Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
Tarih: 12.6.2017 11:39:20

Türkiye´de Alevi kesimin inanç ve ibadet talepleri dikkate alınmamakta, kamu istihdamında ve kamudan hizmet alımında ötekileştirildiği öne süren milletvekili Dudu, TBMM Başkanlığına verdiği Meclis Araştırma Komisyonu önergesinde şunlara yer verdi: "AKP´nin alevi çalıştayları sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine ulusal mevzuatta ibadethane statüsü verilmekten kaçınılmıştır. Cem evleri; cami, kilise ve sinagog gibi ibadethane statüsüne sahip olamadığı için iç hukukta tanınan hak ve imtiyazlardan yararlanamamaktadır. Alevi inancının gereklerinin yerine getirilmesi için Devlet bütçesinden ödenek ayrılmamaktadır. Bu anlayış, devletin ile tüm din ve inançlara eşit ve objektif olma ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması ve sünni inancına göre yapılması, din dersinde Alevi öğretisinin yok sayılması, din ve vicdan hürriyetine aykırıdır. Bu durum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile de tescillenmiştir. Alevi köylerini sünnileştirme çabaları yaygınlaşmaktadır. Alevi köylerine zorla cami yapılmasına dönük baskılar, bu çabanın ürünüdür. Yerel yetkililer tarafından alevi köylerine kamu hizmeti götürülmesi için cami inşasının şart koşulması gibi dayatmalara gidilmesi, alevilerin kendi rızaları dışında cami talebinde bulunmaya zorlanması din ve vicdan hürriyeti ile bağdaşmamaktadır. Alevi köyleri adeta cami ile hizmet arasında sıkıştırılmaktadır. Ankara´da geçtiğimiz günlerde öldürülen iki IŞİD militanının evinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı´nın evinin krokisinin çıkması alevi kesimine yönelik can ve mal güvenliği endişesini arttırmaktadır. Mezhepsel savaş yaratmaya yönelik bu ve benzeri terör saldırılarına karşı cem evlerinde ve Alevi kesimin vakıf ve derneklerinde özel güvenlik önlemlerinin alınması, istihbaratın geliştirilmesi zorunludur. Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Anayasa´nın 98., İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını arz ederiz."

Dudu, Meclis Araştırma Komisyonu öngrgesinin gerekçesinde de şunlara yer verdi: "Türkiye genelinde alevi kesime yönelik baskılar artmakta, en temel gereksinimleri ve talepleri yok sayılmaktadır. AKP iktidarının Haziran 2009 ile Ocak 2010 tarihleri arasında yaptığı 7 Alevi çalıştayı sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine yasal statü verilmemesi için çeşitli bahaneler üretilmiştir. Cem evlerine ´ibadethane´ statüsü verilerek, elektrikte indirim sağlayan düzenlemelerden yararlanmalarına olanak tanınmalıdır. Köy Kanunu´nun 2. maddesinde yer alan köy tanımında ´cem evleri´ ibaresine yer verilerek ortak mallar kapsamına alınması yönünde düzenlemelere gidilmelidir. Zorunlu din dersine itiraz eden ve çocuklarının sünni öğretiye göre din eğitimi almasını istemeyen Alevi kesimin beklentileri dikkate alınmalıdır. Devletin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliğini tanımlayan Anayasa´nın 2. maddesi ile herkesin din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeden kanun önünde eşitliğini tanımlayan 10. maddesi yok sayılmaktadır. Anayasa´nın 24. maddesinde yer alan ´Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz, suçlanamaz. Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki dini eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunu temsilcisinin talebine bağlıdır´ hükmüne rağmen aleviler din dersine alınarak, Sünni inancı ile eğitime zorlanmaktadır. Mevcut din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatında Alevilik inancına yönelik bilgiler yetersiz ve göstermeliktir. Alevi köylerine kamu hizmeti götürülmemektedir. Sivas, Çorum ve Amasya´da onlarca Alevi köyündeki yollara asfalt dökülmemektedir. Yerel yönetimlerin Sünnileştirme dayatması ile karşı karşıya kalan köylere “kamu hizmeti” karşılığında “cami yapılması” şartı getirilmektedir. Belediyeler tarafından yaptırılan cem evlerinin Alevi örgütleri tarafından işletilmesi talebi de dikkate alınarak gereği yapılmalıdır. Türkiye´de Alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla araştırılması, dini inanç beklentilerinin karşılanarak, gerekli çözüm yollarının geliştirilmesi gerekmektedir."
Kaynak:

Dr. Muhsine Korkmaz da CHP´den aday
Dr. Muhsine Korkmaz da CHP´den aday
CHP İskenderun İlçe yönetimi tek listeyle gidilen seçimle belirlenirken, İlçe Kadın Kollarının 17 Aralık Pazar günü yapılacak seçimi için iki aday yarışacak.
Çocuklar 5 bin dolar borçlu doğuyor
Çocuklar 5 bin dolar borçlu doğuyor
TBMM Bütçe görüşmelerinde AFAD bütçesi üzerinde konuşan Hatay Milletvekili Serkan Topal, hükümetin denetim dışı harcama siyasetini eleştirdi, Alevi vatandaşlarımız için önemli olan ‘Cem Evlerine´ yasal statü verilmesini istedi.
´Kudüs, sebep değil sonuçtur´
´Kudüs, sebep değil sonuçtur´
Kudüs´ün pek çok peygambere ev sahipliği yapmış kadim bir kültür ve medeniyet başkenti olduğunu ifade eden Saadet partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, Kudüs´ün ülke için çok önemli bir mesele olduğunu belirtti.
Ertem´den partililere teşekkür
Ertem´den partililere teşekkür
CHP Hatay Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Birol Ertem, delege tespitleriyle başlayan ve İlçe Kongreleriyle devam eden seçim süreçleriyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada partinin kademelerinde görev alan tüm yoldaşlarına teşekkür ettiğini belirtti.
Yenikapı´da Kudüs mitingi
Yenikapı´da Kudüs mitingi
Saadet Partisi´nin çağrısıyla ABD´nin Kudüs´ü İsrail´in başkenti olarak tanıma kararını protesto için düzenlenen "Kudüs İslam´ındır" mitingi İstanbul Yenikapı Meydanı´nda düzenlendi.
"Bankacılık sektöründeki sorunlar tüketiciler lehine düzeltilmelidir"
"Bankacılık sektöründeki sorunlar tüketiciler lehine düzeltilmelidir"
MHP Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu, 506 sıra sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi´nin 11´inci maddesi hakkında MHP Grubu adına TBMM´de söz aldı.
Mansuroğlu´yla tek adaylı kongre
Mansuroğlu´yla tek adaylı kongre
İskenderun CHP´nin dün yapılan ilçe kongresinde Yusuf Mansuroğlu başkanlığındaki 13 üyeli yönetim tek listeli seçimle göreve getirildi.
Köylü çok zor durumda
Köylü çok zor durumda
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, çiftçi ve köylünün çok zor durumda olduğunu ifade etti. Ahrazoğlu, çiftçinin 2002 yılında gelirinin yüzde 9´u kadar borçluyken, 2015´te gelirinin yüzde 40´ı, 2016´da da gelirinin yüzde 50´ye kadarını borçlanmış durumda olduğunu ifade etti.
CHP İskenderun´da tek adaylı kongre
CHP İskenderun´da tek adaylı kongre
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun İlçe Kongresi´nin yarın sürpriz bir gelişme dışında tek aday olarak katılması beklenen mevcut ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu başkanlığındaki listeyle gerçekleşmesi bekleniyor.
“İsrail hedefine yürüyor”
“İsrail hedefine yürüyor”
Saadet Partisi (SP) Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, ABD Başkanı Donald Trump´ın Kudüs ile ilgili yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi.
Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz´
Öğretmenin ücretlisi, sözleşmelisi olmaz´
Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin sorunlarını aktardı ve ve çözüm önerilerini sıraladı.
Cezalar, sorunun çözümüne imkân vermedi
Cezalar, sorunun çözümüne imkân vermedi
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, Torba Kanun Tasarısının 117. maddesi hakkında partisi MHP Grubu adına bir konuşma yaptı.
Hatay´da işsizlik yüzde 25´in üstünde
Hatay´da işsizlik yüzde 25´in üstünde
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Hatay´ın merkezi hükümet tarafından desteklenmesi gerektiğini belirtti.
´Antakya Stadı yeşil alan olmalı´
´Antakya Stadı yeşil alan olmalı´
Hatay Milletvekili Ahrazoğlu, Antakya Şehir Stadının TOKİ´ye devredildiğini ve buraya TOKİ tarafından hazırlanan plan gereği ticari merkezler, konut, küçük bir park ve meydan yapılacağı söylentilerini Meclis´e taşıdı.
VP´nin ´müfredat kampanyası´ sürüyor
VP´nin ´müfredat kampanyası´ sürüyor
Vatan Partisi, "Atatürk´süz müfredat olmaz" yaklaşımıla başlattığı imza kampanyasını, Kırıkhan´da sürdürüyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi