Dudu, alevilerin sorunlarına ´araştırma istedi´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını önerdi.
Tarih: 12.6.2017 11:39:20/ 150okunma / 0yorum

Türkiye´de Alevi kesimin inanç ve ibadet talepleri dikkate alınmamakta, kamu istihdamında ve kamudan hizmet alımında ötekileştirildiği öne süren milletvekili Dudu, TBMM Başkanlığına verdiği Meclis Araştırma Komisyonu önergesinde şunlara yer verdi: "AKP´nin alevi çalıştayları sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine ulusal mevzuatta ibadethane statüsü verilmekten kaçınılmıştır. Cem evleri; cami, kilise ve sinagog gibi ibadethane statüsüne sahip olamadığı için iç hukukta tanınan hak ve imtiyazlardan yararlanamamaktadır. Alevi inancının gereklerinin yerine getirilmesi için Devlet bütçesinden ödenek ayrılmamaktadır. Bu anlayış, devletin ile tüm din ve inançlara eşit ve objektif olma ilkesi ile bağdaşmamaktadır. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin zorunlu olması ve sünni inancına göre yapılması, din dersinde Alevi öğretisinin yok sayılması, din ve vicdan hürriyetine aykırıdır. Bu durum, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ile de tescillenmiştir. Alevi köylerini sünnileştirme çabaları yaygınlaşmaktadır. Alevi köylerine zorla cami yapılmasına dönük baskılar, bu çabanın ürünüdür. Yerel yetkililer tarafından alevi köylerine kamu hizmeti götürülmesi için cami inşasının şart koşulması gibi dayatmalara gidilmesi, alevilerin kendi rızaları dışında cami talebinde bulunmaya zorlanması din ve vicdan hürriyeti ile bağdaşmamaktadır. Alevi köyleri adeta cami ile hizmet arasında sıkıştırılmaktadır. Ankara´da geçtiğimiz günlerde öldürülen iki IŞİD militanının evinden Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı´nın evinin krokisinin çıkması alevi kesimine yönelik can ve mal güvenliği endişesini arttırmaktadır. Mezhepsel savaş yaratmaya yönelik bu ve benzeri terör saldırılarına karşı cem evlerinde ve Alevi kesimin vakıf ve derneklerinde özel güvenlik önlemlerinin alınması, istihbaratın geliştirilmesi zorunludur. Türkiye´de alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla incelenmesi amacıyla Anayasa´nın 98., İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince Araştırma Komisyonu kurularak konunun araştırılmasını arz ederiz."

Dudu, Meclis Araştırma Komisyonu öngrgesinin gerekçesinde de şunlara yer verdi: "Türkiye genelinde alevi kesime yönelik baskılar artmakta, en temel gereksinimleri ve talepleri yok sayılmaktadır. AKP iktidarının Haziran 2009 ile Ocak 2010 tarihleri arasında yaptığı 7 Alevi çalıştayı sonuçsuz bırakılmış, cem evlerine yasal statü verilmemesi için çeşitli bahaneler üretilmiştir. Cem evlerine ´ibadethane´ statüsü verilerek, elektrikte indirim sağlayan düzenlemelerden yararlanmalarına olanak tanınmalıdır. Köy Kanunu´nun 2. maddesinde yer alan köy tanımında ´cem evleri´ ibaresine yer verilerek ortak mallar kapsamına alınması yönünde düzenlemelere gidilmelidir. Zorunlu din dersine itiraz eden ve çocuklarının sünni öğretiye göre din eğitimi almasını istemeyen Alevi kesimin beklentileri dikkate alınmalıdır. Devletin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliğini tanımlayan Anayasa´nın 2. maddesi ile herkesin din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeden kanun önünde eşitliğini tanımlayan 10. maddesi yok sayılmaktadır. Anayasa´nın 24. maddesinde yer alan ´Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse ibadete, dini ayin ve törenlere katılmaya, dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz, suçlanamaz. Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki dini eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunu temsilcisinin talebine bağlıdır´ hükmüne rağmen aleviler din dersine alınarak, Sünni inancı ile eğitime zorlanmaktadır. Mevcut din kültürü ve ahlak bilgisi müfredatında Alevilik inancına yönelik bilgiler yetersiz ve göstermeliktir. Alevi köylerine kamu hizmeti götürülmemektedir. Sivas, Çorum ve Amasya´da onlarca Alevi köyündeki yollara asfalt dökülmemektedir. Yerel yönetimlerin Sünnileştirme dayatması ile karşı karşıya kalan köylere “kamu hizmeti” karşılığında “cami yapılması” şartı getirilmektedir. Belediyeler tarafından yaptırılan cem evlerinin Alevi örgütleri tarafından işletilmesi talebi de dikkate alınarak gereği yapılmalıdır. Türkiye´de Alevi kesimin sorunlarının tüm boyutlarıyla araştırılması, dini inanç beklentilerinin karşılanarak, gerekli çözüm yollarının geliştirilmesi gerekmektedir."Kaynak:

Topal´dan kampanya katkısı
Topal´dan kampanya katkısı
Hatay´ın 5. teşvik bölgesine alınmasının Hatay ekonomisini rahatlatacağını belirten CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Antakya Galericiler Sitesi´ne giderek esnaf ziyareti gerçekleştirdi.
Milletvekili Ertem´den ‘seçim bölgesi´ turu
Milletvekili Ertem´den ‘seçim bölgesi´ turu
CHP Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem, TBMM´nin tatilde olması dolayısıyla zamanının önemli bir kısmını seçim bölgesinde ziyaretlere ayırıyor. Geçtiğimiz günlerde İskenderun ve Arsuz´da çalışma yürüten Milletvekili Ertem, ziyaretlerini bir basın bülteniyle de kamuoyuyla paylaştı.
Atıç´tan kiralık araç sorusu
Atıç´tan kiralık araç sorusu
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı tarafından başlatılan imza kampanyasını ‘gösteri´ olarak değerlendiren AKP çevresi talebin gerçekçi temele oturmadığını savunup, belediye başkanları üzerinden eleştiri oklarını yöneltirken, bir çıkış da AKP´nin İl Başkanı Ahmet Atıç´tan geldi.
“Siyaset güven istikrar kazandı”
“Siyaset güven istikrar kazandı”
AKP Hatay İl Başkanı Ahmet Atıç, partisinin 16. kuruluş yıldönümü dolayısı yaptığı açıklamada göreve geldikleri tarihten bu yana “Türkiye´nin gelişimi ve değişimi için her zaman AK Parti sevdalıları olarak” çalıştıklarını belirtti.
Çalışkan´dan ‘kutuplaşma´ uyarısı
Çalışkan´dan ‘kutuplaşma´ uyarısı
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, komşu ülkelerde yaşanan sancıların Türkiye´ye doğru yönlendiğini belirterek, ülkedeki hakim kutuplaşmaya dikkat çekti.
AKP 16 yaşında
AKP 16 yaşında
Adalet ve Kalkınma Partisi AKP, kuruluşunun 15 yılını dün geride bıraktı.
“AKP-Bahçeli ittifakından fazlasıyız”
“AKP-Bahçeli ittifakından fazlasıyız”
HDP Gaziantep Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Mahmut Toğrul, Türkiye´de yeni bir toplumsal mutabakata ihtiyaç olduğunu belirterek, tüm toplumsal muhalefet kesimlerinin bir araya gelmesi çağrısında bulundu.
“Görmez´in ayrılmasıyla Diyanet daha çok konuşulur oldu”
“Görmez´in ayrılmasıyla Diyanet daha çok konuşulur oldu”
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Prof. Dr. Mehmet Görmez´in görevinden ayrılmasıyla ilk kez Diyanet İşleri Başkanlığının bu kadar gündeme ve konuşulur olduğuna dikkat çekti.
“Toplum dostluk görmek istiyor”
“Toplum dostluk görmek istiyor”
Bir süre önce genel kurulunu yaparak yeni yönetim oluşturan İskenderun Eczacı Teknisyenleri Derneği, meslek örgütleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretlerini sürdürüyor.
“AK Parti kadroları ilerlemeyi sürdürecek”
“AK Parti kadroları ilerlemeyi sürdürecek”
AKP´nin kuruluşunun 16´ncı yıldönümü, 14 Ağustos Pazartesi günü düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak.
CHP´de seçim takvimi başladı
CHP´de seçim takvimi başladı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun İlçe yönetimi mahalle delegeleri tespitini 26 Ağustos´ta başlatıyor.
Şanverdi: Siyasette ezberleri bozduk
Şanverdi: Siyasette ezberleri bozduk
AKP MKYK üyesi ve Hatay Milletvekili Fevzi Şanverdi, AKP´nin iktidarda bulunduğu süre içinde Türkiye siyasetinde ezberleri bozan, her türlü vesayeti ortadan kaldıran bir anlayışı temsil ettiğini belirtti.
Kadınlardan imza nöbeti
Kadınlardan imza nöbeti
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Temmuz´da HBB Başkanı Lütfü savaş´ın attığı ilk imzayla başlatılan ve Hatay´ın 4´üncü teşvik bölgesinden 5´inci teşvik bölgesine alınmasının talep edildiği imza kampanyası İskenderun´da kadınların desteğiyle sürdürüldü.
“Cilvegözü´ndeki sınırlama düzeltilmeli”
“Cilvegözü´ndeki sınırlama düzeltilmeli”
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Dr. Necmettin Çalışkan, Gaziantep Karkamış ve Kilis Öncüpınar sınır kapılarından ihracat yapılabilmesine karşın Reyhanlı Cilvegözü sınır kapısına kısıtlama getirilmesini anlamsız bulduğunu belirterek konunun takip edilerek düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
Ahrazoğlu´ndan kampanyaya imza desteği
Ahrazoğlu´ndan kampanyaya imza desteği
MHP Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı katip Üyesi Mehmet N. Ahrazoğlu, Hatay´ın 4´üncü teşvik bölgesinden 5´inci teşvik bölgesine geçişi için Hatay Büyükşehir belediyesi tarafından başlattılan Hatay Hakkını İstiyor kampanyasını imzalayarak destek verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi