
Üst geçit yapımı sürüyor
İskenderun Meslek Yüksekokulu önü
Milletvekilinin ağabey acısı
Milletvekilinin ağabey acısı
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir abisi ve Hatay eski Milletvekili Nurettin Tokdemir´in kardeşi emekli öğretmen Bilgin Tokdemir, geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamını yitirdi.
Valiye ziyaret sürüyor
Valiye ziyaret sürüyor
İçişleri Bakanlığı GAMER Başkanı Selim Çapar ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretinde bulundu.
Kentte trafik ´tersine´
Kentte trafik ´tersine´
HBB, İskenderun´de 61 yolun yönünü değiştirdi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi