Dudu: MEB kitaplardan çıkarıyor, Diyanet ´sürdürüyor´
Arap Alevilerini ‘din dışı´ gösteren ifadeler okul kitabından çıkıyor ama kitabın kaynağı, Diyanet yayınlarında duruyor.
Tarih: 12.2.2018 09:53:43

 

2017-2018 öğretim döneminde Milli Eğitim Bakanlığı´nca onaylanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. sınıf ders kitabında ´Nusayrilik´ başlığı ile işlenen konuda Arap Alevileri´nin ´İslam dışı´ olduğuna yönelik ifadelerin kaynağının Diyanet İşleri Başkanlığı´nın yayını olduğu ortaya çıktı. MEB kitaplarındaki gerekli düzeltmeyi yaparken Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Diyanet´e ´MEB gerekeni yaptı sıra Diyanet´te´ çağrısı yaptı. Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, 2017-2018 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. Sınıf ders kitabının Arap Alevilerinin ´şehadet" inancını çok farklı yorumlayarak ´Ben Ali´den başka ilah bulunmadığına şehadet ederim´ dediği, ´Hıristiyanlarda olduğu gibi Arap Alevilerinin de teslis inancına sahip olduğu´, "Hac´da Nusayrilerin dini liderlerinin mezarını ziyaret ettiği"; "Nusayrilerin, Hz. Ali´nin Güneş´te veya Ay´da oturduğuna inandığını", ´şarabı kutsal saydığını´ öne sürüldüğünü; yaptığı açıklama ve soru önergesiyle kamuoyuna duyurmuştu. MEB´den Dudu´ya yanıt geldi. MEB, 25 Ocak 2018 tarihinde önergeye verdiği yanıtta, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı´nca yapılan güncelleme çerçevesinde Özgün Yayıncılık´tan çıkan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. sınıf kitabında gerekli düzeltmelerin yapıldığı belirtildi. Kitap toplatılmamakla birlikte, gelecek yıl yenilenecek basımda yer alan düzeltmeler de http://www. eba.gov.tr adresinde yayımlandı.
Cumhuriyet gazetesinin öncek günkü nüshasında yayınlanan habere göre, yanlış bilgiler içeren kitabın kaynağı olarak "Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları İslam Ansiklopedisi Cilt 33, Nusayrilik Maddesi; Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları, İlyas Üzüm, Tarihsel ve Kültürel Boyutlarıyla Alevilik; İslam Araştırmaları Dergisi, İlyas Üzüm, Türkiye´de Alevi/Nusayri Önderlerinin Eserlerinde İnanç Konularına Yaklaşım" kitaplarının kaynak alındığı belirtildi. Habre göre, milletvekili Dudu, kitaptaki Arap Alevilerini ´İslam dışı´ gösteren bilgilerin kaynaklarından iki tanesinin Diyanet İşleri Başkanlığı´na ait olduğunu ifade etti ve şu açıklamayı yaptı: "Dinimizi ve hassas bir konu olan mezhepleri, İslam dinine ve tarihine en uygun şekilde anlatması gereken Diyanet İşleri Başkanlığı, yanlış referanslara neden olmaktadır. Bu yanlış referanslardan dolayı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. sınıf kitabında Milli Eğitim Bakanlığı´nca düzeltmeler yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı´na bağlı Diyanet Vakfı Yayınlarından çıkan ´İslam Ansiklopedisi Cilt 33´te yer alan ‘Nusayrilik´ maddesinin de ansiklopediden çıkarılması gerekmektedir. Aksi halde söz konusu ansiklopedide Arap Alevilerini İslam dini dışında gösteren ifadeler, başka ders kitaplarına da referans olmaya ve zihinleri zehirlemeye devam edecektir. Ötekileştirici zihniyet, toplumsal barışı da bombalayacaktır. Ortadoğu´daki yangın dikkate alındığında, bugün ihtiyaç duyduğumuz tek şey, toplumsal barış, sevgi, hoşgörü ve farklılıklara saygıdır. Bu çerçevede gerekli düzeltmeyi yapan Milli Eğitim Bakanlığı´nın ardından Diyanet İşleri Başkanlığını da göreve çağırıyorum."
Kaynak:

Karaağaç´ta asfalt çalışması devam ediyor
Karaağaç´ta asfalt çalışması devam ediyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), ildeki sorumluluk alanlarında yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.
Reyhanlı yangını: 13 kişi tedavi altında
Reyhanlı yangını: 13 kişi tedavi altında
Reyhanlı´daki patlama ve yangında 3 kişinin yaralandığını, 10 kişinin ise dumandan zehirlendiğini belirten Hatay Valiliği geniş önlem alındığını bildirdi.
Reyhanlı´da patlama, yangın kontrol altında
Reyhanlı´da patlama, yangın kontrol altında
İnsani Yardım Derneği´nin Reyhanlı´daki boya deposunda patlama meydana geldi. Yangın ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yaralı 7 kişi hastaneye kaldırıldı.
Reyhanlı´da patlama
Reyhanlı´da patlama
Hatay´ın sınır ilçesi Reyhanlı´da bir araçta patlama meydana geldi.
Kıyı mağduriyeti TBMM´de
Kıyı mağduriyeti TBMM´de
Samandağ´da kıyı kenar çizgisi ile ilgili mağduriyetleri TBMM gündemine taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, tapusu iptal edilen 232 hak sahibininin bir kısmına tazminat ödenirken, bir kısmının dava açmasının beklendiğini ve mekanları tahliye etmeleri istendiğini belirtti.
İskenderun´da, Madenli´ye marina toplantısı
İskenderun´da, Madenli´ye marina toplantısı
Madenli Marina ve Yat Limanı, Su Sporları Merkezi yapımı ile ilgili koordinasyon toplantısı, İskenderun´da yapıldı.
Güven´den valiye ziyaret
Güven´den valiye ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Arsuz Belediye Başkanı seçilen Asaf Güven´i kabul etti.
1 Mayıs İskenderun ve Antakya´da
1 Mayıs İskenderun ve Antakya´da
1 Mayıs, Antakya´da da kutlanacak. Tertip komitesi: Ücretler enflasyona karşı korunmalı
Bern Sözleşmesi´ne aykırı değil mi?
Bern Sözleşmesi´ne aykırı değil mi?
Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Arsuz´un Kale mahallesinde ‘Arsuz Madencilik İnşaat Nakliyat ve Petrol Ürünleri Sanayi Ticaret AŞ´ tarafından yapılması planlanan Krom Ocağı ve Zenginleştirme Tesisi Kapasite Artışı ile ilgili ÇED sürecini TBMM´ye taşıdı.
Mültecilerin sorunlarının çözümüne "alternatif arayış"
Mültecilerin sorunlarının çözümüne "alternatif arayış"
Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Karaca: Bölgemiz sürekli göç almaktadır. Bu nedenle hemen hemen tüm sektörde Suriyelilerin ticarette yer aldığını görmekteyiz.
Cumartesi günü elektrik kesilecek!
Cumartesi günü elektrik kesilecek!
Tesis çalışmalarından dolayı Hatay´ın 9 ilçesinde 20 Nisan Cumartesi günü elektrik kesintisine gidilecek.
Kazı alanını 2 kat arttırıyor
Kazı alanını 2 kat arttırıyor
Arsuz´da Arsuz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası´na da yakın bölgede kapasite arttırımına gidilecek maden sahası ile ilgili Arsuzluların görüşlerine yeniden başvuruyacak. Krom ocağı için çalışma alanı 32,68 hektardan 72,84 hektara çıkartılıyor.
Karayolları parkını ´belediye işletsin´ kararı  oybirliğiyle
Karayolları parkını ´belediye işletsin´ kararı oybirliğiyle
2014´te göreve başlayan İskenderun Belediye Meclisinin üyeleri son oturumda helalleşti, Karayolları alanında inşa edilen parktaki tesislerin özel şahıslar yerine belediye eliyle ve çalışanlarıyla işletilmesini oybirliğiyle karara bağladı.
Kentsel dönüşüm hızlandırılacak
Kentsel dönüşüm hızlandırılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İller Bankası kanalıyla belediyelere verilecek 4 milyar liralık bir kredi ile kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracaklarını bildirdi.
SHD´den ´Suriyeli mülteci´ raporu
SHD´den ´Suriyeli mülteci´ raporu
Sosyal Haklar Derneği İskenderun Temsilcisi Bülent Akbay: Mülteciler, önemli sosyal olgulardan biri
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi