Dörtyol, tarih ve narenciye kenti
Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı 19 Aralık 1918´in 99. yılı kapsamında düzenlenen ´İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali´ sona erdi. Festivalde panel, sergi ve açık hava konseri de yapıldı.
Tarih: 28.12.2017 09:01:51

Dörtyol Belediyesi Festival Alanında yapılan ve beş gün süren İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivalinde sanatçılar Gökçe, Çağatay Akman, Ahmet Şafak, Kolpa, İsmail Altunsaray, Zafer İşleyen ve Emre Aydın da sahne aldı. Yerel ve bölgesel etkinlik kapsamında Şanlıurfa sıra gecesi düzenlendi, Dörtyol Belediyesi ve Hatay Musiki Cemiyeti, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent müzikleri, Dörtyol Ülkü Ocakları İlyas Öztürk, Rest Grubu da sahne aldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanları, Hatay milletvekilleri, siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının temsilcileri, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, narenciye üreticileri, muhtarların da katıldığı etkinlikler törenle gerçekleştirildi. Festival alanına kurulan stantlarda kent esnafı hem ürünlerini tanıttı ve satışa da sundu.
Etkinliklerde konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy, milli mücadelede ´ilk kurşun´un 99. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra 11 Aralık 1918´de işgal edilen Dörtyol´da milli mücadelenin baladığını ve ilk kurşunun 19 Aralık 1918´de Karakese mahallesinde Özerlili Kara Mehmet tarafından atıldığını anımsattı. Toksoy, "Bu olaydan birkaç gün sonra Kara Hasan Paşa tarafından milli mücadelenin ilk Kuvvayı Milliye teşkilatı Dörtyol´da kuruldu. Vatan; kimi zaman canımıza can katan, kimi zamansa; uğruna can verdiğimiz topraktır. Sizler cennet mekânlarınızda rahat uyuyun. Türk milleti adına söz veriyoruz; ki bizlere emanet ettiğiniz, vatan toprakları, sizlerden aldığımız ilhamla sonsuza kadar var olacaktır. Bin yıllık kardeşliğimiz yaşanacak ve yaşatılacaktır" dedi.
Dörtyol´un ve bölgesinin narenciye üretiminde Türkiye´de önemli yere sahip olduğunu ifade eden Toksoy, "Dörtyol, tarihi zenginliğinin yanı sıra c vitaminin deposu bir ilçe. Türkiye´nin yüzde18 narenciye üretimine katkı sağlıyor. Temennimiz narenciye pazarında daha fazla söz sahibi olmasıdır” dedi.
Festivalide sahne Zafer İşleyen ve Emre Aydın´ın konseri ise yağmura rağmen oldukça yoğun katılımla gerçekleştirildi.

İskenderun´da fotoğraf sergisi
İskenderun Sarı Zeybekler Derneği tarafından Belediyesi Sanat Galerisinde açılan “Atatürk ve İlk Kurşun” sergisi de öğrencilerin ziyaret ettiği sergi arasında yer aldı. Ziyaretlte öğrencilere sergi hakkında bilgi veren dernek başkanı Nevzat Kurt, öğrencilere “Atatürk İlke ve İnkılapları” kitabı da hediye etti. Dernek başkan yardımcısı Mehmet Bilen de, “Çocuklarımızın tarih bilincini geliştirmek adına bu tür etkinliklerin düzenlenmesi mutluluk verici. Bu vesile ile Atatürk İlke ve İnkılapları kitabını hediye etme fırsatı da bulduk" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dörtyol tarih narenciye kenti
Liselerarası Müzik Yarışması
Liselerarası Müzik Yarışması
fizy 21. Liselerarası Müzik Yarışması hazırlığı sürüyor.
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Nevruz kutlaması Yıldırımtepe´de
Bazı takvimlerde yılın ilk gününü temsil eden, Baharın gelişi, barış, dostluk ve kardeşlik anlamına gelen Nevruz, bu yıl da İskenderun´da Yıldırımtepe´de kutlanacak.
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz´a yeni belediye binası
Arsuz Belediyesi, ´Yeni Hizmet Binası Projesi´nin tanıtım toplantısını yaptı.
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Geleceğin gazetecileri işin mutfağında
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu son sınıf öğrencileri Matbaa Teknolojileri dersinde aldıkları bilgileri matbaaya uygulama gezisi gerçekleştirdi.
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
“Tuzu azaltarak gelişecek hastalıklar önlenebilir”
Mevcut risk faktörlerini önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılında ‘Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılma Programı´nın başlatıldığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, “Unutmayalım ki damak tadımız için önemli olan tuzun azaltılması uzun vadede sağlığımız için büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
Bugün, Tıp Bayramı
Bugün, Tıp Bayramı
1827 yılında Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire isimli ilk modern tıp okulunun açılış günü olan 14 Mart Tıp Bayramı bugün kutlanacak.
Kayahan, eserleriyle anıldı
Kayahan, eserleriyle anıldı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, 15 günde bir pazartesi akşamları müzik dinletisini sürdürüyor.
Yarın, Tıp Bayramı
Yarın, Tıp Bayramı
14 Mart Tıp Bayramı, Hatay´da törenle mutlanacak. Hatay Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamasının yarın saat 09.00´da İskenderun Atatürk Anıtı ve Antakya´daki Ulus Alanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulması ve saygı duruşu ile başlayacağını açıkladı.
8 Mart için Seher´i sahneledi
8 Mart için Seher´i sahneledi
KHK ile görevinden ihraç edilen sağlık çalışanı Hülya Cengiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hazırladığı Seher adlı tek kişilik kadın oyununu Arsuz Karağaç´ta, Üç Ağaç Kültür Derneği salonunda sahneledi.
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
İstiklal Marşı´nın 97. yıl dönümü
Devletin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşı´nın, 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıl dönümün törenle kutlanacak, şair Mehmet Akif Ersoy´da anılacak.
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
Kara: Mücadeleyi kadınlar dönüştürür
İÇKD Başkanı Nermin Yıldırım Kara, her alanda mücadelenin kadınla dönüştürülebileceğini kaydetti.
ÇGD ödülü İskenderun´a
ÇGD ödülü İskenderun´a
Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 2017 Yılının Başarılı Gazetecileri Ödüllerini açıkladı.
Kadınlar şiddet karşı yürüdü
Kadınlar şiddet karşı yürüdü
CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları Başkanı Sibel Uslu, kadınların 161 yıl önce canlarını ortaya koyarak mücadeleyle elde ettikleri kazanımlara karşın bugün de kadına baskı, şiddet, taciz, tecavüz katliamların devam ettiğini belirtti.
11 Mayıs Şehitleri Derneğinin ziyareti
11 Mayıs Şehitleri Derneğinin ziyareti
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 11 Mayıs Reyhanlı Şehitleri Derneği Başkanı Ahmet Tuna ve yönetimini ağırladı.
Dalyaman ve Yeşil´e müşavirlik ruhsatı
Dalyaman ve Yeşil´e müşavirlik ruhsatı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, üyelerine yönelik ‘Gelir vergisi beyannamesinde yol haritası´ konulu seminer düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi