Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
Tarih: 12.6.2017 11:39:20

Türkiye´de Alevi kesimin inanç ve ibadet talepleri dikkate alınmamakta, kamu istihdamında ve kamudan hizmet alımında ötekileştirildiği öne süren milletvekili Dudu, TBMM Başkanlığına verdiği Meclis Araştırma Komisyonu önergesinde şunlara yer verdi: "AKP´nin alevi çalıştayları sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine ulusal mevzuatta ibadethane statüsü verilmekten kaçınılmıştır. Cem evleri; cami, kilise ve sinagog gibi ibadethane statüsüne sahip olamadığı için iç hukukta tanınan hak ve imtiyazlardan yararlanamamaktadır. Alevi inancının gereklerinin yerine getirilmesi için Devlet bütçesinden ödenek ayrılmamaktadır. Bu anlayış, devletin ile tüm din ve inançlara eşit ve objektif olma ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması ve sünni inancına göre yapılması, din dersinde Alevi öğretisinin yok sayılması, din ve vicdan hürriyetine aykırıdır. Bu durum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile de tescillenmiştir. Alevi köylerini sünnileştirme çabaları yaygınlaşmaktadır. Alevi köylerine zorla cami yapılmasına dönük baskılar, bu çabanın ürünüdür. Yerel yetkililer tarafından alevi köylerine kamu hizmeti götürülmesi için cami inşasının şart koşulması gibi dayatmalara gidilmesi, alevilerin kendi rızaları dışında cami talebinde bulunmaya zorlanması din ve vicdan hürriyeti ile bağdaşmamaktadır. Alevi köyleri adeta cami ile hizmet arasında sıkıştırılmaktadır. Ankara´da geçtiğimiz günlerde öldürülen iki IŞİD militanının evinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı´nın evinin krokisinin çıkması alevi kesimine yönelik can ve mal güvenliği endişesini arttırmaktadır. Mezhepsel savaş yaratmaya yönelik bu ve benzeri terör saldırılarına karşı cem evlerinde ve Alevi kesimin vakıf ve derneklerinde özel güvenlik önlemlerinin alınması, istihbaratın geliştirilmesi zorunludur. Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Anayasa´nın 98., İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını arz ederiz."

Dudu, Meclis Araştırma Komisyonu öngrgesinin gerekçesinde de şunlara yer verdi: "Türkiye genelinde alevi kesime yönelik baskılar artmakta, en temel gereksinimleri ve talepleri yok sayılmaktadır. AKP iktidarının Haziran 2009 ile Ocak 2010 tarihleri arasında yaptığı 7 Alevi çalıştayı sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine yasal statü verilmemesi için çeşitli bahaneler üretilmiştir. Cem evlerine ´ibadethane´ statüsü verilerek, elektrikte indirim sağlayan düzenlemelerden yararlanmalarına olanak tanınmalıdır. Köy Kanunu´nun 2. maddesinde yer alan köy tanımında ´cem evleri´ ibaresine yer verilerek ortak mallar kapsamına alınması yönünde düzenlemelere gidilmelidir. Zorunlu din dersine itiraz eden ve çocuklarının sünni öğretiye göre din eğitimi almasını istemeyen Alevi kesimin beklentileri dikkate alınmalıdır. Devletin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliğini tanımlayan Anayasa´nın 2. maddesi ile herkesin din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeden kanun önünde eşitliğini tanımlayan 10. maddesi yok sayılmaktadır. Anayasa´nın 24. maddesinde yer alan ´Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz, suçlanamaz. Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki dini eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunu temsilcisinin talebine bağlıdır´ hükmüne rağmen aleviler din dersine alınarak, Sünni inancı ile eğitime zorlanmaktadır. Mevcut din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatında Alevilik inancına yönelik bilgiler yetersiz ve göstermeliktir. Alevi köylerine kamu hizmeti götürülmemektedir. Sivas, Çorum ve Amasya´da onlarca Alevi köyündeki yollara asfalt dökülmemektedir. Yerel yönetimlerin Sünnileştirme dayatması ile karşı karşıya kalan köylere “kamu hizmeti” karşılığında “cami yapılması” şartı getirilmektedir. Belediyeler tarafından yaptırılan cem evlerinin Alevi örgütleri tarafından işletilmesi talebi de dikkate alınarak gereği yapılmalıdır. Türkiye´de Alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla araştırılması, dini inanç beklentilerinin karşılanarak, gerekli çözüm yollarının geliştirilmesi gerekmektedir."
Kaynak:

Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Topal: Hazine arazileri ecrimisil ödeyenlere verilsin
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´da hazine arazileri üzerine kurulan evlerin satışına ilişkin sorunu parlamentoya taşıdı.
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP´li gençler Kubilay´ı andı
CHP Arsuz Gençlik Kolları Başkanı Süleyman Devrim ve yönetimi, Menemen´de şeriat isteyenlerin başlattıkları isyanı bastırmaya çalışırken şehit olan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ı 87. ölüm yıldönümünde andı.
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
“Piyango kuyruklarına mahkum ediyorlar”
Saadet Partisi Dörtyol İlçe Başkanı Yusuf Çiçek, TBMM´de kabul edilen 2018 yılı bütçesini faiz ve israf bütçesi olarak tanımlayarak, bütçenin halk için değil, rant için yapıldığını belirtti.
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
“İnönü, Lozan Antlaşması´nın diplomasi üstadı”
Ölümünün 44. yıldönümünde Pac Meydanı´ndaki çalışmadan dolayı İnönü Anıtı önünde tören gerçekleştiremeyen Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe örgütü, Türkiye Cumhuriyeti´nin 2. Cumhurbaşkanı, Cumhuriyet Halk Partisi´nin 2. Genel Başkanı İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıldönümünde andı.
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Arsuz´da Sibel Uslu dönemi
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Kadın Kolları başkanlığına Sibel Uslu başkanlığındaki yönetim seçildi.
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Ahrazoğlu: Hastane, Denizciler bölgesine yapılsın
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu,
´39 yıldır hesabı verilemedi´
´39 yıldır hesabı verilemedi´
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hatay İl Başkanı Sultan Başaran, 19-26 Aralık 1978 yılında Maraş´ta yaşanan katliamı kınadı ve katliamda yaşamını yitirenleri andıklarını belirtti. K
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Topal: Asıl yerlilik Ege adalarını vermemektir
Hatay Milletvekili Serkan Topal, iktidarı yerlilik ve millilik konusunda eleştirdi.
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP´li gençler, İnönü´yü andı
CHP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Cem Karpuz, İsmet İnönü´yü ölümünün 44. yıl dönümünde saygıyla andıklarını belirtti.
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
Arsuz CHP´de 2 adaylı seçim
CHP Arsuz İlçe Kadın Kolları kongresi yarın yapılacak.
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Topal, ´40 bin öğretmen atanacak mı?´ diye sordu
Hatay Milletvekili Serkan Topal, 40 bin öğretmen atamasının yapılıp, yapılmayacağını sordu.
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Açık ve şeffaf olmak zorundasınız
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir´in geçtiğimiz günlerde düzenlediği halk ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve belediyenin çalışmalarına ilişkin yıl sonu değerlendirmesini yaptığı toplantıda, bazı sözlerin kendisine yönelik olduğunu belirten Hatay eski Milletvekili Refik Eryılmaz, Nehir´e, "açık ve şeffaf olmak zorundasınız" diye seslendi.
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Ertem´den taşeron yasasına eleştiri
Hatay Milletvekili Birol Ertem, taşeronların kadroya alınmasına yönelik çalışmaların net olmadığını ifade etti ve eleştirdi.
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
´Baraj, kısıtlı bütçeyle bitmez´
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Amik Ovasının sulanması için yapılan projelere kaynak aktarılmasını istedi.
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
CHP İskenderun İlçe´den özeleştiri: Öngörüsüzlük yaşandı
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, iptal edilerek ileri bir tarihe ertelenen İlçe Kadın Kolları Başkanlığı kongresini değerlendirdi. Kongrede ‘öngörüsüzlük yaşandı´ özeleştirisinde bulunan Mansuroğlu, tüm çabalara karşın tek adaylı bir kongreyi ise başaramadıklarını söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi