Dörtyol, tarih ve narenciye kenti
Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı 19 Aralık 1918´in 99. yılı kapsamında düzenlenen ´İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali´ sona erdi. Festivalde panel, sergi ve açık hava konseri de yapıldı.
Tarih: 28.12.2017 09:01:51

Dörtyol Belediyesi Festival Alanında yapılan ve beş gün süren İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivalinde sanatçılar Gökçe, Çağatay Akman, Ahmet Şafak, Kolpa, İsmail Altunsaray, Zafer İşleyen ve Emre Aydın da sahne aldı. Yerel ve bölgesel etkinlik kapsamında Şanlıurfa sıra gecesi düzenlendi, Dörtyol Belediyesi ve Hatay Musiki Cemiyeti, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent müzikleri, Dörtyol Ülkü Ocakları İlyas Öztürk, Rest Grubu da sahne aldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanları, Hatay milletvekilleri, siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının temsilcileri, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, narenciye üreticileri, muhtarların da katıldığı etkinlikler törenle gerçekleştirildi. Festival alanına kurulan stantlarda kent esnafı hem ürünlerini tanıttı ve satışa da sundu.
Etkinliklerde konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy, milli mücadelede ´ilk kurşun´un 99. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra 11 Aralık 1918´de işgal edilen Dörtyol´da milli mücadelenin baladığını ve ilk kurşunun 19 Aralık 1918´de Karakese mahallesinde Özerlili Kara Mehmet tarafından atıldığını anımsattı. Toksoy, "Bu olaydan birkaç gün sonra Kara Hasan Paşa tarafından milli mücadelenin ilk Kuvvayı Milliye teşkilatı Dörtyol´da kuruldu. Vatan; kimi zaman canımıza can katan, kimi zamansa; uğruna can verdiğimiz topraktır. Sizler cennet mekânlarınızda rahat uyuyun. Türk milleti adına söz veriyoruz; ki bizlere emanet ettiğiniz, vatan toprakları, sizlerden aldığımız ilhamla sonsuza kadar var olacaktır. Bin yıllık kardeşliğimiz yaşanacak ve yaşatılacaktır" dedi.
Dörtyol´un ve bölgesinin narenciye üretiminde Türkiye´de önemli yere sahip olduğunu ifade eden Toksoy, "Dörtyol, tarihi zenginliğinin yanı sıra c vitaminin deposu bir ilçe. Türkiye´nin yüzde18 narenciye üretimine katkı sağlıyor. Temennimiz narenciye pazarında daha fazla söz sahibi olmasıdır” dedi.
Festivalide sahne Zafer İşleyen ve Emre Aydın´ın konseri ise yağmura rağmen oldukça yoğun katılımla gerçekleştirildi.

İskenderun´da fotoğraf sergisi
İskenderun Sarı Zeybekler Derneği tarafından Belediyesi Sanat Galerisinde açılan “Atatürk ve İlk Kurşun” sergisi de öğrencilerin ziyaret ettiği sergi arasında yer aldı. Ziyaretlte öğrencilere sergi hakkında bilgi veren dernek başkanı Nevzat Kurt, öğrencilere “Atatürk İlke ve İnkılapları” kitabı da hediye etti. Dernek başkan yardımcısı Mehmet Bilen de, “Çocuklarımızın tarih bilincini geliştirmek adına bu tür etkinliklerin düzenlenmesi mutluluk verici. Bu vesile ile Atatürk İlke ve İnkılapları kitabını hediye etme fırsatı da bulduk" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dörtyol tarih narenciye kenti
"Amaç, zihniyeti değiştirmek"
"Amaç, zihniyeti değiştirmek"
Zihniyetleri değiştirmenin, alışkanlıkları değiştirmekten daha zor olduğu biliniyor.
Halâ ´aynı gemide´ olduğumuzu anlamıyorlar
Halâ ´aynı gemide´ olduğumuzu anlamıyorlar
Saadet Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, haklı ve doğru önerilerde bulunduğunu belirttiği ´milli görüşçülerin´ söylemlerinin dinlenmediğini ifade etti.
Akşam bırakılıp, sabah tutuklanmaya 36 barodan tepki
Akşam bırakılıp, sabah tutuklanmaya 36 barodan tepki
Barolar, aynı mahkemenin akşam tahliye edip, sabah tutukladığı avukatlar hakkındaki ortak açıklama yaptı.
"Çağdaş eğitim, Cumhuriyet´in kazanımıdır"
"Çağdaş eğitim, Cumhuriyet´in kazanımıdır"
CHP Hatay Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu Üyesi Serkan Topal, toplumların gelişmişlik düzeyinin temel ölçütünün eğitim olduğunu belirtti.
Belediyeden kırtasiye yardımı
Belediyeden kırtasiye yardımı
İskenderun Belediyesi, kentte ilkokul birinci sınıfa başlayan 5 bin 100 öğrenciye kırtasiye malzemesi dağıttı.
Bisiklete herkes binebilir
Bisiklete herkes binebilir
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu İskenderun´da hafta sonu yapılacak
Veterinerlere yeni yönetim
Veterinerlere yeni yönetim
Veteriner Hekimleri Odası Hatay Şubesi, önceki gün yaptığı genel kurulla yani yönetimini belirledi.
Ve trafik felç!
Ve trafik felç!
İskenderun´da ‘battı-çıktı´ sendromu
Yükseliş Koleji yeni binasında
Yükseliş Koleji yeni binasında
İskenderun Yükseliş Koleji Bilim Kampüsü, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılını yeni binasında karşıladı.
“HADO üç aydır bekliyor”
“HADO üç aydır bekliyor”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, iskele tahsisi yapılmadığı için deniz otobüsünün 3 aydır limanda bekletildiği belirtti.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın Arsuz, Belen, Dörtyol, Hassa, Antakya, Kırıkhan, Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerinde yapılacak bakım-onarım ve tesis çalışmaları nedeniyle bugün ve yarın elektrik verilmeyecek.
Güzelmansur, Şanlıurfa´da krizi anlattı
Güzelmansur, Şanlıurfa´da krizi anlattı
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, başkanlığını yaptığı bir heyetle birlikte ekonomik krizi ve krizden çıkış yollarını görüşmek üzere Şanlıurfa´da iki gün süren inceleme ziyaretinde bulundu.
Kıcı Mesire Alanında temizlik
Kıcı Mesire Alanında temizlik
15 Eylül Dünya Temizlik Günü kapsamında Belen´in Kıcı Mahallesindeki mesire alanında vatandaşlar tarafından gelişi güzel bir şekilde atılan çöpler, 200´e yakın kişinin katılımıyla toplandı ve alan temizlendi. Etkinliği, Belen Belediyesi düzenledi.
Ders zili bugün çalacak
Ders zili bugün çalacak
İlk, orta ve liselerde eğitim bugün (17 Eylül Pazartesi) ilk ders zilini çalmasıyla başlayacak.
Gökay ailesinin acısı
Gökay ailesinin acısı
CHP İskenderun İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Gökay´ın kardeşi Ali Gökay, yaşamını yitirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi