Dörtyol, tarih ve narenciye kenti
Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı 19 Aralık 1918´in 99. yılı kapsamında düzenlenen ´İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali´ sona erdi. Festivalde panel, sergi ve açık hava konseri de yapıldı.
Tarih: 28.12.2017 09:01:51

Dörtyol Belediyesi Festival Alanında yapılan ve beş gün süren İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivalinde sanatçılar Gökçe, Çağatay Akman, Ahmet Şafak, Kolpa, İsmail Altunsaray, Zafer İşleyen ve Emre Aydın da sahne aldı. Yerel ve bölgesel etkinlik kapsamında Şanlıurfa sıra gecesi düzenlendi, Dörtyol Belediyesi ve Hatay Musiki Cemiyeti, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent müzikleri, Dörtyol Ülkü Ocakları İlyas Öztürk, Rest Grubu da sahne aldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanları, Hatay milletvekilleri, siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının temsilcileri, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, narenciye üreticileri, muhtarların da katıldığı etkinlikler törenle gerçekleştirildi. Festival alanına kurulan stantlarda kent esnafı hem ürünlerini tanıttı ve satışa da sundu.
Etkinliklerde konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy, milli mücadelede ´ilk kurşun´un 99. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra 11 Aralık 1918´de işgal edilen Dörtyol´da milli mücadelenin baladığını ve ilk kurşunun 19 Aralık 1918´de Karakese mahallesinde Özerlili Kara Mehmet tarafından atıldığını anımsattı. Toksoy, "Bu olaydan birkaç gün sonra Kara Hasan Paşa tarafından milli mücadelenin ilk Kuvvayı Milliye teşkilatı Dörtyol´da kuruldu. Vatan; kimi zaman canımıza can katan, kimi zamansa; uğruna can verdiğimiz topraktır. Sizler cennet mekânlarınızda rahat uyuyun. Türk milleti adına söz veriyoruz; ki bizlere emanet ettiğiniz, vatan toprakları, sizlerden aldığımız ilhamla sonsuza kadar var olacaktır. Bin yıllık kardeşliğimiz yaşanacak ve yaşatılacaktır" dedi.
Dörtyol´un ve bölgesinin narenciye üretiminde Türkiye´de önemli yere sahip olduğunu ifade eden Toksoy, "Dörtyol, tarihi zenginliğinin yanı sıra c vitaminin deposu bir ilçe. Türkiye´nin yüzde18 narenciye üretimine katkı sağlıyor. Temennimiz narenciye pazarında daha fazla söz sahibi olmasıdır” dedi.
Festivalide sahne Zafer İşleyen ve Emre Aydın´ın konseri ise yağmura rağmen oldukça yoğun katılımla gerçekleştirildi.

İskenderun´da fotoğraf sergisi
İskenderun Sarı Zeybekler Derneği tarafından Belediyesi Sanat Galerisinde açılan “Atatürk ve İlk Kurşun” sergisi de öğrencilerin ziyaret ettiği sergi arasında yer aldı. Ziyaretlte öğrencilere sergi hakkında bilgi veren dernek başkanı Nevzat Kurt, öğrencilere “Atatürk İlke ve İnkılapları” kitabı da hediye etti. Dernek başkan yardımcısı Mehmet Bilen de, “Çocuklarımızın tarih bilincini geliştirmek adına bu tür etkinliklerin düzenlenmesi mutluluk verici. Bu vesile ile Atatürk İlke ve İnkılapları kitabını hediye etme fırsatı da bulduk" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dörtyol tarih narenciye kenti
Protokol, halkla bayramlaştı
Protokol, halkla bayramlaştı
İskenderun´da protokol, halkla bayramlaştı. İskenderun Belediye Gazinasında bayramın ilk günü yapılan bayramlaşmaya, etnik, dinsel ve siyasi farklılığı bulunan İskenderunlu katıldı.
Seçmen sayısı arttı
Seçmen sayısı arttı
Bir önceki seçimde 950 bin olan seçmen sayısı, 24 Haziran seçimlerinde 1 milyon 41 bin olarak şekillendi.
Arsuz´da sanayi tartışması
Arsuz´da sanayi tartışması
Karaağaç ve Nardüzü´nde sanayi tesislerini kapsayan alanda Islah OSB kurulmasına yönelik çalışma toplantısı Hatay İl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdür V. Sunday Balıkoğlu´nun evsahipliğinde İskenderun´da gerçekleştirildi.
Belediyespor, Can´la anlaştı
Belediyespor, Can´la anlaştı
vBölgesel Amatör Liginde (BAL) mücadele eden İskenderun Belediye Spor, defans oyuncusu Can Taylan´ı renklerine bağladı.
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarmanın kuruluş yıl dönümü
Jandarma teşkilatının 179. kuruluş yıldönümü nedeniyle Hatay İl Jandarma Komutan Albay Uğur Ertekin ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
Dağ ceylanlarına ziyaret
Dağ ceylanlarına ziyaret
Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran ile Prof. Dr. Alptekin Sökmen, öğretim öörevlisi Alev Sökmen ve Neslihan Çakacı, Hatay dağ ceylanı yaşam alanına ziyaret etti.
121 ilçede elektrik kesintisi
121 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Belen, Arsuz, Erzin, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Antakya, Altınözü, Defne, Samandağ, Yayladağı ilçelerinin bazı bölgelerindeki elektrik hatlarında yapılacak bakım ve onarım nedeniyle bugün, yarın ve ertesi gün elektrik kesintisi yapılacak.
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
Kitap fuarı Arsuz´a taşındı
İskenderun´da açılan kitap fuarı bayramda Arsuz´a taşındı. Kitap fuarının ilgi gördüğünü ifade eden Sergen Arslan Katırancı, "İskenderun´a, İstanbuldan geldik. İl l il dolasıyoruz.
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Akdeniz´de sanat oluşumu çabası
Sanat ve edebiyatın yolculuğun genellikle birlikte süreci getiriyor. Daha çok kendi içerisinde bir döngüyü oluştursa da...
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
´Özel güvenlik bölgesi´ uzatıldı
TSK´nın Suriye´nin Afrin bölgesine düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı sonrası Hatay´ın Suriye sınırındaki Hassa, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerinin kırsal alanlarına yönelik ´özel güvenlik bölgesi´ uygulaması yarından itibaren 15 gün süreyle uzatıldı. Buna göre, gazetecilerin de özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlere girişi 27 Haziran tarihine kadar izinle olabilecek.
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Genelkurmay´dan güvenlik korucularına iftar
Hatay Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Musa Salık, Genelkurmay Başkanlığının Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Konfederasyonuna verdiği iftara katıldı.
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
FETÖ´de tutuklu sayısı 1.379
Hatay´da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik yapılan operasyon ve soruşturmalarda tutuklanan kişi sayısının 1.379 olduğu açıklandı.
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Jandarmadan şehit yakınları ve gazilere iftar
Hatay İl Jandarma Komutanlığı tarafından şehit yakınları ve gaziler ile aileleri onuruna iftar yemeği düzenledi.
Bayram yarın başlayacak
Bayram yarın başlayacak
Şeker (Ramazan) Bayramı yarın başlayacak. Üç günlük byram arefesinde bugün hem alışverişlerin hızlanması bekleniyor, hem de kamu kurumları ile bazı özel işyerleri yarım gün çalışma yapacağı biliniyor.
Kursiyerler iftarda buluştu
Kursiyerler iftarda buluştu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarında (HATMEK) düzenlenen Aşçı Yardımcılığı Kursu´na katılan kursiyerler, kurs sonu iftar yemeğinde bir araya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi