Dörtyol, tarih ve narenciye kenti
Milli Mücadelede ilk kurşunun atıldığı 19 Aralık 1918´in 99. yılı kapsamında düzenlenen ´İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivali´ sona erdi. Festivalde panel, sergi ve açık hava konseri de yapıldı.
Tarih: 28.12.2017 09:01:51

Dörtyol Belediyesi Festival Alanında yapılan ve beş gün süren İlk Kurşun 4. Dörtyol Kültür Sanat ve Turunçgil Festivalinde sanatçılar Gökçe, Çağatay Akman, Ahmet Şafak, Kolpa, İsmail Altunsaray, Zafer İşleyen ve Emre Aydın da sahne aldı. Yerel ve bölgesel etkinlik kapsamında Şanlıurfa sıra gecesi düzenlendi, Dörtyol Belediyesi ve Hatay Musiki Cemiyeti, Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent müzikleri, Dörtyol Ülkü Ocakları İlyas Öztürk, Rest Grubu da sahne aldı.
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediye başkanları, Hatay milletvekilleri, siyasi parti ve demokratik kitle kuruluşlarının temsilcileri, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, narenciye üreticileri, muhtarların da katıldığı etkinlikler törenle gerçekleştirildi. Festival alanına kurulan stantlarda kent esnafı hem ürünlerini tanıttı ve satışa da sundu.
Etkinliklerde konuşan Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy, milli mücadelede ´ilk kurşun´un 99. yıl önce Dörtyol´da atıldığını anımsattı ve Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra 11 Aralık 1918´de işgal edilen Dörtyol´da milli mücadelenin baladığını ve ilk kurşunun 19 Aralık 1918´de Karakese mahallesinde Özerlili Kara Mehmet tarafından atıldığını anımsattı. Toksoy, "Bu olaydan birkaç gün sonra Kara Hasan Paşa tarafından milli mücadelenin ilk Kuvvayı Milliye teşkilatı Dörtyol´da kuruldu. Vatan; kimi zaman canımıza can katan, kimi zamansa; uğruna can verdiğimiz topraktır. Sizler cennet mekânlarınızda rahat uyuyun. Türk milleti adına söz veriyoruz; ki bizlere emanet ettiğiniz, vatan toprakları, sizlerden aldığımız ilhamla sonsuza kadar var olacaktır. Bin yıllık kardeşliğimiz yaşanacak ve yaşatılacaktır" dedi.
Dörtyol´un ve bölgesinin narenciye üretiminde Türkiye´de önemli yere sahip olduğunu ifade eden Toksoy, "Dörtyol, tarihi zenginliğinin yanı sıra c vitaminin deposu bir ilçe. Türkiye´nin yüzde18 narenciye üretimine katkı sağlıyor. Temennimiz narenciye pazarında daha fazla söz sahibi olmasıdır” dedi.
Festivalide sahne Zafer İşleyen ve Emre Aydın´ın konseri ise yağmura rağmen oldukça yoğun katılımla gerçekleştirildi.

İskenderun´da fotoğraf sergisi
İskenderun Sarı Zeybekler Derneği tarafından Belediyesi Sanat Galerisinde açılan “Atatürk ve İlk Kurşun” sergisi de öğrencilerin ziyaret ettiği sergi arasında yer aldı. Ziyaretlte öğrencilere sergi hakkında bilgi veren dernek başkanı Nevzat Kurt, öğrencilere “Atatürk İlke ve İnkılapları” kitabı da hediye etti. Dernek başkan yardımcısı Mehmet Bilen de, “Çocuklarımızın tarih bilincini geliştirmek adına bu tür etkinliklerin düzenlenmesi mutluluk verici. Bu vesile ile Atatürk İlke ve İnkılapları kitabını hediye etme fırsatı da bulduk" açıklamasını yaptı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dörtyol tarih narenciye kenti
´Res El Sen-i´ gecesi bugün
´Res El Sen-i´ gecesi bugün
Arap Alevileri, Rumi takvime göre bu gece, ´gün doğumu´ anlamına da gelen yılbaşını kutlanacak.
Vali, konuklarını makamında ağırladı
Vali, konuklarını makamında ağırladı
Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay Tanıtım Şirketi kurucu üyesi Uğur Çakıllı ve Antakya Orantes Lions Dernek Başkanı Çiğdem Zelluh ile LÖSEV Akdeniz Bölge Sorumlusu Merve Can ve beraberindeki heyeti ayrı ayrı makamında ağırladı.
Gelişmişlik için eğitim şart
Gelişmişlik için eğitim şart
Ankara Dikmen Nâzım Hikmet Kültür Merkezi´nde ´Yazboza dönen eğitim´ konlu söyleşi düzenlendi.
Çalışan gazeteciler günü
Çalışan gazeteciler günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, Antakya´da açılışla kutlanacak.
Ermeniler Noel´i kutladı
Ermeniler Noel´i kutladı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel´i, vaftiz olmasıyla kutlayan Ermeni asıllı yurttaşlar, Noel Bayramını ayinle kutladı. Kentteki ortodokslar ile Hz. İsa´nın vaftiz olmasını törenle kutladı.
Filarmoni orkestrasının ilk konseri
Filarmoni orkestrasının ilk konseri
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinden oluşan Klasik Müzik Orkestrası, Yeni Yıl Konseri verdi.
Kolağası, söyleşinin konuğu
Kolağası, söyleşinin konuğu
İskenderun´da faaliyet gösteren ve cumartesi günleri yazarlarla buluşma etkinliği düzenleyen Kitap Otağı, "İskenderun Nostaljisi" adlı kitabının yazarı M. Haşmet Kolağası´nı konuk etti.
´Tüberküloz, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık´
´Tüberküloz, insanlık tarihi kadar eski bir hastalık´
Verem Haftası, bu yıl 07-13 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Genç şairden şiir söyleşisi
Genç şairden şiir söyleşisi
Samandağlı şair Müge Sakallı, edebiyat ve şiirin bir yaşam biçimi olduğunu, yazım ve düşünce alanının hayatı zenginleştirerek, farklılaştırdığını ifade etti.
Savaş ailesinin acısı
Savaş ailesinin acısı
MKÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş´ın babası Fikret Pişkinsoy, yaşamını yitirdi.
Kültürler de içiçe yaşanıyor
Kültürler de içiçe yaşanıyor
Otomotiv yan sanayi olarak filtreciliğin İskenderun´da başlayıp gelişmesi ve lokomotif sektörlerin başında yeralmasının da tanığı, İskenderun Ortodoks Kilisesi Cemaati Vakfı Başkanı Can Teymur, “Her inançtan kardeşimiz bize iştirak ediyor, bizimle bunları paylaşıyor, Noel´imizi kutluyorlar. Ben bu sevginin, bu birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu her ortamda her vesilede ifade ediyorum” dedi.
Gönüllü sağlık liderlerine ´farkındalık´ eğitimi
Gönüllü sağlık liderlerine ´farkındalık´ eğitimi
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, Gönüllü Genç Sağlık Liderleri projesine katılanlara eğitim verdi.
2018´in ilk bebeği 00.05´te doğdu
2018´in ilk bebeği 00.05´te doğdu
2018 yılının ilk bebeği Antakya´dan dünyayı selamladı. Antakya Hatay Devlet Hastanesi Kadın Doğum Ünitesinde, saat 00.05´te, üç yıllık evli olan Abdurrahman ve Emine Göçer çiftinin ikinci çocukları dünyaya gelen 3 kilo 500 gram ağırlığındaki bebeğe ´Mahir´ adı verildi.
Hataylı 120 müzisyenden barış şarkısı
Hataylı 120 müzisyenden barış şarkısı
Hatay´da belediye başkanları, stk´lar ve kanaat önderleri Aynı Toprağın Çocukları belgeseliyle dünyaya çağrıda bulundu. Hatay´da yaşayan 120 müzisyen de bu ortak temenniye enstrumanları ve vokalleri ile destek verdi.
´Sinerji hayatın her noktasında önemli ´
´Sinerji hayatın her noktasında önemli ´
İş ve Meslek Kadınları Dernek Başkanı Nilay Atayurt ve beraberindeki heyet Hatay Valisi Erdal Ata´yı makamında ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi