Dr. Yahya Yılmaz: Hatay, Atatürk´ün son eseridir
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyesi Dr. Yahya Yılmaz, Hatay´ın, Atatürk´ün milletimize kazandırdığı son eseri olduğunu belirtti.
Tarih: 11.11.2020 10:43:29

Akın Bodur/İskenderun
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyesi Dr. Yahya Yılmaz, Hatay´ın, Atatürk´ün milletimize kazandırdığı son eseri olduğunu belirtti.
10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında İSTE´de çevrimiçi ‘olarak düzenlenen Atatürk ve Hatay´ konulu söyleşide konuşan Dr. Yılmaz, "Hatay, Atatürk´ün milletimize kazandırdığı son eseridir. Sahip olduğumuz vatanımızın tarihi önemi ve stratejik konumu sebebiyle bu vatanı elde etmek için ödediğimiz bedeller, elde tutmak için de verilmek zorunda kalındı ve bu mücadele hiç bitmeyecek. Bu vatanı korumanın temel şartı, onun için ödenen bedellerin ne olduğunu bilmekten geçmektedir. Atatürk, Hatay sorununun çözümü için verdiği mücadele verdi ve strateji uyguladı. Hatay halkına umut olan ´inşallah ileride sizleri de kurtaracağız´ sözünü aşama aşama gerçekleştirdi. Atatürk´ün günün şartları ve eldeki imkanlar dahilinde yürüttüğü Hatay mücadelesinde zamanın olgunlaştığını gördüğü anda bu vatan parçasını anavatana kattı. Hata, baştan sona planlanmış ve ortaya konmuş bir dış siyasetin ürünüdür. Hatay, Atatürk´ün milletimize kazandırdığı son eseridir. Bir kez daha Atatürk´ü ve bütün kahramanlarımızı saygıyla ve hürmetle anıyoruz" dedi.

CHP´li gençlerden dilek feneri
İskenderun´da CHP´li gençler ise ölümünün 82. yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü dilek feneri etkinliği ile andı. CHP İskenderun Gençlik kolları Başkanı Mert Üs, "Bizler emanetine son nefesimize kadar sahip çıkacağız. Şekilci Atatürkçüler değil, gerçek Atatürkçüler olacağız. O´nun hayat görüşünü benimsemiş, vatan, millet, bağımsızlık kavramlarını özümsemiş ve yönetim şeklini kendine ışık edinmiş bir yönetim olacağımıza söz veriyorum. Mustafa Kemal´i anlamak her 10 Kasım´da onun hayatını ezbere tekrarlamak değildir. Yaptıklarını zaten ezberledik. Satır aralarında anlattığı yapmamız gerekenler bizim yolumuz olmalı. Türk gençliği; O´nun ilkelerini ezberlemek değil, uygulamaktır. Gençliğin yapması gereken, onun devrimciliğini ve ileri görüşlülüğünü örnek almaktır" dedi.

Üniversiteden sanal ortamda konser
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı tarafından da çevrimiçi etkinlikle, Atatürk, sevdiği şarkılarla anıldı. Konservatuarın resmi sosyal medya hesabı üzerinden dinleyicilere ulaşan konserde, gitar çalan öğretim görevlisi A. Eren Kaysar´a, klarnette Işık Candan Yüce eşlik etti. Atatürk´ün sanat ve sanatçıya önem verdiğini anımsatan Kaysar, Atatürk´ün, "Bir millet, sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur" sözünü anımsattı. Atatürk´ün en sevdiği makamların rast, mahur, hüzzam, segâh ve bestenigâr olduğunu belirten Kaysar´ın konseri, 35 dakika sürdü.

Müzede Atatürk fotoğrafları sergisi
Antakya´daki Şehir Müzesinde de "Anılarla Atatürk Fotoğrafları" Sergisi açıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ölümünün 82. yıl dönümünde Antakya´da yapılan anma törenine katılanlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hatay Şehir Müzesinde açılan 10 Kasım Anılarla Atatürk Fotoğrafları sergisi de gezdi. Sergiye, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Antakya Garnizon Komutan Tuğgeneral Orhan Akkurt, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya, Vali Yardımcıları Aydın Tetikoğlu ve Cilvegözü Mülki İdare Amiri Salih Altun da katıldı.
Öte yandan 10 Kasım Atatürk´ü Anma Günü kapsamında, EXPO 2021 Hatay Gönüllüleri´nin çektiği 20 fotoğraf da Antakya´daki Hatay Büyükşehir Belediyesi Expo Evi´nde sergilendi. kentin farklı noktalarından çekilen Türk bayrağı temalı fotoğraflardan oluşan sergiyi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da gezti ve fotoğrafları inceleyerek bilgi aldı.
Kaynak:

HBB ekipleri nöbette
HBB ekipleri nöbette
Bölgede etkili yağışlar nedeniyle Arsuz´da toprak kayması ve heyelan yaşanan noktalara ivedilikle müdahale eden Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin önlemleri arttırarak görev sürdüreceği belirtildi.
Başkan Güven: Tüm ekiplerimizle sahadayız
Başkan Güven: Tüm ekiplerimizle sahadayız
Yağışın etkisini gösterdiği mahallelerde çalışmaların sürdüğünü belirten Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, “Tüm araçlarımızı, ekipmanlarımızı kullanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Arsuz´da kriz masası
Arsuz´da kriz masası
Arsuz Belediyesi, aşırı yağışların yarattığı hasarlarla ilgili oluşturulan kriz masasına 444 7 922 ve 03266612111 nolu telefon numaralarından ulaşılabileceğini bildirdi. CHP´nin Doğa Haklarından Sorumlu MYK Yrd. Nermin Yıldırım Kara, Zilli çayında barınan balıkçı teknelerinin Madenli barınağına sığınma taleplerinin değerlendirilmediğini açıkladı.
Arsuz´da ´seferberlik´ hali
Arsuz´da ´seferberlik´ hali
İki gündür etkisini sürdüren şiddet yağışın etkileri netleşmeye başladı. Kentteki kurumlar eşgüdümle çalışma yürütürken, sel felaketi yaşanan yerleşimlere yardım ulaştırıldı.
Arsuz´da şiddetli yağış etkiledi
Arsuz´da şiddetli yağış etkiledi
Arsuz Belediyesi Fen İşleri müdürlüğü ekipleri iki gündür etkisini sürdüren yağışların etkili olduğu yerleşimlerde çalışmalarını sürdürdü, tıkanan kanal ve mazgallarda temizlik çalışması gerçekleştirildi.
Ahrazoğlu vefat etti
Ahrazoğlu vefat etti
MHP 26. dönem Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, yaşamını kaybetti.
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi