Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
Tarih: 12.6.2017 11:39:20

Türkiye´de Alevi kesimin inanç ve ibadet talepleri dikkate alınmamakta, kamu istihdamında ve kamudan hizmet alımında ötekileştirildiği öne süren milletvekili Dudu, TBMM Başkanlığına verdiği Meclis Araştırma Komisyonu önergesinde şunlara yer verdi: "AKP´nin alevi çalıştayları sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine ulusal mevzuatta ibadethane statüsü verilmekten kaçınılmıştır. Cem evleri; cami, kilise ve sinagog gibi ibadethane statüsüne sahip olamadığı için iç hukukta tanınan hak ve imtiyazlardan yararlanamamaktadır. Alevi inancının gereklerinin yerine getirilmesi için Devlet bütçesinden ödenek ayrılmamaktadır. Bu anlayış, devletin ile tüm din ve inançlara eşit ve objektif olma ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması ve sünni inancına göre yapılması, din dersinde Alevi öğretisinin yok sayılması, din ve vicdan hürriyetine aykırıdır. Bu durum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile de tescillenmiştir. Alevi köylerini sünnileştirme çabaları yaygınlaşmaktadır. Alevi köylerine zorla cami yapılmasına dönük baskılar, bu çabanın ürünüdür. Yerel yetkililer tarafından alevi köylerine kamu hizmeti götürülmesi için cami inşasının şart koşulması gibi dayatmalara gidilmesi, alevilerin kendi rızaları dışında cami talebinde bulunmaya zorlanması din ve vicdan hürriyeti ile bağdaşmamaktadır. Alevi köyleri adeta cami ile hizmet arasında sıkıştırılmaktadır. Ankara´da geçtiğimiz günlerde öldürülen iki IŞİD militanının evinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı´nın evinin krokisinin çıkması alevi kesimine yönelik can ve mal güvenliği endişesini arttırmaktadır. Mezhepsel savaş yaratmaya yönelik bu ve benzeri terör saldırılarına karşı cem evlerinde ve Alevi kesimin vakıf ve derneklerinde özel güvenlik önlemlerinin alınması, istihbaratın geliştirilmesi zorunludur. Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Anayasa´nın 98., İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını arz ederiz."

Dudu, Meclis Araştırma Komisyonu öngrgesinin gerekçesinde de şunlara yer verdi: "Türkiye genelinde alevi kesime yönelik baskılar artmakta, en temel gereksinimleri ve talepleri yok sayılmaktadır. AKP iktidarının Haziran 2009 ile Ocak 2010 tarihleri arasında yaptığı 7 Alevi çalıştayı sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine yasal statü verilmemesi için çeşitli bahaneler üretilmiştir. Cem evlerine ´ibadethane´ statüsü verilerek, elektrikte indirim sağlayan düzenlemelerden yararlanmalarına olanak tanınmalıdır. Köy Kanunu´nun 2. maddesinde yer alan köy tanımında ´cem evleri´ ibaresine yer verilerek ortak mallar kapsamına alınması yönünde düzenlemelere gidilmelidir. Zorunlu din dersine itiraz eden ve çocuklarının sünni öğretiye göre din eğitimi almasını istemeyen Alevi kesimin beklentileri dikkate alınmalıdır. Devletin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliğini tanımlayan Anayasa´nın 2. maddesi ile herkesin din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeden kanun önünde eşitliğini tanımlayan 10. maddesi yok sayılmaktadır. Anayasa´nın 24. maddesinde yer alan ´Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz, suçlanamaz. Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki dini eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunu temsilcisinin talebine bağlıdır´ hükmüne rağmen aleviler din dersine alınarak, Sünni inancı ile eğitime zorlanmaktadır. Mevcut din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatında Alevilik inancına yönelik bilgiler yetersiz ve göstermeliktir. Alevi köylerine kamu hizmeti götürülmemektedir. Sivas, Çorum ve Amasya´da onlarca Alevi köyündeki yollara asfalt dökülmemektedir. Yerel yönetimlerin Sünnileştirme dayatması ile karşı karşıya kalan köylere “kamu hizmeti” karşılığında “cami yapılması” şartı getirilmektedir. Belediyeler tarafından yaptırılan cem evlerinin Alevi örgütleri tarafından işletilmesi talebi de dikkate alınarak gereği yapılmalıdır. Türkiye´de Alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla araştırılması, dini inanç beklentilerinin karşılanarak, gerekli çözüm yollarının geliştirilmesi gerekmektedir."Kaynak:

CHP, meclis üyesini ihraç etti
CHP, meclis üyesini ihraç etti
Iskenderun Belediye Meclisinin CHP´li üyesi Fatma Korçak, partisinden ihraç edildi.
"AKP üretimi sıfırladı"
"AKP üretimi sıfırladı"
Hatay Milletvekili Dudu, hükümetin tarım politikasını eleştirdi.
Arabuluculuk beklenen faydayı sağlamayacak
Arabuluculuk beklenen faydayı sağlamayacak
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı hakkında partisi MHP Grubu adına yaptığı konuşmada, “Buraya çıkan her konuşmacı bu kanunun ara buluculuk müessesesinin veyahut da kurumunun oluşturulmasıyla ilgili genel kanaatin olduğunu ancak böyle bir kurulun kurulmasında mecburiyet getirilmesinin doğru olmadığını söylemektedir" dedi.
Bana ne Amerika´dan demeliyiz
Bana ne Amerika´dan demeliyiz
ABD´nin vize uygulamasını askıya almasını değerlendiren Saadet Partisi (SP) Dörtyol İlçe Baskanı Yusuf Çiçek, eylem ve söylemde "Bana ne Amerika´dan demeliyiz" değerlendirmesini yaptı.
İstanbul´da Hatay Günleri sona erdi
İstanbul´da Hatay Günleri sona erdi
İstanbul´da düzenlenen Hatay Günleri sona erdi.
´Müftüye nikah yetkisi´ planına tepki
´Müftüye nikah yetkisi´ planına tepki
CHP´li kadınlar, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısının TBMM alt komisyonundan komisyondan geçmesini düzenledikleri basın toplartısıyla eleştirdi.
AKP, 4 ilçe kongresini tamamladı
AKP, 4 ilçe kongresini tamamladı
Kongre takvimini başlatan AKP, Hatay´ın Belen, Dörtyol, Yayladığı ve Altınözü ilçelerinde yaptığı genel kurullarla yeni yönetimlerini belirledi.
Altan´ın özel okul ziyareti
Altan´ın özel okul ziyareti
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, kişi ve kuruluşları ziyaretlerini sürdürüyor.
Altan, Hatay´ı gezmeye başladı
Altan, Hatay´ı gezmeye başladı
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, son dönemde Hatay´ı gezerek kişi kurum ve kuruluşları ziyaret etmeye başladı.
AKP Dörtyol´da kongre
AKP Dörtyol´da kongre
AKP Dörtyol ilçe teşkilatı, önceki gün yaptığı genel kurulla leni yönetimini belirledi. Tek listeyle gidilen genel kurulda, Yasin Taşar, AKP´nin yeni ilçe başkanı seçildi.
´Deli dumrul vergisi´
´Deli dumrul vergisi´
AKP Hükümeti´nin aldığı kararla vergi zamlarına tepki gösteren Hatay Milletvekili Serkan Topal, “AKP vatandaştan ‘Deli Dumrul´ vergisi toplamaktadır.
Zamanlama ve mekan manidar
Zamanlama ve mekan manidar
AKP Hatay yönetimi, partinin il başkanı Ahmet Atıç başkanlığında haftalık toplantısını yaptı.
Silahların konuştuğu iklimdeyiz
Silahların konuştuğu iklimdeyiz
Mesut Barzani başkanlığındaki Irak´ın kuzey kesimindeki bölgesel yönetimin önceki gün yaptığı referanduma ilişkin açıklama yapan Vatan Partisi (VP) Hatay İl Başkanı Yunus Özgür Yıldırım, partisinin MYK´nun (Merkez Yürütme Kurulu) kararını açıkladı.
Birileri ´toplum mühendisliği´ne devam ediyor
Birileri ´toplum mühendisliği´ne devam ediyor
Saadet Partisi (SP) GİK Üyesi Necmettin Çalışkan, TEOG´un kaldırılmasını yorumladı.
´Dernekler siyaset üstüdür´
´Dernekler siyaset üstüdür´
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Hatay İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı, dernek seçimlerine siyasi partilerin müdahale etmemesi gerektiğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi